Przedawnienie długu komorniczego.

Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?
anonim cytuj
19-10-2023
Dług u komornika nie przedawnia się. Przedawnia się jedynie wyrok sądowy na podstawie którego wierzyciel wystąpił do komornika o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego ( t.j. Dz.U.2023.1610) długi stwierdzone wyrokiem sądu przedawniają się po 6 latach. Tak będzie wtedy, gdy termin przedawnienia nie zostanie przerwany ( art. 123 § 1 K.c.).
 
anonim cytuj
19-10-2023
Tu bieg przedawnienia został przerwany poprzez wszczęcie egzekucji i obecnie nie biegnie wcale. Komornik umorzy egzekucję z mocy prawa jako nieskuteczną albo poczeka na kolejne wnioski wierzyciela dotyczące poszukiwania majątku/zajęć. Egzekucja wcale nie musi dotyczyć tylko środków z wynagrodzenia. Odpowiadasz za spłatę całym posiadanym majątkiem.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Jak wierzyciel się nie zagapi i będzie pilnował terminów, to dług nie przedawni się nigdy. Każda akcja przed komornikiem/sądem sprawia, że bieg przedawnienia biegnie od początku. Rosną tylko cały czas koszta.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?

Jeśli wierzyciel będzie wszczynał co 3 lata egzekucje to nigdy, nawet odsetki się nie przedawnią.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika?


Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na fakt, że nie sam dług komorniczy przedawnia się, lecz roszczenie wierzyciela wobec dłużnika.

Po pierwsze, jak słusznie zauważył uczestnik Post 2, roszczenia stwierdzone wyrokiem sądu przedawniają się zasadniczo po upływie 6 lat (art. 118 Kodeksu cywilnego). Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że początek biegu terminu przedawnienia liczy się od dnia, w którym można było dochodzić zaspokojenia roszczenia.

Po drugie, warto podkreślić, że bieg przedawnienia może zostać przerwany, co skutkuje rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia od początku. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić np. w wyniku wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jak zwrócił uwagę uczestnik Post 3. W takim przypadku bieg przedawnienia rozpocznie się od nowa, ale nie będzie mógł trwać dłużej niż 10 lat (art. 125 § 1 K.c.).

Po trzecie, uczestnik Post 4 słusznie zwrócił uwagę na fakt, że jeżeli wierzyciel będzie regularnie podejmował działania egzekucyjne, to bieg przedawnienia może być w praktyce wielokrotnie przerywany. Ważne jest zatem, by dłużnik śledził wszelkie działania wierzyciela i monitorował bieg terminu przedawnienia.

W odniesieniu do uwagi uczestnika Post 5, w rzeczywistości nie ma formalnej konieczności dla wierzyciela, by podejmować działania co 3 lata, ale jest to jedna z praktyk, która może efektywnie przerywać bieg przedawnienia.

W związku z powyższym, nie jest jednoznaczne określenie, kiedy dokładnie dług zostanie przedawniony w konkretnej sytuacji. Kluczowe znaczenie ma śledzenie wszelkich działań podejmowanych przez wierzyciela w kontekście egzekucji długu.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Jak wymeldować byłą żonę ?
Jak wymeldować żonę z domu nie jesteśmy razem już od kwietnia a nie chcą jej wymeldować mimo że składałem wniosek o wymeldowanie....
Kierowca spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia uszkadzając moje auto.
Dzień dobry. Pewnien kierowca spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia uszkadzając moje auto. Zgłosiłam zdarzenie na policję podałam nazwisko oraz nr rej auta sprawcy. I co ciekawe otrzymałam informację z policji że sprawca przyznał się do dokonania kolizji jednak nie udostępniono mi nr polisy,oraz nazwy ubezpieczyciela. Czy policja nie ma obowiązku udostępnienia tych informacji pokrzywdzonemu, bo w jaki sposób mam zgłosić szkodę. Dodam...
Stawka godzinowa na umowę zlecenie.
Witam pracuje na umowę o pracę za najniższa krajowa, a do tego na umowę zlecenie w innej spółce. I tu pojawia się problem gdyż np. mój kolega pobiera wypłatę w wysokości 16.40 zł netto na godzinę a ja 13.29zl netto wykonując ta sama pracę i te same godziny pracy? Jak to jest możliwe? W kadrach nie potrafią mi tego wytłumaczyć. I w ogóle ile teraz wynosi netto najniższa stawka godzinowa na umowę zlecenie na rękę?...
Nie może naliczać mi stawki wg nowych wyliczeń bo nie podpisałam aneksu, Jestem na L4
Zrezygnowałam z urlopu wychowawczego ponieważ jestem w ciąży. Z dniem powrotu do pracy mam wystawione L4, od dziś do 30 grudnia. Księgowa najpierw mówiła, że nie muszę składać wniosku o rezygnację z urlopu.. a kiedy już ten wniosek złożyłam zadzwoniła do mnie z pretensjami, że nie może naliczać mi stawki wg nowych wyliczeń bo nie podpisałam aneksu (nie było mnie ani jeden dzień w pracy, z dniem powrotu l4) Czy jeśli po tych 30 dniach grudnia wr...

Wyszukiwarka