Wnuczka a zachowek.

Zmarła moja mama, która posiadała mieszkanie o wartości 300 tyś. W związku z tym mieszkanie odziedziczył mój tato, mój brat i ja po 1/3. Mój tato ma jednak syna z pierwszego małżeństwa, z którym nigdy nie utrzymywał kontaktów. Syna wydziedziczył u notariusza, przyjmijmy iż skutecznie. Została jednak wnuczka, z którą tato utrzymuje kontakt. Czy po Jego śmierci wnuczka ta dziedziczy Jego część mieszkania? Czy należy Jej się zachowek a jeśli tak to w jakiej kwocie? Przepraszam, nie umiem tego obliczyć. Czy po Jego śmierci będziemy mogli wejść do mieszkania czy musimy czekać na wizytę u notariusza? (dodam, iż posiadamy klucze, jesteśmy u taty raz w tygodniu)
anonim cytuj
17-09-2023
Syna wydziedziczył u notariusza, przyjmijmy iż skutecznie.

To się dopiero okaże w sądzie, w czasie rozpatrywania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Została jednak wnuczka, z którą tato utrzymuje kontakt.

Zakładając, że wydziedziczenie było skuteczne, to syn ojca będzie traktowany jako osoba która nie dożyła otwarcia spadku. W jego miejsce zostaną powołani do dziedziczenia jego zstępni. Wnuczka będzie w gronie spadkobierców ustawowych.
Czy należy Jej się zachowek a jeśli tak to w jakiej kwocie?

Skoro będzie dziedziczyć, to z jakiego tytułu ten zachowek?
czy po Jego śmierci będziemy mogli wejść do mieszkania

Tak.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Dziękuję za odpowiedź.
To się dopiero okaże w sądzie, w czasie rozpatrywania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Tato nie ma kontaktów z synem, nikt nie wie gdzie przebywa. Czy ten syn po kilku latach może "upomnieć się" o spadek, który przypadł na jego córkę?
Skoro będzie dziedziczyć, to z jakiego tytułu ten zachowek?

Rozumiem. Skoro Ona odziedziczy "kawałek" mieszkania to czy jednak my będziemy mogli wejść tam bez Niej? W mieszkaniu jest wciąż dużo moich rzeczy i rzeczy po mojej mamie, których teraz nie chcę zabierać aby nie sprawić tacie przykrości. Czy ta wnuczka będzie miała też prawo do tych wszystkich przyziemnych rzeczy jak np meble, książki, komputer itp?
 
anonim cytuj
17-09-2023
Tato nie ma kontaktów z synem, nikt nie wie gdzie przebywa

To jest ten powód do wydziedziczenia? Jeśli tak, to bardzo słaby.
Czy ten syn po kilku latach może "upomnieć się" o spadek

Nie upomnieć. Skoro dojdzie do dziedziczenia ustawowego, to we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy go wskazać jako spadkobiercę ustawowego, nawet jak istnieje akt który go wydziedzicza. Jak sąd uzna wydziedziczenie za skuteczne, to do dziedziczenia zostaną powołane jego dzieci (wnuki spadkodawcy).
Czy ta wnuczka będzie miała też prawo do tych wszystkich przyziemnych rzeczy jak np. meble, książki, komputer itp.?

Tak, skoro to majątek spadkowy.
 
anonim cytuj
17-09-2023
To jest ten powód do wydziedziczenia? Jeśli tak, to bardzo słaby.

Niestety nie wiem jak wygląda testament taty natomiast został sporządzony u notariusza, który twierdził, iż można wydziedziczyć tą osobę. Fakt jest taki, że to syn z pierwszego małżeństwa. Tato płacił alimenty ale nie utrzymywał kontaktów z tym synem, ostatni kontakt był jakieś 15 lat temu. Brat i ja nawet go nie znamy a mamy już 50 lat...
sąd uzna wydziedziczenie za skuteczne

Czy dobrze rozumiem, że po śmierci taty mamy udać się do notariusza a on skieruje sprawę do sądu?
 
anonim cytuj
17-09-2023
nie wiem jak wygląda testament taty

To należy ustalić. Wcześniej o testamencie nic nie wspominałaś. Jak ojciec rozdysponował majątek testamentem, to w tej sytuacji możemy mówić o wypłacie zachowku dla uprawnionych przez spadkobiercę testamentowego. Nie dojdzie do dziedziczenia ustawowego.
sporządzony u notariusza, który twierdził, iż można wydziedziczyć tą osobę.

Można wydziedziczyć każdego, papier wszystko przyjmie. Pytanie tylko czy skutecznie? Co może być podstawą wydziedziczenia, poczytaj w sieci.
Fakt jest taki, że to syn z pierwszego małżeństwa.

Czy to ma znaczyć, że jest gorszym dzieckiem?
po śmierci taty mamy udać się do notariusza a on skieruje sprawę do sądu?

