Odmowa urlopu.

Pracuje już 12 lat w jednej firmie, w tym roku zmienił się zarząd i dzieją się cuda.
1 grudnia złożyłem wniosek urlopowy na dni 2-5 stycznia, kilka dni temu udało się kupić wyjazd last minute, a w dniu dzisiejszym kierownik przekazał mi wiadomość od pani prezes: wypisanie wniosku nie jest jednoznaczne z dostaniem urlopu.
Do dziś nikt mi słowem nie powiedział że nie dostanę urlopu, zawsze po prostu był wpisany na liście obecności i tyle.
Jest jakiś okres kiedy trzeba pracownikowi powiedzieć, że odmawia mu się urlopu?
Firma nie jest w jakiejś krytycznej sytuacji że bez mojej osoby trzeba będzie ją zamknąć, więc takie zagranie nie fair.
anonim cytuj
07-11-2023
Nie ma żadnych terminów. Brak pozytywnej odpowiedzi pracodawcy = brak urlopu.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Może chodzi o to, żebyś się pozbył urlopu na żądanie na początku roku.
Funkcjonuje u Was plan urlopów?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Plan urlopów obejmuje miesiące od Maja do Września.
A reszta wygląda tak jak pisałem, składasz wniosek w formie papierowej i tyle.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ale złożenie wniosku nigdy nie jest równoznaczne z udzieleniem urlopu. Należy na wniosek uzyskać zgodę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W polskim prawie pracy nie ma regulacji, która precyzuje konkretny termin, w którym pracodawca musi udzielić odpowiedzi na wniosek urlopowy pracownika. Niemniej jednak zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do ustalenia planu urlopów, chyba że strony stosunku pracy uzgodnią inaczej.

Brak odmowy udzielenia urlopu nie jest jednoznaczny z jego przyznaniem. Pracodawca powinien jednak niezwłocznie poinformować pracownika o swojej decyzji, by ten mógł się odpowiednio zorganizować. Jeśli pracodawca nie udzielił odpowiedzi na wniosek urlopowy, nie oznacza to automatycznie, że pracownik może nie przyjść do pracy w dniach planowanego urlopu.

Jeżeli pracownik wykupił wyjazd wakacyjny i został poinformowany o odmowie urlopu w ostatniej chwili, powinien próbować rozwiązać sprawę polubownie z pracodawcą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, pracownik może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy lub związków zawodowych (jeśli takie działają w miejscu pracy), aby uzyskać wsparcie w dochodzeniu swoich praw.

W ekstremalnych przypadkach, gdyby odmowa urlopu była wynikiem np. dyskryminacji lub naruszania innych praw pracownika, może on rozważyć drogę sądową. W praktyce jednak takie sytuacje są rzadkością i zazwyczaj starane są rozwiązywane wewnątrz firmy.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

wypowiedzenie umowy o pracę
Witam, czy mogę się zwolnić od pracodawcy który skorzystał z tarczy antykryzysowej? Pracodawca twierdzi, że nie mogę się zwolnić ponieważ zapłacę karę. Znalazłam lepszą propozycję pracy, a za 1500zl postojowego ciężko utrzymać siebie i mieszkanie... Chciałabym się zwolnić za porozumiem stron, jakie konsekwencje poniosłabym ja i pracodawca?...
Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary z UFG?
Witam Teść zakupił auto w czerwcu, jego ubezpieczenie kończyło się 8.07 dopatrzył się tego dopiero 13.07 (od tego dnia jest wykupione OC) . Dziś otrzymał wezwanie do zapłaty 2800 zł z ufg. Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary lub jej zmniejszenie ? Co możemy zrobić ?...
Właściciel mieszknia nie oddał kaucji
Witam. Z dniem 30sierpnia brat wyprowadził się z mieszkania wynajmowanego gdzie miał umowę najmu podpisana do 30.09. Właściciel mieszkania pobrał wcześniej kaucję do tej pory jej nie oddał i domaga się od brata aby ten jemu zapłacił czynsz za wrzesień i grozi że podejmie odpowiednie kroki. Czy właściciel może tak zrobić?...
Likwidacja stanowiska pracy.
Zostałem zwolniony z pracy po 16 latach z uwagi na "znaczne pogorszenie warunków ekonomicznych powodujących konieczność likwidacji stanowiska pracy". Zapytałem pracodawcę, czy w związku z tym przysługuje mi odprawa. Zostałem poinformowany, że nie i że obowiązuje mnie 3-miesięczyny okres wypowiedzenia, za który otrzymam wynagrodzenie i nie zostałem zwolniony ze świadczenia pracy w tym okresie. Dodatkowo, jeżeli to ma jakieś znaczenie, ...

Wyszukiwarka