Zdarzenie na drodze.

Jadąc nocą wjechałam w leżący na środku jezdni bieżnik opony od tira. W miejscu nieoświetlonym i dość ruchliwym. Mam uszkodzoną chłodnicę i zderzak przedni.
Pytanie jest czy mogę liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg? Gdzie mam zgłosić takie zdarzenie?
anonim cytuj
17-09-2023
Na policję, od razu na drodze. Robią notatkę i to jest dowód że faktycznie się coś stało. Teraz o ile nie masz nagrania z kamery w aucie na którym widać że coś leży i na to najechałeś to w zasadzie po temacie. Możesz zgłosić na policji, ale ubezpieczyciel raczej się wypnie teraz bo niby jak udowodnisz że to się stało na drodze? A jak masz to zgłoszone i byli na drodze to uderzasz z numerem sprawy do zarządcy drogi a on pokieruje do swojego ubezpieczyciela.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Zdarzenie od razu zostało zgłoszone na policję.

Dzisiaj dostałem decyzję od ubezpieczyciela, cytuję:
Szanowny Panie,
rozpatrzyliśmy Pana sprawę i odmawiamy wypłaty odszkodowania, ponieważ ubezpieczenie nie obejmuje
zgłoszonej szkody. Poniżej znajdzie Pan szczegóły.

DLACZEGO PODJĘLIŚMY TAKĄ DECYZJĘ

Nasz Ubezpieczony odpowiada za zdarzenia, które wystąpiły z jego winy albo były spowodowane jego
zaniedbaniem. W tej sprawie taka sytuacja nie miała miejsca.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ubezpieczonego, stan drogi S8 jest na bieżąco monitorowany
przez specjalnie powołaną do tego służbę tj. patrol drogowy. Pracownicy patrolu, zgodnie z obowiązującymi
umowami dokonują regularnych kontroli przez 24 godziny na dobę i organizują usuwanie wszelkich szczątków,
które mogą powodować zagrożenie lub przerwanie ruchu pojazdów na autostradzie.

Nie można przyjąć, iż fakt pojawienia się na drodze elementów/przedmiotów, porzuconych przez innych
uczestników ruchu, jest jednoznaczny z zaniedbaniem ze strony zarządcy drogi. Fakt uszkodzenia pojazdu w
wyniku uderzenia przedmiotem, który wypadł spod kół innego pojazdu nosi znamiona przypadku losowego,
któremu firma INTERTOLL CONSTRUCTION SP. Z O.O. nie mogła zapobiec.

Dlatego, na podstawie zapisów kodeksu cywilnego, odmawiamy wypłaty odszkodowania

INFORMACJA PRAWNA
Regulacje prawne, w oparciu o które wydaliśmy decyzję:
Art. 415 kodeksu cywilnego,
Art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Jeśli nie zgadza się Pan z naszą decyzją, zgodnie z prawem może Pan wystąpić do sądu. Mamy obowiązek
Pana o tym poinformować.

Nie wiem co dalej.
Po co wysyłali rzeczoznawcę skoro i tak odmówili odszkodowania.
Mało tego wczoraj dali nam samochód zastępczy, a teraz kto ma zapłacić za ten samochód? Jeżeli wydali decyzję odmowną?
 
anonim cytuj
17-09-2023
Niestety za samochód zastępczy trzeba będzie zapłacić z własnej kieszenie. Chyba że się wygra sprawę w sądzie. Rzeczoznawcę dają chyba z automatu.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Czy możesz liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg?

Odpowiedź: Zgłoszenie zdarzenia na drodze jest konieczne, ale niestety nie zawsze oznacza, że można uzyskać odszkodowanie od zarządu dróg. W Twoim przypadku, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, twierdząc, że nie jest to zdarzenie z winy lub zaniedbania zarządcy drogi. Mogą istnieć jednak inne ścieżki dochodzenia roszczeń, takie jak próba wniesienia sprawy do sądu.

Co z samochodem zastępczym, skoro odmówiono odszkodowania?

Odpowiedź: Jeśli odmówiono wypłaty odszkodowania, a otrzymałeś samochód zastępczy, to zwykle będziesz zobowiązany do poniesienia kosztów korzystania z tego pojazdu. Jednakże, warto skonsultować tę kwestię z adwokatem lub prawnikiem ds. ubezpieczeń, ponieważ zawsze istnieje możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela lub próby dochodzenia roszczeń w sądzie.

Co dalej, mając odmowną decyzję od ubezpieczyciela?

Odpowiedź: Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela, masz prawo wystąpić do sądu. Należy to zrobić w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Warto skonsultować tę kwestię z prawnikiem lub adwokatem specjalizującym się w sprawach ubezpieczeniowych, aby dowiedzieć się, czy masz podstawy do rozpoczęcia procesu sądowego i jakie kroki podjąć w celu dochodzenia swoich roszczeń.

