Przedawnienie długu komorniczego.

Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?
anonim cytuj
19-10-2023
Dług u komornika nie przedawnia się. Przedawnia się jedynie wyrok sądowy na podstawie którego wierzyciel wystąpił do komornika o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego ( t.j. Dz.U.2023.1610) długi stwierdzone wyrokiem sądu przedawniają się po 6 latach. Tak będzie wtedy, gdy termin przedawnienia nie zostanie przerwany ( art. 123 § 1 K.c.).
 
anonim cytuj
19-10-2023
Tu bieg przedawnienia został przerwany poprzez wszczęcie egzekucji i obecnie nie biegnie wcale. Komornik umorzy egzekucję z mocy prawa jako nieskuteczną albo poczeka na kolejne wnioski wierzyciela dotyczące poszukiwania majątku/zajęć. Egzekucja wcale nie musi dotyczyć tylko środków z wynagrodzenia. Odpowiadasz za spłatę całym posiadanym majątkiem.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Jak wierzyciel się nie zagapi i będzie pilnował terminów, to dług nie przedawni się nigdy. Każda akcja przed komornikiem/sądem sprawia, że bieg przedawnienia biegnie od początku. Rosną tylko cały czas koszta.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?

Jeśli wierzyciel będzie wszczynał co 3 lata egzekucje to nigdy, nawet odsetki się nie przedawnią.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika?


Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na fakt, że nie sam dług komorniczy przedawnia się, lecz roszczenie wierzyciela wobec dłużnika.

Po pierwsze, jak słusznie zauważył uczestnik Post 2, roszczenia stwierdzone wyrokiem sądu przedawniają się zasadniczo po upływie 6 lat (art. 118 Kodeksu cywilnego). Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że początek biegu terminu przedawnienia liczy się od dnia, w którym można było dochodzić zaspokojenia roszczenia.

Po drugie, warto podkreślić, że bieg przedawnienia może zostać przerwany, co skutkuje rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia od początku. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić np. w wyniku wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jak zwrócił uwagę uczestnik Post 3. W takim przypadku bieg przedawnienia rozpocznie się od nowa, ale nie będzie mógł trwać dłużej niż 10 lat (art. 125 § 1 K.c.).

Po trzecie, uczestnik Post 4 słusznie zwrócił uwagę na fakt, że jeżeli wierzyciel będzie regularnie podejmował działania egzekucyjne, to bieg przedawnienia może być w praktyce wielokrotnie przerywany. Ważne jest zatem, by dłużnik śledził wszelkie działania wierzyciela i monitorował bieg terminu przedawnienia.

W odniesieniu do uwagi uczestnika Post 5, w rzeczywistości nie ma formalnej konieczności dla wierzyciela, by podejmować działania co 3 lata, ale jest to jedna z praktyk, która może efektywnie przerywać bieg przedawnienia.

W związku z powyższym, nie jest jednoznaczne określenie, kiedy dokładnie dług zostanie przedawniony w konkretnej sytuacji. Kluczowe znaczenie ma śledzenie wszelkich działań podejmowanych przez wierzyciela w kontekście egzekucji długu.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Chce sprzedać działkę za pośrednictwem biura nieruchomości.
Chce sprzedać działkę za pośrednictwem biura nieruchomości. Klient chciał zapłacić w 2 ratach i już po pierwszej racie chciał abym przepisała na niego akt własności. Agentka powiedziała że gdyby nie zapłacił drugiej części to komornik będzie to ścigał. Mi to nie odpowiada. A więc klient zaproponowal że zapłaci 10% teraz i podpiszemy umowę przedwstepną w której będzie zawarte że jeśli on nie wywiąże się i nie zapłaci reszty w ciągu miesiąca to ...
Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązano ze mną umowę?
Mam pytanie, pracuje w ZK praca już mi tak siadła na psychikę że wzięłam L4 od psychiatry. Od znajomych wiem że dyrektor nie był tym zadowolony, wzywa mnie na rozmowę o zaistniałej sytuacji mam obawy że chce mi wręczyć rozwiązanie umowy lub dyscyplinarkę z jakiegoś tam powodu. Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązali ze mną umowę ?...
Obniżenie czynszu najmu w zamian za remont.
Planuję wynająć mieszkanie. Chciałbym zaproponować obniżenie z czynszu w zamian za przeprowadzenie remontu. Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę w konstruowaniu umowy? Czy można zawrzeć umowę na czas określony np. na 2 lub 3 lata i ustalić obniżony czynsz w pierwszym roku, a później jego podniesienie (np. 200-300%)? Czy może być jakiś problem z US? Jeżeli będę odprowadzał podatek z faktycznie płaconego czynszu (który jest niższy niż rynkowy)?...
18 tysięcy przychodu rocznego. Czy mam obowiązek opłacać ryczałt do urzędu skarbowego?
Wynajmuje mieszkanie. Mój roczny przychód to 18 tys zł, 1500 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek opłacać ryczałt do urzędu skarbowego?...

Wyszukiwarka