Rozstanie z partnerem a dziecko.

Dzień dobry. Proszę o informację w następującym temacie: para nie będąca małżeństwem rozstała się. Kwestie związane z dzieckiem mają uregulowane ustnie - dziecko jest u matki, ojciec zabiera dziecko w ustalone dni - podobnie jak przy rozwodach, przy czym oboje mają pełna władze rodzicielską. Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować? Czasami dochodzi do sporów w sensie matka wymusza określone zachowanie względem ojca (w sensie np. nie może zabierać dziecka do obecnej partnerki). Jak to wygląda pod względem prawnym? Co powinno lub nie powinno się robić w takiej sprawie? Jeśli trafiłem na złe forum to też proszę o info.
anonim cytuj
14-08-2023
Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować?

Nie jest to obowiązkowe ale jeżeli pojawiają się spory to każdy z rodziców może wnieść o ustalenie kontaktów zamieszkującego oddzielnie rodzica z dzieckiem. Wniosek składa się do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich. Dwa egzemplarze, opłata 100 złotych, we wniosku należałoby zaproponować częstotliwość kontaktów. We wniosku o ustalenie kontaktów (lub później ale wtedy za dodatkową opłatą 100 złotych) można zawrzeć żądanie ustalenia kontaktów już na czas sprawy (zabezpieczenie).
A sprawy związane z odpowiedzialnością? Kto jest odpowiedzialny w czasie kiedy dziecko jest u matki? W domyśle - matka a jak się coś stanie, to kto?

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność np. za porzucenie małoletniego generalnie to odpowiada ten rodzic, który opiekę sprawuje w danym momencie na podstawie postanowienia sądu albo ustaleń między rodzicami.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować? Czasami dochodzi do sporów w sensie matka wymusza określone zachowanie względem ojca (w sensie np. nie może zabierać dziecka do obecnej partnerki). Jak to wygląda pod względem prawnym?


Pod względem prawnym oba rodzice posiadają takie same prawa i obowiązki względem dziecka, niezależnie od tego czy są małżeństwem, czy też nie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, oba rodzice sprawują władzę rodzicielską wspólnie. W przypadku nieporozumień, które dotyczą sprawowania władzy rodzicielskiej, każdy z rodziców może zwrócić się do sądu z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu.

Jeśli chodzi o kontakt z dzieckiem i ewentualne regulacje w tym zakresie:

Nie jest to obowiązkowe ale jeżeli pojawiają się spory to każdy z rodziców może wnieść o ustalenie kontaktów zamieszkującego oddzielnie rodzica z dzieckiem.
Dokładnie tak, wniosek ten składany jest do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich. Wniosek powinien zawierać propozycję dotyczącą częstotliwości kontaktów. Jeśli chodzi o zabezpieczenie, można wystąpić z wnioskiem o ustalenie kontaktów już na czas trwania postępowania sądowego.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność rodziców, kiedy dziecko jest pod ich opieką:

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność np. za porzucenie małoletniego generalnie to odpowiada ten rodzic, który opiekę sprawuje w danym momencie na podstawie postanowienia sądu albo ustaleń między rodzicami.
Tak jest, odpowiedzialność prawna spoczywa na tym rodzicu, u którego w danym momencie przebywa dziecko. W przypadku zaniedbania obowiązków rodzicielskich lub innych sytuacji wymagających interwencji prawnej, odpowiedzialność ponosi ten rodzic, u którego w chwili wystąpienia takiej sytuacji przebywało dziecko.
Kwestie te regulowane są przez Kodeks rodzinnym i opiekuńczym, w szczególności art. 96, art. 97 i art. 111, które mówią o władzy rodzicielskiej oraz odpowiedzialności rodziców względem dziecka. W przypadku, gdy między rodzicami dochodzi do sporów dotyczących opieki nad dzieckiem lub kontaktów z nim, warto wziąć pod uwagę dobro dziecka i jeśli to możliwe, znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie dla niego najkorzystniejsze. Jeśli nie jest to możliwe, kwestie te mogą być regulowane przez sąd.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Skoro władza rodzicielska jest wspólna, a dziecko mieszka z matką, to jak jest z obowiązkiem alimentacyjnym ojca? Czy są jakieś konkrety, jak to wygląda w przepisach? Chciałbym wiedzieć, na jakiej podstawie mogę być zobowiązany do płacenia alimentów oraz czy są jakieś kryteria, które decydują o wysokości tych alimentów? Jak to jest zasadniczo uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pod względem prawnym, obowiązek alimentacyjny jednego z rodziców wobec dziecka wynika z art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). Zgodnie z tym przepisem, rodzic, który nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem, jest obowiązany do łożenia na koszty jego utrzymania i wychowania, w miarę swoich możliwości i potrzeb dziecka. W praktyce oznacza to, że jeśli dziecko mieszka na stałe z matką, ojciec może być zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz dziecka.

