Rozstanie z partnerem a dziecko.

Dzień dobry. Proszę o informację w następującym temacie: para nie będąca małżeństwem rozstała się. Kwestie związane z dzieckiem mają uregulowane ustnie - dziecko jest u matki, ojciec zabiera dziecko w ustalone dni - podobnie jak przy rozwodach, przy czym oboje mają pełna władze rodzicielską. Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować? Czasami dochodzi do sporów w sensie matka wymusza określone zachowanie względem ojca (w sensie np. nie może zabierać dziecka do obecnej partnerki). Jak to wygląda pod względem prawnym? Co powinno lub nie powinno się robić w takiej sprawie? Jeśli trafiłem na złe forum to też proszę o info.
anonim cytuj
14-08-2023
Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować?

Nie jest to obowiązkowe ale jeżeli pojawiają się spory to każdy z rodziców może wnieść o ustalenie kontaktów zamieszkującego oddzielnie rodzica z dzieckiem. Wniosek składa się do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich. Dwa egzemplarze, opłata 100 złotych, we wniosku należałoby zaproponować częstotliwość kontaktów. We wniosku o ustalenie kontaktów (lub później ale wtedy za dodatkową opłatą 100 złotych) można zawrzeć żądanie ustalenia kontaktów już na czas sprawy (zabezpieczenie).
A sprawy związane z odpowiedzialnością? Kto jest odpowiedzialny w czasie kiedy dziecko jest u matki? W domyśle - matka a jak się coś stanie, to kto?

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność np. za porzucenie małoletniego generalnie to odpowiada ten rodzic, który opiekę sprawuje w danym momencie na podstawie postanowienia sądu albo ustaleń między rodzicami.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pytanie czy trzeba to jakoś sformalizować? Czasami dochodzi do sporów w sensie matka wymusza określone zachowanie względem ojca (w sensie np. nie może zabierać dziecka do obecnej partnerki). Jak to wygląda pod względem prawnym?


Pod względem prawnym oba rodzice posiadają takie same prawa i obowiązki względem dziecka, niezależnie od tego czy są małżeństwem, czy też nie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, oba rodzice sprawują władzę rodzicielską wspólnie. W przypadku nieporozumień, które dotyczą sprawowania władzy rodzicielskiej, każdy z rodziców może zwrócić się do sądu z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu.

Jeśli chodzi o kontakt z dzieckiem i ewentualne regulacje w tym zakresie:

Nie jest to obowiązkowe ale jeżeli pojawiają się spory to każdy z rodziców może wnieść o ustalenie kontaktów zamieszkującego oddzielnie rodzica z dzieckiem.
Dokładnie tak, wniosek ten składany jest do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich. Wniosek powinien zawierać propozycję dotyczącą częstotliwości kontaktów. Jeśli chodzi o zabezpieczenie, można wystąpić z wnioskiem o ustalenie kontaktów już na czas trwania postępowania sądowego.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność rodziców, kiedy dziecko jest pod ich opieką:

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność np. za porzucenie małoletniego generalnie to odpowiada ten rodzic, który opiekę sprawuje w danym momencie na podstawie postanowienia sądu albo ustaleń między rodzicami.
Tak jest, odpowiedzialność prawna spoczywa na tym rodzicu, u którego w danym momencie przebywa dziecko. W przypadku zaniedbania obowiązków rodzicielskich lub innych sytuacji wymagających interwencji prawnej, odpowiedzialność ponosi ten rodzic, u którego w chwili wystąpienia takiej sytuacji przebywało dziecko.
Kwestie te regulowane są przez Kodeks rodzinnym i opiekuńczym, w szczególności art. 96, art. 97 i art. 111, które mówią o władzy rodzicielskiej oraz odpowiedzialności rodziców względem dziecka. W przypadku, gdy między rodzicami dochodzi do sporów dotyczących opieki nad dzieckiem lub kontaktów z nim, warto wziąć pod uwagę dobro dziecka i jeśli to możliwe, znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie dla niego najkorzystniejsze. Jeśli nie jest to możliwe, kwestie te mogą być regulowane przez sąd.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Skoro władza rodzicielska jest wspólna, a dziecko mieszka z matką, to jak jest z obowiązkiem alimentacyjnym ojca? Czy są jakieś konkrety, jak to wygląda w przepisach? Chciałbym wiedzieć, na jakiej podstawie mogę być zobowiązany do płacenia alimentów oraz czy są jakieś kryteria, które decydują o wysokości tych alimentów? Jak to jest zasadniczo uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pod względem prawnym, obowiązek alimentacyjny jednego z rodziców wobec dziecka wynika z art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). Zgodnie z tym przepisem, rodzic, który nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem, jest obowiązany do łożenia na koszty jego utrzymania i wychowania, w miarę swoich możliwości i potrzeb dziecka. W praktyce oznacza to, że jeśli dziecko mieszka na stałe z matką, ojciec może być zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz dziecka.

