Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować? Czasami dochodzi do sporów w sensie matka wymusza określone zachowanie względem ojca (w sensie np. nie może zabierać dziecka do obecnej partnerki). Jak to wygląda pod względem prawnym?
Pod względem prawnym oba rodzice posiadają takie same prawa i obowiązki względem dziecka, niezależnie od tego czy są małżeństwem, czy też nie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, oba rodzice sprawują władzę rodzicielską wspólnie. W przypadku nieporozumień, które dotyczą sprawowania władzy rodzicielskiej, każdy z rodziców może zwrócić się do sądu z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu.
Jeśli chodzi o kontakt z dzieckiem i ewentualne regulacje w tym zakresie:
Nie jest to obowiązkowe ale jeżeli pojawiają się spory to każdy z rodziców może wnieść o ustalenie kontaktów zamieszkującego oddzielnie rodzica z dzieckiem.
Dokładnie tak, wniosek ten składany jest do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich. Wniosek powinien zawierać propozycję dotyczącą częstotliwości kontaktów. Jeśli chodzi o zabezpieczenie, można wystąpić z wnioskiem o ustalenie kontaktów już na czas trwania postępowania sądowego.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność rodziców, kiedy dziecko jest pod ich opieką:
Jeżeli chodzi o odpowiedzialność np. za porzucenie małoletniego generalnie to odpowiada ten rodzic, który opiekę sprawuje w danym momencie na podstawie postanowienia sądu albo ustaleń między rodzicami.
Tak jest, odpowiedzialność prawna spoczywa na tym rodzicu, u którego w danym momencie przebywa dziecko. W przypadku zaniedbania obowiązków rodzicielskich lub innych sytuacji wymagających interwencji prawnej, odpowiedzialność ponosi ten rodzic, u którego w chwili wystąpienia takiej sytuacji przebywało dziecko.
Kwestie te regulowane są przez Kodeks rodzinnym i opiekuńczym, w szczególności art. 96, art. 97 i art. 111, które mówią o władzy rodzicielskiej oraz odpowiedzialności rodziców względem dziecka. W przypadku, gdy między rodzicami dochodzi do sporów dotyczących opieki nad dzieckiem lub kontaktów z nim, warto wziąć pod uwagę dobro dziecka i jeśli to możliwe, znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie dla niego najkorzystniejsze. Jeśli nie jest to możliwe, kwestie te mogą być regulowane przez sąd.