Mam być świadkiem na sprawie karnej. Czy można się z tego wycofać?

Dzień dobry,
Mam być świadkiem na sprawie karnej. Wnioskowała o to osoba oskarżona. W tzw międzyczasie rozeszły mi się drogi z tą osobą i doszły nowe okoliczności, które zmieniły moja perspektywę na tę sprawę. Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby. Nie znaczy to że moje zeznania miały być niezgodne z prawdą tylko że zostały ukryte przede mną fakty które zmieniają moja ocenę sytuacji. Jak się wycofać z bycia świadkiem? Czy wniosek o to może złożyć osoba która o to wnioskowała czy mogę to zrobić samodzielnie?
anonim cytuj
15-08-2022
Kim jest dla Pani oskarżony?
 
anonim cytuj
18-08-2022
To znajoma osoba bez żadnych powiązań rodzinnych lub zawodowych
 
anonim cytuj
18-08-2022
To nie ma Pani uprawnień, aby odmówić składania zeznań lub się wycofać. Po prostu mówi Pani to co Pani wie.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Czyli osoba oskarżona również nie może mnie wycofać? Został zgłoszony wniosek o bycie świadkiem bez mojej zgody
 
anonim cytuj
22-08-2022
Na bycie świadkiem nie trzeba się zgadzać. Przecież to nie miałoby sensu. KPK nie przewiduje opcji wycofania wniosku.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Rzeczywiście, bycie świadkiem w sprawie karnej nie jest kwestią dobrowolności. W świetle prawa, jeżeli zostałeś wezwany jako świadek, masz obowiązek stawić się w sądzie i złożyć zeznania. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Uważam że nastąpiła manipulacja ze strony osoby oskarżonej by moje zeznania były na korzyść oskarżonej osoby.

Jeżeli uważasz, że nastąpiła próba manipulacji w celu wpływu na treść twoich zeznań, możesz to zgłosić organom ścigania. Manipulowanie świadkiem jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 233 Kodeksu karnego).

Jeżeli twoja perspektywa na sprawę się zmieniła ze względu na nowe informacje, które stały się dla ciebie dostępne, warto, abyś w trakcie składania zeznań był jak najbardziej szczery i dokładny w opisie swojej wiedzy na temat sprawy. Zaznaczając wszelkie okoliczności, które wpłynęły na twoją zmienioną perspektywę.

W kwestii wycofania z bycia świadkiem - nie możesz samodzielnie odmówić składania zeznań ani wycofać się z bycia świadkiem. Osoba oskarżona, która wnioskowała o twoje wezwanie, również nie ma uprawnień do "wycofania" cię jako świadka. Jeżeli zostaniesz wezwany na rozprawę, masz obowiązek się tam stawić.

W każdym przypadku, ważne jest, abyś podczas składania zeznań mówił prawdę. Zatajenie prawdy lub składanie fałszywych zeznań jest karalne na mocy art. 233 i art. 234 Kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę odzyskac niespłacone opłaty za wynajem mieszkania?
Proszę o pomoc. Kilka lat temu wynajmowałam mieszkanie, a najemca nie zapłacił mi na koniec opłat związanych z ywynajmem. Oddałam sprawę do sądu i mam prawomocny wyrok. Kilka razy komornikowi udało się uzyskać pewne kwoty. Jednakże ostatnio nie otrzymałam nic ponieważ dłużnik podobno ma umowa o pracę, gdzie widnieje najniższa krajowa i podobno nie otrzymuje żadnych dodatków ani premii. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc....
Odrzucenie spadku.
Witam czy ktoś się orientuje jak wygląda zrzeczenie się spadku , czy dostaje się wcześniej jakieś pismo , podobno muszę się zrzec spadku po Ciotce , siostrze mojego Dziadka , z tym że nie mam kontaktu z żadną osobą spokrewnioną z nią , tzn. dziećmi czy wnukami...
Zdany lokal, czy właściciel może doszukiwać się czegoś po zdaniu kluczy?
Lokal był zdany, po wynajmowaniu, zostały oddane klucze. Następnego dnia albo później zostaly zrobione zdjęcia lokalu, czy jeżeli zdjęcia zostały zrobione bez mojej obecności tylko właściciel robił to ma to znaczenie prawne? Przecież jak opuściłam lokal i podczas mojej obecności już mówił co jest do ewentualnej wymiany to nie powinno się później doszukiwać innych rzeczy, bo to tak jakby ktoś załóżmy nie wiem, podpalił coś w mieszkaniu a później z...
Koncesja
Proszę o wyjaśnienie spornej kwestii. Mam wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (kat. A, B, C oddzielenie) dnia 21 .12.2015r. W zezwoleniach tych napisane jest że obowiązują od 1 stycznia 2016 na konkretny czas. Teoretycznie gdyby odczekując czas na uprawomocnienie się decyzji, przedsiębiorca nie mógłby sprzedawać alkoholu od 1 stycznia, bo 14 termin na odwołanie prawie skończyłby sie poczatkiem stycznia. Jak wybrnąć z tej sytuacj...

Wyszukiwarka