Zajęcie rachunku bankowego przez komornika.

Brat z żoną mają wspólne konto na które wpływa wypłata tylko jego i żona wypłaca tyle ile chce i tylko ona robi na tym koncie operacje. Brat mieszkał w gospodarstwie domowym tylko 1 tydzień w miesiącu. Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki. Teraz jak brat wyprowadził się definitywnie z domu żona podała go do komornika że od roku nie płaci jej alimentów i została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady zdjąć nie może bo nie było nigdzie zaznaczone że pieniądze są na alimenty, a żona twierdzi że brała na życie a nie na alimenty. Czy ktoś może wie jakie kroki można podjąć w takiej sprawie. Teraz ? Bo suma jest dość znaczna i opiewa na 50 tysięcy za cały rok. I wypłata z najbliższych 6 miesięcy będzie wpływać na konto zablokowane i brat nie będzie miał z czego żyć.
anonim cytuj
03-10-2023
To niech złoży wniosek o pełnomocnika z urzędu albo skieruje się do punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Żaden prawnik nie będzie pracował za darmo, a sprawa wymaga szczegółowej analizy.
Trzeba byłoby uderzyć w postępowanie egzekucyjne i wykazać, że żona cały czas pobierała środki ze wskazanego konta. Chociaż jeżeli miał w wyroku np. obowiązek zapłaty alimentów do rąk własnych to może to nie przejść.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Wypłacane środki z konta w trakcie trwania związku małżeńskiego można rozliczyć co najwyżej przy podziale majątku wspólnego. To, że brat mieszkał tylko 1 tydzień w miesiącu nie zwalniało go z zaspokajania potrzeb rodziny (w tym żony).
 
anonim cytuj
03-10-2023
Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki.


Art. 141 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) stanowi, że rodzic, który nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dzieckiem, jest obowiązany do pokrywania kosztów utrzymania i wychowania dziecka, co jest realizowane poprzez płacenie alimentów.

została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady zdjąć nie może bo nie było nigdzie zaznaczone że pieniądze są na alimenty


W świetle art. 86 par. 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.), komornik może zająć rachunek bankowy dłużnika, co implikuje blokadę dostępu do środków znajdujących się na tym koncie. Jeśli chodzi o kwestię, czy środki były przeznaczone na alimenty, w kontekście prawnym może to nie być istotne w momencie zajęcia konta przez komornika, chyba że istnieje jakiś konkretny dokument czy umowa, która by to potwierdzała.

żona twierdzi że brała na życie a nie na alimenty.


Czy środki były wykorzystywane na alimenty czy na inne cele może nie być znaczące w kontekście egzekucji komorniczej, ale może mieć znaczenie przy podziale majątku wspólnego, jeśli do tego dojdzie.

Warto podkreślić, że:

Jeśli brat ma dowody na to, że żona wykorzystywała środki z jego konta (np. na utrzymanie domu czy inne wydatki niezwiązane z alimentami), to może to być argument przy ewentualnej próbie odzyskania części tych środków, choć kwestia ta może być skomplikowana i wymagać dodatkowej analizy.

W kwestii braku środków do życia po zajęciu konta przez komornika, można rozważyć wnioskowanie o zmniejszenie kwoty zajęcia komorniczego, aby brat miał środki na bieżące utrzymanie. Art. 872 K.p.c. mówi, że sąd, który wydał tytuł egzekucyjny, na wniosek dłużnika, może ograniczyć zajęcie wynagrodzenia za pracę, jeżeli zajęcie to byłoby nieproporcjonalne do jego możliwości zarobkowych i stanu zdrowia.

Proces prawny często jest złożony i wymaga dokładnej analizy wszystkich dostępnych dokumentów oraz okoliczności sprawy, aby zapewnić dokładną i skuteczną pomoc prawną.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Umowa darowizny mieszkania.
Babcia chce przepisać dom na mnie i mojego tatę. Tata ma syna z pierwszego małżeństwa, który z nami nie utrzymuje kontaktu. Czy w razie śmierci babci lub taty przyrodni brat ma prawo do zachowku? Jak to wygląda prawnie?...
Koszty komornicze.
Czy komornik MUSI mi zostawić z wypłaty najniższą krajową ( umowa o pracę pełny etat), tj. ok 2700 zł , czy z tej kwoty może coś jeszcze potrącić ( zobowiązania niealimentacyjne), np. swoje koszty ? Mam wrażenie, że coś jest nie tak ...coś jak by 500 zł brakło ......
O co może pytać sąd?
Mam bardzo drobną sprawę o wykroczenie, ale trafiłem na wredną i upierdliwą sędzinę. Pytanie jest takie o co może pytać sąd i czy muszę na to odpowiedzieć? Jestem po pierwszej rozprawie i pojawiły się pytania m.in. takie (na które nie chcę odpowiadać): - czy leczył się Pan/Pani psychiatrynicze - jakie jest Pana/Pani wykształcenie - gdzie Pan/Pani pracuje - jaki jest Pan/Pani status majątkowy Sędzina twierdziła, że "muszę" na nie o...
Podział majątku.
Bierzemy rozwód za porozumieniem stron mieszkanie jest wspólne. Mamy trójkę dzieci. Żona na okres 3 lat zostaje w mieszkaniu z dziećmi, ja się wyprowadzam. Czy po czasie mieszkanie też zostaję pół na pół w razie sprzedania mieszkania. Czy żonie przypadnie większy procent za to że tam mieszka....

Wyszukiwarka