Zniesienie alimentów na dorosłe dziecko.

Płacę alimenty na córkę. W tym roku skończy 20 lat. Alimenty ściąga ze mnie komornik (nigdy nie miałem opóźnień w spłacie, alimenty komornik pobiera na życzenie mojej byłej żony). Od kilku już lat nie mam kontaktu z córką. Nie wiem czy się uczy, czy pracuje. Z pogłosek wiem, że podjęła pracę i studia zaoczne. Nie mam jednak pewności jak sytuacja wygląda aktualnie. W jaki sposób mogę się tego dowiedzieć. Czy jeśli pracuje i studiuje zaocznie mogę wystąpić o zniesienie alimentów lub ewentualnie ich obniżenie?
Czy jest opcja, żeby ewentualnie pozbyć się komornika i płacić alimenty bezpośrednio do rąk córki?
anonim cytuj
24-08-2023
Czy jeśli pracuje i studiuje zaocznie mogę wystąpić o zniesienie alimentów lub ewentualnie ich obniżenie?

Tak - pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z żądaniem ewentualnym obniżenia alimentów.
Czy jest opcja, żeby ewentualnie pozbyć się komornika i płacić alimenty bezpośrednio do rąk córki?

Tak, np. w ramach pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wnieść o udzielenie zabezpieczenia przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas trwania postępowania. Inną możliwością jest zapłata wszystkich wymagalnych alimentów oraz przyszłych za 6 miesięcy na rachunek depozytowy Ministra Finansów (złożenie nie wymaga zezwolenia sądu).
 
anonim cytuj
24-08-2023
Płacę wysokie alimenty, na dwie córki, więc wpłata depozytu nie wchodzi w grę ponieważ jest to dla mnie zbyt wysoka kwota. Zaległości alimentacyjnej nigdy nie było, po prostu była żona po złości chciała, abym płacił alimenty przez komornika. Nie ma opcji na porozumienie niestety. Od 6 lat z mojej pensji pracodawca co miesiąc przekazuje alimenty komornikowi. W związku z tym np. nie mam opcji na kredyt w żadnym banku. Czy jest możliwość żeby porozumieć się z komornikiem, aby zdjął zajęcie z pensji a ja wpłacałbym pieniądze bezpośrednio do niego, oczywiście z kosztami?
 
anonim cytuj
24-08-2023
była żona po złości chciała, abym płacił alimenty przez komornika.

To tak nie działa. Jeśli egzekucja była wszczęta nie zasadnie ( nie było opóźnienia w zapłacie i przekazywane były pełne kwoty), to należało złożyć powództwo przeciw egzekucyjne.
Czy jest możliwość żeby porozumieć się z komornikiem, aby zdjął zajęcie z pensji a ja wpłacałbym pieniądze bezpośrednio do niego, oczywiście z kosztami?

Wniosek o zajecie wynagrodzenia złożył wierzyciel, nie komornik. I to wierzyciel powinien cofnąć wniosek. Możesz przedstawić problem komornikowi. Jednak on nie powinien sam podejmować decyzji. Może przekazać Twoją propozycję wierzycielowi i czekać na odzew.
 
anonim cytuj
24-08-2023
Ciężko się w tym wszystkim odnaleźć. Sprawa wyglądała tak, że na czas rozwodu sąd ustalił zabezpieczenie alimentacyjne bardzo wysokie. Nie zgadzałem się z tak wysokim i starałem się odwołać. Nie zapłaciłem go więc na czas i od razu żona wniosła do komornika. Kiedy jednak okazało się, że sąd nie przychylił się do zmniejszenia zabezpieczenia udałem się do komornika i spłaciłem całą zaległość. Komornik wycofał zajęcie egzekucyjne. Kolejnego zabezpieczenie nie musiałem już płacić, bo w krótkim czasie odbyła się rozprawa i sąd orzekł rozwód i alimenty w innej kwocie niż zabezpieczenie. Alimenty płatne do 10 każdego miesiąca. Nie zdążyłem zapłacić pierwszych alimentów i otrzymałem pismo, że komornik pobierze je z mojej pensji. Udałem się do komornika i otrzymałem informację, że moja żona w obawie, że nie będę płacił miała prawo tak zadecydować. w kwestii dogadania z byłą to nie m szans. Czyli jestem uziemiony dopóki nie uzbieram na depozyt?
 
anonim cytuj
24-08-2023
Nie zapłaciłem go więc na czas i od razu żona wniosła do komornika. Nie zdążyłem zapłacić pierwszych alimentów....

To teraz wiesz dlaczego została wszczęta egzekucja. Jak roszczenie jest wymagalne, to należy płacić, nawet jak je skarżysz.
Czyli jestem uziemiony dopóki nie uzbieram na depozyt?

