Czy rodzice mogą mnie wyrzucić z domu?

Mam 18 lat i jestem uczennicą 3 klasy zawodowej. Mieszkam z mamą i z tatą. W domu od zawsze były problemy, awantury ale nie w tym rzecz. Przez to, że jest problem do mnie od zawsze rodzice chcą mnie wyrzucić z domu w czerwcu po ukończeniu 3 klasy. Ja chciałabym dalej się uczyć aby mieć chociaż średnie wykształcenie. Czy w czerwcu mogę ich pozwać o alimenty? Albo cokolwiek zrobić w tej sytuacji?. Mama stwierdziła że może mnie wyrzucić kiedy chce i nic nie musi mi płacić ani finansowo pomagać. Jak to tak naprawdę jest?
anonim cytuj
21-09-2023
Wyrzucić to można śmieci a nie dziecko z domu nawet pełnoletnie. Jeśli się sama nie wyprowadzisz to rodzicom trochę zajmie zanim to załatwia zgodne z prawem. Jak będziesz pełnoletnią i nie będziesz mogła się sama utrzymać i skończyć szkoły to będziesz mogła pozwać ich o alimenty.
Póki się uczysz i nie jesteś w stanie sama się utrzymać, rodzice obowiązani są Ci pomagać.
Art. 133 k. r. i o.:
"Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania."
Nie ma przy tym znaczenia, że jesteś pełnoletnia.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Odpowiedź zawarta w Post 2 jest prawidłowa i dobrze cytuje odpowiedni przepis prawa. W świetle prawa polskiego, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Oznacza to, że jeśli jesteś uczennicą, nie jesteś w stanie się utrzymać i chcesz kontynuować edukację, Twoi rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych, nawet jeśli jesteś pełnoletnia.

Również prawo nie pozwala rodzicom „wyrzucać” dzieci z domu w sposób arbitralny. Nawet gdy dziecko osiągnie pełnoletność, rodzice nie mogą jednostronnie zakończyć obowiązku świadczenia pomocy. Oczywiście, złożenie pozwu o alimenty jest jedną z możliwych opcji, ale przedsięwzięcie takie może być długotrwałe i skomplikowane. W sytuacji awantur i konfliktów, rozważenie mediacji rodzinnej może być krokiem pośrednim, pozwalającym na znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, ale rozumiem, że to nie jest w obecnym kontekście preferowane rozwiązanie.

Jeśli Twoi rodzice odmówią spełnienia swoich obowiązków, można skierować sprawę do sądu rodzinnego w celu rozstrzygnięcia kwestii alimentów oraz ewentualnie ustalenia miejsca zamieszkania.
 
anonim cytuj
23-09-2023
W odpowiedzi na Twoje zapytanie dotyczące sytuacji prawnej jako osoby pełnoletniej, która chce kontynuować naukę, a której rodzice zamierzają Cię wyrzucić z domu, przedstawiam następującą analizę na podstawie polskiego prawa:

Obowiązek alimentacyjny rodziców: Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. To oznacza, że jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie i kontynuujesz naukę, Twoi rodzice mogą być zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na Twoją rzecz, nawet jeśli jesteś pełnoletnia.

Procedura dochodzenia alimentów: Jeśli Twoi rodzice odmówią Ci wsparcia finansowego, masz prawo wystąpić na drogę sądową o ustalenie alimentów. Pozew o alimenty kieruje się do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego rodzica.

Ochrona prawna w przypadku wyrzucenia z domu: Polskie prawo nie pozwala na arbitralne wyrzucenie pełnoletniego dziecka z domu, bez względu na sytuację. Jeśli zostaniesz wyrzucona z domu, możesz zwrócić się o pomoc do najbliższego sądu rodzinnego, ośrodka pomocy społecznej lub policji. W sytuacjach konfliktowych, mediacja rodzinna może być także rozważana jako sposób rozwiązania sytuacji.

Prawo do kontynuacji edukacji: Masz prawo do kontynuowania swojej edukacji, a Twoja sytuacja rodzinna nie powinna stanowić przeszkody w realizacji tego prawa. Jeśli napotykasz trudności finansowe związane z kontynuacją nauki, możesz również sprawdzić, czy kwalifikujesz się do otrzymania stypendium socjalnego lub innego wsparcia finansowego oferowanego przez Twoją szkołę lub lokalne instytucje.

Podsumowując, w Twojej sytuacji prawnej istnieją konkretne środki ochrony prawnej, które możesz podjąć w celu zapewnienia sobie wsparcia finansowego od rodziców oraz ochrony Twoich praw do mieszkania i edukacji. W sytuacjach konfliktowych, pomoc prawna lub mediacja rodzinna może być niezbędna.
 
anonim cytuj
03-01-2024
Cześć wam ja mam 26 lat i nie dawno straciłam prace i szukam dalej a mój tata do mnie wyrzucam się z domu bo nie jesteś mi potrzebna. A nie dawno mojego chłopaka rodzice do też wyrzucili a ma 22 lata i też straciła pracę i razem szukamy i co mamy dalej tym robisz jak nie mamy gdzie idz teraz jest zimno.
 
anonim cytuj
05-12-2024

Sugerowane Tematy

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia.
Witam, otrzymałem wypowiedzenie z umowy o pracę w trybie natychmiastowym którego nie podpisałem, lecz w tym samym dniu poszedłem na L4 czy ono jest wtedy aktywne?...
Czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie zaświadczenia od lekarza?
Jestem zatrudniona w firmie w oparcie o umowę zlecenie. Ogólnie zasada wolnych dni jest taka, że trzeba odpowiednio wcześniej je zgłosić i nie ma żadnego problemu. 30 września zgłosiłam dzień wolny na 13 października z dopiskiem, że mam wizytę u lekarza. Mój zleceniodawca zażądał żebym po wizycie u lekarza wysłała zaświadczenie, że taka wizyta się odbyła. Czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie takiego dokumentu?...
umowa zlecenia a L4 i niewykonanie zlecenia
Osoba zatrudniona na umowę zlecenie ma wykonywać pracę 5 x w tygodniu (sprzątanie). W umowie jest punkt, że swoją pracę może zlecić innej osobie. Osoba ta przez najbliższe 10 dni jest na zwolnieniu lekarskim (opłaca zasiłek chorobowy) . Czy ta osoba ma obowiązek znaleźć zastępstwo za siebie aby zlecona praca została wykonana? Czy ja jako zlecający muszę szukać sam zastępstwa? Będę wdzięczny za wyjaśnienie....
Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie posiadając miejsca zameldowania?
Szanowni państwo, czy można się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie posiadając stałego lub tymczasowego miejsca zameldowania? Nie jestem nigdzie zameldowana....

Wyszukiwarka