Alimenty - informacja o przysposobieniu.

Gdzie i w jaki sposób mogę uzyskać informację czy dziecko, na które płacę alimenty zostało przysposobione w pełni przez obecnego partnera matki dziecka?
Matka z dzieckiem od ponad 10 lat mieszka w Niemczech, nie mam z nimi ani z nikim bliskim żadnego kontaktu.
anonim cytuj
16-09-2023
Na przysposobienie dziecka powinieneś wyrazić zgodę przed sądem, o ile nie zostałeś pozbawiony władzy rodzicielskiej - art. 119 kodeksu rodzinnego.
Jestem pozbawiony władzy rodzicielskiej.
 
anonim cytuj
16-09-2023
W odniesieniu do uzyskania informacji o pełnym przysposobieniu dziecka: Skoro matka z dzieckiem mieszka w Niemczech, informacje na ten temat można uzyskać poprzez zwrócenie się do odpowiedniego sądu rodzinnego w Niemczech, który prowadziłby sprawę przysposobienia. Należy mieć na uwadze, że uzyskanie takich informacji może wymagać zgody sądu, ze względu na ochronę prywatności matki i dziecka.

W odniesieniu do kwestii zgody na przysposobienie dziecka: Jeżeli zostałeś pozbawiony władzy rodzicielskiej, to zgodnie z art. 119 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, zgoda na przysposobienie dziecka przez inną osobę nie jest wymagana. W takim przypadku, jeżeli przysposobienie nastąpiło, następuje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Podkreślam, że powyższe informacje opierają się na polskim prawie rodzinnym. Procedury i przepisy niemieckie mogą się różnić. Ostateczna decyzja w tej sprawie leży w gestii sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Rozumiem, że jeśli doszło do przysposobienia mojego dziecka w Niemczech, to obowiązek płacenia alimentów wygasa. Jakie konkretnie kroki muszę podjąć, by wstrzymać płatności alimentów, jeżeli faktycznie przysposobienie miało miejsce? Czy muszę skierować sprawę do polskiego sądu, czy wystarczy jakaś dokumentacja z sądu niemieckiego?
 
anonim cytuj
17-09-2023
Zgromadź odpowiednią dokumentację z sądu niemieckiego potwierdzającą przysposobienie. Dokument ten powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane dotyczące przysposobienia, w tym imię i nazwisko przysposabiającego, oraz data przysposobienia.

Następnie złoż wniosek do polskiego sądu o zmianę orzeczenia dotyczącego alimentów. W skład wniosku powinny wchodzić:

opis sytuacji,
dowód przysposobienia dziecka w Niemczech,
oraz wyjaśnienie, dlaczego uważasz, że nie powinieneś dalej płacić alimentów.
Zgodnie z art. 141 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, sąd, który wydał orzeczenie o alimentach, może je zmienić, jeśli zachodzą okoliczności uzasadniające taką zmianę. Przysposobienie dziecka przez inną osobę, prowadzące do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jest jednym z takich uzasadnionych przypadków.

Jednak warto zaznaczyć, że choć przysposobienie w Niemczech ma skutki prawne w Polsce, niezbędne jest przedstawienie polskiemu sądowi odpowiednich dowodów na to przysposobienie.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy można sprzedać same udziały do działki rolnej?
Hello, czy jest na sali notariusz? Moja rodzina ma w posiadaniu dwie działki rolne. Pochodzą one ze spadku i obecnie są podzielone pomiędzy cztery osoby w udziałach wielkości 21/24,1/24, 1/24, 1/24. Co istotne - żaden z posiadaczy nie jest rolnikiem. Całość ma 10400 m2 (1,04ha), natomiast ta mniejsza część w całości 0,13 ha. Co istotne, obecnie obie działki stanowią współwłasność i nie są wytyczone. Moje pytania brzmią: 1. Czy posiadacze mniejs...
Naruszenie RODO
Jakiemu organowi zgłasza się naruszenie RODO? Auto pay wysyła mi ciągle maile, mimo że kilka razy zgłaszałem im że domagam się usunięcia moich danych z ich systemów i sprawa miała być wg ich odpowiedzi załatwiona. Ale cały czas wysyłają mi mailing. Chcę zatem ich zgłosić o naruszenie RODO....
Podwyższenie alimentów.
Witam. Chciałabym podwyższyć alimenty na syna. Czy muszę wysyłać pismo do sądu, czy możemy podpisać u mediatora dokument i gotowy wysłać do sądu z prośbą o klauzulę wykonalności?...
dzierżawa pola
Witam potrzebuję pomocy, rolnik dzierżawi od nas pole około 80 arów już około 20 lat, podatki płacimy My. Czy może stać się jego właścicielem przez tak długi okres dzierżawy ? Chcemy przejąć pole ponownie do upraw....

Wyszukiwarka