Mam być świadkiem na sprawie karnej. Czy można się z tego wycofać?

Dzień dobry,
Mam być świadkiem na sprawie karnej. Wnioskowała o to osoba oskarżona. W tzw międzyczasie rozeszły mi się drogi z tą osobą i doszły nowe okoliczności, które zmieniły moja perspektywę na tę sprawę. Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby. Nie znaczy to że moje zeznania miały być niezgodne z prawdą tylko że zostały ukryte przede mną fakty które zmieniają moja ocenę sytuacji. Jak się wycofać z bycia świadkiem? Czy wniosek o to może złożyć osoba która o to wnioskowała czy mogę to zrobić samodzielnie?
anonim cytuj
15-08-2022
Kim jest dla Pani oskarżony?
 
anonim cytuj
18-08-2022
To znajoma osoba bez żadnych powiązań rodzinnych lub zawodowych
 
anonim cytuj
18-08-2022
To nie ma Pani uprawnień, aby odmówić składania zeznań lub się wycofać. Po prostu mówi Pani to co Pani wie.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Czyli osoba oskarżona również nie może mnie wycofać? Został zgłoszony wniosek o bycie świadkiem bez mojej zgody
 
anonim cytuj
22-08-2022
Na bycie świadkiem nie trzeba się zgadzać. Przecież to nie miałoby sensu. KPK nie przewiduje opcji wycofania wniosku.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Rzeczywiście, bycie świadkiem w sprawie karnej nie jest kwestią dobrowolności. W świetle prawa, jeżeli zostałeś wezwany jako świadek, masz obowiązek stawić się w sądzie i złożyć zeznania. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby.

Jeżeli uważasz, że nastąpiła próba manipulacji w celu wpływu na treść twoich zeznań, możesz to zgłosić organom ścigania. Manipulowanie świadkiem jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 Kodeksu karnego).

Jeżeli twoja perspektywa na sprawę się zmieniła ze względu na nowe informacje, które stały się dla ciebie dostępne, warto, abyś w trakcie składania zeznań był jak najbardziej szczery i dokładny w opisie swojej wiedzy na temat sprawy. Zaznaczając wszelkie okoliczności, które wpłynęły na twoją zmienioną perspektywę.

W kwestii wycofania z bycia świadkiem - nie możesz samodzielnie odmówić składania zeznań ani wycofać się z bycia świadkiem. Osoba oskarżona, która wnioskowała o twoje wezwanie, również nie ma uprawnień do "wycofania" cię jako świadka. Jeżeli zostaniesz wezwany na rozprawę, masz obowiązek się tam stawić.

W każdym przypadku, ważne jest, abyś podczas składania zeznań mówił prawdę. Zatajenie prawdy lub składanie fałszywych zeznań jest karalne na mocy art. 233 i art. 234 Kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłem samochód z wadą ukrytą, co teraz moge zrobić?
Parę dni kupiłem samochód, gdzie przed kupnem byłem z nim na stacji diagnostycznej. Wady, które udało się diagnoście wykryć były dla mnie w porządku, obaj wiedzieliśmy, że owe istnieją (no tam z wyjątkiem paru pomniejszych rzeczy), podpisaliśmy umowę wszystko spoko. Nagle po 1 dniu jazdy zaświecił się check engine, a z rury wydechowej (czego też diagnosta na stacji diagnostycznej nie zauważył) przy ciepłym silniku wydobywa się biały dym. Po sk...
Rozwiązanie umowy zlecenie bez określonego okresu wypowiedzenia
Witam. Chciałabym rozwiązać umowę zlecenie ze skutkiem natychmiastowym z powodu ciężkiej sytuacji rodzinnej i zdrowotnej. Problem w tym, że w umowie nie określono okresu wypowiedzenia, godzin pracy, jedynie miejsce jej wykonywania oraz termin jej trwania. Czy grozi mi coś za rozwiązanie umowy w związku z powyższym tj. kary finansowa lub odszkodowanie dla pracodawcy? Do końca umowy zostało około 3 tygodni a została zawarta na okres 3 miesięcy. Do ...
Licytacja mieszkania przez komornika.
Komornik zlicytował mieszkanie ,sąd wysłał do komornika zarządzenie o podział pieniędzy dwa miesiące temu. Pieniędzy jeszcze nie otrzymałam. Czy komornik ma jakiś termin podziału pieniędzy....
spadek. jak sprawdzic co posiadal zmarly dziadek. co jesli mial długi?
zmarł mój dziadek który nie miał zemną kontaktu całe życie. Z tego co wiem nie spisał testamentu a ja jestem spadkobiercą ponieważ dzieci dziadka nie żyją. O jego śmierci zostałem poinformowany przez jego siostrę z półrocznym opóźnieniem. Z rozmowy z jego siostrą wynika że posiadał on same długi oraz nalega ona by odrzucić spadek ponieważ ona jest kolejną osobą po mnie do odziedziczenia spadku i mówi że również chce go podrzucić. Pozostały czas n...

Wyszukiwarka