Kupno auta a zajęcie komornicze.

Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto ?
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli się dogadał z nim że będzie płacić sam regularnie to nic nie zabierze jeśli mu ściąga z wypłaty też nie może ruszyć innych rzeczy. Jeśli w ogóle nie płaci dług rośnie wtedy wszystko może.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto?


Odpowiedź opiera się na przepisach prawa cywilnego i prawa egzekucyjnego. W świetle art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) komornik może wszcząć egzekucję z ruchomości dłużnika, co obejmuje również pojazdy. Co istotne, egzekucja może objąć także dobra, które dłużnik nabył po wszczęciu postępowania egzekucyjnego (art. 828 §2 K.p.c.). W przypadku, gdy mąż zostanie wpisany jako współwłaściciel pojazdu, auto staje się teoretycznie dostępne dla komornika w procesie egzekucyjnym.

Jeśli się dogadał z nim że będzie płacić sam regularnie to nic nie zabierze jeśli mu ściąga z wypłaty też nie może ruszyć innych rzeczy.


Należy podkreślić, że dogadywanie się z komornikiem oraz płatności regularne nie są jednoznaczne z pełną ochroną przed egzekucją innych składników majątku dłużnika. Komornik, mając podstawę prawną, może podjąć egzekucję z innych składników majątku dłużnika, nawet jeżeli ten regularnie płaci ustalone raty. Dzieje się tak wtedy, gdy istnieje ryzyko, że sposób spłacania długu przez dłużnika może zagrozić zaspokojeniu wierzyciela.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy mówimy o majątku wspólnym małżonków. Komornik może prowadzić egzekucję zarówno z majątku osobistego dłużnika, jak i z majątku wspólnego małżonków, chyba że wierzyciel zgłosił roszczenie tylko przeciwko jednemu z małżonków i jednocześnie wyłączył z egzekucji majątek wspólny (zgodnie z art. 49 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 843 § 1 K.p.c.).

W praktyce prawnej kluczowe jest, aby korzystać z dostępnych środków prawnych (np. sprzeciwu od czynności komornika) oraz by analizować indywidualną sytuację prawno-finansową, by zabezpieczyć się przed nadmiernymi trudnościami wynikającymi z procesu egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Windykacja komornicza.
Znajoma ma zajęcie komornicze środków na rachunkach bankowych. Podjęła legalne zatrudnienie, poprosiła mnie bym udostępniła jej swój rachunek bankowy na którym miałoby wpływać jej wynagrodzenie za pracę. Pomijając aspekt moralny, czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jeślibym na to przyzwoliła, czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne?...
Wynajem okazjonalny obcokrajowcom.
Chciałabym wynająć mieszkanie rodzinie z Białorusi. Zamierzałam podpisać umowę najmu okazjonalnego, w której najemcy w razie potrzeby egzekucji wskazują miejsce, do którego mogą się udać. Jednak rodzina ta nie ma w Polsce nikogo kto mógłby poświadczyć, ze ich przyjmie. Czy jest w takim wypadku jeszcze jakiś sposób, który może ochronić mnie jako wynajmującego przed scenariuszem, w którym najemcy przestają płacić a ja nie mogę ich usunąć z mieszk...
Wynajem mieszkania.
Mam pewien kłopot z umową, której chyba nie potrafię zakwalifikować, czy to zlecenie, czy inne. Otóż jestem właścicielem mieszkania nie wchodzącego w skład majątku wspólnego małżeńskiego, w którym zamieszkiwali moi teście. W związku z rozwodem chciałem je odzyskać. Wyprowadzili się do wynajętego mieszkania ale warunkiem było, że będę dokładał się do czynszu za mieszkanie, które oni wynajmują. Żeby było mało to stwierdzili, że wyprowadzą się tylko...
Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Znajomy pomagał sąsiadowi w ogródku, kosił trawę, przycinał drzewka, rąbał drewno do kominka, grabił. Sąsiad wg wypracowanych godzin przelewał mu na konto raz w miesiącu kasę. Trwało to kilka miesięcy. Były to małe kwoty między 200, a 600 zł. W tytule wypłaty było tylko "wpłata". Teraz bank wzywa znajomego do osobistego wstawienia się w banku w celu wytłumaczeniu z jakiego źródła ma te wpłaty. Napisali coś o ustawie prania brudnych pien...

Wyszukiwarka