Zaległe alimenty.

Mój obecny partner ma syna w akcie urodzenia wpisane jest tylko jego imię. Dziecko ma nazwisko matki. Partner od dwóch miesięcy płaci dobrowolnie 500zł plus robi zakupy dla małego jak go zabiera kupuje ubranka itp. sprawa w sądzie w toku. Matka dziecka robi problemy żąda od ojca dziecka zaległych alimentów których nie ma zasądzonych. Co w takiej sytuacji robić?
anonim cytuj
31-08-2023
Twój partner uznał dziecko? Był w urzędzie? Nie? Nieogrania tak prostej rzeczy, że jak nie jest wpisany jako ojciec dziecka w akcie urodzenia to nie jest ojcem dziecka?
Chciał w urzędzie uznać dziecko i był ale ona nie chciała

Czyli nie jest ojcem. Tyle w temacie. Nie ma alimentów bo nie jest ojcem, dziecko nie ma ojca skoro nie uznał.
W akcie urodzenia jest jego imię wpisane ale bez nazwiska

Wpisują imię które się poda, jak nie poda żadnego to wpisują losowe. Coś musi być wpisane, nieważne jakież liczy się czy dziecko zostało uznane. Rozumiem że twój partner ma jedyne takie imię na świecie skoro myślisz że spisanie jego imienia kwalifikuje go jako ojca.
Też tego nie rozumiem ale tak było. Powiedziała w wprost że nie może być wpisane ale ona chce aby dziecko miało jej nazwisko
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeśli bierze udział w wychowaniu dziecka, kupuje rzeczy, robi zakupy a do tego dodaje 500 zł to jest to kwota wystarczająca. Proszę zbierać wszelkie faktury, dowody zakupów a także notować czas, kiedy dziecko jest z partnerem. To wszystko przyda się na sprawie a szantażem o zaległe alimenty proszę się nie przejmować.
Wiemy o tym aby się nie przejmować ale chodzi o to ,że ona nie chce pozwolić dla partnera wziąć małego jeśli nie zapłaci minimum 1000 zł z zaległych alimentów.

Niech Pani partner robi kopie, przyda się to wszystko w Sądzie. Nie wiem jakie ma zamiary wobec dziecka, czy chce aby mieszkało z Wami czy niech mieszka z matką ale żeby relacje ze względu na wspólne dziecko były normalne, nie wiem, natomiast z pewnością mu się te SMSy przydadzą w przyszłości, czy to na sprawie o opiekę o dziecko czy o alimenty. Proszę tylko pilnować partnera aby nie dawał się sprowokować, nie wdawał w zbędne pyskówki itd.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeśli chodzi o kwestię uznania dziecka przez ojca:

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uznania ojcostwa dokonuje się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, a także przed sądem. Jeśli matka dziecka nie wyraziła zgody na uznanie ojcostwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, ojciec może wystąpić do sądu o stwierdzenie ojcostwa.

Wpis imienia osoby w akcie urodzenia dziecka bez jednoczesnego uznania ojcostwa przez tę osobę nie powoduje automatycznie, że ta osoba staje się prawnie ojcem dziecka. Potwierdzenie ojcostwa wymaga spełnienia formalnych wymogów.

Jeśli chodzi o alimenty:

Zaległe alimenty mogą być dochodzone jedynie na podstawie wyroku sądowego, który zasądził alimenty. Skoro nie ma jeszcze wyroku w sprawie alimentów, to nie można mówić o zaległych alimentach.

Dowody zakupów, faktury, wiadomości tekstowe oraz inne materiały potwierdzające wsparcie finansowe i opiekuńcze ze strony ojca będą miały kluczowe znaczenie podczas postępowania sądowego dotyczącego alimentów lub opieki nad dzieckiem. Zbieranie takich dowodów jest więc niezwykle ważne.

W sytuacji, gdy matka dziecka nie chce pozwolić ojcu na kontakt z dzieckiem bez zapłaty rzekomych „zaległych alimentów”, warto wiedzieć, że ograniczenie czy utrudnienie kontaktów ojca z dzieckiem może być brane pod uwagę przez sąd podczas rozstrzygania o prawach rodzicielskich, opiece czy kontakcie z dzieckiem.

Zachęcamy do zbierania wszelkich dowodów na potwierdzenie wsparcia finansowego i opiekuńczego dla dziecka, a także na utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez matkę. W przypadku dalszych działań sądowych takie materiały mogą okazać się niezwykle cenne.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Dzięki za obszerne wyjaśnienia, naprawdę pomocne! Ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak to jest z prawnym uznaniem dziecka, jeśli matka od początku nie chce wyrazić zgody, ale potem w trakcie postępowania sądowego się na to zgadza? Czy taka zgoda matki podczas postępowania sądowego przyspieszy całą procedurę uznania ojcostwa, czy sąd będzie kontynuował postępowanie niezależnie od jej decyzji?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uznania ojcostwa dokonuje się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, a także przed sądem.


Rozumiem, że jest kilka dróg, ale czy zgoda matki w trakcie postępowania ma jakikolwiek wpływ na decyzję sądu?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli matka dziecka wyrazi zgodę na uznanie ojcostwa w trakcie postępowania sądowego, ma to istotny wpływ na przebieg i wynik postępowania. Oto kilka kluczowych kwestii:

Zgoda matki jest jednym z najważniejszych czynników, które sąd bierze pod uwagę podczas postępowania dotyczącego stwierdzenia ojcostwa. Jeżeli obie strony są zgodne co do ojcostwa, postępowanie może przebiegać znacznie sprawniej.

Gdy matka dziecka zgadza się na uznanie ojcostwa w trakcie postępowania sądowego, w wielu przypadkach można uniknąć dodatkowych dowodów, takich jak badania DNA, które byłyby konieczne w sytuacji, gdyby matka kwestionowała ojcostwo.

Chociaż zgoda matki jest kluczowa, sąd wciąż oceni całość dowodów i okoliczności sprawy, aby upewnić się, że uznanie ojcostwa jest w najlepszym interesie dziecka.

W skrócie, zgoda matki na uznanie ojcostwa w trakcie postępowania sądowego znacząco przyspiesza postępowanie i zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego rozstrzygnięcia dla ojca. Jednakże ostateczna decyzja należy do sądu, który bierze pod uwagę wszystkie dostępne dowody i interes dziecka.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Co się dzieje z emeryturą w więzieniu?
Witam. Mam pytanie, jeśli emeryt przebywa w więzieniu to co wtedy z emeryturą?...
Skarga Nadzwyczajna.
Czy mogę wnieść Skargę Nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na wyrok Sądu Apelacyjnego z 2011 r., gdy składałem od niego oddaloną w 2013 r. przez Sąd Najwyższy skargę kasacyjną?...
Podział majątku.
Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ). Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?...
Czy nasłuchiwanie kanałów kolejowych na radiotelefonie jest legalne?
Hej! Przychodzę do was z pytaniem czy nasłuchiwanie kanałów kolejowych na radiotelefonie jest legalne? Czy trzeba mieć jakieś pozwolenie. Jak to wygląda z litery prawa? ...

Wyszukiwarka