Zachowek po bracie.

Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci. Rodzice żyją, drugi brat żyje. Co w sytuacji gdy umiera ta osoba, na którą jest przepisane mieszkanie? Jest to osoba, która ma żonę i dziecko.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?
anonim cytuj
06-03-2023
Nie, nie można, do zachowku są uprawnieni tylko spadkobiercy ustawowi, czyli w tym przypadku żona i dzieci.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dopóki rodzice żyją, nie można w ogóle o nic wnioskować. O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci darczyńcy i rozliczeniu służebności. Po ewentualnej śmierci brata, nieruchomość wraz ze służebnikami przechodzi na jego spadkobierców (żonę i dzieci).
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak. Czyli od tych spadkobierców nie będzie można starać się o zachowek?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak: będzie to możliwe, ale po śmierci rodziców.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Mieszkanie przepisane w darowiźnie ze służebnością na jednego z braci.


W przypadku darowiźny mieszkania z zastrzeżeniem prawa dożywotniej służebności mieszkalnej, mamy do czynienia z dwoma różnymi prawami - prawem własności do mieszkania oraz prawem służebności mieszkalnej. Osoba, która otrzymała nieruchomość w darowiźnie, staje się jej właścicielem, ale z obowiązkiem zapewnienia osoby darczyńcy praw do korzystania z mieszkania do końca życia. W świetle prawa polskiego:

W chwili śmierci osoby obdarowanej, nieruchomość wchodzi w skład jej majątku i podlega dziedziczeniu.
Czy w takiej sytuacji można wnioskować o zachowek od żony tego brata? Bo rozumiem, że to ona dziedziczy mieszkanie po nim?


W przypadku śmierci osoby obdarowanej, majątek tej osoby dziedziczony jest przez jej najbliższą rodzinę - małżonka i dzieci. W tym przypadku żona oraz dziecko zmarłego brata stają się spadkobiercami.

O zachowek można wystąpić w sytuacji, gdy spadkobierca zostaje pominięty w testamencie lub gdy otrzymana przez niego darowizna (tak jak w opisanym przypadku mieszkanie) przekracza wartość udziału, który przysługiwałby mu przy dziedziczeniu ustawowym.

Nie, nie można, do zachowku są uprawnieni tylko spadkobiercy ustawowi, czyli w tym przypadku żona i dzieci.


Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego uprawniony do zachowku jest ten, kto byłby powołany do spadku na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym, jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, a jego roszczenie przeciwko spadkobiercy uznającemu się za jedynego jest ograniczone do wartości spadku.

Dopóki rodzice żyją, nie można w ogóle o nic wnioskować. O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci darczyńcy i rozliczeniu służebności.


To prawda. Roszczenie o zachowek wynikające z darowiźny można dochodzić dopiero po śmierci darczyńcy, pod warunkiem, że darowizna ta miała miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat przed śmiercią darczyńcy (zgodnie z art. 1000 Kodeksu cywilnego).

Tak. Czyli od tych spadkobierców nie będzie można starać się o zachowek?


Można będzie się ubiegać o zachowek od spadkobierców, ale tylko wtedy, gdy wartość darowizny przekraczałaby wartość udziału, który przysługiwałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. W praktyce będzie to zależeć od wartości całości spadku oraz udziałów poszczególnych spadkobierców w tym spadku.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na dorosłe dziecko.
Dzień dobry. Córka skończyła 19 lat, zaszła w ciążę dodam, że się uczy. Mam zasądzone alimenty, czy w takim wypadku nadal mnie obowiązuje płatność tych alimentów? Jeśli tak to do kiedy?...
Czy mogę nie wyrazic zgody na wymianę piecy przez spółdzielnię mieszkaniową?
Spółdzielnia Mieszkaniowa w przyszłym roku będzie likwidować piecyki gazowe, ponieważ ciepła woda będzie z rur. Jak się dowiedziałam wszyscy muszą wyrazić zgodę. Nie chce rezygnować z gazu ponieważ jest dużo tańsze. Mam mieszkanie własnościowe i czy spółdzielnia może decydować w takiej sprawie....
Wypowiedzenie umowy.
Dzień dobry. W bardzo dużym skrócie wyjaśnię z czym mam problem. Rozwiązałem umowę o pracę na czas nieokreślony w trybie art. 55§ 11 KP 14.08.2023. Dostałem pozew o zapłatę odszkodowania za okres wypowiedzenia 61.1 Kp . Chcę napisać odpowiedź na pozew, moim zdaniem istnieją okoliczności, które mogłyby mnie trochę usprawiedliwić gdybym się na nie powołał... 1/ informowałem pracodawcę, w grudniu 22" i maju br, o tym, że leczę Fobie społeczn...
57statystyka-publiczna
Czyli zaniechanie nie jest karalne? Powiedzmy że czekam a telefon od rachmistrza ...

Wyszukiwarka