Dzień dobry, mam pytanie. Wynajmujemy mieszkanie na umowę na czas nieokreślony. 31 lipca dostalismy informacje o chęci wypowiedzenia umowy wynajmu mieszkania. Na zdjęciu wypowiedzenia znajduje się brak powodu, jednak zakładam, że wynika to z chęci podwyżki o 150% podwyżki czynszu, na którą się nie zgodziliśmy. Moje pytanie brzmi:
Czy wypowiedzenie jest skuteczne?
Czy istnieje coś takiego jak umowa na czas nieokreślony z jednomiesięcznym wypowiedzeniem (umowa przekształciła się w czas nieokreślony rok temu)
Dodam że płacimy regularnie, mamy małe dziecko i nie było nas nawet w województwie wiec zdjęcie wypowiedzenia na maila widzieliśmy dopiero w sierpniu będąc na wakacjach.
Jeśli umowa wynajmu na czas nieokreślony była zawarta na piśmie i nie zawierała klauzuli dotyczącej jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, to:
Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony wymaga wskazania powodu wypowiedzenia, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. Jeżeli wypowiedzenie nie zawiera uzasadnienia, może być uznane za nieważne.
Zgodnie z art. 673 § 1 Kodeksu Cywilnego, jeżeli w umowie na czas nieokreślony nie przewidziano inaczej, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Niemniej jednak, warto sprawdzić treść umowy, gdyż strony mają prawo umówić się na inny okres wypowiedzenia.
Jeżeli chodzi o dostarczenie wypowiedzenia pocztą elektroniczną, warto zwrócić uwagę na to, czy strony uprzednio zgodziły się na taki sposób doręczenia. W przypadku braku takiej zgody, wypowiedzenie przesłane jedynie drogą elektroniczną może być nieskuteczne.
Ponadto, jeśli wypowiedzenie jest nieważne z powodów proceduralnych, to nadal istnieje możliwość, że wynajmujący ponowi próbę wypowiedzenia umowy, ale z zachowaniem wszystkich wymaganych formalności.
Jeśli chodzi o
Wynajmujący może wypowiedzieć umowę tylko w trybie art 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Więc to wypowiedzenie jest nieskuteczne
- warto dodać, że wspomniana ustawa dotyczy najmu lokali mieszkalnych w zasobie gminy, a nie umów prywatnych. W przypadku umów prywatnych należy kierować się przepisami Kodeksu Cywilnego.