Reklamacja

Jak mam złożyć reklamację na biurko zakupione na firmę przez internet, blat po 3 miesiącach zagiął się na środku ,chyba za cienki jest. Sprzedajacy ma poniższy zapis w regulminie:
1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność
wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia)
anonim cytuj
20-09-2023
Ustęp następny wskazanego przepisu prawnego, o ile jesteś w stanie wykazać ową wadę.
Jak mam się do tego zabrać i na co się powołać ?

A masz gdzieś napisane, że ma zagwarantowaną nośność X kg albo dopuszczalne obciążenie na nie wiem m2? Trochę wątpię, no ale może masz.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Jak mam złożyć reklamację na biurko zakupione na firmę przez internet, blat po 3 miesiącach zagiął się na środku, chyba za cienki jest.


Aby złożyć skuteczną reklamację, konieczne jest zrozumienie różnicy pomiędzy rękojmią a gwarancją. Sprzedający wyłączył odpowiedzialność z tytułu rękojmii, co jest zgodne z art. 558 §1 Kodeksu cywilnego. Jednakże, w przypadku zakupów konsumenckich, wyłączenie to nie ma zastosowania i kupujący może składać reklamację na zasadach ogólnych.

Ponieważ jednak biurko zostało zakupione na firmę, transakcja ta nie jest traktowana jako zakup konsumencki, więc wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmii ma zastosowanie.

Jak mam się do tego zabrać i na co się powołać ?


Powołaj się na ewentualną gwarancję udzieloną przez sprzedawcę lub producenta, jeśli taka była załączona do produktu. Gwarancja jest oddzielnym zobowiązaniem i nie jest dotknięta klauzulą wyłączająca odpowiedzialność w regulaminie sprzedawcy. Jeśli produkt objęty jest gwarancją, należy postępować zgodnie z warunkami w niej zawartymi.

Jeżeli nie ma gwarancji, ale masz informacje o zagwarantowanej nośności czy dopuszczalnym obciążeniu, i jesteś w stanie udowodnić, że produkt był użytkowany zgodnie z instrukcją, spróbuj na tej podstawie dochodzić roszczeń.

Warto również zaznaczyć, że zawarcie klauzul niedozwolonych w regulaminie może być podstawą do ich unieważnienia, jeżeli są one sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy kupującego (art. 3851 Kodeksu cywilnego).

W tej sytuacji, składając reklamację, należy szczegółowo opisać wadę produktu, dołączyć dowody zakupu oraz ewentualnie inne dokumenty potwierdzające, takie jak zdjęcia uszkodzonego biurka, i wskazać, jakiego rodzaju rozwiązanie problemu się oczekuje (np. naprawa, wymiana na nowy produkt, zwrot pieniędzy). Ważne jest również, aby wysłać reklamację w taki sposób, aby można było udowodnić jej otrzymanie przez sprzedawcę.
 
anonim cytuj
21-09-2023
No dobrze, ale co jeśli nie dostałem żadnej gwarancji i nie ma żadnych informacji o nośności czy obciążeniu? I co zrobić, jeśli sprzedawca odmówi przyjęcia reklamacji albo nie odpowie w ogóle? Czy są jakieś kroki, które mogę podjąć, aby dochodzić swoich praw? A może jakiś sposób, żeby zmusić go do odpowiedzi? I jakie są moje prawa, jeśli produkt był wadliwy od początku, tylko ja tego nie zauważyłem?
 
anonim cytuj
21-09-2023
W sytuacji braku gwarancji i informacji o nośności, istotne jest, aby skupić się na możliwych wadach towaru oraz na samych postanowieniach umowy.

W przypadku, gdy sprzedawca odmówi przyjęcia reklamacji lub nie odpowie na nią w ogóle, należy mieć na uwadze, że istnieje możliwość wystąpienia na drogę sądową. Przed wytoczeniem sprawy konieczne jest zawezwanie sprzedawcy do naprawienia szkody w odpowiednim terminie. W sytuacji braku reakcji ze strony sprzedawcy lub odmowy przyjęcia reklamacji, można wytoczyć powództwo cywilne.

Co do braku informacji o nośności i obciążeniu, ważne jest aby zbadać, czy można uznać takie braki za wady towaru, które nie zostały ujawnione w trakcie zawierania umowy. Wówczas można dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady ukryte, które to roszczenia nie byłyby wyłączone na podstawie art. 558 §1 Kodeksu cywilnego.

Jeśli produkt był wadliwy od początku, a Klient nie miał możliwości tego zauważyć, prawo polskie przewiduje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi, nawet jeżeli sprzedawca próbowałby wyłączyć taką odpowiedzialność, a wada nie została ujawniona przy zawieraniu umowy.

Zgodnie z przepisami art. 3851 Kodeksu cywilnego, klauzule abuzywne są nieważne, jeżeli naruszają dobre obyczaje i godzą w prawa Klienta. Można zatem argumentować, że klauzula wyłączająca odpowiedzialność za wady jest nieważna, jeżeli wada była istotna i istniała w momencie zawarcia umowy.

Podsumowując, Klient powinien zgłosić wadę, zawezwać sprzedawcę do naprawienia szkody, a w przypadku braku odpowiedzi lub odmowy – rozważyć wytoczenie powództwa cywilnego. Ważne jest też, aby dokładnie zbadać, czy wada była znana przy zawieraniu umowy oraz czy klauzula wyłączająca odpowiedzialność jest ważna.
 
anonim cytuj
21-09-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na rodzica.
Dzień dobry, Od ponad 2lat nie utrzymuje kontaktów z toksycznym ojcem dzięki pójściu na terapie. Ojciec całe życie znęcał się nade mną i moją siostrą psychicznie i fizycznie. Teraz ojciec chce podać nas z siostrą o alimenty, bo żyje, jak twierdzi, w niedostatku, a my nie utrzymujemy z nim kontaktu i mu nie pomagamy. Chciałbym zrzec się dziedziczenia po nim, ale czy uchroni mnie to przed ewentualnym płaceniem alimentów na niego? Ojciec chce by...
Wynajmuje mieszkanie a właściciel mieszkania nigdzie tego nie zgłosił co zrobić??
Dobry wieczór. Wynajmuję mieszkanie od pana x od 2009 r. Umowę zawarliśmy tzw. ustną.Wszystko ok pięknie przez 13 lat .Właściciel prosił mnie żebym nie płacił mu na konto tylko do ręki . Mówię ok.Teraz po 13 latach żąda horrendalnych pieniędzy za najem gdy poprosiłem go o rachunek za zeszły rok bo chciałem koszty wykazać okazało się że on nigdzie tego wynajmu nie zgłosił .Czy mogę go w jakiś sposób zgłosić nie wiem do urzędu skarbowego? Czy sądu?...
Fałszywe oskarżenia.
Czy miał ktoś fałszywe oskarżenia przez kobietę o przemoc? Jak się z tego wybronić? Czy wystarcza zeznania jej świadków? Nigdy jej nic w życiu nie zrobiłem....
Dostałam z Sądu rodzinnego zgodę na odrzucenie spadku w imieniu mojej małoletniej córki
Witam. Dostałam z Sądu rodzinnego zgodę na odrzucenie spadku w imieniu mojej małoletniej córki, ale nie jestem pewna co z klauzulą wykonalności, bo Konsul u którego sprawę załatwiam tego wymaga, a ja nic takiego na postanowieniu nie widzę. Czy po jakimś czasie postawienie jest automatycznie prawomocne, czy muszę coś jeszcze załatwić zanim udam się do Konsula?...

Wyszukiwarka