Kupno auta a zajęcie komornicze.

Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto ?
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli się dogadał z nim że będzie płacić sam regularnie to nic nie zabierze jeśli mu ściąga z wypłaty też nie może ruszyć innych rzeczy. Jeśli w ogóle nie płaci dług rośnie wtedy wszystko może.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto?


Odpowiedź opiera się na przepisach prawa cywilnego i prawa egzekucyjnego. W świetle art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) komornik może wszcząć egzekucję z ruchomości dłużnika, co obejmuje również pojazdy. Co istotne, egzekucja może objąć także dobra, które dłużnik nabył po wszczęciu postępowania egzekucyjnego (art. 828 §2 K.p.c.). W przypadku, gdy mąż zostanie wpisany jako współwłaściciel pojazdu, auto staje się teoretycznie dostępne dla komornika w procesie egzekucyjnym.

Jeśli się dogadał z nim że będzie płacić sam regularnie to nic nie zabierze jeśli mu ściąga z wypłaty też nie może ruszyć innych rzeczy.


Należy podkreślić, że dogadywanie się z komornikiem oraz płatności regularne nie są jednoznaczne z pełną ochroną przed egzekucją innych składników majątku dłużnika. Komornik, mając podstawę prawną, może podjąć egzekucję z innych składników majątku dłużnika, nawet jeżeli ten regularnie płaci ustalone raty. Dzieje się tak wtedy, gdy istnieje ryzyko, że sposób spłacania długu przez dłużnika może zagrozić zaspokojeniu wierzyciela.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy mówimy o majątku wspólnym małżonków. Komornik może prowadzić egzekucję zarówno z majątku osobistego dłużnika, jak i z majątku wspólnego małżonków, chyba że wierzyciel zgłosił roszczenie tylko przeciwko jednemu z małżonków i jednocześnie wyłączył z egzekucji majątek wspólny (zgodnie z art. 49 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 843 § 1 K.p.c.).

W praktyce prawnej kluczowe jest, aby korzystać z dostępnych środków prawnych (np. sprzeciwu od czynności komornika) oraz by analizować indywidualną sytuację prawno-finansową, by zabezpieczyć się przed nadmiernymi trudnościami wynikającymi z procesu egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

potrącenie pieniędzy
Witam czy pracodawca ma prawo pobrać opłatę(czyt. Ściągnąć mi przy następnej wypłacie pieniądze) za ciuchy robocze które otrzymałam jeśli rozwiązuje umowę za porozumieniem?...
Całkowita spłata kredytu.
Złożyliśmy deklaracje całkowitej spłaty kredytu hipotecznego, w umowie zapis że ma nastąpić spłata bez dodatkowych kosztów tzn. bez prowizji banku. Bank jednak zabrał prowizję prawie 4tys. Co teraz zrobić?...
sprawa sądowa w związku z zadłużeniem z przed 10lat
Dzień dobry, niemal 10lat temu mój rodzić miał sprawę sądową w związku z zadłużeniem czynszu, miałem wtedy 13 lat, teraz po takim czasie otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w którym pokryć mam koszta sądowe/adwokackie/korespondencyjne+prowizje czy to jest zgodne z prawem? Że pokrywać muszę koszta za sprawę która odbyła się niemal 10 lat temu, a ja byłem niepełnoletni?...
Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie?
Witam Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień jaki ma się w grafiku (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie? Mój pracodawca twierdzi, że nie wręcz powinnam poinformować lekarza, że na ten dzień nie potrzebuję l4 bo i tak nie będę w pracy....

Wyszukiwarka