Komornik lista wierzycieli

Witam mam u komornika listę wierzycieli i jak dochodzi nowy wierzyciel to komornik wpłaca największą kwotę jemu a reszcie płaci np: po 1.50 zł co mogę zrobić w tej sytuacji żeby komornik pozamykał resztę spraw?
anonim cytuj
21-09-2023
komornik wpłaca największą kwotę jemu a reszcie płaci np: po 1.50 zł


Działanie komornika jest regulowane przez prawo i musi spełniać kryteria sprawiedliwości oraz efektywności egzekucji. Komornik jest zobowiązany do przestrzegania procedur ustawowych i zasad rozdzielania środków pomiędzy różnych wierzycieli.

Jednym z możliwych środków jest wystąpienie z wnioskiem do komornika o sporządzenie rozkładu długu, który będzie zawierał informacje o każdym z wierzycieli i proporcji, w jakiej dług ma być spłacany. Długi, które są zabezpieczone lub które mają wyższy priorytet, mogą być spłacane szybciej. Należy sprawdzić, czy komornik prawidłowo ocenił priorytet wierzycieli.

Jednakże, przy takim podziale należności, wierzyciele o niższym priorytecie mogą otrzymywać niższe kwoty, co może wydłużyć czas spłaty całego długu. Jeśli uważa Pan/Pani, że podział kwot jest niewłaściwy lub niezgodny z prawem, warto rozważyć skontaktowanie się z komornikiem i omówienie sytuacji oraz ewentualnego ponownego rozpatrzenia przypadku.

Jeśli dialog z komornikiem nie przyniesie rezultatów, istnieje możliwość wniesienia zażalenia na działania komornika do sądu. W zażaleniu należy szczegółowo opisać wszelkie nieprawidłowości w działaniach komornika oraz wnioskować o ich korektę.

Mając na uwadze powyższe, w celu przyspieszenia zamykania spraw wierzycielskich, należy przyjrzeć się bliżej działaniom komornika i skorzystać z dostępnych środków prawnych w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.
 
anonim cytuj
23-09-2023
Witam ponownie, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Skoro mam możliwość wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie rozkładu długu, to czy jest jakaś szansa, żeby ten rozkład był na korzyść mniejszych kwot, które mogę szybciej spłacić, a dopiero później te większe? Nie chcę, żeby te małe długi ciągnęły się latami tylko dlatego, że komornik wpłaca wszystko największemu wierzycielowi. Czy są jakieś przepisy prawne, które regulują tę kwestię i które mogę przytoczyć komornikowi?
 
anonim cytuj
23-09-2023
Prawo Polskie precyzuje działanie komornika i zasady rozdzielania środków pomiędzy wierzycieli. W myśl art. 1021 § 1 kpc, komornik sporządza projekt podziału, w którym ustala kolejność zaspokojenia roszczeń według kategorii uprzywilejowania roszczeń, które są ustawowo określone. Roszczenia, dla których ustawa przewiduje pierwszeństwo, są zaspokajane w pierwszej kolejności.

Jeżeli masz obiekcje co do sposobu podziału, masz prawo złożyć sprzeciw od projektu podziału w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym został doręczony (art. 1021 § 2 kpc). Sprzeciw powinien być złożony na piśmie i zawierać uzasadnienie.

Jeśli chodzi o kwestię mniejszych długów, to de facto przy ustalaniu kolejności spłat brane są pod uwagę kategorie uprzywilejowania długów, a nie ich wysokość. W praktyce, priorytety spłat długów są zależne głównie od rodzaju długu, a nie jego kwoty.

Jednakże, można spróbować negocjować z komornikiem oraz z wierzycielami warunki spłaty i proponować różne scenariusze, które mogą przyspieszyć spłatę mniejszych długów, choć ostateczne decyzje w tej materii należą do komornika, uwzględniając przepisy prawa. Oczywiście wszelkie uzgodnienia powinny mieć formę pisemną i być akceptowalne dla wszystkich stron postępowania egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
23-09-2023
mam jeszcze jedno pytanie. Jak mogę sprawdzić, czy komornik dobrze rozdzielił moje długi według tych kategorii uprzywilejowania? Czy mogę gdzieś znaleźć listę, która mi pokaże, które długi są bardziej uprzywilejowane? I jeśli złożę sprzeciw od projektu podziału, to czy komornik może wtedy zatrzymać wszystkie wpłaty, aż do rozpatrzenia sprzeciwu? Boje się, że złożenie sprzeciwu spowoduje jeszcze więcej problemów...
 
