Kupno auta a zajęcie komornicze.

Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto ?
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli się dogadał z nim że będzie płacić sam regularnie to nic nie zabierze jeśli mu ściąga z wypłaty też nie może ruszyć innych rzeczy. Jeśli w ogóle nie płaci dług rośnie wtedy wszystko może.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto?


Odpowiedź opiera się na przepisach prawa cywilnego i prawa egzekucyjnego. W świetle art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) komornik może wszcząć egzekucję z ruchomości dłużnika, co obejmuje również pojazdy. Co istotne, egzekucja może objąć także dobra, które dłużnik nabył po wszczęciu postępowania egzekucyjnego (art. 828 §2 K.p.c.). W przypadku, gdy mąż zostanie wpisany jako współwłaściciel pojazdu, auto staje się teoretycznie dostępne dla komornika w procesie egzekucyjnym.

Jeśli się dogadał z nim że będzie płacić sam regularnie to nic nie zabierze jeśli mu ściąga z wypłaty też nie może ruszyć innych rzeczy.


Należy podkreślić, że dogadywanie się z komornikiem oraz płatności regularne nie są jednoznaczne z pełną ochroną przed egzekucją innych składników majątku dłużnika. Komornik, mając podstawę prawną, może podjąć egzekucję z innych składników majątku dłużnika, nawet jeżeli ten regularnie płaci ustalone raty. Dzieje się tak wtedy, gdy istnieje ryzyko, że sposób spłacania długu przez dłużnika może zagrozić zaspokojeniu wierzyciela.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy mówimy o majątku wspólnym małżonków. Komornik może prowadzić egzekucję zarówno z majątku osobistego dłużnika, jak i z majątku wspólnego małżonków, chyba że wierzyciel zgłosił roszczenie tylko przeciwko jednemu z małżonków i jednocześnie wyłączył z egzekucji majątek wspólny (zgodnie z art. 49 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 843 § 1 K.p.c.).

W praktyce prawnej kluczowe jest, aby korzystać z dostępnych środków prawnych (np. sprzeciwu od czynności komornika) oraz by analizować indywidualną sytuację prawno-finansową, by zabezpieczyć się przed nadmiernymi trudnościami wynikającymi z procesu egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Trzymanie gołębi w bloku
Sąsiad dokarmiał gołębie na balkonie, w bloku spółdzielczym na wezwanie administracji usunął gołębie, ale nie całkowicie teraz ma je w mieszkaniu. Czy można coś z tym zrobić? ...
Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony.
Cześć, wczoraj napisała do nas właścicielka mieszkania, że w dniu dzisiejszym o 18 przyjedzie wręczyć nam wypowiedzenie najmu, z tego powodu, że chcę sprzedać to mieszkanie w którym mieszkamy i jej się śpieszy. Czy musimy to podpisywać? Z tego co wiem to sprzedaż mieszkania nie jest powodem wypowiedzenia najmu okazjonalnego. Nie uszkodziliśmy nic w mieszku, nigdy nie zalegaliśmy z kasą i nie podejmowaliśmy nikomu. Umowę mamy do 1.06.2024 r....
Czy komornik może zabrać pieniądze z bezzwrotnej zapomogi z pracy?
Dzień dobry. Czy jeśli posiadam komornika na pensji,a chce starać się o zapomogę bezzwrotną z pracy,to czy komornik mi ją zabierze? Czy mogę prosić pracodawcę o przesłanie zapomogi na inne ( nie moje konto)?...
zapytanie w kwestii prawa rodzinnego
Dzień dobry Mam zapytanie w kwestii prawa rodzinnego. Może to klasyk ale pierwszy raz jestem w takiej sytuacji i próbuje sobie pomóc: Rozwód z orzeczeniem dla winy męża. Dziecko od lat ze mną pod jednym dachem. Ojciec płaci alimenty i raczej wychowawczo się nie udziela. Dziecko ma zapewnione wszystko, moja opiekę, spokojny dom. Pracuje od lat by zapewnić wszystko w ramach rozsądku. Przyszedł bunt dojrzewania. Oczywista oczywistość że teraz dzi...

Wyszukiwarka