Innej drogi nie ma.
 
anonim cytuj
24-08-2023
Kwestia zniesienia lub obniżenia alimentów na dorosłe dziecko opiera się na Art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że rodziców obowiązek alimentacyjny wobec dziecka trwa do chwili osiągnięcia przez nie pełnoletności, chyba że dziecko kontynuuje naukę. W praktyce jeśli pełnoletnie dziecko pracuje i jednocześnie studiuje zaocznie, jest możliwość wystąpienia o zniesienie lub obniżenie alimentów na jego rzecz, pod warunkiem że dochód dziecka z pracy pozwala na samodzielne życie.

Jeśli chodzi o możliwość pozbycia się komornika i płacenia alimentów bezpośrednio do rąk córki, taka opcja jest dopuszczalna, ale wymaga zgody matki dziecka (wierzycielki) na zakończenie egzekucji przez komornika.

Kwestia wycofania wniosku o zajęcie pensji leży po stronie wierzyciela, czyli w Twoim przypadku byłej żony. Z Art. 843 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że wniosek o zajęcie wynagrodzenia może być wycofany jedynie przez wierzyciela. Możesz więc próbować porozumieć się bezpośrednio z komornikiem w kwestii przekazania Twojej propozycji wierzycielce, ale komornik nie ma uprawnień do samodzielnego wycofania zajęcia bez zgody wierzyciela.

Odpowiedź na Post 5:
Jeśli chodzi o zabezpieczenie alimentacyjne, które zostało ustalone w toku postępowania rozwodowego - takie zabezpieczenie jest tymczasowym obowiązkiem alimentacyjnym, który miał obowiązywać do czasu wydania orzeczenia rozwodowego. Jeśli nie płacisz tak ustalonego zabezpieczenia, wierzyciel ma prawo podjąć działania egzekucyjne, nawet jeśli ostateczne orzeczenie sądowe przyzna inne, niższe alimenty.

Ostateczna kwestia depozytu: jest to jedno z możliwych rozwiązań pozwalających na zawieszenie postępowania egzekucyjnego, ale nie jest jedynym. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zgromadzić wymaganej kwoty, musisz dążyć do innych form rozwiązania problemu, takich jak próba porozumienia z byłą żoną czy złożenie wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego z uwagi na istotne zmiany w Twojej sytuacji życiowej.

W kwestii alimentów na dorosłe dziecko i egzekucji komorniczej, warto jeszcze dodać:

Kontynuacja nauki
Zgodnie z polskim prawem, obowiązek alimentacyjny może trwać po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, jeśli kontynuuje ono naukę. Ważne jest, aby było to kształcenie w trybie dziennym i nie było ono połączone z pracą zarobkową umożliwiającą samodzielne życie. W przypadku studiów zaocznych, sąd może uznać, że dziecko jest w stanie się samodzielnie utrzymać, jeśli pracuje.

Przedawnienie roszczenia alimentacyjnego
Roszczenia z tytułu alimentów przedawniają się po upływie trzech lat od dnia, w którym można było żądać ich spełnienia. Warto zwrócić uwagę, czy w Twoim przypadku nie doszło do przedawnienia żadnych roszczeń.

Zmiana sytuacji materialnej
Jeśli Twoja sytuacja materialna uległa istotnej zmianie (np. strata pracy, poważna choroba), masz prawo złożyć wniosek do sądu o zmniejszenie kwoty alimentów. Sąd dokona ponownej oceny zdolności alimentacyjnej.

Egzekucja alimentów
Jeśli alimenty są regularnie opłacane, warto podjąć próbę wycofania wniosku o egzekucję przez wierzyciela. Jeśli doszło do nieporozumień w przeszłości, a teraz sytuacja jest stabilna, można przedstawić argumenty na korzyść zakończenia egzekucji.

Koszty egzekucji
Warto pamiętać, że proces egzekucyjny wiąże się z dodatkowymi kosztami, które ponosi dłużnik. W dłuższej perspektywie, koszty te mogą być znaczne.

Mediacje
Chociaż w Twojej sytuacji mediacja z byłą żoną może wydawać się trudna, jest to narzędzie często używane do rozwiązywania konfliktów dotyczących alimentów. Neutralny mediator może pomóc w znalezieniu kompromisu i rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.

odnosząc się do kwestii nieporuszonych wcześniej:

Dowód dochodów córki
Jeśli Twoja córka podjęła pracę i osiąga dochody, warto zebrać dowody na jej sytuację finansową. Możesz zwrócić się z wnioskiem do sądu o ujawnienie dochodów córki w celu oceny, czy nadal ma prawo do alimentów.

Egzekucja a rejestr dłużników
Jeśli komornik prowadzi egzekucję z Twojego wynagrodzenia, istnieje ryzyko, że zostaniesz wpisany do rejestru dłużników, co może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową w przyszłości.