Jeśli chodzi o kryteria decydujące o wysokości alimentów, sąd bierze pod uwagę:

Potrzeby dziecka, w tym koszty związane z jego utrzymaniem, wychowaniem, edukacją oraz opieką zdrowotną.
Możliwości zarobkowe i majątkowe obu rodziców.
Okoliczności osobiste obu rodziców, w tym ich sytuację materialną, koszty utrzymania, a także inne ważne aspekty, takie jak np. obciążenie opieką nad innymi osobami.
Zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego i jego ustalania są regulowane przede wszystkim w art. 133-142 K.r.o.

Jeśli ojciec nie zgadza się z wysokością alimentów żądaną przez matkę, kwestia ta może zostać rozstrzygnięta przez sąd. Sąd w trakcie postępowania może uwzględnić zarówno argumenty matki, jak i ojca, biorąc pod uwagę dobro dziecka oraz okoliczności każdej ze stron. Wysokość alimentów może być także w przyszłości zmieniona, jeśli zajdą istotne zmiany w sytuacji materialnej jednego z rodziców lub potrzebach dziecka.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Urlop.
Mam pytanie mianowicie w pracy wymyślili sobie że jeśli jedna osoba w danym tygodniu wzięła chociaż jeden dzień urlopu to kolejna już nie może w ogóle, no chyba że wypisze opiekę na dziecko a jeśli jej nie ma to nie ma prawa wziąć dnia wolnego. Czy firma może takie zmiany wprowadzić ? Ja pierwszy raz się z czymś takim spotykam....
Czy mogą wyrzucić mojego tatę z mieszkania?
Hej, chciałabym prosić o poradę, w skrócie, mój tata mieszka w mieszkaniu po swoim ojcu, mieszka tam koło 30 lat, mieszkanie nie było wykupione na własność, było zadłużone ale zostało spłacone i mój tata będąc w spółdzielni dowiedział się że ma do końca września się wyprowadzić i dostanie tylko wkład własny mieszkania koło 240 tys. I teraz moje pytanie brzmi czy oni mogą tak po prostu mojego tatę wyrzucić z tego mieszkania? Nie dostał żadnego pi...
Wypowiedzenie umowy na czas określony.
Dzień dobry, jakie konsekwencje ma zapis (umowa najmu na czas określony, na 1 rok): Wynajmujący ma prawo zatrzymać kaucję w przypadku : - rozwiązania umowy przez najemcę przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Nie ma żadnych konkretnych dat, czy to oznacza, że jeśli wypowiem teraz umowę, nie płacąc za czynsz, kaucja zostanie u właściciela. Tylko jak tu rozumieć terminy ? Do kiedy mam czas na wyprowadzkę, od kiedy to się liczy do ki...
Nękanie pracownika na zwolnieniu chorobowym.
Od półtora tygodnia przybywam na L4 . Wydzwania do mnie przełożona z pytaniami na co jestem chora i czy zwolnienie będzie przedłużone . Ciągle powtarza jak to beze mnie sobie nie radzą . Czy jest to już nękanie pracownia ? Poszłam na L4 od psychiatry z tego tytułu , że zostałam obarczona nadmiernymi obowiązkami , cięgle niesłusznie słyszę pretensje w swoim kierunku , zmieniono mi godziny pracy ... Nie dość, że sama siebie mam doszkalać to jeszc...

Wyszukiwarka