Czy coś mi się należy po stracie ojca?

Mój ojciec mieszkał w mieszkaniu ze swoimi rodzicami(mieszkanie własne) mój ojciec zmarł w tym roku, a jego ojciec rok wcześniej, została w mieszkaniu jego matka. Czy mi jako córce się coś należy?
anonim cytuj
03-10-2023
Dziedziczenie ustawowe mówi że małżonek dziedziczy z dziećmi w częściach równych jednak nie może odziedziczyć mniej niż 25% całości spadku. Więc jeśli tata miał rodzeństwo to dziedziczy po dziadku on i rodzeństwo oraz żona dziadka. Natomiast po Twoim tacie dziedziczysz Ty, Twoje rodzeństwo oraz żona taty (jeśli miał).
 
anonim cytuj
03-10-2023
dziedziczenie może być realizowane w dwojaki sposób: na zasadzie dziedziczenia ustawowego lub na zasadzie dziedziczenia testamentowego. Zakładając, że nie było testamentu, biorąc pod uwagę, że Twój ojciec mieszkał z dziadkami, kluczowe jest tutaj, czy posiadałeś pozostałych krewnych i jakie były ich relacje prawne.

Jeśli chodzi o Twój przypadek, ważne są dwa aspekty: dziedziczenie po dziadku i dziedziczenie po ojcu.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

Art. 931. § 1. W razie otwarcia spadku po zstępnym, dziedziczą jego zstępni (Czyli Ty po ojcu).
Art. 932. § 1. Jeżeli zstępny zmarłego (Czyli ojciec) zmarł przed otwarciem spadku albo został wydziedziczony, lub też jeżeli nie może być powołany do spadku, dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (Czyli Ciebie).
Niemniej jednak, aby rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji rodzinnej, zarówno Twojej, jak i Twojego ojca.

Podnosząc Post 2: W przypadku, gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym, Twoje stwierdzenie jest w ogólnym sensie prawidłowe. Kodeks cywilny rzeczywiście stanowi, że zstępni (dzieci, wnuki itd.) dziedziczą wspólnie z małżonkiem zmarłego i między nimi zachodzi równy podział spadku (art. 931 § 1 k.c.). Co więcej, prawo zabezpiecza małżonka zmarłego, gwarantując mu co najmniej 1/4 dziedziczonego majątku (art. 931 § 2 k.c.).

Warto jednak podkreślić, że przepisy prawa stanowią pewien ogólny wzorzec, a konkretne przypadki zawsze wymagają indywidualnej analizy, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, w tym np. czy wszyscy spadkobiercy zostali właściwie zidentyfikowani i czy nie ma testamentu, który by mógł zmienić porządek dziedziczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Zwrot kaucji za niewynajmowane mieszkanie.
Miałam wynająć mieszkanie, właściciel prosił o wpłacenie kaucji, ponieważ powiedziałam że chcę to mieszkanie wynająć. Kaucja miała wynosić 2500 zł, ale wpłaciłam 1800 zł z powodów prywatnych przelewem a w tytule było napisane kaucja. Wysłałam mu przez messenger swoje dane, bo miał sporządzić umowę, ale finalnie jej nie podpisałam ani nie widziałam na oczy. Z powodu spraw prywatnych postanowiłam jednak nie wynajmować tego mieszkania o czym powiado...
Opłata za pobyt w szpitalu.
Kto będzie płacił za pobyt osoby w szpitalu jeśli ta osoba jest nieubezpieczona, jest w śpiączce na intensywnej terapii bez rokowań, po rozwodzie z jej winy (o rozwód wniósł mąż z powodu długotrwałego alkoholizmu i nękania psychicznego rodziny) ale zanim zachorowała wniosła o apelację co do rozwodu, dzieci dorosłe nie pracują ze względów zdrowotnych, od około dwóch lat mieszkała z konkubentem na czarno bez zameldowania (podobno tylko ten konkuben...
Podział majątku po rozwodzie.
Czy możemy zrobić między sobą podział majątku bez udziału notariusza? Jesteśmy 4 miesiące po rozwodzie. Chcemy rozpisać że jeden samochód biorę ja, drugi on. A wspólna działkę zostawić bo co do niej, to nie możemy się dogadać....
Ubezwłasnowolnienie.
Czy jeśli ubezwłasnowolnię mojego ojca to będę odpowiadała w 100% za jego długi?...

Wyszukiwarka