Sprzedaż udziału.

W 2020 r. zmarła moja mama. Razem z ojciec byli współwłaścicielami domu, lokali komercyjnych, a wszystko na jednej, dużej działce. Pod koniec sierpnia tego roku dowiedziałam się razem z bratem, że ojciec się mocno zadłużył, łącznie jest tego 100 tys. zł. Nie wiemy, na co wydał pieniądze, do domu nic nie kupił (mieszkamy razem). W dniu, w którym nam to powiedział, zjadł dużo tabletek, konieczna była pomoc medyczna. Z SOR-u uciekł i nikt go nie szukał (!). Rano był w domu.
Do rzeczy: była sprawa spadkowa po matce w 2021 r., w konsekwencji ojciec ma 2/3, my z bratem po 1/6. Dziś ojciec mówi, że chce sprzedać nieruchomość za 300 tys. zł (wartość rynkowa całej nieruchomości 900 tys. zł). Dopytujemy z bratem, czy chce sprzedać swój udział, on mówi, że nieruchomość – nie ma w tym logiki.
Pytania:
– czy możemy zablokować jakoś sprzedaż ojcu? Ostatnio zaczyna pić, w przeszłości miał problemy z nadużywaniem leków. Twierdzi, że nabywca mu pozwoli mieszkać w pokoju. To bez sensu, bo działu spadku nie było.
– możemy chociaż uchronić dom, jeżeli ojciec sprzeda udział? Ktoś miał podobną sprawę? W przeszłości spłacaliśmy długi ojca (ponad 100 tys. zł), utrzymywaliśmy w duży stopniu nieruchomość (on płacił za zużyty przez siebie prąd).
anonim cytuj
24-09-2023
czy możemy zablokować jakoś sprzedaż ojcu?

Swój udział w nieruchomości może sprzedać komu chce i za ile chce. Nie musi nikogo pytać o zgodę.
nabywca mu pozwoli mieszkać w pokoju.

To możliwe poprzez ustanowienie służebności mieszkania.
możemy chociaż uchronić dom, jeżeli ojciec sprzeda udział?

Nieruchomość to grunt a nie budowle z gruntem związane.
Możecie przeprowadzić dział spadku i znieść współwłasność. Ojciec może żądać spłaty z jego udziału.
 
anonim cytuj
24-09-2023
Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli to możliwe, to chciałabym coś doprecyzować.
To możliwe poprzez ustanowienie służebności mieszkania.

A może pan napisać jak jest to możliwe? Skąd wiadomo, że np. nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?
I jeszcze dwa pytania, które przychodzą mi do głowy:
- czy jest szansa zwiększenia naszego udziału, skoro utrzymywaliśmy nieruchomość?
- szukając prawnika, lepiej uderzyć do specjalisty od prawa spadkowego, czy nieruchomości?
 
anonim cytuj
24-09-2023
Skąd wiadomo, że np. nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?

Nabywca kupuje udział a nie budowle. Czyli ma udział w każdym mm kwadratowym gruntu. Wszystko co jest na trwale związane z gruntem należy do niego. Wy możecie jedynie umówić się co do sposobu korzystania ze współwłasności. To i tak rozwiązanie czasowe. Najlepiej współwłasność znieść.
1. czy jest szansa zwiększenia naszego udziału, skoro utrzymywaliśmy nieruchomość?
2. szukając prawnika, lepiej uderzyć do specjalisty od prawa spadkowego, czy nieruchomości?

1. Nie.
2. Każdy prawnik sobie z tym poradzi. To proste sprawy. Czysta matematyka.
A może pan napisać jak jest to możliwe?

Chodzi o służebność? Ustanawia się ją aktem notarialnym i ujawnia w KW nieruchomości.
 
anonim cytuj
24-09-2023
Skąd wiadomo, że np. nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?

Chyba nie rozumiesz zasad działania współwłasności ułamkowej.
Ojciec jest właścicielem 2/3 całej nieruchomości (wraz ze wszystkimi budynkami na niej posadowionymi).
Zatem ewentualny nabywca jego udziału będzie właścicielem 2/3 zarówno domu jak i każdego z lokali komercyjnych.
 
anonim cytuj
24-09-2023

Sugerowane Tematy

Moje pytanie dotyczy pracy w niemczech przez podfirme. Czy mogą wziąść sobie tak o 200 euro za mieszkanie gdy jest ono darmowe?
Witam. Moje pytanie dotyczy pracy w niemczech przez podfirme. Czy mogą wziąść sobie tak o 200 euro za mieszkanie gdy jest ono darmowe? I czy pracodawca może nie przekazać dalej l4 gdy zostało wysłane przez pracownika meilowo? pieniądze za L4 zostają wysłane przez agencje ubezpieczeniową...
Podatek od sprzedaży nieruchomości.
2 lata temu dostałem od ojca w darowiźnie działkę 80a. Znalazłem teraz kupca i mam szanse sprzedać ja za 600tys. 1.Czy ominął bym płacenie podatku od wzbogacenia jeżeli za te 600 tysięcy "kupiłbym" od ojca kolejna działkę? 2. Jeżeli nie od ojca to od np. teścia? 3. Jakiś inny pomysł żeby nie oddawać dla państwa pieniędzy za darmo?...
Do jakiego wieku dziecka trzeba płacić alimenty?
Dzień dobry, obecnie córka jest na 3 roku studiów magisterskich, naukę skończy w wieku 24 lat, czy jeśli pójdzie dalej na studia to w dalszym ciągu będę musiał płacić alimenty?...
Alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Mam pytanie mianowicie pobieram alimenty z funduszu alimentacyjnego i teraz ojciec dziecka się obudził bo mu się grunt pod nogami pali chce mi zapłacić zaległe alimenty za ten rok ale przecież mi wypłacał fundusz, więc nie wiem co zrobić czy przyjąć te pieniądze czy jak to ugryźć. Ktoś tak miał ?...

Wyszukiwarka