Jeśli chodzi o kryteria decydujące o wysokości alimentów, sąd bierze pod uwagę:

Potrzeby dziecka, w tym koszty związane z jego utrzymaniem, wychowaniem, edukacją oraz opieką zdrowotną.
Możliwości zarobkowe i majątkowe obu rodziców.
Okoliczności osobiste obu rodziców, w tym ich sytuację materialną, koszty utrzymania, a także inne ważne aspekty, takie jak np. obciążenie opieką nad innymi osobami.
Zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego i jego ustalania są regulowane przede wszystkim w art. 133-142 K.r.o.

Jeśli ojciec nie zgadza się z wysokością alimentów żądaną przez matkę, kwestia ta może zostać rozstrzygnięta przez sąd. Sąd w trakcie postępowania może uwzględnić zarówno argumenty matki, jak i ojca, biorąc pod uwagę dobro dziecka oraz okoliczności każdej ze stron. Wysokość alimentów może być także w przyszłości zmieniona, jeśli zajdą istotne zmiany w sytuacji materialnej jednego z rodziców lub potrzebach dziecka.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Oszustwo w ogłoszeniu.
Witam, zakupiłem mieszkanie, ogłoszenie było wystawione przez biuro nieruchomości. Po zakupie mieszkania i podpisania aktu notarialnego blok, w którym kupiłem mieszkanie okazał się o 30 lat starszy pośrednik nakłamał w ogłoszeniu, ponieważ podał rok wybudowania nieruchomości zupełnie inny czynsz również okazał się dużo wyższy we wtorek mam mu zapłacić wynagrodzenie za pośrednictwo uważam, że w tej sytuacji umowa z pośrednikiem powinna zostać zer...
Czy mogę nie jechać na sprawę?
Witam, osoba która mnie bardzo skrzywdziła podała mnie w sądzie jakoś świadka w swojej sprawie. Nie mam kontaktu z ta osoba od lat. Aż tu nagle wezwanie. (Sprawa dotyczy przeszłości jakieś 10lat temu chodzi podobno o jakieś odszkodowanie dla tej osoby) Stawiennictwo mam obowiązkowe. Sąd jest około 60/70 km od mojego miejsca zamieszkania. Nie chce,boje się jechać na sprawę nie z obawy przez zeznaniami a przed tym człowiekiem… nie mam prawa jazdy, ...
Czy praca młodocianego wlicza się do stażu pracy?
Przez 3 lata byłem zatrudniony jako pracownik młodociany. Były to same praktyki bez szkoły średniej. Praktyki ukończyłem i otrzymałem świadectwo czeladnicze. Do szkoły średniej poszedłem po zakończeniu praktyk. Od tego czasu przez 7 lat pracowałem u jednego pracodawcy a ostanie dwa lata pracuje u obecnego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji mój staż pracy wynosi 9 czy 12 lat? Pytam się ponieważ na ten rok otrzymałem 20 dni urlopu....
Wynajem mieszkania obcokrajowcą.
Wynajmuję od niespełna roku przez najem okazjonalny mieszkanie parze z Ukrainy (mają karty stałego pobytu, przybyli do Polski przed wojną) + niepełnoletniemu bratu (on przybył po rozpoczęciu wojny, siostra sprawuje opiekę nad nim (jej mama podpisywała to u notarialnie, jednak on kończy 18 lat w połowie roku).) Niedługo kończy się umowa (była na rok) i będziemy chcieli ją z nimi przedłużyć. Moje pytania 1. Jeżeli zrobimy to poprzez aneks do umow...

Wyszukiwarka