Mam być świadkiem na sprawie karnej. Czy można się z tego wycofać?

Dzień dobry,
Mam być świadkiem na sprawie karnej. Wnioskowała o to osoba oskarżona. W tzw międzyczasie rozeszły mi się drogi z tą osobą i doszły nowe okoliczności, które zmieniły moja perspektywę na tę sprawę. Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby. Nie znaczy to że moje zeznania miały być niezgodne z prawdą tylko że zostały ukryte przede mną fakty które zmieniają moja ocenę sytuacji. Jak się wycofać z bycia świadkiem? Czy wniosek o to może złożyć osoba która o to wnioskowała czy mogę to zrobić samodzielnie?
anonim cytuj
15-08-2022
Kim jest dla Pani oskarżony?
 
anonim cytuj
18-08-2022
To znajoma osoba bez żadnych powiązań rodzinnych lub zawodowych
 
anonim cytuj
18-08-2022
To nie ma Pani uprawnień, aby odmówić składania zeznań lub się wycofać. Po prostu mówi Pani to co Pani wie.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Czyli osoba oskarżona również nie może mnie wycofać? Został zgłoszony wniosek o bycie świadkiem bez mojej zgody
 
anonim cytuj
22-08-2022
Na bycie świadkiem nie trzeba się zgadzać. Przecież to nie miałoby sensu. KPK nie przewiduje opcji wycofania wniosku.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Rzeczywiście, bycie świadkiem w sprawie karnej nie jest kwestią dobrowolności. W świetle prawa, jeżeli zostałeś wezwany jako świadek, masz obowiązek stawić się w sądzie i złożyć zeznania. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby.

Jeżeli uważasz, że nastąpiła próba manipulacji w celu wpływu na treść twoich zeznań, możesz to zgłosić organom ścigania. Manipulowanie świadkiem jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 Kodeksu karnego).

Jeżeli twoja perspektywa na sprawę się zmieniła ze względu na nowe informacje, które stały się dla ciebie dostępne, warto, abyś w trakcie składania zeznań był jak najbardziej szczery i dokładny w opisie swojej wiedzy na temat sprawy. Zaznaczając wszelkie okoliczności, które wpłynęły na twoją zmienioną perspektywę.

W kwestii wycofania z bycia świadkiem - nie możesz samodzielnie odmówić składania zeznań ani wycofać się z bycia świadkiem. Osoba oskarżona, która wnioskowała o twoje wezwanie, również nie ma uprawnień do "wycofania" cię jako świadka. Jeżeli zostaniesz wezwany na rozprawę, masz obowiązek się tam stawić.

W każdym przypadku, ważne jest, abyś podczas składania zeznań mówił prawdę. Zatajenie prawdy lub składanie fałszywych zeznań jest karalne na mocy art. 233 i art. 234 Kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwrot zakupów przez internet
Proszę o pomoc. Rozpocząć w tym roku planuję zamówić wózek dla dziecka z aukcji internetowej Allegro. Obawiam się jednak że może być on niewygodny dla prowadzącego po złożeniu. Gdyby faktycznie okazał się on niewygodny czy jest możliwość abym zwróciła go do sprzedawcy w ciągu 14 dni tak jak mówi ustawa o zakupach internetowych? Skoro zostanie on złożony i wypróbowany po domu...
Moje dziecko często choruje, czy częste zwolnienia L4 są powodem do zwolnienia z pracy?
Witam, mam 4 letnie dziecko, które chodzi do przedszkola,ale jest strasznie chorowita (brak pomocy zewnątrz) i rzadko do niego uczęszcza. Podejmując pracę o umowę o pracę i częste zwolnienia L4 są powodem do zwolnienia zgodne z kodeksem pracy?...
Wniosek o uzasadnienie złożony w dniu ogłoszenia wyroku.
Wiem że wniosek złożony w dzień ogłoszenia wyroku ale w godzinach poprzedzających jego ogłoszenie jest nieważny. Teoretycznie więc można złożyć go tuż po tym jak wyrok został ogłoszony. Tak więc zrobiłem, wychodząc z rozprawy złożyłem wniosek na dzienniku podawczym. Na drugim egzemplarzu dostałem pieczątkę z potwierdzeniem daty wpływu. Nie ma tam jednak wpisanej godziny złożenia wniosku dlatego zacząłem obawiać się czy nie będzie później jakichś...
Umowa przedwstępna na zakup domu
Umowa przedwstępna na zakup domu w formie umowy cywilnoprawnej. Jak dochodzić swoich praw (przed kim?) gdyby sprzedawca nie wywiązał się z niej (zwrot dwukrotności zadatku)? Jakieś inne ryzyka?...

Wyszukiwarka