Czy coś mi się należy po stracie ojca?

Mój ojciec mieszkał w mieszkaniu ze swoimi rodzicami(mieszkanie własne) mój ojciec zmarł w tym roku, a jego ojciec rok wcześniej, została w mieszkaniu jego matka. Czy mi jako córce się coś należy?
anonim cytuj
03-10-2023
Dziedziczenie ustawowe mówi że małżonek dziedziczy z dziećmi w częściach równych jednak nie może odziedziczyć mniej niż 25% całości spadku. Więc jeśli tata miał rodzeństwo to dziedziczy po dziadku on i rodzeństwo oraz żona dziadka. Natomiast po Twoim tacie dziedziczysz Ty, Twoje rodzeństwo oraz żona taty (jeśli miał).
 
anonim cytuj
03-10-2023
dziedziczenie może być realizowane w dwojaki sposób: na zasadzie dziedziczenia ustawowego lub na zasadzie dziedziczenia testamentowego. Zakładając, że nie było testamentu, biorąc pod uwagę, że Twój ojciec mieszkał z dziadkami, kluczowe jest tutaj, czy posiadałeś pozostałych krewnych i jakie były ich relacje prawne.

Jeśli chodzi o Twój przypadek, ważne są dwa aspekty: dziedziczenie po dziadku i dziedziczenie po ojcu.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

Art. 931. § 1. W razie otwarcia spadku po zstępnym, dziedziczą jego zstępni (Czyli Ty po ojcu).
Art. 932. § 1. Jeżeli zstępny zmarłego (Czyli ojciec) zmarł przed otwarciem spadku albo został wydziedziczony, lub też jeżeli nie może być powołany do spadku, dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (Czyli Ciebie).
Niemniej jednak, aby rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji rodzinnej, zarówno Twojej, jak i Twojego ojca.

Podnosząc Post 2: W przypadku, gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym, Twoje stwierdzenie jest w ogólnym sensie prawidłowe. Kodeks cywilny rzeczywiście stanowi, że zstępni (dzieci, wnuki itd.) dziedziczą wspólnie z małżonkiem zmarłego i między nimi zachodzi równy podział spadku (art. 931 § 1 k.c.). Co więcej, prawo zabezpiecza małżonka zmarłego, gwarantując mu co najmniej 1/4 dziedziczonego majątku (art. 931 § 2 k.c.).

Warto jednak podkreślić, że przepisy prawa stanowią pewien ogólny wzorzec, a konkretne przypadki zawsze wymagają indywidualnej analizy, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, w tym np. czy wszyscy spadkobiercy zostali właściwie zidentyfikowani i czy nie ma testamentu, który by mógł zmienić porządek dziedziczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

współwłaściciel blokujący sprzedaż
Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co można zrobić w sytuacji gdy jest 3 właścicieli nieruchomości z czego jeden współwłaściciel uparcie nie chce sprzedać swojej części i nie podaje powodu ???...
Córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł. Czy w przypadku śmierci właścicielka powinna oddać kaucję? (zapis w umowie że przez pół roku nie musi tego robić)
Witam moja córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł umowa była na niego w umowie miała właścicielka zapis że przez pół roku nie musi oddawać kaucji. Czy w przypadku śmierci nie powinna postąpić uczciwe i oddać te pieniądze?...
Zajęcie komornicze.
Dzień dobry, mam pytanie. Narzeczony ma zadłużenie ale po rozmowie z Panią komornik ustalili że nie będzie miał zajęcia na koncie bo będzie wpłacał ustalona kwotę co miesiąc. Kwota zostaje co miesiąc wpłacona taka jaka została ustalona i faktycznie zajęcia nie ma na koncie bankowym. Moje pytanie jest takie jeżeli rozliczył się z podatku to dlaczego urząd przekierował kwotę do zwrotu do Pani Komornik ? Czy jest w ogóle taka możliwość jeżeli Pani ...
Okres wypowiedzenia a przekształcenie firmy w trakcie trwania umowy
Chcę złożyć wypowiedzenie w nadchodzącym tygodniu, zostałam zatrudniona w firmie 28.10.2020 - NZOZ, w marcu 2022 firma przekształciła się w spółkę z o.o., nastąpiło rozwiązanie umowy z NZOZ i została zawarta ze mną nowa umowa, w związku z tym byłam pewna, że okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, natomiast przeczytałam przed chwilą, że "do stażu pracy pracownika w firmie zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia jeśli nastąpiło przejście zakł...

Wyszukiwarka