Konsultacja z komornikiem
Choć Twoje stosunki z byłą żoną mogą być napięte, warto jednak skonsultować się bezpośrednio z komornikiem. Często są oni bardziej otwarci na różne formy spłaty zadłużenia, jeśli widzą chęć współpracy ze strony dłużnika.

Koszty postępowania
Jeśli zdecydujesz się na drogę sądową w celu zmiany lub zniesienia obowiązku alimentacyjnego, pamiętaj o kosztach związanych z postępowaniem. Zawarcie ugodowego porozumienia poza sądem może być mniej kosztowne.

Kontakt z dzieckiem
Warto również podjąć próbę nawiązania kontaktu z córką. Jej stanowisko w sprawie alimentów może być różne od stanowiska matki i warto to uwzględnić w całej sytuacji.

Przegląd umów i decyzji sądowych
Upewnij się, że dokładnie przeanalizowałeś wszystkie wcześniejsze decyzje sądowe oraz umowy dotyczące alimentów. Mogą one zawierać klauzule lub warunki, które mają wpływ na Twoją sytuację.
 
anonim cytuj
28-08-2023
dzielenie informacji na temat zarobków córki lub zlecić prywatnemu detektywowi zbieranie takich informacji. Dowody te będą niezbędne w przypadku, gdy zdecydujesz się na wniesienie pozwu o zniesienie lub obniżenie alimentów.

Nie mam kontaktu z córką. Nie wiem czy się uczy, czy pracuje.


Jeśli jesteś w stanie nawiązać kontakt z córką (bezpośrednio lub pośrednio), warto poprosić ją o przedstawienie dowodów na kontynuowanie nauki lub podjęcie pracy. Jeśli nie jest to możliwe, sąd może również zwrócić się do uczelni lub pracodawcy córki o udostępnienie takich informacji.

Prawa ojca

Warto również podkreślić, że jako ojciec masz pewne prawa wobec córki, nawet jeśli nie masz z nią kontaktu. Jeśli podejrzewasz, że Twoja córka ukrywa przed Tobą pewne informacje na temat swojej sytuacji życiowej, masz prawo wnioskować o udostępnienie tych informacji przez odpowiednie instytucje.

Alimenty ściąga ze mnie komornik (nigdy nie miałem opóźnień w spłacie, alimenty komornik pobiera na życzenie mojej byłej żony).


Zastanów się nad skorzystaniem z pomocy prawnej w tej sprawie. Adwokat lub radca prawny pomoże Ci ocenić, czy egzekucja przez komornika jest w Twoim przypadku uzasadniona i czy istnieje możliwość zakończenia tej egzekucji.

Zmiana sytuacji córki

Jeśli Twoja córka rzeczywiście podjęła pracę i studiuje zaocznie, jej sytuacja materialna mogła ulec poprawie. Może to być argument na rzecz zniesienia lub obniżenia alimentów. Jednak konieczne będzie udowodnienie tego w sądzie.

Podsumowując, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy prawnej w tej sprawie. Adwokat lub radca prawny pomoże Ci ocenić sytuację i przedstawić odpowiednie argumenty w sądzie. Jeśli jesteś zdecydowany na zmianę obecnej sytuacji, warto działać aktywnie i zbierać wszelkie dowody na korzyść Twojej sprawy.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Wszczęcie egzekucji za dług
Witam. Dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji za dług o którym nie wiedziałam. Zadzwoniłam do kancelarii i dostałam namiar na firmę windykacyjną która przejęła dług od wierzyciela i się okazało że to CYFROWY POLSAT któremu jestem podobno winna 2 tys złotych Owszem miałam podpisaną z nimi umowę ale nie byłam zadowolona i po jej wygaśnięciu zakończyłam ją z nimi i dopelnilam formalności w odpowiednim punkcie. Umowa była zakończona w 2...
Podatek od darowizny.
Mama zmarła w 2020r. Posiadała udział w działce leśnej, w której udziały ma 30 osób. Jest to taka wspólnota całej wsi. Obecnie jest możliwość sprzedaży tej działki. Wszyscy wykazują chęć sprzedaży. Moje pytanie, czy ja mogę przekazać obecnie swoje udziały bratu. Jak wygląda kwestia podatku po sprzedaży. Ja z bratem według postanowienia spadkowego na podstawie testamentu odziedziczyliśmy po 1/2. Postepowanie spadkowe było w 2021 r....
Ograniczona władza rodzicielska.
Oboje z rodziców mają ograniczoną władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem w postaci nadzoru kuratora. Czy w tej sytuacji jeden rodzic może samodzielnie zdecydować o zmianie trybu edukacji dziecka na edukację domową do czasu wydania przez sąd decyzji o ustalenie przy kim dziecko zostanie?...
Pozwolenie na widzenie.
Jak uzasadnić, sprecyzować wniosek do prokuratora aby uzyskać więcej niż jedno widzenie w miesiącu do tymczasowo aresztowanego?...

Wyszukiwarka