Czy coś mi się należy po stracie ojca?

Mój ojciec mieszkał w mieszkaniu ze swoimi rodzicami(mieszkanie własne) mój ojciec zmarł w tym roku, a jego ojciec rok wcześniej, została w mieszkaniu jego matka. Czy mi jako córce się coś należy?
anonim cytuj
03-10-2023
Dziedziczenie ustawowe mówi że małżonek dziedziczy z dziećmi w częściach równych jednak nie może odziedziczyć mniej niż 25% całości spadku. Więc jeśli tata miał rodzeństwo to dziedziczy po dziadku on i rodzeństwo oraz żona dziadka. Natomiast po Twoim tacie dziedziczysz Ty, Twoje rodzeństwo oraz żona taty (jeśli miał).
 
anonim cytuj
03-10-2023
dziedziczenie może być realizowane w dwojaki sposób: na zasadzie dziedziczenia ustawowego lub na zasadzie dziedziczenia testamentowego. Zakładając, że nie było testamentu, biorąc pod uwagę, że Twój ojciec mieszkał z dziadkami, kluczowe jest tutaj, czy posiadałeś pozostałych krewnych i jakie były ich relacje prawne.

Jeśli chodzi o Twój przypadek, ważne są dwa aspekty: dziedziczenie po dziadku i dziedziczenie po ojcu.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

Art. 931. § 1. W razie otwarcia spadku po zstępnym, dziedziczą jego zstępni (Czyli Ty po ojcu).
Art. 932. § 1. Jeżeli zstępny zmarłego (Czyli ojciec) zmarł przed otwarciem spadku albo został wydziedziczony, lub też jeżeli nie może być powołany do spadku, dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (Czyli Ciebie).
Niemniej jednak, aby rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji rodzinnej, zarówno Twojej, jak i Twojego ojca.

Podnosząc Post 2: W przypadku, gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym, Twoje stwierdzenie jest w ogólnym sensie prawidłowe. Kodeks cywilny rzeczywiście stanowi, że zstępni (dzieci, wnuki itd.) dziedziczą wspólnie z małżonkiem zmarłego i między nimi zachodzi równy podział spadku (art. 931 § 1 k.c.). Co więcej, prawo zabezpiecza małżonka zmarłego, gwarantując mu co najmniej 1/4 dziedziczonego majątku (art. 931 § 2 k.c.).

Warto jednak podkreślić, że przepisy prawa stanowią pewien ogólny wzorzec, a konkretne przypadki zawsze wymagają indywidualnej analizy, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, w tym np. czy wszyscy spadkobiercy zostali właściwie zidentyfikowani i czy nie ma testamentu, który by mógł zmienić porządek dziedziczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Wysyłanie na urlop bezpłatny
W związku z pandemią pracodawca chce aby pracownicy podpisali urlopy bezpłatne. Inaczej pewnie będą zwolnienia. Na co się powołać odmawiając podpisania wniosku o urlop bezpłatny?...
Czy sprzedający może odmówić przyjęcia reklamacji z uwagi na brak załączonych zdjęć?
Sprzedający odmawia przyjęcia reklamacji z uwagi na brak załączonych zdjęć dokumentujących problem. Wgrywanie przez system na www nie jest możliwe (wyskakuje komunikat z błędami). Zgłoszono ten problem manualno/techniczny sprzedającemu przez telefon. Ten poprosił o wysłanie zdjęć na maila. Tak też się stało. Jednak o dziwo sprzedawca zwrotnie poprosił o ponowne przesłanie zdjęć przez stronę www. Poirytowała mnie sytuacja bo problem nie jest rozwi...
Wypowiedzenia najmu mieszkania.
Wypowiedziałam swojemu wynajmującemu umowę wypowiedzenia najmu z powodu obniżenia mi etatu w pracy i wynajmujący " co sekundę " wymyśla jakieś kary finansowe. W mieszkaniu po pierwszym miesiącu zamieszkania wystąpiła wilgoć i grzyb co wcześniej musiało być zamalowane ,a właściciel na moje zgłoszenia odpowiadał, że z tym da się żyć ,a jak mi się nie podoba to mogę to zamalować. Czy w tej sytuacji mogę zmienić lub dorzucić natychmiastowe ...
Czy właściciel lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą musi zapewnić najemcy ogrzewanie?
Dzień dobry. Czy właściciel lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą musi zapewnić najemcy ogrzewanie?...

Wyszukiwarka