Nie. Macie wybór, przeprowadzacie postępowanie spadkowe u notariusza lub w sądzie spadku. U notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy testamentowi i ustawowi. Z tego co piszesz jest to raczej nie możliwe. Pozostaje więc droga sądowa i złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
 
anonim cytuj
17-09-2023
W testamencie ojciec mógł rozporządzić swoim majątkiem jak chciał, nawet zapisać wszytko Królowi Hiszpanii gdyby miał taki kaprys.
Mylisz dwa pojęcia - wydziedziczenie i wskazanie spadkobiercy w testamencie.
W testamencie można wskazać dowolnego spadkobiercę, wówczas spadkobiercy ustawowi (bardziej precyzyjnie osoby, które dziedziczyłyby na podstawie ustawy, gdyby nie było testamentu i które na podstawie testamentu dostaną mniej niż wynosiłby ich spadek z ustawy) mogą dochodzić zachowku czyli kwoty pieniężnej równej połowie (co do zasady) różnicy między wartością tego co nabyły na podstawie testamentu a tym co nabyłyby w razie dziedziczenia ustawowego.
Czasami potocznie takie pominięcie spadkobiercy ustawowego w testamencie nazywa się wydziedziczeniem ale to nie jest wydziedziczenie w rozumieniu kodeksu cywilnego, to jest po prostu wskazanie kogoś innego na spadkobiercę.
Wydziedziczenie w sensie prawnym to wskazanie, że dana osoba, która byłaby naszym spadkobiercę ustawowy jest z jakiegoś powodu nie godna dziedziczenia po nas. To ją wyklucza z kręgu naszych spadkobierców ustawowych i pozbawia prawa nawet do zachowku ale trzeba mieć ku temu odpowiedni powód.
Można też w testamencie tylko wydziedziczyć jednego z spadkobierców ustawowych i wskazać że chcemy by dziedziczenie po nas odbywało się na podstawie ustawy z jego pominięciem. Można wskazać spadkobierców testamentowych nie wydziedziczając nikogo z spadkobierców ustawowych albo połączyć obie te kwestie.
Więc na początek ustal co twój ojciec zawarł w testamencie. Bo z Twojego opisu wynika mnogość rozwiązań. Od powołania waszej dwójki jako spadkobierców testamentowych z wydziedziczeniem lub nie przyrodniego brata przez jego wydziedziczenie bez wskazywanie spadkobierców testamentowych.
A dokładną treść rozporządzeń testamentowych jest istotna. Bo jeżeli powołał was do spadku pomijając brata przyrodniego to wy dziedziczycie po ojcu ale brat może dochodzić zachowku. Jeżeli powołał was do spadku i wydziedziczył brata to jeśli Sąd uzna wydziedziczenie za zasadne wtedy wy dziedziczycie ale zachowku może dochodzić wnuczka. Jeżeli tylko wydziedziczył brata bez wskazywanie spadkobierców testamentowych to dziedziczycie razem z bratanicą.
Tym nie mnie niezależnie od kwestii dziedziczenia po ojcu możecie wchodzić do mieszkania i z niego korzystać bo wy już jesteście jego współwłaścicielami na skutek spadku po matce. Tak samo owszem spadek obejmuje nie tylko mieszkanie ale i majątek ruchomy ojca ale tylko jego majątek ruchomy. Tzn. Twoje rzeczy znajdujące się w mieszkaniu są Twoje i kwestia dziedziczenia po ojcu ich nie dotyczy. Jako współwłaściciel mieszkania możesz też oczywiście trzymać w nim swoje rzeczy.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

W jaki sposób osoba przebywająca w areszcie śledczym może odrzucić spadek?
Witam serdecznie, w jaki sposób osoba przebywająca w areszcie śledczym może odrzucić spadek?...
Odstąpienie od umowy deweloperskiej.
Zawarłam umowę rezerwacyjną na zakup nieruchomości. Wpłaciłam zaliczkę. Nieruchomość miała zostać sfinansowana ze sprzedaży innej - niestety klient nie otrzymał kredytu, co za tym idzie ja jestem zmuszona zrezygnować ze swojego zakupu. Problem: 1. Umowę rezerwacyjna zawierałam do 25.01 w formie pisemnej. Info z umowy: „Umowa niniejsza ulega rozwiązaniu po upływie okresu rezerwacji, jeżeli strony w tym okresie nie zawarły umowy sprzedaży, za...
Wspólność majątkowa małżeńska.
Z żoną mamy małżeńską wspólność majątkową. Planujemy kupić mieszkanie z 3 źródeł finansowania: 1. wspólne oszczędności 2. mój wkład otrzymany od rodziców w drodze darowizny 3. kredyt. Czy mój wkład do zakupu mieszkania będzie traktowany jako darowizna na rzecz żony i podlega zgłoszeniu do US? Czy w razie rozwodu mam szansę otrzymać swój wkład który dostałem w darowiźnie? W przyszłości otrzymam kolejną darowiznę pieniężną od rodziców - czy n...
Ojciec w testamencie przekazuje mieszkanie opiekunce, która chcę się zrzec. Na kogo przechodzi spadek?
Umiera ojciec. W testamencie przekazuje mieszkanie swojej opiekunce. (Ojciec był po rozwodzie z dziećmi nie miał kontaktu od długich lat). Opiekunka chce się zrzec testamentu. Czy wtedy spadek przechodzi na dzieci ojca czy na dzieci opiekunki na którą zostało w spadku przepisane mieszkanie? Będę wdzięczna za pomoc. W razie dodatkowych pytań chętnie odpowiem, nie wiem co w tej sprawie może mieć znaczenie. Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka