Zajęcie rachunku bankowego przez komornika.

Brat z żoną mają wspólne konto na które wpływa wypłata tylko jego i żona wypłaca tyle ile chce i tylko ona robi na tym koncie operacje. Brat mieszkał w gospodarstwie domowym tylko 1 tydzień w miesiącu. Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki. Teraz jak brat wyprowadził się definitywnie z domu żona podała go do komornika że od roku nie płaci jej alimentów i została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady zdjąć nie może bo nie było nigdzie zaznaczone że pieniądze są na alimenty, a żona twierdzi że brała na życie a nie na alimenty. Czy ktoś może wie jakie kroki można podjąć w takiej sprawie. Teraz ? Bo suma jest dość znaczna i opiewa na 50 tysięcy za cały rok. I wypłata z najbliższych 6 miesięcy będzie wpływać na konto zablokowane i brat nie będzie miał z czego żyć.
anonim cytuj
03-10-2023
To niech złoży wniosek o pełnomocnika z urzędu albo skieruje się do punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Żaden prawnik nie będzie pracował za darmo, a sprawa wymaga szczegółowej analizy.
Trzeba byłoby uderzyć w postępowanie egzekucyjne i wykazać, że żona cały czas pobierała środki ze wskazanego konta. Chociaż jeżeli miał w wyroku np. obowiązek zapłaty alimentów do rąk własnych to może to nie przejść.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Wypłacane środki z konta w trakcie trwania związku małżeńskiego można rozliczyć co najwyżej przy podziale majątku wspólnego. To, że brat mieszkał tylko 1 tydzień w miesiącu nie zwalniało go z zaspokajania potrzeb rodziny (w tym żony).
 
anonim cytuj
03-10-2023
Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki.


Art. 141 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) stanowi, że rodzic, który nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dzieckiem, jest obowiązany do pokrywania kosztów utrzymania i wychowania dziecka, co jest realizowane poprzez płacenie alimentów.

została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady zdjąć nie może bo nie było nigdzie zaznaczone że pieniądze są na alimenty


W świetle art. 86 par. 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.), komornik może zająć rachunek bankowy dłużnika, co implikuje blokadę dostępu do środków znajdujących się na tym koncie. Jeśli chodzi o kwestię, czy środki były przeznaczone na alimenty, w kontekście prawnym może to nie być istotne w momencie zajęcia konta przez komornika, chyba że istnieje jakiś konkretny dokument czy umowa, która by to potwierdzała.

żona twierdzi że brała na życie a nie na alimenty.


Czy środki były wykorzystywane na alimenty czy na inne cele może nie być znaczące w kontekście egzekucji komorniczej, ale może mieć znaczenie przy podziale majątku wspólnego, jeśli do tego dojdzie.

Warto podkreślić, że:

Jeśli brat ma dowody na to, że żona wykorzystywała środki z jego konta (np. na utrzymanie domu czy inne wydatki niezwiązane z alimentami), to może to być argument przy ewentualnej próbie odzyskania części tych środków, choć kwestia ta może być skomplikowana i wymagać dodatkowej analizy.

W kwestii braku środków do życia po zajęciu konta przez komornika, można rozważyć wnioskowanie o zmniejszenie kwoty zajęcia komorniczego, aby brat miał środki na bieżące utrzymanie. Art. 872 K.p.c. mówi, że sąd, który wydał tytuł egzekucyjny, na wniosek dłużnika, może ograniczyć zajęcie wynagrodzenia za pracę, jeżeli zajęcie to byłoby nieproporcjonalne do jego możliwości zarobkowych i stanu zdrowia.

Proces prawny często jest złożony i wymaga dokładnej analizy wszystkich dostępnych dokumentów oraz okoliczności sprawy, aby zapewnić dokładną i skuteczną pomoc prawną.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Praca przy zbiorze malin.
Dzień dobry ja z zapytaniem bo nie wiem już co mam robić , pracowałam przy zbiorze malin , zarobiłam 2700, z czego wypłacili mi 1000zl a na resztę miałam zaczekać ok tygodnia .Minęło już dwa tygodnie nie odbierają telefonu nie odpisują na smsy . Czy w tej sytuacji mogę coś zrobić czy już raczej zapomnieć o pieniądzach?...
wypowiedzenia/likwidacja stanowiska
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do czerwca , pracodawca poinformował mnie ze ma dla mnie wypowiedzenie za porozumieniem stron ponieważ likwiduje moje stanowisko pracy. Czy ma takie prawo ? Czy po otrzymaniu wypowiedzenia będzie wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS ?...
Wniosek o ubezwłasnowolnienie.
W wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ubezwłasnowolnienie (mojej Mamy), sąd cywilny wzywa m. innymi do przedłożenia odpisu skróconego aktu małżeństwa. Mama jest rozwiedziona od roku 1978 i od kilkudziesięciu lat nie utrzymujemy kontaktu z ojcem (jego wola), ma on drugą żonę i nową rodzinę. Ze względu na obecny stan zdrowia Mamy (brak logicznego kontaktu po ciężkim udarze) nie może ona samodzielnie wystąpić o żadne zaświadczenia...
Wypłata niższa niż najniższa krajowa.
Jestem zatrudniony przez agencje i firma mi zaproponowała na styczeń umowę że stawka 21.70 na godzinę na umowę o prace, nie miałem wcześniej umowy o prace ze stawką godzinowa, i na styczeń gdzie najniższa krajowa ma być 4242 brutto, to pracując na takiej stawce za 160 czy 168 h nie wyjdzie mi ta najniższa krajowa nawet nie będzie blisko, jak to jest regulowane prawnie, czy to jest w ogóle legalne?...

Wyszukiwarka