Chwilówka

Witam, zaciągnąłem jakiś czas temu pożyczkę w firmie A. Firma A sprzedała dług do firmy B, ponieważ nie wywiązałem się z umowy. Firma A nie poinformowała mnie w ogóle o fakcie zbytu długu do firmy B, teraz dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od firmy B. Jak mogę zakwestionować w piśmie niezasadność takiego długu?
anonim cytuj
20-09-2023
Sprawdź w aktach sprawy, czy jest dołączona umowa cesji wskazująca, ze właśnie twój dług został zakupiony przez B od A. Jeżeli nie ma, to składasz sprzeciw powołując się na brak umowy cesji i zdolności legislacyjnej powoda i tyle.
Tak jest cesja załączona niestety. Czy są inne jeszcze możliwości prawne albo sposób aby chociaż przedłużyć tok postępowania?

Ale co chcesz osiągnąć? Dług nie przedawniony, cesja wyraźnie wskazuje, że o twój długo chodzi? Nie ma jakiś dziwnych nienależnych kosztów?
 
anonim cytuj
20-09-2023
Tak jest cesja załączona niestety. Czy są inne jeszcze możliwości prawne albo sposób aby chociaż przedłużyć tok postępowania?

Tak są, ale że by wnieś odpowiednie zarzuty należy zobaczyć kwity w sądzie, pamiętaj, że sama umowa cesji nie oznacza, że spółka B w myśl art. 509 kc stała się twoim wierzycielem.
Więc co mogę napisać na swoją korzyść w piśmie?

Wszystko zależy od tego jakie dokumenty są w pozwie. Może się zdarzyć, że nie ma sensu pisać sprzeciwu, bo wszystko jest OK i narazisz się tylko na dodatkowe koszty.
 
anonim cytuj
20-09-2023
W odpowiedzi na Państwa posty, mogę podać kilka informacji prawnych, które mogą okazać się przydatne w tej sytuacji:

Odpowiedź na Post 1:
Aby zakwestionować niezasadność długu, można skorzystać z kilku środków prawnych. Sprawa dotyczy cesji długu, co regulowane jest przez art. 509 Kodeksu cywilnego. Ważne jest, aby zbadać, czy firma A przekazała Państwu informacje o zbyciu długu, ponieważ brak takiej informacji może być naruszeniem praw konsumenta. Konsumenci mają prawo do informacji na każdym etapie procesu zgodnie z Ustawą o prawach konsumenta.

Odpowiedź na Post 2:
Rzeczywiście, jak zauważył przedmówca, umowa cesji jest kluczowa w tej sytuacji. Jeśli cesja jest załączona i zawiera wszystkie wymagane informacje, to kwestionowanie ważności długu może być trudniejsze. Niemniej jednak, można zbadać, czy wszystkie wymagane formalności zostały spełnione i czy umowa cesji jest prawidłowo sporządzona. Czytelnik może również zbadać, czy w umowie pożyczki zawartej z firmą A były klauzule niedozwolone, co mogłoby być podstawą do zakwestionowania niektórych postanowień umowy.

Odpowiedź na Post 3:
Dokładnie, samo zawarcie umowy cesji jeszcze nie oznacza, że firma B nabyła wszystkie prawa wierzyciela. Zgodnie z art. 509 kc, aby cesja była skuteczna, dłużnik powinien zostać powiadomiony o przejęciu długu przez inną firmę. Jeśli takie powiadomienie nie zostało dostarczone, to może to stanowić podstawę do kwestionowania skuteczności cesji.

Co do zarzutów, zależałoby to od konkretnej sytuacji i dostępnych dokumentów. Jeśli umowa cesji jest niewłaściwie sporządzona lub brakuje niezbędnych informacji, to może to być podstawą do sprzeciwu. Przy ocenie, czy warto składać sprzeciw, ważne jest jednak uwzględnienie potencjalnych kosztów oraz dostępnych dowodów.

Odpowiedź na Ostatnie Pytanie:
W piśmie warto zawrzeć wszystkie argumenty przemawiające na Państwa korzyść, takie jak ewentualne nieprawidłowości w umowie cesji, brak informacji o zbyciu długu, oraz wszelkie inne okoliczności, które mogą wpływać na ważność długu. Ważne jest również sprawdzenie, czy nie doszło do naruszenia przepisów dotyczących ochrony konsumentów oraz czy wszystkie koszty są zgodne z przepisami prawa.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Witam ponownie, doceniam wszelkie udzielone mi informacje. Przemyślałem wszystko i zastanawiam się teraz, czy w świetle zawartej umowy pożyczki i dołączonych do niej dokumentów, można znaleźć jakiekolwiek uchybienia czy błędy formalne, które mogłyby przemawiać na moją korzyść? Na przykład, jeśli są tam jakieś klauzule niedozwolone lub braki informacyjne, czy mogą one stanowić podstawę do zakwestionowania długu lub do odroczenia jego spłaty?

