Czy rodzice mogą mnie wyrzucić z domu?

Mam 18 lat i jestem uczennicą 3 klasy zawodowej. Mieszkam z mamą i z tatą. W domu od zawsze były problemy, awantury ale nie w tym rzecz. Przez to, że jest problem do mnie od zawsze rodzice chcą mnie wyrzucić z domu w czerwcu po ukończeniu 3 klasy. Ja chciałabym dalej się uczyć aby mieć chociaż średnie wykształcenie. Czy w czerwcu mogę ich pozwać o alimenty? Albo cokolwiek zrobić w tej sytuacji?. Mama stwierdziła że może mnie wyrzucić kiedy chce i nic nie musi mi płacić ani finansowo pomagać. Jak to tak naprawdę jest?
anonim cytuj
21-09-2023
Wyrzucić to można śmieci a nie dziecko z domu nawet pełnoletnie. Jeśli się sama nie wyprowadzisz to rodzicom trochę zajmie zanim to załatwia zgodne z prawem. Jak będziesz pełnoletnią i nie będziesz mogła się sama utrzymać i skończyć szkoły to będziesz mogła pozwać ich o alimenty.
Póki się uczysz i nie jesteś w stanie sama się utrzymać, rodzice obowiązani są Ci pomagać.
Art. 133 k. r. i o.:
"Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania."
Nie ma przy tym znaczenia, że jesteś pełnoletnia.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Odpowiedź zawarta w Post 2 jest prawidłowa i dobrze cytuje odpowiedni przepis prawa. W świetle prawa polskiego, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Oznacza to, że jeśli jesteś uczennicą, nie jesteś w stanie się utrzymać i chcesz kontynuować edukację, Twoi rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych, nawet jeśli jesteś pełnoletnia.

Również prawo nie pozwala rodzicom „wyrzucać” dzieci z domu w sposób arbitralny. Nawet gdy dziecko osiągnie pełnoletność, rodzice nie mogą jednostronnie zakończyć obowiązku świadczenia pomocy. Oczywiście, złożenie pozwu o alimenty jest jedną z możliwych opcji, ale przedsięwzięcie takie może być długotrwałe i skomplikowane. W sytuacji awantur i konfliktów, rozważenie mediacji rodzinnej może być krokiem pośrednim, pozwalającym na znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, ale rozumiem, że to nie jest w obecnym kontekście preferowane rozwiązanie.

Jeśli Twoi rodzice odmówią spełnienia swoich obowiązków, można skierować sprawę do sądu rodzinnego w celu rozstrzygnięcia kwestii alimentów oraz ewentualnie ustalenia miejsca zamieszkania.
 
anonim cytuj
23-09-2023
W odpowiedzi na Twoje zapytanie dotyczące sytuacji prawnej jako osoby pełnoletniej, która chce kontynuować naukę, a której rodzice zamierzają Cię wyrzucić z domu, przedstawiam następującą analizę na podstawie polskiego prawa:

Obowiązek alimentacyjny rodziców: Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. To oznacza, że jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie i kontynuujesz naukę, Twoi rodzice mogą być zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na Twoją rzecz, nawet jeśli jesteś pełnoletnia.

Procedura dochodzenia alimentów: Jeśli Twoi rodzice odmówią Ci wsparcia finansowego, masz prawo wystąpić na drogę sądową o ustalenie alimentów. Pozew o alimenty kieruje się do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego rodzica.

Ochrona prawna w przypadku wyrzucenia z domu: Polskie prawo nie pozwala na arbitralne wyrzucenie pełnoletniego dziecka z domu, bez względu na sytuację. Jeśli zostaniesz wyrzucona z domu, możesz zwrócić się o pomoc do najbliższego sądu rodzinnego, ośrodka pomocy społecznej lub policji. W sytuacjach konfliktowych, mediacja rodzinna może być także rozważana jako sposób rozwiązania sytuacji.

Prawo do kontynuacji edukacji: Masz prawo do kontynuowania swojej edukacji, a Twoja sytuacja rodzinna nie powinna stanowić przeszkody w realizacji tego prawa. Jeśli napotykasz trudności finansowe związane z kontynuacją nauki, możesz również sprawdzić, czy kwalifikujesz się do otrzymania stypendium socjalnego lub innego wsparcia finansowego oferowanego przez Twoją szkołę lub lokalne instytucje.

Podsumowując, w Twojej sytuacji prawnej istnieją konkretne środki ochrony prawnej, które możesz podjąć w celu zapewnienia sobie wsparcia finansowego od rodziców oraz ochrony Twoich praw do mieszkania i edukacji. W sytuacjach konfliktowych, pomoc prawna lub mediacja rodzinna może być niezbędna.
 
anonim cytuj
03-01-2024
Cześć wam ja mam 26 lat i nie dawno straciłam prace i szukam dalej a mój tata do mnie wyrzucam się z domu bo nie jesteś mi potrzebna. A nie dawno mojego chłopaka rodzice do też wyrzucili a ma 22 lata i też straciła pracę i razem szukamy i co mamy dalej tym robisz jak nie mamy gdzie idz teraz jest zimno.
 
anonim cytuj
05-12-2024
Oznacza to, że osiągnięcie pełnoletności nie kończy automatycznie obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli kontynuujesz naukę i nie jesteś w stanie sama się utrzymać, masz prawo dochodzić alimentów od rodziców przed sądem rejonowym – wydziałem rodzinnym.

