Czy w przypadku śmierci ojca dziedziczy tylko jego żona, czy dzieci również

Dzień dobry.Mam pytanie- czy w przypadku śmierci ojca dziedziczy tylko jego żona, czy dzieci również ( jest nas 5). Czy sąd bierze dzieci pod uwagę przy podziale majątku, czy to kwestia dogadania się miedzy nami? Z matką nie mamy najlepszych relacji.Ojciec nie zostawił testamentu
anonim cytuj
30-11-2022
Żona i dzieci - Kodeks cywilny: Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci
spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże
część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości
spadku.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziedziczy żona wraz z dziećmi w częściach równych, przy czym żona minimum 25% majątku męża. Czyli w opisanym przypadku żona 25%, a dzieci po 15% majątku zmarłego. Bierzemy pod uwagę wyłącznie majątek zmarłego, nie ich wspólny!
 
anonim cytuj
30-11-2022
Matka i ojciec nie mieli rozdzielności majątkowej, więc i ta działka i konto oraz lokaty ojca to ich majątek wspólny, tak? I co wtedy? Czy matka wówczas dziedziczy wszystko?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie, połowa majątku wspólnego będzie podzielona tak jak napisałam powyżej, a jej połowa to jej połowa, nie podlega podziałowi.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A czy konto i lokaty to majątek wspólny to nie jest takie pewne, bo to zależy z jakiego tytułu pieniądze tam były i kiedy ojciec założył te lokaty.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Ok, zrozumiałam.. chyba- czyli dajmy na to jest tego majątku 100000tys, matka dziedziczy 50000, a to drugie 50000 jest do podziału między nas w równych częściach i matkę w 25 % tak?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Zasadniczo tak. A działka nie jest przypadkiem tylko ojca? Lokata nie była założona przed ślubem?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Działka jest tylko ojca- jest tam stary dom plus właśnie ziemia po jego rodzicach- jest to już podzielone sądownie miedzy ojca a jego siostrę. Lokaty były założone teraz- jedna jakoś 3 lata temu, dwie inne nie wiem dokładnie kiedy, ale na pewno po ślubie- więc to ich majatek wspólny, tak? Tak jak konto ojca- na którym też są jakieś pieniądze? A działka rozumiem jest tylko jego majątkiem?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Działka tylko jego, a co do lokaty to też ważne skąd pochodziły pieniądze tam wpłacone.
 
anonim cytuj
30-11-2022
z oszczędności ojca.Matka z ojcem formalnie byli małżeństwem, ale praktyczne każde z nich żyło osobno, razem w jednym mieszkaniu, ale jedno w jednym pokoju, drugie w drugim,l dogadali się tylko w sprawie opłat- czyli ojciec czynsz, matka światło, gaz itp.Tak jak wspomniałam wcześniej- nie mieli rozdzielczości majątkowej.Czy to znaczy, że sąd będzie to bada skąd pieniądze? I czy my - dzieci będziemy uczestniczyli w tej sprawie- na zasadzie dobrowolnej, czy sąd nas wezwie? Bo matka już mnie poinformowała, że do sprawy będzie potrzebny mój akt ślubu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Chciałbym wyjaśnić niektóre kwestie, które poruszyliście na forum. W pierwszej kolejności powinno się podkreślić, że kiedy spadkodawca umiera bez pozostawienia testamentu, dziedziczenie odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego (Art. 931 § 1). Głównymi spadkobiercami są dzieci spadkodawcy oraz małżonek, którzy dziedziczą w równych częściach. Niemniej jednak, należy pamiętać, że udział małżonka nie może być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku.

W odniesieniu do kwestii majątku wspólnego, należy zrozumieć, że po śmierci jednego z małżonków, drugi małżonek automatycznie staje się właścicielem połowy majątku wspólnego, natomiast druga połowa podlega dziedziczeniu (Art. 932 Kodeksu cywilnego). W tym przypadku, jak już zostało wcześniej wspomniane, majątek wspólny dzieli się na dwie części. Pierwsza część, która już należała do matki, pozostaje jej własnością, a druga część, która należała do ojca, jest przedmiotem dziedziczenia.

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące lokat, to faktycznie kluczowe jest ustalenie, skąd pochodzą środki na te lokaty. Jeżeli zostały one założone ze środków nabytej przez ojca własności osobistej, to tylko on miał prawo do dysponowania tymi środkami. W takim przypadku lokaty te wchodzą do masy spadku.

Podobnie jest z działką. Jeśli nieruchomość została nabyta przez ojca jako własność osobista, to stanowi ona część masy spadkowej i podlega dziedziczeniu między spadkobiercami.

Jeżeli pieniądze pochodzą z majątku wspólnego, to sytuacja jest inna. Wówczas połowa tych środków już należy do matki jako jej własność osobista, a druga połowa wchodzi do masy spadkowej.

Co do ostatniego pytania dotyczącego uczestnictwa w sprawie, to generalnie, jako spadkobiercy, będzielibyście mieli prawo uczestniczyć w postępowaniu spadkowym. Sąd może wezwać Was do udziału w postępowaniu, a jeżeli któryś z Was mieszka za granicą, może być wymagany akt ślubu czy inne dokumenty.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Powiedziałeś, że majątek, który był własnością ojca, jest przedmiotem dziedziczenia. Czy to oznacza, że jeśli ojciec miał jakieś długi, to my jako dzieci będziemy musieli je spłacać?

