Bezskuteczność egzekucji.

Witam.
W e-sad wisi mi sprawa o odzyskanie pieniędzy, która nie zakończyła się dla mnie sukcesem - komornik nie był w stanie ściągnąć wierzytelności.
Co teraz robić, kontaktowałem się z komornikiem, ponoć umorzył sprawę.
Co teraz zrobić aby za jakiś czas (np. za kilka lat) znów spróbować odzyskać dług za pośrednictwem komornika?
Czy e-sad ma jakieś narzędzie, które pozwoli w przyszłości na skierowanie ponownie sprawy do komornika. Czy może komornik powinien mi wysłać jakieś dokumenty o umorzeniu i z nimi po jakimś czasie mogę zapukać ponownie do komornika?
anonim cytuj
27-08-2023
Ty nic nie robisz. Komornik winien dokonać stosownych adnotacji w e sądzie - tak byś bez przeszkód mógł ponownie złożyć wniosek egzekucyjny.
Dziękuję za odpowiedź.
Jeśli dobrze rozumiem Twoją odpowiedź, komornik coś musi w e-sad uzupełnić (umorzenie z powodu bezskuteczności egzekucji) i jak to się przeprocesuje, to znów będę mógł przez esąd wyklikać, a jakiś czas kolejną próbę egzekucji.

Tak
 
anonim cytuj
27-08-2023
Co teraz zrobić aby za jakiś czas (np. za kilka lat) znów spróbować odzyskać dług za pośrednictwem komornika?


Po pierwsze, umorzenie egzekucji przez komornika nie równa się z wygaśnięciem Twojego roszczenia. Umorzenie egzekucji komorniczej następuje wówczas, gdy nie udało się zaspokoić wierzyciela w trakcie postępowania egzekucyjnego, ale nie wyklucza to możliwości powtórnej próby egzekucji w przyszłości.

Po drugie, komornik po umorzeniu postępowania egzekucyjnego zobowiązany jest do dokonania stosownych adnotacji w systemie e-sąd. W praktyce oznacza to, że komornik powinien zaznaczyć w systemie, że egzekucja została umorzona z powodu jej bezskuteczności.

W związku z tym, jeśli Twoje roszczenie nie jest jeszcze przedawnione (w Polsce dla większości roszczeń okres przedawnienia wynosi 3 lata, ale mogą istnieć wyjątki), w dowolnym momencie możesz ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Gdy roszczenie stanie się przedawnione, nie będziesz mógł już domagać się jego spełnienia drogą sądową.

Jeśli chodzi o system e-sąd, po umorzeniu egzekucji powinieneś mieć możliwość złożenia ponownego wniosku egzekucyjnego, o ile Twoje roszczenie nie jest przedawnione.

Dokładnie tak, jak zrozumiałeś z odpowiedzi Post 2, po dokonaniu odpowiednich adnotacji przez komornika w e-sądzie, będziesz mógł w przyszłości ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Spłata OC po zmarłej osobie.
Witam wszystkich. Znalazłem dzisiaj w skrzynce pocztowej pismo z firmy windykacyjnej w sprawie spłaty długu wynikającego z nieopłacenia składki OC przez mojego dziadka który zmarł w 2014 roku. Przez wiele lat nie było żadnego kontaktu w tej sprawie, sprawdziłem więc sobie skrzynkę mailową i ostatni kontakt miał miejsce 5 lat temu w 2017 roku, sprawa stanęła wtedy na tym iż przesłałem akt zgonu dziadka i więcej żadnego kontaktu w tej sprawie nie b...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Dzień dobry, Od jakiegoś czasu z różnych przyczyn (poszukiwanie pracy) nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Jakiś czas temu moja mama była w przychodni w miejscowości, w której się wychowywałam i do której wciąż jestem zapisana. Tam Pani pielęgniarka poinformowała ją o tym, że tego ubezpieczenia nie posiadam. Moje pytanie brzmi - czy Pani pielęgniarka miała prawo informować o tym moich rodziców? Oraz czy jest możliwość wypisania się z tej przychodni?...
Przy wyrabianiu paszportu muszą być oboje prawni opiekunowie dziecka. Mąż urwał kontakt.
Dzień dobry, mąż/ ojciec naszego nieletniego dziecka zerwał z nami kontakt. W październiku dziecku kończy się ważność paszportu. Chciałabym wyrobić nowy, ponieważ jeździ na konkursy poza granice kraju. Wiem, że przy wyrabianiu paszportu muszą być oboje prawni opiekunowie nieletniego dziecka. Jak mogę załatwić tą sprawę?...
Podział mieszkania po zmarłym.
Witam dostałem wezwanie na rozpraw odnośnie nadania spadku po zmarłym wujku (nie miał dzieci a jego rodzeństwo też już zmarło więc dostałem wezwanie jako najbliższy członek) i teraz się zastanawiam jak może być podzielone mieszkanie ? Mieszkanie było wspólne z żoną ona też zmarła z tego co wiem mieszkanie jest po cioci rodzicach a wcześniej dziadkach. Na nadanie spadku jest wezwane z cioci strony trójka rodzeństwa (nie znam ich) ale samo wezwanie...

Wyszukiwarka