Nieobecność podczas kontroli zwolnienia lekarskiego.

Jestem na zwolnieniu lekarskim od psychiatry z powodu problemów zdrowotnych po ciężkim zdarzeniu losowym. W dniu dzisiejszym akurat kiedy była u mnie kontrol, ja byłam u starszej schorowanej sąsiadki, aby przygotować leki (zajmuje się nią długo) w tej samej klatce na tym samym piętrze, ale nie słyszałam pukania do siebie. Zostawiono kartkę, ze mam się ustosunkować.
Mój lekarz mówił, ze mogę nawet wychodzić nie tylko po niezbędne produkty, ale chodzić normalnie. Co zrobić jeśli ZUS uzna, ze poza potwierdzenie sąsiadki, wykorzystuje l4 w sposób nieprawidłowy? Zbliża się termin wypłaty zasiłku i nie wiem co robić.
#L4
anonim cytuj
03-10-2023
Należy się ustosunkować i powiadomić zus (bez zmyślania historii), że byłaś u sąsiadki podać jej leki.
Nie mam zamiaru niczego zmyślać. Pytanie czy ZUS może wstrzymać bądź nie wypłacić mi zasiłku, bo nie było mnie w domu (pomijając gdzie byłam) skoro wg lekarza nie musze siedzieć w domu i takie są zalecenia lekarskie.

ZUS może odebrać świadczenie i wezwać do zwrotu już wypłaconego o ile stwierdzi, że wykorzystujesz zwolnienie niewłaściwie. Nie radzę się martwić na przyszłość.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że osoba pobierająca zasiłek chorobowy jest zobowiązana do przestrzegania zaleceń lekarza oraz do umożliwienia przeprowadzenia kontroli uprawnienia do świadczenia.

Z kolei, jeśli chodzi o samo wychodzenie z domu w trakcie zwolnienia lekarskiego, to przepisy prawa nie zabraniają tego, o ile nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza. Czyli, teoretycznie, osoba na zwolnieniu może opuszczać mieszkanie, jednakże jest to zagadnienie często źródło wielu nieporozumień i problemów, gdyż kontrole często odbywają się w domu pacjenta.

Jeżeli kontroli dokonano i nie stwierdzono obecności osoby na zwolnieniu w miejscu pobytu, wówczas może zostać wydane postanowienie o przerwaniu wypłaty zasiłku. To wynika z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie określenia przypadków przerwania, obniżenia i niewypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz przywrócenia prawa do tych świadczeń.

W kontekście ustosunkowania się do kontroli i powiadomienia ZUS o przyczynie nieobecności – jest to zgodne z przepisami i praktyką. Należy wysłać wyjaśnienie do ZUS, w którym wskaże się przyczynę nieobecności oraz dostarczy się wszelkie dostępne dowody potwierdzające zasadność wyjścia z domu.

Co do zagadnienia potencjalnego wstrzymania lub nie wypłacenia zasiłku, to tak, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia i wezwać do zwrotu już wypłaconego zasiłku, jeśli uzna, że zwolnienie było wykorzystywane nieprawidłowo. Sąd jednak może przyznać rację ubezpieczonemu, jeżeli ten będzie w stanie udowodnić, że nieobecność w miejscu kontroli była zasadna i nie sprzeczna z zaleceniami lekarza – to wynika z wielu wyroków sądowych, między innymi Sądu Najwyższego z dnia 1 marca 2012 r., sygn. akt II UK 331/11.

Warto zaznaczyć, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, dlatego szczegółowe okoliczności oraz dostarczone dowody mają kluczowe znaczenie przy rozpatrywaniu sprawy przez ZUS oraz ewentualnie sąd.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Podwójne ubezpieczenie pojazdu.
Mam taki problem a mianowicie zakupiłem polisę OC z jednej z porównywarek OC, zostało opłacone i OC działa od 5-06-2023, lecz później po fakcie zacząłem rozglądać się za innymi ubezpieczeniami i skalkulowałem inną ofertę, tylko żeby zapłacić niższą cenę i zakres ubezpieczenia, widocznie coś nieświadomie naklikałem. Teraz Ubezpieczalnia wysyła mi ponaglenia do zapłaty drugiej składki polisy. Gdy zadzwoniłem, powiedziano mi, że miał Pan 30 dni na o...
Mieszkanie w darowiźnie, a zniesienie współwłasności.
Witam. Partner otrzymał jakiś czas temu część mieszkania w darowiźnie od mamy, drugą część otrzymała jego siostra. Partner poprosił aby go spłaciła jednak ta nie chce twierdząc że nie ma pieniędzy. W jaki sposób można wyegzekwować spłatę od siostry partnera?...
Złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się). Czy Straż Miejska ma obowiązek udokumentować wykroczenie w postaci zdjęcia?
Szanowni Państwo, Dostałem pismo od Straży Miejskiej („SM”) za złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) z żądaniem wskazania kierującego pojazdem w dniu popełnienia wykroczenia. Ponieważ we wskazanym przez SM miejscu ciężko doszukać mi się miejsca w którym samochód mógłby zostać nieprawidłowo zaparkowany, chciałem zażądać przedstawienia jakiejś dokumentacji zdjęciowej dowodzącej nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pytania: a) c...
Alimenty na rodziców, jak tego uniknąć?
Moja matka rozwodzi się z ojcem. Sąd zasądził jej 600 zł alimentów na moją niepełnoletnia siostrę. Dowiedziałam się, że ojciec ma w planach leczyć się psychiatrycznie, żeby uznano go za niezdolnego do pracy i pozwać mnie i moją drugą (pełnoletnią) siostrę o alimenty na niego. Nie wyobrażam sobie cokolwiek mu płacić, mam męża i 2 dzieci mam na kogo pracować. W dzieciństwie w domu miałam przez niego piekło. Wiecznie nie pracował, robił awantury znę...

Wyszukiwarka