Przedawnienie długu komorniczego.

Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?
anonim cytuj
19-10-2023
Dług u komornika nie przedawnia się. Przedawnia się jedynie wyrok sądowy na podstawie którego wierzyciel wystąpił do komornika o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego ( t.j. Dz.U.2023.1610) długi stwierdzone wyrokiem sądu przedawniają się po 6 latach. Tak będzie wtedy, gdy termin przedawnienia nie zostanie przerwany ( art. 123 § 1 K.c.).
 
anonim cytuj
19-10-2023
Tu bieg przedawnienia został przerwany poprzez wszczęcie egzekucji i obecnie nie biegnie wcale. Komornik umorzy egzekucję z mocy prawa jako nieskuteczną albo poczeka na kolejne wnioski wierzyciela dotyczące poszukiwania majątku/zajęć. Egzekucja wcale nie musi dotyczyć tylko środków z wynagrodzenia. Odpowiadasz za spłatę całym posiadanym majątkiem.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Jak wierzyciel się nie zagapi i będzie pilnował terminów, to dług nie przedawni się nigdy. Każda akcja przed komornikiem/sądem sprawia, że bieg przedawnienia biegnie od początku. Rosną tylko cały czas koszta.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?

Jeśli wierzyciel będzie wszczynał co 3 lata egzekucje to nigdy, nawet odsetki się nie przedawnią.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika?


Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na fakt, że nie sam dług komorniczy przedawnia się, lecz roszczenie wierzyciela wobec dłużnika.

Po pierwsze, jak słusznie zauważył uczestnik Post 2, roszczenia stwierdzone wyrokiem sądu przedawniają się zasadniczo po upływie 6 lat (art. 118 Kodeksu cywilnego). Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że początek biegu terminu przedawnienia liczy się od dnia, w którym można było dochodzić zaspokojenia roszczenia.

Po drugie, warto podkreślić, że bieg przedawnienia może zostać przerwany, co skutkuje rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia od początku. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić np. w wyniku wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jak zwrócił uwagę uczestnik Post 3. W takim przypadku bieg przedawnienia rozpocznie się od nowa, ale nie będzie mógł trwać dłużej niż 10 lat (art. 125 § 1 K.c.).

Po trzecie, uczestnik Post 4 słusznie zwrócił uwagę na fakt, że jeżeli wierzyciel będzie regularnie podejmował działania egzekucyjne, to bieg przedawnienia może być w praktyce wielokrotnie przerywany. Ważne jest zatem, by dłużnik śledził wszelkie działania wierzyciela i monitorował bieg terminu przedawnienia.

W odniesieniu do uwagi uczestnika Post 5, w rzeczywistości nie ma formalnej konieczności dla wierzyciela, by podejmować działania co 3 lata, ale jest to jedna z praktyk, która może efektywnie przerywać bieg przedawnienia.

W związku z powyższym, nie jest jednoznaczne określenie, kiedy dokładnie dług zostanie przedawniony w konkretnej sytuacji. Kluczowe znaczenie ma śledzenie wszelkich działań podejmowanych przez wierzyciela w kontekście egzekucji długu.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż odzieży używanej
Mam takie pytanie, Niedawno urodziłam dziecko, a jak wiadomo, noworodki szybko wyrastają ze swoich ubranek. Kupuję tylko markowe ubranka wysokiej jakości. Zrobiłam sety po 5-6 ubranek i sprzedawałam na olx po 200zl i nie bo tylko (sprzedawałam też zabawki itp.) Dzisiaj podliczyłam, że od początku roku sprzedałam około 45 takich setów co daje łączna wartość około 9000zl. Czy urząd skarbowy może się przyczepić do czegoś takiego, a jeżeli tak to ...
Wynajem mieszkania, a podwyżki czynszu.
Chcę wynająć mieszkanie w mieście, to że za wynajem i czynsz do spółdzielni zapłacę to wiem. Pani poprosiła o poświadczenie z rodziny z aktem własności na dom. Że w razie jakichkolwiek problemów dana osoba przygarnie mnie pod dach. Pytanie moje jest następujące: czy pod pisaniu wynajmu mieszkania pani będzie mogła podwyższać mi wynajem co pół roku? Nie znam się na przepisach mieszkaniowo-wynajmujących, ale nie pokoi mnie to....
Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Teraz ta osoba oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić?
Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Osoba potwierdzała ze jest to prezent na urodziny. Teraz oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić i czy osoba może wyciągnąć w stosunku do mnie jakieś prawne konsekwencje jeśli nie zwroce? W rozmowach naszych prywatnych również mam potwierdzenie że to prezent urodzinowy....
Alimenty w małżeństwie.
Mój mąż po nieudanej działalności jedyne co aktualnie posiada to komorników. Niestety choruje on również na przewlekłe choroby, więc musi kupować sobie leki. Po opłatach kwota, jaką mi daje na życie to nawet nie jest połowa opłat za mieszkanie, nie mówiąc o całej reszcie. Czy w tym wypadku jest sens bym występowała o alimenty jeszcze będąc z nim w małżeństwie? Obydwoje i tak chcemy się rozejść, ale aktualnie żyjemy pod jednym dachem, bo jest to ...

Wyszukiwarka