Brak ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu z różnych przyczyn (poszukiwanie pracy) nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Jakiś czas temu moja mama była w przychodni w miejscowości, w której się wychowywałam i do której wciąż jestem zapisana. Tam Pani pielęgniarka poinformowała ją o tym, że tego ubezpieczenia nie posiadam. Moje pytanie brzmi - czy Pani pielęgniarka miała prawo informować o tym moich rodziców? Oraz czy jest możliwość wypisania się z tej przychodni? Ewentualnie czy mogę złożyć do niej prośbę o nieujawnianie tej informacji członkom rodziny?
Dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
14-08-2023
Co do zasady działa RODO wiec bez upoważnienia do przekazywania tych konkretnych info tak czy siak nie powinni tego robić bez nawet twojej prośby. Ale znając życie jak to czasem bywa (zwłaszcza jeśli to mała miejscowość i wszyscy się znają) to taka prośba mogła by „wspomóc sytuacje” tzn. pokazać im że wiesz że tak się dzieje i się na to nie godzisz. Co do formy to już twoja sprawa ale warto zawsze i na wszystko mieć papier albo chociaż maila…
 
anonim cytuj
14-08-2023
czy Pani pielęgniarka miała prawo informować o tym moich rodziców?

Nie, zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pracownicy ochrony zdrowia mają obowiązek zachowywania tajemnicy zawodowej w zakresie informacji o stanie zdrowia pacjenta, diagnostyce, leczeniu oraz prognozie. Ujawnienie takich informacji osobie trzeciej (w tym rodzicom dorosłego pacjenta) bez zgody pacjenta jest naruszeniem tajemnicy zawodowej. Ponadto, zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO), przetwarzanie i udostępnianie danych osobowych (w tym informacji o stanie zdrowia) bez podstawy prawnej lub zgody osoby, której dane dotyczą, jest naruszeniem przepisów.

czy jest możliwość wypisania się z tej przychodni?

Tak, każdy pacjent ma prawo do wyboru oraz zmiany podmiotu leczniczego. Możesz złożyć wniosek o wypisanie się z przychodni i wybrać inną, która będzie bardziej odpowiadała Twoim oczekiwaniom.

czy mogę złożyć do niej prośbę o nieujawnianie tej informacji członkom rodziny?

Zdecydowanie tak. Pacjent ma prawo żądać od podmiotu leczniczego zachowania w tajemnicy informacji o jego stanie zdrowia. Najlepiej złożyć takie żądanie na piśmie, aby było śladem tego, jakie oczekiwania wyraziłeś w stosunku do ochrony swojej prywatności.

Jeśli chodzi o poradę zawartą w drugim poście, zgadza się ona z tym, co napisałem wyżej. Dobrze jest mieć pisemny ślad komunikacji z placówką medyczną w kwestii Twoich oczekiwań dotyczących ochrony prywatności. Jeśli dojdzie do naruszenia Twoich praw, takie dokumenty mogą okazać się przydatne w ewentualnym postępowaniu sądowym czy administracyjnym.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna w formie gotówki.
Mama jutro przekazuje mi w gotówce (z racji braku konta) kwotę 11tys na zakup samochodu w komisie. Oczywiście mam świadomość, że muszę zapłacić podatek i tutaj nie ma żadnego pytania. Umowa darowizny będzie spisana. Pytanie czy to nie problem będzie, że zapłacone w gotówce? I druga kwestia jaki % tego jest? Bo później wraz z umową darowizny idę do urzędu skarbowego i wypełniam deklaracje PCC? Mam na to bodajże pół roku? Dobrze rozumiem?...
czy mozna mieć 2 obywatelstwa?
Witam, mam pytanie odnośnie obywatelstwa dla córki, mama jest francuska, wiec aktualnie posiada paszport francuski, urodziła sie w UK wiec przysługuje jej również obywatelstwo angielskie, z tego co nam tłumaczono to wystarczy wypełnić dokument i wyslac a paszport przyjdzie do domu pocztą, jednak obawiam sie ze nie dostanie wtedy obywatelstwa polskiego ponieważ ktos mi mówił ze mozna posiadac tylko dwa obywatelstwa... Czy jest sens robić wogole po...
Dopłata za wodę.
Mam problem ponieważ wynajmuje mieszkanie z chłopakiem od 01.07.2023 roku. W dniu dzisiejszym właściciel poinformował nas że musimy zapłacić dopłatę za wodę ponad 530zl. Zaliczka na wodę jest w czynszu spółdzielni. Przed wynajmem prosiłam właściciela by zgłosił 2 osoby zamieszkałe w tym mieszkaniu ponieważ wcześniej mieszkała w nim tylko jego córka. Nie rozumiem tej kwoty dopłaty ponieważ w pisemnej informacji z rozliczenia jest adnotacja że w zw...
Pokrewieństwo
Dzień dobry. Mama mojej babci to moja prababcia a więc siostra prababci to ciocia mojej babci a syn cioci mojej babci kim jest dla mnie? Jaki to stopień pokrewieństwa? Czy małżeństwo jest legalne w takim wypadku?...

Wyszukiwarka