Czy coś mi się należy po stracie ojca?

Mój ojciec mieszkał w mieszkaniu ze swoimi rodzicami(mieszkanie własne) mój ojciec zmarł w tym roku, a jego ojciec rok wcześniej, została w mieszkaniu jego matka. Czy mi jako córce się coś należy?
anonim cytuj
03-10-2023
Dziedziczenie ustawowe mówi że małżonek dziedziczy z dziećmi w częściach równych jednak nie może odziedziczyć mniej niż 25% całości spadku. Więc jeśli tata miał rodzeństwo to dziedziczy po dziadku on i rodzeństwo oraz żona dziadka. Natomiast po Twoim tacie dziedziczysz Ty, Twoje rodzeństwo oraz żona taty (jeśli miał).
 
anonim cytuj
03-10-2023
dziedziczenie może być realizowane w dwojaki sposób: na zasadzie dziedziczenia ustawowego lub na zasadzie dziedziczenia testamentowego. Zakładając, że nie było testamentu, biorąc pod uwagę, że Twój ojciec mieszkał z dziadkami, kluczowe jest tutaj, czy posiadałeś pozostałych krewnych i jakie były ich relacje prawne.

Jeśli chodzi o Twój przypadek, ważne są dwa aspekty: dziedziczenie po dziadku i dziedziczenie po ojcu.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

Art. 931. § 1. W razie otwarcia spadku po zstępnym, dziedziczą jego zstępni (Czyli Ty po ojcu).
Art. 932. § 1. Jeżeli zstępny zmarłego (Czyli ojciec) zmarł przed otwarciem spadku albo został wydziedziczony, lub też jeżeli nie może być powołany do spadku, dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (Czyli Ciebie).
Niemniej jednak, aby rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji rodzinnej, zarówno Twojej, jak i Twojego ojca.

Podnosząc Post 2: W przypadku, gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym, Twoje stwierdzenie jest w ogólnym sensie prawidłowe. Kodeks cywilny rzeczywiście stanowi, że zstępni (dzieci, wnuki itd.) dziedziczą wspólnie z małżonkiem zmarłego i między nimi zachodzi równy podział spadku (art. 931 § 1 k.c.). Co więcej, prawo zabezpiecza małżonka zmarłego, gwarantując mu co najmniej 1/4 dziedziczonego majątku (art. 931 § 2 k.c.).

Warto jednak podkreślić, że przepisy prawa stanowią pewien ogólny wzorzec, a konkretne przypadki zawsze wymagają indywidualnej analizy, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, w tym np. czy wszyscy spadkobiercy zostali właściwie zidentyfikowani i czy nie ma testamentu, który by mógł zmienić porządek dziedziczenia.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Ubezpieczenie PZU.
Dzień dobry, mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich. Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty. Proszę o odpowiedź...
Co w sytuacji, jeżeli pracodawca nie będzie chciał rozwiązać umowy?
Aktualnie kończę długie zwolnienie lekarskie, prowadzone w poradni zdrowia psychicznego. Nie chcę wracać do obecnego pracodawcy. Wysłałam informacje mailową i z informacją o dacie zakończenia leczenia i chęci wypowiedzenia umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem następnym. Otrzymałam odpowiedź od pracodawcy o nie wyrażeniu zgody jednej ze stron na takie rozwiązanie umowy. Jak mogę rozwiązać umowę szybko. Nie chcę pracodawcy robić pod gór...
Służebność drogi.
Dzień dobry. Mam pytanie otóż mój tata kiedyś sprzedał działki i w zapisach oddał również służebność drogi która ma ok 5m szerokości. Teraz po trzech latach jeden sasiad który kupił działkę chce oddać sprawę do sądu z powodu że droga jest za wąska bo chce auta stawiać na drodze a nie na swojej działce, wszyscy sąsiedzi musieli by cofnąć swoje ogrodzenia lecz nikomu szerokość drogi nie przeszkadza tylko temu jednemu sąsiadowi. Czy sąd może pójść m...
Czy mogę zerwać umowę bez okresu wypowiedzenia?
Hej, jestem zatrudniony na umowie zlecenie, w zleceniu mam zapisane 3 tygodnie wypowiedzenia. Czy na zleceniu jest to jakoś prawnie uzasadnione? Dostałem dziś dużo lepsza oferte pracy z tym ze praca jest od zaraz. Czy mogę zerwać ta umowę bez zachowania tego okresu czy grozi mi za to jakaś kara? Spróbuje się jutro dogadać z pracodawca ale pytam żeby w razie czego żeby wiedzieć co dalej....

Wyszukiwarka