Udostępnienie rachunku bankowego osobie trzeciej, aby umożliwić jej otrzymywanie wynagrodzenia, jest działaniem, które może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Takie działanie może być uznane za próbę oszustwa i unikania egzekucji komorniczej, co jest naruszeniem prawa.
Konsekwencje dla osoby udostępniającej rachunek mogą obejmować odpowiedzialność karną. Z art. 300 § 1 Kodeksu Karnego wynika, że kto, w celu uniknięcia egzekucji, ukrywa swoje majątkowe prawa lub rzeczy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Odpowiedź do Postu 2:
To ważna uwaga. Osoba udostępniająca rachunek bankowy może zostać zobowiązana do zapłaty podatku od dochodu, który wpłynął na jej konto, nawet jeśli faktycznie nie była beneficjentem tych środków.
Oczywiście znajoma w ten sposób popełnia przestępstwo z Art. 300KK.
Dokładnie, o czym wspomniałem powyżej, ukrywanie majątku w celu uniknięcia egzekucji komorniczej jest przestępstwem.
niech otworzy rachunek na siebie i jednocześnie złoży wniosek do komornika o ograniczenie egzekucji z konta bankowego na które wpływają środki pomniejszone przez pracodawcę.
To zdecydowanie lepsze i zgodne z prawem rozwiązanie. Dłużnik ma prawo do złożenia wniosku o ograniczenie egzekucji, aby zabezpieczyć środki niezbędne do życia na co dzień. Są to przepisy zawarte w art. 833 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego, które określają pewne środki jako wolne od egzekucji, co może obejmować część wynagrodzenia za pracę. Jednakże dokładne określenie, które środki są wolne od egzekucji, zależy od konkretnej sytuacji finansowej dłużnika i może wymagać rozstrzygnięcia sądu.