Co jeśli matka nie chce podzielić z nami majątku? Czy mamy jakieś prawa do zabezpieczenia naszego dziedzictwa?

Czy możemy zwrócić się do sądu, aby dowiedzieć się, co dokładnie wchodzi w skład majątku ojca? Boję się, że matka może ukryć niektóre rzeczy, które powinny być podzielone.

W odniesieniu do działki, która była własnością ojca - jeśli matka zdecyduje się ją sprzedać, czy my jako dzieci mamy prawo do części zysków?

Co do lokat, które były założone przez ojca, czy bank ma obowiązek poinformować nas, że byliśmy wskazani jako spadkobiercy? Czy to jest coś, co musimy sami sprawdzić?

Czy w przypadku, kiedy jedno z nas mieszka za granicą, proces ten będzie znacznie bardziej skomplikowany? Czy wymaga to osobistej obecności, czy można to załatwić zdalnie?

I ostatnie pytanie, które mi przychodzi do głowy, dotyczy matki. Czy jest jakiś termin, w którym musi zgłosić się do sądu i zainicjować proces podziału majątku? Czy może to zignorować i zostawić wszystko tak, jak jest teraz?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Co do długów ojca, zgodnie z art. 1000 Kodeksu cywilnego spadkobiercy odziedziczą nie tylko majątek, ale także długi spadkodawcy. Jednakże, spadkobiercy mają możliwość ochrony swojego majątku poprzez złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1014 k.c.). Oznacza to, że odpowiedzialność za długi zmarłego ogranicza się do wartości otrzymanego spadku.

Jeżeli matka nie chce podzielić majątku, należy zgłosić roszczenie do sądu. Sąd w wyroku orzeka o podziale majątku (art. 660 k.c.). Każdy ze spadkobierców ma prawo do swojej części spadku.

Jeżeli spadkobiercy mają wątpliwości co do zakresu spadku, mogą złożyć wniosek do sądu o sporządzenie inwentarza spadku (art. 659 k.c.). Sąd na wezwanie spadkobiercy sporządza inwentarz majątku spadkowego.

Jeżeli matka zdecyduje się sprzedać działkę, której jest współwłaścicielem, wówczas przychód z jej sprzedaży podlega podziałowi według zasad współwłasności, chyba że między współwłaścicielami uzgodniono inaczej.

W sprawie lokat, bank nie ma obowiązku informowania o nich spadkobierców, chyba że taki obowiązek wynika z umowy zawartej z bankiem. Spadkobiercy muszą sami zająć się sprawą i zgłosić swoje prawa do banku.

Jeżeli jeden ze spadkobierców mieszka za granicą, nie komplikuje to znacząco procesu, ale może wymagać więcej czasu i biurokracji. Zgodnie z art. 1153 k.c., czynności prawne związane ze spadkiem mogą być wykonane przez pełnomocnika, więc osoba ta nie musi być osobiście obecna w Polsce.

Nie ma konkretnego terminu, w którym matka musi zainicjować proces podziału majątku. Jednakże zgodnie z art. 657 k.c., jeżeli jakiś spadkobierca złoży wniosek o podział majątku, wszyscy spadkobiercy muszą wziąć w nim udział.

Mam nadzieję, że te informacje są pomocne. Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek pytania, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Śmierć dłużnika - co dalej z egzekucją?
Dowiedziałem się, że mój dłużnik zmarł. Ostatnia egzekucja komornicza była bezskuteczna ok. 2 lata temu. Oprócz mnie miał jeszcze długi u innych osób. Dłużnik miał intercyzę z żoną i nie był ściągalny. Miał dwoje dzieci pełnoletnich. Nie wiem czy zostawił testament, czy dzieci były świadome długów ojca. Czy mogę coś w tej sprawie nadal zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?...
Kontrola pracownika na L4.
Przebywam właśnie na chorobowym, jest to mój pierwszy dzień. Wcześniej nigdy nie korzystałem z tego przywileju osoby pracującej. Będąc dociekliwym chciałem zorientować się co mogę będąc na L4. Większość formułek jest dla mnie w zupełności zrozumiała, ale dwie kwestie tworzą wyłącznie niejasności i chciałbym uzyskać od życzliwej osoby wyjaśnienie. 1." Czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem."...
Czy pracodawca może mnie zmusić do nadgodzin?
Dobry wieczór mam jedno pytanie. Otóż u mnie w pracy non stop brakuje ludzi, sytuacja ciągnie się od jakiegoś roku, cały czas robimy za dwóch robotę. Czy jeśli muszę odebrać dziecko ze szkoły do 16:30 czy pracodawca może mnie zmusić do nadgodzin? Dodam że to nie jest cały czas tylko np. 1 tydzień w miesiącu kiedy mąż ma popołudniówki....
Zyski z adsense a podatki
Mam małą stronkę internetową, na której co prawda nic nie robię, ale są tam reklamy od google (adsense), i co miesiąc mam z tego tytułu ok. 500zł. Czy w zwiazku z tym jestem zobowiazany do rozliczania sie z dochodu, placic podatki, albo zalozyc dzialalnosc gospodarcza?...

Wyszukiwarka