Alimenty - informacja o przysposobieniu.

Gdzie i w jaki sposób mogę uzyskać informację czy dziecko, na które płacę alimenty zostało przysposobione w pełni przez obecnego partnera matki dziecka?
Matka z dzieckiem od ponad 10 lat mieszka w Niemczech, nie mam z nimi ani z nikim bliskim żadnego kontaktu.
anonim cytuj
16-09-2023
Na przysposobienie dziecka powinieneś wyrazić zgodę przed sądem, o ile nie zostałeś pozbawiony władzy rodzicielskiej - art. 119 kodeksu rodzinnego.
Jestem pozbawiony władzy rodzicielskiej.
 
anonim cytuj
16-09-2023
W odniesieniu do uzyskania informacji o pełnym przysposobieniu dziecka: Skoro matka z dzieckiem mieszka w Niemczech, informacje na ten temat można uzyskać poprzez zwrócenie się do odpowiedniego sądu rodzinnego w Niemczech, który prowadziłby sprawę przysposobienia. Należy mieć na uwadze, że uzyskanie takich informacji może wymagać zgody sądu, ze względu na ochronę prywatności matki i dziecka.

W odniesieniu do kwestii zgody na przysposobienie dziecka: Jeżeli zostałeś pozbawiony władzy rodzicielskiej, to zgodnie z art. 119 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, zgoda na przysposobienie dziecka przez inną osobę nie jest wymagana. W takim przypadku, jeżeli przysposobienie nastąpiło, następuje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Podkreślam, że powyższe informacje opierają się na polskim prawie rodzinnym. Procedury i przepisy niemieckie mogą się różnić. Ostateczna decyzja w tej sprawie leży w gestii sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Rozumiem, że jeśli doszło do przysposobienia mojego dziecka w Niemczech, to obowiązek płacenia alimentów wygasa. Jakie konkretnie kroki muszę podjąć, by wstrzymać płatności alimentów, jeżeli faktycznie przysposobienie miało miejsce? Czy muszę skierować sprawę do polskiego sądu, czy wystarczy jakaś dokumentacja z sądu niemieckiego?
 
anonim cytuj
17-09-2023
Zgromadź odpowiednią dokumentację z sądu niemieckiego potwierdzającą przysposobienie. Dokument ten powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane dotyczące przysposobienia, w tym imię i nazwisko przysposabiającego, oraz data przysposobienia.

Następnie złoż wniosek do polskiego sądu o zmianę orzeczenia dotyczącego alimentów. W skład wniosku powinny wchodzić:

opis sytuacji,
dowód przysposobienia dziecka w Niemczech,
oraz wyjaśnienie, dlaczego uważasz, że nie powinieneś dalej płacić alimentów.
Zgodnie z art. 141 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, sąd, który wydał orzeczenie o alimentach, może je zmienić, jeśli zachodzą okoliczności uzasadniające taką zmianę. Przysposobienie dziecka przez inną osobę, prowadzące do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jest jednym z takich uzasadnionych przypadków.

Jednak warto zaznaczyć, że choć przysposobienie w Niemczech ma skutki prawne w Polsce, niezbędne jest przedstawienie polskiemu sądowi odpowiednich dowodów na to przysposobienie.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

jak dzieli się renta rodzinna po zmarłym rodzicu
Jak jest z rentą rodzinną jak jeden z rodziców umiera i jest 3 dzieci uczących się? Jak jest wypłacana? W równych kwotach, procentowo dzielona?...
Kilka pytań odnośnie podziału majątku
Witam. Odbyła się sprawa o podział majatku. 2 strona podpisała ugodę że będzie spłacana w ratach miesięcznych i że jednorazowo otrzyma większą kwotę. Ale sędzia nic nie wspomniała kiedy ta osoba ma się wyprowadzać. Pytanie jak to będzie wygladac? Czy jak przyjdzie wyrok to tam będzie napisane? I jeszcze pytanie jak tą osobę wymeldować?...
Sprawa w sądzie (przejęcie nieruchomości)
Witam, znajomy otrzymał testamentem nieruchomość. Dowiedział się o tym 2 miesiące po śmierci darczyńców. Miesiąc po ich śmierci notarialnie przyjęły spadek ich wnuczki, które nie miały przez całe życie z dziadkami kontaktu. Są wpisane do księgi wieczystej jako właścicielki. Była jedna sprawa w sądzie i ma być kolejna. Jak długo może trwać przejęcie nieruchomości przez znajomego? Czy ta sprawa może być ostatnia i jakie dalsze kroki będzie musiał ...
Odwołanie rezerwacji pobytu w hotelu.
W maju zakupiłam online pobyt dla rodziców, zarezerwowałam termin, wniosłam pełną opłatę. 10 dni przed terminem pobytu mama rozchorowała się. Natychmiast poinformowałam o tym hotel. I zaczęły się przepychanki. Pytanie: czy mam prawo żądać zwrotu pieniędzy? Choroba mamy jest udokumentowana....

Wyszukiwarka