Ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Dzień dobry, proszę podpowiedzieć, czy ojciec który ma ustalone kontaktu, może do dzieci przychodzić dodatkowo, kiedy mu się podoba? Bez mojej zgody?
anonim cytuj
03-10-2023
Widzenia? A to twoje dzieci są w jakimś areszcie domowym czy co? No jeżeli ma ustalone kontakty sądownie to powinien ich przestrzegać, ewentualnie nie powinien mieć pretensji jeżeli przyjdzie ,a ciebie nie będzie ,no bo przecież to nie jego dzień.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z prawem polskim, zagadnienia dotyczące kontaktów z dzieckiem są regulowane przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, a także orzecznictwo sądowe. W sytuacji rozłamu rodziny i ustalaniu kontaktów rodzica z dzieckiem, kluczowe jest zapewnienie dobra dziecka oraz uwzględnienie jego interesu.

W kontekście pytania z postu 1:
Jeśli ojciec ma sądownie ustalone dni i godziny kontaktów z dziećmi, to te terminy powinny być przestrzegane. Wyjście poza ustalone dni i godziny wymaga zgody drugiego z rodziców. Nawet gdyby umowy między rodzicami nie było, a ojciec próbuje zobaczyć się z dzieckiem poza ustalonym terminem, nie ma do tego prawa bez zgody matki, jeśli to ona ma przyznane przez sąd wyłączne prawo do decydowania o sprawach dziecka. Stosowne przepisy można znaleźć w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, zwłaszcza w art. 113 oraz art. 128 i następnych.

W odpowiedzi na post 2:
Zapewne to prozaiczne porównanie do "aresztu domowego" jest odniesieniem do emocji związanych z ograniczaniem kontaktów. Jednakże prawo jasno wyznacza, że ustalone przez sąd terminy muszą być przestrzegane po to, aby zapewnić stabilizację sytuacji dziecka i przewidywalność. Czyli, jak słusznie zauważono, nawet jeśli ojciec przyjdzie w "nie swoim dniu" i matka będzie nieobecna, nie może on mieć pretensji o brak możliwości kontaktu z dzieckiem. Warto również podkreślić, że każda ze stron powinna przestrzegać zarówno literę, jak i ducha ustaleń sądowych, mając na uwadze dobro dziecka, które zawsze powinno być priorytetem.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Brak urlopu.
Pracuje w firmie 5 lat. Od początku jest to UOP na czas nieokreślony, na pełny etat. W rzeczywistości nigdy nie pracowałem w wymiarze 40h tygodniowo. Pracuje we wszystkie dni raz dłużej, raz krócej, we wszystkie weekendy, święta i dni wolne od pracy. Gdyby zliczyć godziny z miesiąca uzbiera się ich średnio ok 80-90 w miesiącu. Ale umowa od początku wskazywała na pełny etat, pracodawca nigdy jej nie zmieniał i nawet jak doszły podwyżki to też form...
Jak rozmawiać z UFG?
Wezwaniem z 26-06-2023 UFG nałożyło na mnie maksymalną karę za brak OC na podstawie kontroli w dniu 09-05-2023. Przedmiotowe auto sprzedałem w dniu 14-09-2018. Zbycie auta do ubezpieczyciela zgłosiłem 04-11-2018. Zbycie auta do starosty zgłosiłem dopiero 31-01-2023. Do UFG przesłałem zaświadczenie wydane przez organ rejestracyjny potwierdzające, że zgłosiłem zbycie w dniu 31/01/2023 na podstawie umowy sprzedaży z dnia 14-09-2018. Na to UFG, że...
Wniosek o uzasadnienie złożony w dniu ogłoszenia wyroku.
Wiem że wniosek złożony w dzień ogłoszenia wyroku ale w godzinach poprzedzających jego ogłoszenie jest nieważny. Teoretycznie więc można złożyć go tuż po tym jak wyrok został ogłoszony. Tak więc zrobiłem, wychodząc z rozprawy złożyłem wniosek na dzienniku podawczym. Na drugim egzemplarzu dostałem pieczątkę z potwierdzeniem daty wpływu. Nie ma tam jednak wpisanej godziny złożenia wniosku dlatego zacząłem obawiać się czy nie będzie później jakichś...
Dodatek węglowy dla mieszkańców bloków.
Proszę o informację czy dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków? Osiedle ma zewnętrzną kotłownie, która jest obsługiwana przez spółdzielnie. Czy organ wypłacający dodatek może żądać dostarczenia zaświadczenia, które ma wystawić spółdzielnia? Bo jeśli by się nie należało, to po co zaświadczenia? ...

Wyszukiwarka