Sprzedaż udziału.

W 2020 r. zmarła moja mama. Razem z ojciec byli współwłaścicielami domu, lokali komercyjnych, a wszystko na jednej, dużej działce. Pod koniec sierpnia tego roku dowiedziałam się razem z bratem, że ojciec się mocno zadłużył, łącznie jest tego 100 tys. zł. Nie wiemy, na co wydał pieniądze, do domu nic nie kupił (mieszkamy razem). W dniu, w którym nam to powiedział, zjadł dużo tabletek, konieczna była pomoc medyczna. Z SOR-u uciekł i nikt go nie szukał (!). Rano był w domu.
Do rzeczy: była sprawa spadkowa po matce w 2021 r., w konsekwencji ojciec ma 2/3, my z bratem po 1/6. Dziś ojciec mówi, że chce sprzedać nieruchomość za 300 tys. zł (wartość rynkowa całej nieruchomości 900 tys. zł). Dopytujemy z bratem, czy chce sprzedać swój udział, on mówi, że nieruchomość – nie ma w tym logiki.
Pytania:
– czy możemy zablokować jakoś sprzedaż ojcu? Ostatnio zaczyna pić, w przeszłości miał problemy z nadużywaniem leków. Twierdzi, że nabywca mu pozwoli mieszkać w pokoju. To bez sensu, bo działu spadku nie było.
– możemy chociaż uchronić dom, jeżeli ojciec sprzeda udział? Ktoś miał podobną sprawę? W przeszłości spłacaliśmy długi ojca (ponad 100 tys. zł), utrzymywaliśmy w duży stopniu nieruchomość (on płacił za zużyty przez siebie prąd).
anonim cytuj
24-09-2023
czy możemy zablokować jakoś sprzedaż ojcu?

Swój udział w nieruchomości może sprzedać komu chce i za ile chce. Nie musi nikogo pytać o zgodę.
nabywca mu pozwoli mieszkać w pokoju.

To możliwe poprzez ustanowienie służebności mieszkania.
możemy chociaż uchronić dom, jeżeli ojciec sprzeda udział?

Nieruchomość to grunt a nie budowle z gruntem związane.
Możecie przeprowadzić dział spadku i znieść współwłasność. Ojciec może żądać spłaty z jego udziału.
 
anonim cytuj
24-09-2023
Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli to możliwe, to chciałabym coś doprecyzować.
To możliwe poprzez ustanowienie służebności mieszkania.

A może pan napisać jak jest to możliwe? Skąd wiadomo, że np. nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?
I jeszcze dwa pytania, które przychodzą mi do głowy:
- czy jest szansa zwiększenia naszego udziału, skoro utrzymywaliśmy nieruchomość?
- szukając prawnika, lepiej uderzyć do specjalisty od prawa spadkowego, czy nieruchomości?
 
anonim cytuj
24-09-2023
Skąd wiadomo, że np. nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?

Nabywca kupuje udział a nie budowle. Czyli ma udział w każdym mm kwadratowym gruntu. Wszystko co jest na trwale związane z gruntem należy do niego. Wy możecie jedynie umówić się co do sposobu korzystania ze współwłasności. To i tak rozwiązanie czasowe. Najlepiej współwłasność znieść.
1. czy jest szansa zwiększenia naszego udziału, skoro utrzymywaliśmy nieruchomość?
2. szukając prawnika, lepiej uderzyć do specjalisty od prawa spadkowego, czy nieruchomości?

1. Nie.
2. Każdy prawnik sobie z tym poradzi. To proste sprawy. Czysta matematyka.
A może pan napisać jak jest to możliwe?

Chodzi o służebność? Ustanawia się ją aktem notarialnym i ujawnia w KW nieruchomości.
 
anonim cytuj
24-09-2023
Skąd wiadomo, że np. nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?

Chyba nie rozumiesz zasad działania współwłasności ułamkowej.
Ojciec jest właścicielem 2/3 całej nieruchomości (wraz ze wszystkimi budynkami na niej posadowionymi).
Zatem ewentualny nabywca jego udziału będzie właścicielem 2/3 zarówno domu jak i każdego z lokali komercyjnych.
 
anonim cytuj
24-09-2023
czy możemy zablokować jakoś sprzedaż ojcu?

