Dwie darowizny od mamy, czy zgłaszając je w US muszę je zsumować?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie darowizny pieniężnej. Ok 2 lata temu dostałam od mamy darowiznę 20 tys. Zgłosiłam darowiznę w US. W tym miesiącu znów otrzymałam od niej 10 tys. Czy zgłaszając tę darowiznę, muszę zsumować obie czy są one "niezależne" i teraz muszę zgłosić tylko to 10tys. Pozdrawiam
anonim cytuj
24-07-2022
Nie wiem po co to zgłaszać... Płacić podwójny podatek. To jest chore przecież to najbliższa rodzina. To tak jak by ojciec mi kupił chleb a ja bym musiał to do urzędu zgłaszać...
 
anonim cytuj
24-07-2022
Nie wiem po co to zgłaszać... Płacić podwójny podatek. To jest chore przecież to najbliższa rodzina. To tak jak by ojciec mi kupił chleb a ja bym musiał to do urzędu zgłaszać...

W tym przypadku nie płaci się podatku.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Zgłasza Pani tylko 10 tys zł. Na końcu Sd-Z2 jest pole, w którym wpisuje się darowizny otrzymane w ciągu 5 ostatnich lat od tej osoby. Jest to tylko do celów informacyjnych. Darowizna 20 tys już została zgłoszona i nie sumuje się jej z darowizna przekazana teraz.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Zgłaszanie darowizn w Urzędzie Skarbowym to obowiązek wynikający z polskiego prawa podatkowego. Odnośnie postawionego pytania:

Darowizny od najbliższej rodziny są zwolnione z podatku do pewnej kwoty. Na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, od darowizny od najbliższej rodziny (w tym od matki) nie płaci się podatku, jeżeli jej wartość nie przekracza 9637 zł w ciągu 3 lat.

Jeśli otrzymałaś od matki darowiznę 20 tys. zł dwa lata temu i zgłosiłaś to w Urzędzie Skarbowym, oraz otrzymujesz teraz kolejne 10 tys. zł, obie darowizny nie sumują się w kontekście opodatkowania. Jednak warto pamiętać, że suma obu darowizn przekracza kwotę zwolnienia z podatku, więc część tej sumy podlega opodatkowaniu.

Co do wypełnienia formularza SD-Z2, podana informacja jest poprawna. Wskazuje się darowizny otrzymane w ciągu 5 ostatnich lat, jednak dotyczy to jedynie celów informacyjnych.

Warto pamiętać, że choć darowizna od najbliższej rodziny do pewnej kwoty jest zwolniona z podatku, jej niezgłoszenie może skutkować sankcjami. Dlatego zawsze zalecane jest zgłaszanie wszelkich darowizn w Urzędzie Skarbowym, niezależnie od ich wartości.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Ubezpieczenie PZU.
Dzień dobry, mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich. Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty. Proszę o odpowiedź...
Sprzedaż wspólnej działki w trakcie rozwodu.
Witam, jesteśmy przed rozwodem i posiadamy działkę na sprzedaż. Działka kupiona czerwiec 2019 roku. Czy jeśli teraz byśmy chcieli ją sprzedać, zapłacimy podatek? Ile procent? Bo jeśli sprzedalibyśmy ją za rok to podatek byłby zniesiony tak?...
Odrzuciłam spadek po zmarłym ojcu. Chcę odrzucić w imieniu mojego maloletniego syna.
Odrzuciłam spadek po zmarłym ojcu. Chcę odrzucić w imieniu mojego małoletniego syna. Po śmierci taty komornik nie chciał mi udzielić informacji o długach ojca żądając 600zl za spis inwentarza. Czy ja jako przedstawicielka ustawowa mojego syna mogę do komornika wystosować prośbę o udzielenie informacji jeśli spadek jeszcze nie został odrzucony? Jak to ubrać w słowa? Złożyłam wniosek do sądu o zgodę na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zw...
Złośliwe niepokojenie.
Ktoś zaczął złośliwie wpisywać mój numer telefonu i adres mail na różnych wnioskach, prośbach o kontakt w sprawie kredytów, różnych zamówień, przez co wydzwaniają do mnie najróżniejsi konsultanci. Staje się to mocno uciążliwe. Czy kwalifikuje się to pod jakikolwiek paragraf? Czy cokolwiek mogę z tym zrobić? Pozdrawiam...

Wyszukiwarka