Zachowek po bracie.

Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci. Rodzice żyją, drugi brat żyje. Co w sytuacji gdy umiera ta osoba, na którą jest przepisane mieszkanie? Jest to osoba, która ma żonę i dziecko.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?
anonim cytuj
06-03-2023
Nie, nie można, do zachowku są uprawnieni tylko spadkobiercy ustawowi, czyli w tym przypadku żona i dzieci.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dopóki rodzice żyją, nie można w ogóle o nic wnioskować. O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci darczyńcy i rozliczeniu służebności. Po ewentualnej śmierci brata, nieruchomość wraz ze służebnikami przechodzi na jego spadkobierców (żonę i dzieci).
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak. Czyli od tych spadkobierców nie będzie można starać się o zachowek?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak: będzie to możliwe, ale po śmierci rodziców.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci.


W przypadku darowiźny mieszkania z zastrzeżeniem prawa dożywotniej służebności mieszkalnej, mamy do czynienia z dwoma różnymi prawami - prawem własności do mieszkania oraz prawem służebności mieszkalnej. Osoba, która otrzymała nieruchomość w darowiźnie, staje się jej właścicielem, ale z obowiązkiem zapewnienia osoby darczyńcy praw do korzystania z mieszkania do końca życia. W świetle prawa polskiego:

W chwili śmierci osoby obdarowanej, nieruchomość wchodzi w skład jej majątku i podlega dziedziczeniu.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?


W przypadku śmierci osoby obdarowanej, majątek tej osoby dziedziczony jest przez jej najbliższą rodzinę - małżonka i dzieci. W tym przypadku żona oraz dziecko zmarłego brata stają się spadkobiercami.

O zachowek można wystąpić w sytuacji, gdy spadkobierca zostaje pominięty w testamencie lub gdy otrzymana przez niego darowizna (tak jak w opisanym przypadku mieszkanie) przekracza wartość udziału, który przysługiwałby mu przy dziedziczeniu ustawowym.

Nie, nie można, do zachowku są uprawnieni tylko spadkobiercy ustawowi, czyli w tym przypadku żona i dzieci.


Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego uprawniony do zachowku jest ten, kto byłby powołany do spadku na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym, jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, a jego roszczenie przeciwko spadkobiercy uznającemu się za jedynego jest ograniczone do wartości spadku.

Dopóki rodzice żyją, nie można w ogóle o nic wnioskować. O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci darczyńcy i rozliczeniu służebności.


To prawda. Roszczenie o zachowek wynikające z darowiźny można dochodzić dopiero po śmierci darczyńcy, pod warunkiem, że darowizna ta miała miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat przed śmiercią darczyńcy (zgodnie z art. 1000 Kodeksu cywilnego).

Tak. Czyli od tych spadkobierców nie będzie można starać się o zachowek?


Można będzie się ubiegać o zachowek od spadkobierców, ale tylko wtedy, gdy wartość darowizny przekraczałaby wartość udziału, który przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. W praktyce będzie to zależeć od wartości całości spadku oraz udziałów poszczególnych spadkobierców w tym spadku.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprawa o uznanie ojcostwa-oszustwo.
W roku 2021 odbyła się sprawa o uznanie ojcostwa. Odbyły się badania dna. Przyszedł wynik wykluczający ojca. Wyrok prawomocny. Matka do dziś jest pewna, że wskazany facet jest ojcem, współżyła tylko z nim w trakcie 3 letniego związku. Tydzień temu ten wskazany ojciec na imprezie u znajomych przyznał się, że na badanie poszedł jego kolega z kolekcjonerskim dowodem osobistym na jego dane. Dodatkowo to co on mówi zostało nagrane telefonem. Czy matka...
Czy mogę zwrócić towar do 30dni bez podawania przyczyny jeżeli wcześniej była podana informacja że zwrotów nie przyjmują?
Witam, proszę o podpowiedź jak wygląda sytuacja zwrotu towaru w znanym sklepie Auchan. Mogę zwrócić towar (bizuteria?) Do 30dni bez podawania przyczyny? Była karteczka 'prosimy o przemyślane zakupy ponieważ zwrotów nie przyjmujemy' ale czy faktycznie nie mogę zwrócić? Z góry dziękuję za odpowiedź ...
zakup laptopa z 2 ręki
Witam! Chcę zakupić laptopa z 2 ręki jednak osoba która go sprzedaje nie może znaleźć dokumentów. Nie sądzę, żeby sprzęt był kradziony czy coś w tym stylu ale przezrony zawsze ubezpieczony. Czy wystarczy mi umowa kupna sprzedaży i ewentualne oświadczenie sprzedającego, że laptop pochodzi z legalnego źródła w razie W?...
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.
Witam.. Nie było mnie w pracy 8 dni i dzisiaj byłem pierwszy raz po tej przerwie i dowiedziałem się, że kierownik kazał wpisać kadrowej "Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy " . Pytanie teraz mam takie trochę o tym czytam i co portal to nowe wiadomości... Pracodawca mnie nie zwolnił dziś byłem pierwszy dzień i nurtuje mnie jedno czy np.. jak popracuje z tydzień kolejny i np. będę miał l4 to może mnie zwolnić cofając to że nie miałem ...

Wyszukiwarka