W zakresie tzw. „wyrzucenia z domu” – w braku umowy najmu lub użyczenia, zamieszkanie dziecka w domu rodziców ma charakter stosunku rodzinno-prawnego. Nie istnieje żaden przepis, który pozwalałby rodzicom na jednostronne „eksmitowanie” pełnoletniego dziecka. Jedyną legalną drogą pozbawienia Cię prawa do zamieszkiwania byłoby wytoczenie powództwa o eksmisję i uzyskanie wyroku sądu nakazującego opuszczenie lokalu – co w praktyce ma miejsce rzadko, szczególnie gdy dziecko kontynuuje naukę i pozostaje na ich utrzymaniu.

Jeśli zostaniesz fizycznie usunięta z domu, możesz wystąpić o zabezpieczenie miejsca zamieszkania w postępowaniu sądowym. Masz też prawo dochodzić alimentów wstecz, za okres, w którym rodzice uchylali się od obowiązku, o ile wykażesz poniesione koszty utrzymania.

Nie istnieje natomiast obowiązek, by rodzice utrzymywali dorosłe dziecko w nieskończoność – zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. uchwała z 1998 r., III CZP 41/98), obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy dziecko nie wykazuje staranności w kontynuowaniu nauki lub celowo unika podjęcia pracy.

W Twojej sytuacji, skoro kontynuujesz edukację i nie osiągasz dochodów, przesłanki do alimentów są spełnione. Można wnieść pozew do sądu rejonowego, żądając oznaczonej kwoty miesięcznie oraz zabezpieczenia powództwa na czas trwania procesu.
 
anonim cytuj
04-05-2025
\
Mam 18 lat i jestem uczennicą 3 klasy zawodowej. Mieszkam z mamą i z tatą. \[…] Czy w czerwcu mogę ich pozwać o alimenty? Albo cokolwiek zrobić w tej sytuacji?\


Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Przepis ten dotyczy także dzieci pełnoletnich, jeśli kontynuują naukę i nie mają możliwości samodzielnego utrzymania. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie z chwilą uzyskania pełnoletności.

Ukończenie szkoły zawodowej nie oznacza automatycznie, że jesteś samodzielna finansowo – liczy się faktyczna możliwość utrzymania się. Jeśli zamierzasz kontynuować naukę, a rodzice odmawiają Ci utrzymania, możesz wystąpić do sądu rejonowego (wydział rodzinny) z pozwem o alimenty.

Rodzice nie mają prawa dowolnie wyrzucić Cię z domu, jeśli nie masz gdzie się udać. W razie bezprawnego usunięcia Cię z miejsca zamieszkania i pozbawienia środków do życia, przysługuje Ci ochrona z art. 209 § 1 Kodeksu karnego – uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego może stanowić przestępstwo, jeśli naraża Cię to na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Możesz również złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania (art. 755 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego), co pozwala uzyskać tymczasowe środki jeszcze przed zakończeniem sprawy sądowej.
 
anonim cytuj
04-05-2025

Sugerowane Tematy

Konto bankowe zmarłego.
Jestem spadkobierca ustawowym po ojcu, a obca osoba dostała w testamencie nieruchomość i ziemie. Czy i jak mogę sprawdzić ,czy na koncie ojciec nie miał pieniędzy [prawdopodobnie za mieszkanie -sprzedaż] Sprawa o nabycie spadku z wniosku tej obcej osoby w toku. Ja występuje o spis inwentarza aby mieć większe rozeznanie i wycenę majątku do zachowku. Czy mogę teraz sprawdzić konto czy nie mam takiej możliwości. Co robić? Chodzi mi o sprawdzeni...
Ubezpieczalnia nie chce wypłacić odszkodowania?
Cześć, mam problem ubezpieczalnia nie chce wypłacić odszkodowania za ciężkie zachorowanie (śpiączka, niewydolność wielonarządowa) łącznie 3 miesiące w szpitalach z czego 2 na OIOMie. Chciałabym wiedzieć o jakich kwotach mówimy i czy jest sens o to walczyć....
Odprawa, wypowiedzenie z winy pracodawcy.
Wypowiedziałam firmie umowę o pracę z winy pracodawcy ze względu na rażące niedbalstwo jakim jest nie wypłacanie wynagrodzenia w terminie. W przeciągu pół roku 2 razy było po terminie ( 14 i 17 ) ale w tym miesiącu konkretne przegiął bo dopiero w piątek 22 września wypłacił wynagrodzenie. A w umowie jasno mamy, że do 10 każdego miesiąca. W firmie pracuję ponad 3 lata. Czy oprócz standardowego wynagradzania należy mi się jakaś odprawa? Jakieś zad...
kupno psa przez olx
Witam mam problem proszę o szybką odpowiedź W sobotę wzięłam psa od pani która wystawiła ogłoszenie na olx że odda go pojechalam z tatą odebrałam z Niemiec mieszkam niedaleko granicy a DZISIAJ pani dzwoni i mówi że po południu będzie po psa bo jej dziecko płacze i nie przemyślał tej decyzji i teraz tak. JA MAM KSIĄŻECZKĘ ZDROWIA PSA ONA MA PASZPORT I TE DANE OD CZIPA. TE RZECZY ZOSTAŁY U NIEJ BO MIAŁA TO PRZEPISAĆ NA MNIE I WYSŁAĆ POCZTĄ będzie d...

Wyszukiwarka