Samochód został przez mojego tatę sprzedany w 2020/21. Co teraz robić? Ojciec ma umowę kupna sprzedaż,
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, osoba przekazująca pojazd innemu podmiotowi ma obowiązek zgłosić to do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przekazującego pojazd, w terminie 30 dni od daty przekazania pojazdu. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.
W odniesieniu do problemu z karą za brak ubezpieczenia, warto wiedzieć, że art. 56a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi, iż jeżeli właściciel pojazdu mechanicznego nie zawrze umowy ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel obowiązany jest wezwać go do zawarcia tej umowy i zapłaty składki. Jeśli ubezpieczeniobiorca nie uiści składki w określonym terminie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na niego karę pieniężną.
Ojciec ma umowę kupna sprzedaż, ale jeżeli odwołam się to tak jakby przyznam się, że to ja podpisałam dokumenty, ale też ojcowi wolałabym nie dokładać problemów.
O ile umowa sprzedaży auta została zawarta i jest dowód tej transakcji, to odpowiednie dokumenty, takie jak umowa kupna-sprzedaży, powinny być dostarczone do odpowiednich instytucji (np. UFG), celem uniknięcia konsekwencji finansowych i prawnych.
Jednakże problem z podpisaniem dokumentów przez ojca, gdy był to Twój pojazd, jest kwestią delikatną i prawdopodobnie wymaga osobnej analizy. Zgodnie z art. 270 § 1 Kodeksu karnego, fałszowanie dokumentu lub używanie fałszywego dokumentu może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.
Warto więc dążyć do szybkiego rozwiązania sprawy dotyczącej kary, jednocześnie zachowując środki ostrożności dotyczące aspektów prawnych dotyczących potencjalnego fałszowania dokumentów przez ojca. Odpowiednie działania mogą wymagać rozważenia wszystkich dostępnych opcji, mając na uwadze specyfikę obowiązujących przepisów oraz indywidualne okoliczności przypadku.