Kluczowym jest zebranie odpowiednich dowodów i argumentów, które potwierdzą Twoją stronę sprawy przed sądem.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Jadąc nocą wjechałam w leżący na środku jezdni bieżnik opony od tira. W miejscu nieoświetlonym i dość ruchliwym. Mam uszkodzoną chłodnicę i zderzak przedni.

Odpowiedź: Jeśli doszło do wypadku z powodu obiektu na jezdni, odpowiedzialność za zdarzenie może leżeć po stronie zarządcy drogi. Istotne jest zgłoszenie zdarzenia na policję oraz ewentualne udokumentowanie zdarzenia (fotografie, świadkowie).

Post 3: Zdarzenie od razu zostało zgłoszone na policję.

Odpowiedź: Dobrze uczyniłeś zgłaszając zdarzenie na policję. Biorąc pod uwagę otrzymaną odpowiedź od ubezpieczyciela, kluczowe jest zrozumienie przesłanek odmowy wypłaty odszkodowania.

Decyzja ubezpieczyciela odnosi się do Art. 415 kodeksu cywilnego, który mówi o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym oraz Art. 29 ust. 5 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Nie można przyjąć, iż fakt pojawienia się na drodze elementów/przedmiotów, porzuconych przez innych uczestników ruchu, jest jednoznaczny z zaniedbaniem ze strony zarządcy drogi.


Jest to kluczowy argument ubezpieczyciela. W świetle powyższego, warto rozważyć następujące kroki:

Zebranie wszystkich dostępnych dowodów dotyczących zdarzenia.
Analiza przepisów prawa wskazanych przez ubezpieczyciela w odniesieniu do konkretnych okoliczności zdarzenia.
Możliwość wystąpienia do sądu w celu dochodzenia roszczeń z tytułu wyrządzonej szkody.
Post 4: Niestety za samochód zastępczy trzeba będzie zapłacić z własnej kieszenie. Chyba że się wygra sprawę w sądzie. Rzeczoznawcę dają chyba z automatu.

Odpowiedź: W sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, koszty związane z samochodem zastępczym mogą obciążać poszkodowanego. Jednak decyzja sądu może mieć wpływ na zwrot tych kosztów. Co do rzeczoznawcy, jest to standardowa praktyka ubezpieczycieli w celu oceny szkody.

Czy możesz liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg?


Ubezpieczyciel zarządcy drogi odmówił wypłaty odszkodowania opierając się na przepisach kodeksu cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Warto zastanowić się nad dochodzeniem swoich roszczeń sądowo, opierając się na innych argumentach oraz zebranych dowodach.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Właściciel wynajął brudne mieszkanie.
Co przypadku gdy wynajmujący oddał do wynajmu mieszkanie nadające się do gruntownego sprzątania przez firmę sprzątająca? Czyli brudna kuchnia, gruba warstwa tłuszczu na szafkach, zasikana toaleta, brudne, zakurzone podłogi itp. i taka sytuacja w której wynajmujący obiecał ogarnąć mieszkanie do czasu wprowadzenia najemcy, a tego nie zrobił i ten ostatni zauważył to dopiero kiedy przyjechał z formą przeprowadzkową z meblami? Co może zrobić najemca...
Spadek
Witam, Miesiąc temu zmarł mój tata, nie zostawił po sobie żadnego testamentu. Rozwiódł się z mamą kilkanaście lat temu, podział majątku był taki, że on mieszka z mieszkaniu (które cały czas jest ich współwłasnością) , ona bierze auto itd a tata ja dodatkowo spłaca, ale to umowa była między nimi, nie sądownie. Czy po jego śmierci, jeśli oni oboje są właścicielami mieszkania i działki wszystko przechodzi na nią, czy jego część na dzieci? Ona twier...
Czy komornik może zabrać coś z najniższej krajowej?
Mam pytanie odnośnie zajęcia przez komornika. Mam długi z tytułu niespłaconych pożyczek, dostałem też informację o zajęciu części mieszkania. Czy jeśli dostaję najniższą krajową (a więc minimum) to czy komornik może coś z tego ruszyć (zabrać jakąś część)?...
windykacja należności
Proszę o poradę. 27.08.2019 r. oraz 20.12.2019 r. sprzedałam towar przedsiębiorcy. Chciałam złożyć pozew do Sądu, ale kazało się że przedsiębiorca jest wykreślony z CEiDG. Data wykreślenia wpisu z rejestru 03.04.2019 r. Sąd Rejonowy wydał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 10 lat. Podstawa prawna wykreślenia: art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - zgłoszenie do CEIDG informacji o prawomocnym o...

Wyszukiwarka