Rzeczywiście, bycie świadkiem w sprawie karnej nie jest kwestią dobrowolności. W świetle prawa, jeżeli zostałeś wezwany jako świadek, masz obowiązek stawić się w sądzie i złożyć zeznania. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby.
Jeżeli uważasz, że nastąpiła próba manipulacji w celu wpływu na treść twoich zeznań, możesz to zgłosić organom ścigania. Manipulowanie świadkiem jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 Kodeksu karnego).
Jeżeli twoja perspektywa na sprawę się zmieniła ze względu na nowe informacje, które stały się dla ciebie dostępne, warto, abyś w trakcie składania zeznań był jak najbardziej szczery i dokładny w opisie swojej wiedzy na temat sprawy. Zaznaczając wszelkie okoliczności, które wpłynęły na twoją zmienioną perspektywę.
W kwestii wycofania z bycia świadkiem - nie możesz samodzielnie odmówić składania zeznań ani wycofać się z bycia świadkiem. Osoba oskarżona, która wnioskowała o twoje wezwanie, również nie ma uprawnień do "wycofania" cię jako świadka. Jeżeli zostaniesz wezwany na rozprawę, masz obowiązek się tam stawić.
W każdym przypadku, ważne jest, abyś podczas składania zeznań mówił prawdę. Zatajenie prawdy lub składanie fałszywych zeznań jest karalne na mocy art. 233 i art. 234 Kodeksu karnego.