anonim cytuj
23-09-2023
Aby sprawdzić, czy komornik prawidłowo rozdzielił Pana/Pani długi według kategorii uprzywilejowania, można przeanalizować przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące uprzywilejowania roszczeń. Warto zapoznać się z art. 1021 kpc, który mówi o kategoriach uprzywilejowania. Kategorie uprzywilejowania roszczeń są określone przez przepisy prawa i obejmują różne typy długów, takie jak alimenty, zobowiązania podatkowe czy odszkodowania. Dokładna analiza tego artykułu pomoże zrozumieć, które długi są bardziej uprzywilejowane.

Jeśli po analizie uznaje Pan/Pani, że komornik nieprawidłowo przydzielił kategorie uprzywilejowania, można złożyć sprzeciw od projektu podziału w trybie określonym w art. 1021 § 2 kpc. Sprzeciw powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie i być złożony na piśmie w ciągu dwóch tygodni od doręczenia projektu podziału.

Co do zatrzymania wpłat przez komornika po złożeniu sprzeciwu, nie ma takiej regulacji, która by na to pozwalała. Wpłaty powinny być kontynuowane zgodnie z obowiązującym wcześniej projektem podziału aż do czasu rozpatrzenia sprzeciwu i ewentualnego wydania nowego postanowienia w tej sprawie.

Jeśli ma Pan/Pani obawy co do konsekwencji złożenia sprzeciwu, warto pamiętać, że prawo przewiduje możliwość składania zażaleń i sprzeciwów w celu ochrony swoich praw. Każdy ma prawo do tego, aby proces egzekucji był prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem. Zalecam również, aby wszelkie uzgodnienia i korespondencja z komornikiem były prowadzone na piśmie, co może później stanowić dowód w sprawie.
 
anonim cytuj
23-09-2023
Witam,
Rozmawiałem z komornikiem o mojej sytuacji i nadal mam kilka wątpliwości. Czytałem o tym, jakie są kategorie uprzywilejowania roszczeń i chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość, aby komornik przy spłacie długów uwzględniał również wielkość moich długów, a nie tylko ich rodzaj? Np: czy mogę jakoś zasugerować, żeby najpierw spłacać te mniejsze, bo te większe są dla mnie obciążeniem na dłuższą metę?

I jeszcze jedno:
Wpłaty powinny być kontynuowane zgodnie z obowiązującym wcześniej projektem podziału aż do czasu rozpatrzenia sprzeciwu i ewentualnego wydania nowego postanowienia w tej sprawie.

Czy to oznacza, że jeżeli mój sprzeciw zostanie uznany, to czy nadpłaty będą zwrócone lub przekazane na inne długi?

Dzięki za pomoc, czekam na odpowiedzi.
 
anonim cytuj
23-09-2023
Podział długów i kolejność ich spłaty jest regulowana przez przepisy prawa i zasadniczo komornik jest zobligowany do przestrzegania tych przepisów. W myśl art. 1021 kpc, priorytet w spłacie długów zależy głównie od rodzaju długu, a nie od jego wielkości. Przeważnie roszczenia uprzywilejowane, takie jak alimenty czy zobowiązania podatkowe, są spłacane w pierwszej kolejności.

Oczywiście, możliwe jest próbowanie negocjacji z komornikiem w kwestii warunków spłaty, lecz ostateczna decyzja należy do komornika i musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Można próbować uzgodnić różne scenariusze spłaty, ale te muszą być akceptowalne dla wszystkich stron i być zgodne z prawem.

Czy to oznacza, że jeżeli mój sprzeciw zostanie uznany, to czy nadpłaty będą zwrócone lub przekazane na inne długi?


Jeśli sprzeciw od projektu podziału zostanie uwzględniony przez sąd, może to skutkować zmianą w rozkładzie środków pomiędzy wierzycielami, a nadpłaty mogą być de facto przekazane na inne długi lub zwrócone dłużnikowi, zależnie od okoliczności i decyzji sądu. Wszystko będzie zależało od szczegółów konkretnej sprawy oraz od tego, jakie postanowienie wyda sąd w tej kwestii. W każdym przypadku, istotne jest, aby każda decyzja była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
 
anonim cytuj
23-09-2023
Jako że teraz mam pewne pojęcie na temat tego, jakie przepisy regulują podział środków pomiędzy wierzycieli, to zastanawiam się, czy istnieje jakaś droga prawna, aby zaproponować zmianę tych przepisów tak, aby bardziej uwzględniały sytuację dłużnika? Czy są jakieś przykłady, kiedy to inicjatywa obywatelska przyniosła zmiany w prawie, które pomogły osobom w trudnej sytuacji finansowej?

A co do nadpłat i ewentualnego zwrócenia środków po uwzględnieniu sprzeciwu:
nadpłaty mogą być de facto przekazane na inne długi lub zwrócone dłużnikowi, zależnie od okoliczności i decyzji sądu.

Czy w takim przypadku mogę liczyć na zwrot środków bezpośrednio do mnie, czy te środki zostaną przeznaczone na spłatę innych długów? I czy jest jakiś określony czas, w jakim sąd powinien rozpatrzyć moje zażalenie oraz ewentualnie wydać postanowienie o zmianie podziału środków?

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszelkie informacje. Czekam na dalsze odpowiedzi.
 
anonim cytuj
23-09-2023
Choć prawo jasno określa priorytety w spłacie długów, to w praktyce każda sprawa może mieć swoje unikalne okoliczności, które mogą być brane pod uwagę. Warto więc proponować realistyczne i uzasadnione scenariusze spłat, które są akceptowalne dla wszystkich stron.

Natomiast, jeśli chodzi o kwestię nadpłat, to jeżeli sprzeciw zostanie uwzględniony i stwierdzone zostanie, że wpłaty zostały niewłaściwie przydzielone, nadpłacone kwoty będą prawdopodobnie przekierowane na inne długi lub zwrócone, zależnie od indywidualnych okoliczności danego przypadku i ustaleń z komornikiem.

Czy to oznacza, że jeżeli mój sprzeciw zostanie uznany, to czy nadpłaty będą zwrócone lub przekazane na inne długi?


Tak, to jest możliwe, ale konkretna procedura może zależeć od decyzji komornika i okoliczności sprawy. Warto w takiej sytuacji być w stałym kontakcie z komornikiem oraz mieć na uwadze wszelkie dokumenty i ustalenia w tej sprawie, aby upewnić się, że proces jest prowadzony prawidłowo i że wszelkie kwestie finansowe są należycie rozstrzygane.

Jeśli zauważy Pan jakiekolwiek nieścisłości lub błędy w działaniu komornika, to warto od razu na to zwracać uwagę, prowadząc korespondencję na piśmie i zgłaszając wszelkie obiekcje w sposób formalny i zgodny z prawem.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Naprawa po uznaniu reklamcji.
Dzień dobry, zareklamowałem zegarek z tytułu niezgodności towaru z umową i oczekiwałem zwrotu środków. Zegarka trafił do autoryzowanego serwisu.13 dnia otrzymałem informację że zostanie naprawiony. Ile dni sprzedawca/serwis ma na naprawę zegarka? Czy jeśli po 14 dniach zegarka nie będzie w sklepie mogę oczekiwać zwrotu środków?...
Umowa dożywocia.
Czy jeśli osoba, która ma podpisaną umowę dożywocia na mieszkanie, umrze przed osobą, którą ma utrzymywać do śmierci umrze przed nim? Dzieci dziedziczą umowę dożywocia czy wchodzi to do spadku ?...
brak wypowiedzenia umowy najmu przez najemce
Witam, Córka chce wynająć mieszkanie. Właściciel przedstawił jej umowę z takimi zapisami - brak możliwości wypowiedzenia umowy przez Najemcę. Zdjęcie w załączeniu. Czy jest to zgodne z prawem? Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi....
Likwidacja stanowiska pracy.
Zostałem zwolniony z pracy po 16 latach z uwagi na "znaczne pogorszenie warunków ekonomicznych powodujących konieczność likwidacji stanowiska pracy". Zapytałem pracodawcę, czy w związku z tym przysługuje mi odprawa. Zostałem poinformowany, że nie i że obowiązuje mnie 3-miesięczyny okres wypowiedzenia, za który otrzymam wynagrodzenie i nie zostałem zwolniony ze świadczenia pracy w tym okresie. Dodatkowo, jeżeli to ma jakieś znaczenie, ...

Wyszukiwarka