Sprzedaż własnego udziału to zwykły zarząd rzeczą wspólną, art. 198 k.c. w zw. z art. 201 k.c.; współwłaściciel nie potrzebuje zgody pozostałych. Blokada jest realna wyłącznie przy ubezwłasnowolnieniu (art. 13 § 1 lub 16 § 1 k.c.) lub udowodnieniu, że w chwili podpisu był nieświadomy znaczenia czynności (art. 82 k.c.). Postępowanie o ubezwłasnowolnienie trwa miesiącami – na szybkie „wstrzymanie” transakcji nie liczcie.

możemy chociaż uchronić dom, jeżeli ojciec sprzeda udział?

Nabywca wchodzi w jego ⅔ każdego centymetra całego gruntu i budynków (zasada superficies solo cedit). Nie da się „odpiąć” samego domu. Jedyny trwały ruch to sądowe zniesienie współwłasności (art. 210-212 k.c.): żądacie przyznania nieruchomości Wam z obowiązkiem spłaty wartości ⅔ albo podziału cywilnego i licytacji. W tym postępowaniu rozliczycie nakłady i koszty utrzymania na podstawie art. 207 k.c.; udziału to nie powiększa, ale pomniejsza kwotę spłaty dla ojca lub nabywcy.

czy jest szansa zwiększenia naszego udziału, skoro utrzymywaliśmy nieruchomość?

Nie. Udział powstaje z dziedziczenia (art. 931 § 1 k.c.) i może się zmienić tylko przez umowę lub dział spadku/zniesienie współwłasności. Włożone pieniądze rozlicza się jak wyżej.

skąd wiadomo, że nabywca otrzyma dom, a nie lokale komercyjne?

Kupuje udział, nie konkretne części. Podział quoad usum możecie ustalić umownie (art. 206 k.c.), ale to porozumienie działa tylko między współwłaścicielami i zawsze można je wypowiedzieć.

Twierdzi, że nabywca mu pozwoli mieszkać w pokoju.

Może zastrzec służebność mieszkania przy sprzedaży (art. 296 w zw. z art. 301 k.c.). Bez aktu notarialnego służebność nie powstanie.

jaki specjalista?

Sprawa kręci się wokół spadku i współwłasności nieruchomości – procedury sądowe z art. 210-212 k.c. i art. 680² k.p.c. Tu nie ma egzotyki wymagającej niszowych specjalizacji; ważne doświadczenie w działach spadków i zniesienia współwłasności.

Skrót działań
– składać wniosek o zniesienie współwłasności i dział spadku, z propozycją przyznania całości Wam za spłatą pomniejszoną o nakłady;
– ewentualnie wnosić o ustanowienie zabezpieczenia w postaci zakazu zbywania udziału (art. 730 § 1 k.p.c.) ‒ sąd uwzględni tylko przy poważnych dowodach niezdolności do świadomego działania;
– jeśli umowa sprzedaży jednak nastąpi, nowy współwłaściciel staje się stroną sprawy, rozliczenia nakładów i podział dalej są możliwe.
 
anonim cytuj
11-06-2025

Sugerowane Tematy

Cesja na większe mieszkanie.
Mieszkanie zakupione 01.2023, w międzyczasie pojawiła się możliwość pozyskania większej gotówki. Czy jest możliwość wykonania cesji na inne np. większe mieszkanie jeszcze przed odbiorami i przekazaniem własności? Jak to wygląda od strony prawnej. Dziękuję i pozdrawiam...
Pracodawca nie opłaca składek ZUS
Dowiedziałam się że mój pracodawca nie opłaca moich składek ZUS od kwietnia 2019 roku. Dodatkowo od sierpnia nie wysyła do ZUS raportów rozliczeniowych. Na moim koncie PUE przedstawione są pozycje tylko do lipca. Reszty nie ma. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jestem od dwóch tygodni na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę mieć z tego tytułu jakieś problemy? Co mogę z tym zrobić skoro nie mam kontaktu z pracodawcą, ponieważ tydzień temu stosunek ...
alimenty
Witam. Mam pytanie, ponieważ nie wiem co mam zrobić i czy mam się gdzieś z tym udać. Z ojcem nie mam żadnego kontaktu, dostaje alimenty co miesiąc, ale od jakiegoś czasu zaczęłam pracę. I moje pytanie brzmi, czy mam kogoś poinformować, że pracuje i ojciec nie musi mi wysyłać alimentów, czy on może mieć ustalony jakiś okres płatności tych alimentów, czy to w jego interesie jest dowiedzieć się, czy pracuje? Po prostu nie chce, żeby za jakiś czas rz...
współwłaściciel blokujący sprzedaż
Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co można zrobić w sytuacji gdy jest 3 właścicieli nieruchomości z czego jeden współwłaściciel uparcie nie chce sprzedać swojej części i nie podaje powodu ???...

Wyszukiwarka