Najemca spóźnia się z zapłatą

Witam, jestem właścicielem mieszkania które wynajmuje, wynajęłam je na 4 miesiące osobie X natomiast osoba X nie mieszka w tym lokalu tylko jej syn, niestety ale X spóźnia się z opłatą 1 miesiąc, co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę wyrzucić syna osoby X z mieszkania?
anonim cytuj
03-10-2023
A czy w umowie była mowa o tym ,że będzie mieszkał syn i jest tam ujęty.
My na przykład mamy w umówi osoby które mogą mieszkać i po za nami bez zgody właściciela nikt inny zamieszkać nie może. No wiadomo, ktoś nas odwiedzi na parę dni to co innego. Ale i tak najpierw trzeba wysłać pismo o uregulowanie płatności w terminie np.7 dni.
umowa była tylko na niego mojego współlokatora właściciel dzielił czynsz i media na nas dwoje
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli syn osoby X nie jest wpisany jako chociażby lokator w umowie najmu to nie ma praw do lokalu. Dalej chyba tłumaczyć nie trzeba. Jedynie niepełnoletnie dzieci nie musza być wpisane w umowie jako lokatorzy, bo z „automatu” maja mieszkać przy rodzicach/opiekunach prawnych, aczkolwiek ja do umowy najmu dziecko dopisuje.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Nie, nie ma czegoś takiego jak wyrzucić syna osoby X z mieszkania. Po możesz wypowiedzieć umowę ze względu na zaległość o ile ta osiągnęła wysokość 3 pełnych okresów płatności. Miesiąc opóźnienia to za mało. Po drugie wcześniej i tak należy wezwać do uregulowania zaległości. Po trzecie bez umowy nie wiadomo, czy osoba może tam mieszkać, czy ma to być konkretnie osoba X, co także może być powodem do wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie także nie skutkuje pozbyciem się lokatora, a jeśli się nie wyprowadzi, to należy przejść do eksmisji.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Najemca spóźniający się z opłatą oraz nieprzewidziane osoby przebywające w wynajmowanym lokalu to częste problemy, które można adresować przy użyciu przepisów prawa cywilnego w Polsce.

Umowa najmu może być wypowiedziana przez wynajmującego, jeśli najemca zalega z opłatą czynszu przez co najmniej dwie pełne miesięczne okresy płatności, zgodnie z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego. Warto jednak pamiętać, że przed wypowiedzeniem umowy najmu i ewentualnym podjęciem kroków prawnych, wynajmujący powinien wezwać najemcę do zapłaty zaległości, nadając mu odpowiedni termin do uregulowania zobowiązania.

Jeśli chodzi o kwestię przebywania w lokalu osoby nieujętej w umowie, wynajmujący może powołać się na art. 691 Kodeksu cywilnego, który mówi, że najemca jest zobowiązany do korzystania z rzeczy wynajętej tylko w sposób określony w umowie lub wynikający z przeznaczenia rzeczy oraz z właściwości stosunku najmu.

Kwestię tę należy rozstrzygnąć na gruncie treści zawartej umowy. Jeżeli w umowie jest zawarty zakaz podnajmowania lub przebywania w lokalu osób trzecich bez zgody wynajmującego, to osoba X może naruszać warunki umowy. Niemniej jednak, zwrócenie uwagi na treść umowy jest kluczowe – czy zostało jasno i wyraźnie określone, kto będzie zamieszkiwał lokal oraz czy są jakiekolwiek zapisy dotyczące konsekwencji naruszenia tego postanowienia.

W odniesieniu do kwestii ewentualnego "wyrzucenia" syna z mieszkania, prawo nie umożliwia takiego działania na własną rękę. Po wygaśnięciu okresu wynajmu lub po prawomocnym wypowiedzeniu umowy najmu, a także po wezwaniu do opuszczenia lokalu i po wyznaczeniu dodatkowego terminu na dobrowolne opuszczenie, dopiero wynajmujący będzie mógł podjąć działania prawne w celu eksmisji. W praktyce jest to procedura sądowa, a sam proces eksmisji musi być przeprowadzony przez komornika, na podstawie tytułu wykonawczego (np. wyroku sądu), w zgodzie z art. 1031-1039 Kodeksu postępowania cywilnego.

Wynajmujący powinien skrupulatnie dokumentować wszystkie działania i komunikację z najemcą. Wszystkie wezwania do zapłaty czy wypowiedzenia umowy najlepiej przesyłać za pośrednictwem poczty, z potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód podjętych działań.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Świadectwo pracy
Witam, pracodawca wysłał świadectwo pracy drogą mailową (bez pieczątek, podpisany). Wyczytałam, że jeżeli pracownika nie było ostatniego dnia pracy pracodawca ma obowiązek dostarczyć je listem poleconym. Pracodawca został o tym poinformowany drogą mailową i telefonicznie(SMS). Zero odzewu. Co dalej? Jakie podjąć kroki?...
Kupiłam samochód , OC jest ważne do 22 listopada. Czy muszę wykupić OC od razu po 22 listopada ?
Prosze o informacje ,poradę. Kupiłam samochód , OC jest ważne do 22 listopada. Czy muszę wykupić OC od razu po 22 listopada ? Dla byłego własciciela ubezpieczyciel przygotowal oferte (dalsza) na OC, której 1 rata jest płatna do 22listopada. Co w sytuacji jeśli ta umowa nie będzie wymówiona ale pierwsza rata za składkę będzie wpłacona pózniej, powiedzmy tydzień pozniej, niz okreslona data wplaty? Czy auto jest w tej sytuacji wciąż ubezpieczone ...
Wspólnota majątkowa a rozwód.
Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?...
Waloryzacja kaucji.
Dzień dobry. Jestem najemcą mieszkania na zasadach najmu okazjonalnego. Przy podpisaniu umowy wpłaciłem wynajmującemu kaucję w wysokości X która była kwotą umowną nie będącą wielokrotnością wysokości czynszu, natomiast jej wartość przewyższała kwotę jednomiesięcznego czynszu. Pierwotnie umowa podpisana była na rok, po roku został sporządzony aneks do umowy przedłużający najem na kolejne 2 lata oraz podniesienie wysokości czynszu, po roku od po...

Wyszukiwarka