Długi a rozwód.

Witam a ja się tak zapytam jestem przed rozwodem nie podpisywaliśmy intercyzy na żadnych pożyczkach kupnie auta i innych rzeczy wziętych na raty nie ma mojego podpisu. Czy w takim przypadku jest szansa że przy rozwodzie nie będę brała długów bo auta i tych innych rzeczy wziętych na raty nie chce zabierać??? Jak to wygląda???
anonim cytuj
03-10-2023
Podejście mega nieuczciwe. Razem korzystaliście razem spłacacie. Bez podzielności majątkowej oboje odpowiadacie za długi. Chyba że jesteś w stanie wykazać ze to wszystko było brane pod Twoja niewiedza.
Ale ona nie chce tych rzeczy. Do momentu rozwodu spłacała, teraz nie chce rzeczy i nie chce spłacać...
 
anonim cytuj
03-10-2023
Pytanie co jest w umowach kredytowych... ? Kto jest kredytobiorcą?
mąż

W teorii będąc we wspólności majątkowej za długi z małżeństwa odpowiadacie solidarnie, w praktyce to jest kwestia uregulowania między wami. Pamiętać należy, że kredyt i jego spłata to jest całkowicie odrębna sprawa od podziału majątku. Bank jest zainteresowany spłatą, a nie tym kto spłaci. Jeśli głównym kredytobiorcą jest mąż, oraz rzeczy które są obciążone kredytem pozostaną w jego własności, to ja nie widzę problemu aby taki podział majątku skutkował tym, że te raty musiałaby Pani spłacać. Inna rzecz czy podział majątku w taki sposób nie doprowadzi do Pani zubożenia, bo sąd może takiego podziału nie zaakceptować.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Sprawa długów w kontekście rozwodu, zwłaszcza gdy małżonkowie są we wspólności majątkowej, jest kwestią skomplikowaną i wymagającą analizy indywidualnej sytuacji. Na podstawie przepisów prawa polskiego można jednak przedstawić kilka kluczowych kwestii.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie odpowiadają solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w celu zaspokojenia bieżących potrzeb rodziny. Oznacza to, że długi zaciągnięte przez jednego z małżonków mogą być egzekwowane również od drugiego, niezależnie od tego, kto był stroną umowy. Przy czym bieżące potrzeby rodziny nie zawsze obejmują zakup auta czy innych droższych dóbr, stąd kwalifikacja takich wydatków może wymagać oceny sądu.

jestem przed rozwodem nie podpisywaliśmy intercyzy na żadnych pożyczkach kupnie auta i innych rzeczy wziętych na raty nie ma mojego podpisu


Choć może się to wydawać sprawiedliwe, aby tylko osoba, która zaciągnęła zobowiązanie, była zobligowana do jego spłaty, istotne jest, aby pamiętać, że w przypadku, gdy małżonkowie są we wspólności majątkowej, oboje ponoszą odpowiedzialność za długi, niezależnie od tego, kto je zaciągnął. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia i może być kwestionowana, jeśli np. dług został zaciągnięty bez wiedzy i zgody drugiego małżonka i nie służył zaspokojeniu bieżących potrzeb rodziny.

Ale ona nie chce tych rzeczy. Do momentu rozwodu spłacała, teraz nie chce rzeczy i nie chce spłacać...


Kwestia, czy jedno z małżonków będzie kontynuować spłatę zobowiązań po rozwodzie, nie zależy wyłącznie od woli strony. Sąd rozwodowy będzie rozpatrywał sprawę podziału majątku, a w tym również kwestię odpowiedzialności za długi. W związku z tym, mimo braku woli przejęcia na siebie obowiązku spłaty długów, sąd może przydzielić część odpowiedzialności za długi również stronie, która nie chce przejmować na siebie tego obowiązku, jeśli uzna to za sprawiedliwe.

mąż


Chociaż mąż jest głównym kredytobiorcą, odpowiedzialność za długi może zostać przydzielona obu małżonkom, o ile zaciągnięto je będąc we wspólności majątkowej i służyły one zaspokojeniu bieżących potrzeb rodziny.

Ostateczna decyzja o podziale majątku, a co za tym idzie, o podziale odpowiedzialności za długi, zostanie podjęta przez sąd, który będzie brał pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, w tym stan majątkowy małżonków oraz to, na co przeznaczane były zaciągnięte zobowiązania.

Warto również podkreślić, że bank jako wierzyciel nie jest stroną postępowania rozwodowego i nie jest związany postanowieniem sądu co do podziału odpowiedzialności za długi między małżonkami. Dla banku, oba małżonki (jeżeli byli we wspólności majątkowej) pozostają zobowiązane do spłaty długów, niezależnie od tego, jak zostanie podzielony majątek w trakcie rozwodu.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Granica działki.
Witam. Mam pytanie może nie do końca natury prawnej, ale może znajdzie się ktoś, kto jest zorientowany w temacie. Jakiś czas temu kilka posesji od mojej została wyznaczona granica działki. Od tego czasu sąsiadka twierdzi, że należy jej się u mnie ok 1m. Pomierzyła szerokości poszczególnych działek po kolei, no i tak jej wyszło. I teraz pytanie: Czy granica działki kilka posesji dalej jest jakimś wyznacznikiem? Czy geodeta brałby to pod uwagę, czy...
Jak uniknąć zachowku?
Dzień dobry. Kompletnie nie znam się w temacie i od każdego słyszę co innego, proszę o poradę. Mianowicie w 2017 roku ojciec - właściciel nieruchomości poprzez darowiznę przekazał mi dom z działką. Jest zapis "..oświadcza, że na nabytej tym aktem nieruchomości ustanawia na rzecz ojca i matki dożywotnią, bezpłatną służebność osobistą polegającą na prawie do korzystania z całego parteru budynku mieszkalnego, z zapewnionym ogrzewaniem, oświet...
Kopiowanie ogłoszeń.
Gazety i portale internetowe publikują ogłoszenia nadsyłane przez ludzi i firmy. * Kto ma prawo autorskie do tych ogłoszeń? * Czy można legalnie kopiować ogłoszenia z portali i gazet, aby opublikować je we własnym źródle (portalu lub gazecie)? Mam na myśli republikację suchej informacji (przepisanie treści)....
jak liczyć urlop w sytemie 12 godzinnym?
jak powinien być liczony urlop w systemie pracy 12 godzinnym proszę o jakiś akt prawny który to reguluje. jeszcze jedno pytanie ile weekendów może przepracować osoba mająca umowę o pracę na m.c.pazdziernik zaplanowano mi 6 dni pracy w weekendy jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym...

Wyszukiwarka