Oddelegowanie do innej miejscowości.

Witam serdecznie, czy pracodawca może oddelegować pracownika do miejsca pracy oddalonego od miejsca jego zamieszkania i pracy o 700 km, przy czym nie zapewniając mu żadnego lokum na ten okres (do 3 miesięcy)?
anonim cytuj
16-09-2023
Jak określone jest miejsca pracy w umowie ?
Nie podpisałeś żadnego aneksu ?
W umowie jako miejsce pracy jest podany oddział, w którym obecnie pracuję, żadnego aneksu nie podpisałem, dlatego dopytuję, aby ewentualnie wiedzieć jak zareagować na taką "propozycję".

Jeżeli nie podpisałeś żadnego aneksu - i czasami nie podpisz
to każdy wyjazd poza miejsce określone w umowie to delegacja - należy się zwrot kosztów zakwaterowania , przejazdów i diety - 45 zł na dzień dzisiejszy
Oczywiście przy umowie o pracę.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.

Co więcej, gdyby pracodawca zdecydował się takie mieszkanie pracownikowi nieodpłatnie zapewnić, wówczas byłoby to traktowane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
Wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18 )
 
anonim cytuj
16-09-2023
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację oraz obowiązujące przepisy prawa pracy w Polsce, można wyróżnić kilka kluczowych kwestii dotyczących delegowania pracownika:

W umowie o pracę powinno być jasno określone miejsce pracy. Jeżeli pracodawca chce wysłać pracownika w inne miejsce, różne od tego określonego w umowie, i pracownik nie podpisał aneksu zmieniającego miejsce pracy, to sytuacja taka kwalifikuje się jako delegacja.

W przypadku delegacji pracownikowi przysługują świadczenia związane z delegacją. Są to koszty zakwaterowania, przejazdów oraz diety. Aktualnie dieta wynosi 45 zł, ale warto zwrócić uwagę na ewentualne aktualizacje tej kwoty.

Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.


Zgadza się, przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy do zapewnienia mieszkania dla oddelegowanego pracownika. Jeśli jednak pracodawca zdecyduje się zapewnić mieszkanie nieodpłatnie, wówczas jest to traktowane jako przychód pracownika i podlega opodatkowaniu, co potwierdza wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18).
Podsumowując, pracodawca może oddelegować pracownika do innego miejsca pracy, ale wtedy kwalifikuje się to jako delegacja i pracownikowi przysługują odpowiednie świadczenia. Jednocześnie nie ma obowiązku zapewnienia mieszkania, ale jeśli pracodawca się na to zdecyduje i będzie to nieodpłatne, wówczas mieszkanie traktowane jest jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od wzbogacenia się
Wziąłem kredyt gotówkowy na 105tys na dowolny cel (plus mialem swoich 15-20tys). Kupiłem mieszkanie w stanie do remontu wraz z współwłaścicielem (ja dałem 40tys, on 260tys). Ja za pieniądze z kredytu oraz swoje własne wyremontowałem je wraz z kupne meblami i sprzetu (na co mam potwierdzenia przelewów, faktury, umowy itp). Teraz wspowlasciciel chce to mieszkanie sprzedać a wartość jego wzrosła z 300tys do 380tys. On chce swoją część jaka wł...
Rozwód a wizyta kuratora.
Witam Przede mną rozwód bez orzekania o winie, wszystko dogadane. Moje pytania brzmią 1. Czy mając wszystko dogadane co do dziecka będzie wizyta kuratora? 2. Czy ta planowana wizyta będzie wcześniej napisana na portalu sądowym?...
Odrzucenie spadku przez dzieci
Witam. Odrzuciłam spadek po zmarłej cioci teraz kolej na moje dzieci które są małoletnie. Czy okres oczekiwania na wydanie zgody przez sąd abym mogła odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci wlicza się to tych 6 miesięcy...
Ustanie L4 a podpisanie nowej umowy
Dzień dobry, 31.10. 2023 r. W ostatnim dniu pracy zostało mi wystawione L4 do dnia 29.11.2023r. Nowa pracę zaczynam od grudnia. Czy na czas od 29.11 do dnia podpisania umowy przysługuje mi jakieś ubezpieczenie? Dziękuję za odpowiedź ...

Wyszukiwarka