Nieobecność podczas kontroli zwolnienia lekarskiego.

Jestem na zwolnieniu lekarskim od psychiatry z powodu problemów zdrowotnych po ciężkim zdarzeniu losowym. W dniu dzisiejszym akurat kiedy była u mnie kontrol, ja byłam u starszej schorowanej sąsiadki, aby przygotować leki (zajmuje się nią długo) w tej samej klatce na tym samym piętrze, ale nie słyszałam pukania do siebie. Zostawiono kartkę, ze mam się ustosunkować.
Mój lekarz mówił, ze mogę nawet wychodzić nie tylko po niezbędne produkty, ale chodzić normalnie. Co zrobić jeśli ZUS uzna, ze poza potwierdzenie sąsiadki, wykorzystuje l4 w sposób nieprawidłowy? Zbliża się termin wypłaty zasiłku i nie wiem co robić.
#L4
anonim cytuj
03-10-2023
Należy się ustosunkować i powiadomić zus (bez zmyślania historii), że byłaś u sąsiadki podać jej leki.
Nie mam zamiaru niczego zmyślać. Pytanie czy ZUS może wstrzymać bądź nie wypłacić mi zasiłku, bo nie było mnie w domu (pomijając gdzie byłam) skoro wg lekarza nie musze siedzieć w domu i takie są zalecenia lekarskie.

ZUS może odebrać świadczenie i wezwać do zwrotu już wypłaconego o ile stwierdzi, że wykorzystujesz zwolnienie niewłaściwie. Nie radzę się martwić na przyszłość.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że osoba pobierająca zasiłek chorobowy jest zobowiązana do przestrzegania zaleceń lekarza oraz do umożliwienia przeprowadzenia kontroli uprawnienia do świadczenia.

Z kolei, jeśli chodzi o samo wychodzenie z domu w trakcie zwolnienia lekarskiego, to przepisy prawa nie zabraniają tego, o ile nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza. Czyli, teoretycznie, osoba na zwolnieniu może opuszczać mieszkanie, jednakże jest to zagadnienie często źródło wielu nieporozumień i problemów, gdyż kontrole często odbywają się w domu pacjenta.

Jeżeli kontroli dokonano i nie stwierdzono obecności osoby na zwolnieniu w miejscu pobytu, wówczas może zostać wydane postanowienie o przerwaniu wypłaty zasiłku. To wynika z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie określenia przypadków przerwania, obniżenia i niewypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz przywrócenia prawa do tych świadczeń.

W kontekście ustosunkowania się do kontroli i powiadomienia ZUS o przyczynie nieobecności – jest to zgodne z przepisami i praktyką. Należy wysłać wyjaśnienie do ZUS, w którym wskaże się przyczynę nieobecności oraz dostarczy się wszelkie dostępne dowody potwierdzające zasadność wyjścia z domu.

Co do zagadnienia potencjalnego wstrzymania lub nie wypłacenia zasiłku, to tak, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia i wezwać do zwrotu już wypłaconego zasiłku, jeśli uzna, że zwolnienie było wykorzystywane nieprawidłowo. Sąd jednak może przyznać rację ubezpieczonemu, jeżeli ten będzie w stanie udowodnić, że nieobecność w miejscu kontroli była zasadna i nie sprzeczna z zaleceniami lekarza – to wynika z wielu wyroków sądowych, między innymi Sądu Najwyższego z dnia 1 marca 2012 r., sygn. akt II UK 331/11.

Warto zaznaczyć, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, dlatego szczegółowe okoliczności oraz dostarczone dowody mają kluczowe znaczenie przy rozpatrywaniu sprawy przez ZUS oraz ewentualnie sąd.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

ponowny wniosek o dozór elektroniczny
wiem że złożenie ponownego wniosku o dozór elektroniczny przed upływem 3 miesięcy od wydania odmownej decyzji zostaje bez rozpatrzenia. Gdzieś jednak usłyszałam iż warto złożyć na dwa tygodnie przed upływem tych 3 miesięcy aby nadać bieg sprawie - czy to prawda?...
Jak krok po kroku zostać rodziną zastępczą?
Czy ktoś krok po kroku może wytłumaczyć mi, jak zostać rodziną zastępczą? Są to dzieci z rodziny, w wieku 8 i 6 lat. Jakie kroki podjąć? Na jaką pomoc państwową mogę liczyć? Ich matka przebywa w ZK....
Odprawa pośmiertna.
Witam miał może ktoś taka sytuację że starał się o odprawę pośmiertną dla dziecka od pracodawcy zmarłego? Jak napisać taki wniosek ? Czy może lepiej załatwić po przez adwokata?...
Każdy przeczyta
Żeby kobieta kobiecie upokorzenie robić tam są normalnie cyrki a nie poważne rozmowy żeby wreszcie zrobili porządek z panią administrator straszenie tam jest upokorzenie i pomówienia i ogólnie tam to można wymieniać i wymieniać chyba dostanie więcej pani administrator bo to u niej na grupie to jest a ona nie ma upoważnienia żeby mieć taką grupę macie link możecie opinie wydać normalnie tam cyrki https://www.facebook.com/groups/100834755930222...

Wyszukiwarka