Czy rodzice mogą mnie wyrzucić z domu?

Mam 18 lat i jestem uczennicą 3 klasy zawodowej. Mieszkam z mamą i z tatą. W domu od zawsze były problemy, awantury ale nie w tym rzecz. Przez to, że jest problem do mnie od zawsze rodzice chcą mnie wyrzucić z domu w czerwcu po ukończeniu 3 klasy. Ja chciałabym dalej się uczyć aby mieć chociaż średnie wykształcenie. Czy w czerwcu mogę ich pozwać o alimenty? Albo cokolwiek zrobić w tej sytuacji?. Mama stwierdziła że może mnie wyrzucić kiedy chce i nic nie musi mi płacić ani finansowo pomagać. Jak to tak naprawdę jest?
anonim cytuj
21-09-2023
Wyrzucić to można śmieci a nie dziecko z domu nawet pełnoletnie. Jeśli się sama nie wyprowadzisz to rodzicom trochę zajmie zanim to załatwia zgodne z prawem. Jak będziesz pełnoletnią i nie będziesz mogła się sama utrzymać i skończyć szkoły to będziesz mogła pozwać ich o alimenty.
Póki się uczysz i nie jesteś w stanie sama się utrzymać, rodzice obowiązani są Ci pomagać.
Art. 133 k. r. i o.:
"Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania."
Nie ma przy tym znaczenia, że jesteś pełnoletnia.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Odpowiedź zawarta w Post 2 jest prawidłowa i dobrze cytuje odpowiedni przepis prawa. W świetle prawa polskiego, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Oznacza to, że jeśli jesteś uczennicą, nie jesteś w stanie się utrzymać i chcesz kontynuować edukację, Twoi rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych, nawet jeśli jesteś pełnoletnia.

Również prawo nie pozwala rodzicom „wyrzucać” dzieci z domu w sposób arbitralny. Nawet gdy dziecko osiągnie pełnoletność, rodzice nie mogą jednostronnie zakończyć obowiązku świadczenia pomocy. Oczywiście, złożenie pozwu o alimenty jest jedną z możliwych opcji, ale przedsięwzięcie takie może być długotrwałe i skomplikowane. W sytuacji awantur i konfliktów, rozważenie mediacji rodzinnej może być krokiem pośrednim, pozwalającym na znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, ale rozumiem, że to nie jest w obecnym kontekście preferowane rozwiązanie.

Jeśli Twoi rodzice odmówią spełnienia swoich obowiązków, można skierować sprawę do sądu rodzinnego w celu rozstrzygnięcia kwestii alimentów oraz ewentualnie ustalenia miejsca zamieszkania.
 
anonim cytuj
23-09-2023
W odpowiedzi na Twoje zapytanie dotyczące sytuacji prawnej jako osoby pełnoletniej, która chce kontynuować naukę, a której rodzice zamierzają Cię wyrzucić z domu, przedstawiam następującą analizę na podstawie polskiego prawa:

Obowiązek alimentacyjny rodziców: Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. To oznacza, że jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie i kontynuujesz naukę, Twoi rodzice mogą być zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na Twoją rzecz, nawet jeśli jesteś pełnoletnia.

Procedura dochodzenia alimentów: Jeśli Twoi rodzice odmówią Ci wsparcia finansowego, masz prawo wystąpić na drogę sądową o ustalenie alimentów. Pozew o alimenty kieruje się do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego rodzica.

Ochrona prawna w przypadku wyrzucenia z domu: Polskie prawo nie pozwala na arbitralne wyrzucenie pełnoletniego dziecka z domu, bez względu na sytuację. Jeśli zostaniesz wyrzucona z domu, możesz zwrócić się o pomoc do najbliższego sądu rodzinnego, ośrodka pomocy społecznej lub policji. W sytuacjach konfliktowych, mediacja rodzinna może być także rozważana jako sposób rozwiązania sytuacji.

Prawo do kontynuacji edukacji: Masz prawo do kontynuowania swojej edukacji, a Twoja sytuacja rodzinna nie powinna stanowić przeszkody w realizacji tego prawa. Jeśli napotykasz trudności finansowe związane z kontynuacją nauki, możesz również sprawdzić, czy kwalifikujesz się do otrzymania stypendium socjalnego lub innego wsparcia finansowego oferowanego przez Twoją szkołę lub lokalne instytucje.

Podsumowując, w Twojej sytuacji prawnej istnieją konkretne środki ochrony prawnej, które możesz podjąć w celu zapewnienia sobie wsparcia finansowego od rodziców oraz ochrony Twoich praw do mieszkania i edukacji. W sytuacjach konfliktowych, pomoc prawna lub mediacja rodzinna może być niezbędna.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Kradzież
Witam Zostałam przyłapana z towarem o wartości 100.97, dostałam mandat Jednakże według monitoringu na przestrzeni 3 miesięcy okradlam sklep na 666 złotych Dostałam wezwanie na przesłuchanie w sprawie tych kradzieży na 666 złotych Czy sąd będzie sumował te kradzieże? Jakiej kary się spodziewać? Jestem osobą z czystą kartą ...
Zgoda ojca na wyjzad dziecka?
Czy muszę mieć zgodę ojca, który ma takie prawa do dziecka jak ja, gdybym chciała polecieć z rodziną na wakacje, z moim mężem i synem?...
udzielenie pożyczki znajomej osobie
Witam. Sytuacja związana jest z udzieleniem pożyczki pieniężnej osobie, którą znam lecz nie spisywaliśmy żadnego dokumentu potwierdzającego, że pieniądze mu przekazałem. Jedyne co mam to rozmowy na aplikacji Messenger (kwota pożyczki, termin spłaty oraz kwotę jaką miał spłacić). Dłużnik ma już około 1.5 miesiąca spóźnienia i raczej nie kwapi się do oddania mimo, że często pisze o spłaceniu pożyczki tego samego dnia. Czy jest jakaś realna szansa n...
Czy jest możliwość rozwiązania umowy z PGE? Lub zmiany taryfy?
Dziś podpisałam umowę o prąd budowlany przez niestety moją nie uwagę i wprowadzenie mnie w błąd niestety nie mam jak tego udowodnić brak świadków. Czy jest możliwość rozwiązania umowy z PGE? Lub zmiany taryfy? Umowa podpisana w siedzibie PGE. Czy PGE może wymagać ode mnie żebym miała prąd budowlany czyli taryfę C11 która jest dla firm jeśli na działce stoi budynek stan surowy otwarty ale ze względu na sytuację z inflacja budowa na razie je...

Wyszukiwarka