Czy coś mi się należy po stracie ojca?

Mój ojciec mieszkał w mieszkaniu ze swoimi rodzicami(mieszkanie własne) mój ojciec zmarł w tym roku, a jego ojciec rok wcześniej, została w mieszkaniu jego matka. Czy mi jako córce się coś należy?
anonim cytuj
03-10-2023
Dziedziczenie ustawowe mówi że małżonek dziedziczy z dziećmi w częściach równych jednak nie może odziedziczyć mniej niż 25% całości spadku. Więc jeśli tata miał rodzeństwo to dziedziczy po dziadku on i rodzeństwo oraz żona dziadka. Natomiast po Twoim tacie dziedziczysz Ty, Twoje rodzeństwo oraz żona taty (jeśli miał).
 
anonim cytuj
03-10-2023
dziedziczenie może być realizowane w dwojaki sposób: na zasadzie dziedziczenia ustawowego lub na zasadzie dziedziczenia testamentowego. Zakładając, że nie było testamentu, biorąc pod uwagę, że Twój ojciec mieszkał z dziadkami, kluczowe jest tutaj, czy posiadałeś pozostałych krewnych i jakie były ich relacje prawne.

Jeśli chodzi o Twój przypadek, ważne są dwa aspekty: dziedziczenie po dziadku i dziedziczenie po ojcu.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

Art. 931. § 1. W razie otwarcia spadku po zstępnym, dziedziczą jego zstępni (Czyli Ty po ojcu).
Art. 932. § 1. Jeżeli zstępny zmarłego (Czyli ojciec) zmarł przed otwarciem spadku albo został wydziedziczony, lub też jeżeli nie może być powołany do spadku, dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (Czyli Ciebie).
Niemniej jednak, aby rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji rodzinnej, zarówno Twojej, jak i Twojego ojca.

Podnosząc Post 2: W przypadku, gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym, Twoje stwierdzenie jest w ogólnym sensie prawidłowe. Kodeks cywilny rzeczywiście stanowi, że zstępni (dzieci, wnuki itd.) dziedziczą wspólnie z małżonkiem zmarłego i między nimi zachodzi równy podział spadku (art. 931 § 1 k.c.). Co więcej, prawo zabezpiecza małżonka zmarłego, gwarantując mu co najmniej 1/4 dziedziczonego majątku (art. 931 § 2 k.c.).

Warto jednak podkreślić, że przepisy prawa stanowią pewien ogólny wzorzec, a konkretne przypadki zawsze wymagają indywidualnej analizy, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, w tym np. czy wszyscy spadkobiercy zostali właściwie zidentyfikowani i czy nie ma testamentu, który by mógł zmienić porządek dziedziczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie na Komendę Policji w charakterze świadka.
Witam, Dostałam dzisiaj pocztą wezwanie na Komendę Policji wezwanie w charakterze świadka w sprawie z art.286 kk. Nic więc nie jest napisane. Czy przed stawieniem się na komendzie mogę się dowiedzieć jakoś więcej szczegółów? Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)? Z góry dziękuję za pomoc....
Ulga rehabilitacyjna.
Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Razem z synem jestem współwłaścicielem samochodu. Czy w związku z tym syn może odliczyć ulgę rehabilitacyjną od podatku?...
Czy policja może przepytywać dzieci bez obecności rodzica w domu ?
Dzieci poniżej 13 roku życia są same w domu. Przychodzi policja i wiedzą, że w domu nie ma dorosłych i przepytują dzieci o drugiego rodzica, czy tu mieszka, czy nie itp. Pytanie: Czy policja może beż obecności rodzica przepytywać dzieci?...
Wypowiedzenie umowy o pracę.
Witam mam następujące pytanie: Dziś otrzymałem wypowiedzenie umowy o prace która rozwiąże się 28 grudnia, w wypowiedzeniu pracodawca udziela mi urlopu w wymiarze 10 dni oraz 2 na poszukiwanie pracy. Z reszty dni pracujących zwalnia mnie z obowiązku wykonywania pracy. Wypisałem wniosek urlopowy. Moje pytanie: Czy idąc na l4 na okres całego miesiąca lutego, łącznie z dniami na które wypisałem urlop, pracodawca będzie musiał mi wypłacić ekwiwalen...

Wyszukiwarka