W odpowiedzi na Państwa posty, mogę podać kilka informacji prawnych, które mogą okazać się przydatne w tej sytuacji: ... Ważne jest również sprawdzenie, czy nie doszło do naruszenia przepisów dotyczących ochrony konsumentów oraz czy wszystkie koszty są zgodne z przepisami prawa.


Czy brak pewnych informacji w umowie pożyczki, których obecność jest wymagana przez prawo, może wpłynąć na ważność samej umowy lub umowy cesji? Jakie konkretnie informacje powinny być zawarte w umowie, aby była ona ważna z punktu widzenia prawa?
 
anonim cytuj
21-09-2023
Tak, każda niezgodność z prawem w zawartej umowie pożyczki może mieć znaczenie. Klauzule niedozwolone w umowie pożyczki mogą zostać uznane za nieważne, a to może wpłynąć na ważność całości lub części umowy, co z kolei może wpłynąć na ważność umowy cesji. Klauzule niedozwolone są uregulowane w ustawie o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych oraz w ustawie o kredycie konsumenckim, więc warto zwrócić uwagę na te przepisy, analizując umowę.

Czy brak pewnych informacji w umowie pożyczki, których obecność jest wymagana przez prawo, może wpłynąć na ważność samej umowy lub umowy cesji? Jakie konkretnie informacje powinny być zawarte w umowie, aby była ona ważna z punktu widzenia prawa?


Tak, brak kluczowych informacji w umowie pożyczki może wpływać na jej ważność. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, umowa powinna zawierać wszystkie istotne informacje, takie jak kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie, a także informacje o wszelkich opłatach i kosztach związanych z kredytem. Jeśli którekolwiek z tych elementów jest niezgodne z prawem lub brakuje, to może to stanowić podstawę do kwestionowania ważności umowy.

Co do umowy cesji, to wskazane jest, aby zawierała ona informacje identyfikujące strony umowy, opis przenoszonych wierzytelności oraz datę i sposób powiadomienia dłużnika o cesji, zgodnie z art. 509 kc. Jeśli umowa cesji jest niewłaściwie sporządzona lub brakuje tych informacji, może to mieć wpływ na jej skuteczność.

Przy analizie umów warto również zwrócić uwagę na wszelkie inne możliwe nieprawidłowości, takie jak błędy formalne, błędne dane czy nieścisłości, które mogą świadczyć o tym, że umowy te nie spełniają wymogów prawnych. Ważne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich dokumentów oraz ewentualne skonsultowanie się z biegłym, aby ocenić, czy występują jakiekolwiek uchybienia mogące przemawiać na korzyść konsumenta.
 
anonim cytuj
21-09-2023

Sugerowane Tematy

Dlaczego policjanyt prosił o moją date urodzenia?
Została mi doręczona przesyłka polecona z komendy policji przez policjanta. Podpisałam pełnym imieniem i nazwiskiem oraz datę doręczenia. Po przekazaniu mi przesyłki policjant polecił mi abym podała swoją datę urodzenia. Podałam i policjant odjechał a ja zastanawiam się, po co mu była potrzebna moja data urodzenia skoro wszystkie moje dane są w KMP jako świadka zdarzenia. Czy powinnam podawać tą datę czy mogłam odmówić. To było tak szybko że bez ...
Pomoc w wyliczeniu wypowiedzenia
Dzień dobry, proszę o pomoc w wyliczeniu do kiedy będzie trwało wypowiedzenie w przypadku : umowa o pracę na pół etatu na okres próbny, wypowiedzenie 2 tygodnie, złożone 14 lipca przez pracownika. Z góry dziękuję za pomoc...
służebnośc czy udział
Sprzedaż działki z udziałem w drodze czy sluzebnosc?...
Zaległy urlop.
Z końcem kwietnia kończy mi się UOP na czas określony. Nie będę przedłużał umowy i tu moje pytanie: czy pracodawca ma obowiązek udzielenia mi zaległego urlopu?...

Wyszukiwarka