Alimenty przy jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak wygląda sprawa poboru przez komornika alimentów jeśli prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą?? Czy pobiera jak przy umowie o pracę 60%z wynagrodzenia czy całość zarobioną podczas działalności jak podczas umowy zlecenie???
anonim cytuj
20-09-2023
Może zabrać wszystko, nie ma kwoty wolnej.
Może zabrać wszystko, nie ma kwoty wolnej

A czy jest w ogóle taka opcja żeby dogadać się z komornikiem aby zostawiał coś na życie a resztę zabierał ? Chodzi o pracę w jednym z wiodących marketów w Polsce w centrum logistycznym, jednakże trzeba być zatrudnionym na działalności.
 
anonim cytuj
20-09-2023
W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, kwoty, które komornik może zająć na pokrycie alimentów, są określone w art. 887§1 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Przepis ten mówi, iż z wynagrodzenia za pracę oraz z innych świadczeń z tytułu stosunku pracy oraz ze stosunku służbowego wolne od egzekucji są trzy czwarte kwoty wynagrodzenia lub innego świadczenia, przy czym sąd może, z urzędu lub na wniosek dłużnika, zwiększyć tę wolną od egzekucji część wynagrodzenia, jeżeli byłyby to uzasadnione względami humanitarnymi.

Jednakże, jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą, kwota wolna od zajęcia jest znacznie trudniejsza do określenia, gdyż zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, struktura kosztów i przychodów. Zasadniczo, komornik może zająć całość dochodu, z wyjątkiem środków niezbędnych na pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności oraz kosztów osobistego utrzymania dłużnika i osób, na które ma on obowiązek alimentacyjny.

Może zabrać wszystko, nie ma kwoty wolnej


To nie jest całkowicie prawda. Komornik musi pozostawić dłużnikowi kwotę niezbędną do życia oraz środki niezbędne do prowadzenia działalności. Zastosowanie mają tu również przepisy art. 883 Kodeksu Postępowania Cywilnego, które mówią o kwotach wolnych od egzekucji.

Warto zaznaczyć, że w przypadku zawarcia umowy z komornikiem na dogodne warunki spłaty zadłużenia, możesz próbować ustalić kwotę, którą będziesz przekazywać komornikowi na poczet długu, jednakże ostateczna decyzja będzie zależała od komornika i wierzyciela. W każdym przypadku komornik musi respektować podstawowe prawa dłużnika i nie może pozostawić go bez środków do życia.

Jeśli jesteś zatrudniony na działalność gospodarczą, to komornik będzie rozważał te same zasady, co opisano powyżej, biorąc pod uwagę Twoje miesięczne dochody i wydatki związane z działalnością.
 
anonim cytuj
21-09-2023
A co w sytuacji kiedy mam zaległości w ZUSie i USie, czy te długi są brane pod uwagę przez komornika przy określaniu kwoty wolnej od egzekucji?? Czy są jakieś możliwości aby komornik brał pod uwagę inne moje zobowiązania przy określaniu co może zabrać?? Czy są jakieś limity czy po prostu bierze co może do spłacenia alimentów??
 
anonim cytuj
21-09-2023
Rozumiem, że są różne scenariusze i specyfikacje dla różnych sytuacji, jednakże prawo polskie jest dość precyzyjne w kwestii tego, co komornik może, a czego nie może zrobić.

Jeśli chodzi o sytuację, w której prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to zgodnie z art. 887 § 1 K.p.c., faktycznie wolna od egzekucji jest trzy czwarte wynagrodzenia za pracę. Komornik może więc zająć jedną czwartą wynagrodzenia.

Zaznaczam, iż dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, kwota, którą komornik może zająć, może być trudna do ustalenia, lecz z pewnością komornik musi pozostawić środki niezbędne do pokrycia bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności oraz na osobiste utrzymanie dłużnika i osób, na które ma obowiązek alimentacyjny.

A co w sytuacji kiedy mam zaległości w ZUSie i USie


Jeśli masz zaległości w ZUSie i USie, te zaległości nie wpływają bezpośrednio na kwotę, którą komornik może zająć na pokrycie alimentów. Zaległości te są odrębnymi zobowiązaniami, które są egzekwowane niezależnie od alimentów.

Komornik, ustalając kwotę wolną od egzekucji, bierze pod uwagę miesięczne dochody i wydatki dłużnika, a nie inne zobowiązania. Jednakże, bieżące zobowiązania z tytułu opłat ZUS i US, mogą być uwzględniane w ramach miesięcznych wydatków, co może wpłynąć na ostateczną kwotę przeznaczoną na spłatę alimentów.

Czy są jakieś limity czy po prostu bierze co może do spłacenia alimentów??


Tak, istnieją limity określone przepisami prawa, których komornik nie może przekroczyć. Komornik jest zobligowany do pozostawienia dłużnikowi kwoty niezbędnej do życia, a także środków na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W każdej sytuacji, kwota, którą komornik może zająć, jest indywidualnie ustalana w oparciu o analizę sytuacji finansowej dłużnika, a wszelkie decyzje komornika mogą być przedmiotem oceny sądu, który może je zweryfikować, jeżeli uzna, że są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
 
anonim cytuj
21-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę zostać oskarżony o zniesławienie za opinię wyrażoną na forach internetowych?
Mam pewien problem związany z wypowiedzią, którą umieściłem na jednym z forów internetowych. Otóż, jakiś czas temu wziąłem udział w dyskusji na temat pewnej firmy, która moim zdaniem nieuczciwie traktowała swoich klientów. Byłem bardzo niezadowolony z usług, które otrzymałem od tej firmy i chciałem podzielić się swoją opinią z innymi. W moim poście użyłem dość mocnych słów i wyraziłem swoje rozczarowanie jakośćią usług, którą otrzymałem. Może ...
Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Nie mogę znaleźć nigdzie danych właściciela. Czy można tak funkcjonować?
Cześć. Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Chcąc sprawdzić ich wiarygodność szukałam ich w KRS oraz CEIDG ale nic nie znalazłam. Dopiero po REGON znalazłam ich w wyszukiwarce regon jako JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA NIEMAJĄCA OSOBOWOŚCI PRAWNEJ. Ta firma prowadzi sklep internetowy i stacjonarny. 019 - SPÓŁKI CYWILNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ NA PODSTAWIE UMOWY ZAWARTEJ ZGODNIE Z KODEKSEM CYWILNYM rodzaj rejestru lub ewidencji PODMIOTY NIE POD...
Samobójstwo fotografa, jak odzyskać pamiątki ślubne?
Proszę o poradę. Sprawa jest dosyć trudna, ponieważ dotyczy kwestii śmierci. Koleżanka skorzystała z usług fotografa, uprzednio płacąc za usługę wykonania zdjęć ŚLUBNYCH, niestety kilka dni po zdjęciach osoba popełniła samobójstwo. Nie bardzo wiemy co mamy w takiej sytuacji zrobić, czy jest szansa odzyskania jakkolwiek tych udokumentowanych wspomnień bądź chociaż pieniędzy? Jak to wygląda w kwestii prawnej?...
Czy należy mi się zasiłek?
Miałem opiekę całodobową nad matką przez ponad 3,6roku. Mama zmarła ponad miesiąc temu czy z tego tytułu należy mi się zasiłek i czy te lata będą zaliczone do emerytury. Dziękuję za każdą odpowiedź....

Wyszukiwarka