Zachowek po bracie.

Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci. Rodzice żyją, drugi brat żyje. Co w sytuacji gdy umiera ta osoba, na którą jest przepisane mieszkanie? Jest to osoba, która ma żonę i dziecko.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?
anonim cytuj
06-03-2023
Nie, nie można, do zachowku są uprawnieni tylko spadkobiercy ustawowi, czyli w tym przypadku żona i dzieci.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dopóki rodzice żyją, nie można w ogóle o nic wnioskować. O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci darczyńcy i rozliczeniu służebności. Po ewentualnej śmierci brata, nieruchomość wraz ze służebnikami przechodzi na jego spadkobierców (żonę i dzieci).
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak. Czyli od tych spadkobierców nie będzie można starać się o zachowek?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak: będzie to możliwe, ale po śmierci rodziców.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci.


W przypadku darowiźny mieszkania z zastrzeżeniem prawa dożywotniej służebności mieszkalnej, mamy do czynienia z dwoma różnymi prawami - prawem własności do mieszkania oraz prawem służebności mieszkalnej. Osoba, która otrzymała nieruchomość w darowiźnie, staje się jej właścicielem, ale z obowiązkiem zapewnienia osoby darczyńcy praw do korzystania z mieszkania do końca życia. W świetle prawa polskiego:

W chwili śmierci osoby obdarowanej, nieruchomość wchodzi w skład jej majątku i podlega dziedziczeniu.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?


W przypadku śmierci osoby obdarowanej, majątek tej osoby dziedziczony jest przez jej najbliższą rodzinę - małżonka i dzieci. W tym przypadku żona oraz dziecko zmarłego brata stają się spadkobiercami.

O zachowek można wystąpić w sytuacji, gdy spadkobierca zostaje pominięty w testamencie lub gdy otrzymana przez niego darowizna (tak jak w opisanym przypadku mieszkanie) przekracza wartość udziału, który przysługiwałby mu przy dziedziczeniu ustawowym.

Nie, nie można, do zachowku są uprawnieni tylko spadkobiercy ustawowi, czyli w tym przypadku żona i dzieci.


Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego uprawniony do zachowku jest ten, kto byłby powołany do spadku na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym, jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, a jego roszczenie przeciwko spadkobiercy uznającemu się za jedynego jest ograniczone do wartości spadku.

Dopóki rodzice żyją, nie można w ogóle o nic wnioskować. O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci darczyńcy i rozliczeniu służebności.


To prawda. Roszczenie o zachowek wynikające z darowiźny można dochodzić dopiero po śmierci darczyńcy, pod warunkiem, że darowizna ta miała miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat przed śmiercią darczyńcy (zgodnie z art. 1000 Kodeksu cywilnego).

Tak. Czyli od tych spadkobierców nie będzie można starać się o zachowek?


Można będzie się ubiegać o zachowek od spadkobierców, ale tylko wtedy, gdy wartość darowizny przekraczałaby wartość udziału, który przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. W praktyce będzie to zależeć od wartości całości spadku oraz udziałów poszczególnych spadkobierców w tym spadku.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Prawo jazdy.
13 lat temu utraciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem, dodam że jechałem rowerem ale zabrano mi prawo jazdy chciałbym podejść do zupełnie nowego kursu nie chce odzyskiwać poprzez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy czy tak można?...
Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?
Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Dotychczasowy pracodawca twierdzi, że 3 miesiące, a ten u którego chce się zatrudnić twierdzi że miesiąc. Od maja 2007 r. do końca 2009 r. byłam zatrudniona w firmie w ramach umowy o pracę. W między czasie w styczniu 2009 r. firma przekształciła się w spółkę z.o.o . Potem świadczyłam usługi w ramach działalności gospodarczej. Od maja 2021 r. ponownie zostałam zatrudniona w ramach umowy o pracę. W tym...
Wyłudzenie pieniędzy na fałszywe dane.
Niedawno zostałam oszukana na portalu olx. Kupiłam od jednej pani towar za 50 zł którego do dnia dzisiejszego nie dostałam a minęły już prawie 2 miesiące. Kobieta podała mi fikcyjne dane do przelewu bo taki adres nie istnieje myślę że imię i nazwisko tez jest zmyślone. Zastanawiam się czy jest sens zgłaszać to na policje bo co jej w sumie mogą zrobić? 50zl to niewielka kwota a może za fałszywe dane mogą ją ukarać?...
Jakie prawa ma małżonek służebnika?
Matka owdowiała. Zapisała córce dom i ma ustanowioną służebność osobistą. Rok później wyszła za mąż, jej mąż zamieszkał w domu razem z nią. Czy w razie śmierci matki jej mąż będzie mógł mieszkać w tym domu jako wdowiec po służebniku, czy też prawa służebności nie są dziedziczne?...

Wyszukiwarka