Oddelegowanie do innej miejscowości.

Witam serdecznie, czy pracodawca może oddelegować pracownika do miejsca pracy oddalonego od miejsca jego zamieszkania i pracy o 700 km, przy czym nie zapewniając mu żadnego lokum na ten okres (do 3 miesięcy)?
anonim cytuj
16-09-2023
Jak określone jest miejsca pracy w umowie ?
Nie podpisałeś żadnego aneksu ?
W umowie jako miejsce pracy jest podany oddział, w którym obecnie pracuję, żadnego aneksu nie podpisałem, dlatego dopytuję, aby ewentualnie wiedzieć jak zareagować na taką "propozycję".

Jeżeli nie podpisałeś żadnego aneksu - i czasami nie podpisz
to każdy wyjazd poza miejsce określone w umowie to delegacja - należy się zwrot kosztów zakwaterowania , przejazdów i diety - 45 zł na dzień dzisiejszy
Oczywiście przy umowie o pracę.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.

Co więcej, gdyby pracodawca zdecydował się takie mieszkanie pracownikowi nieodpłatnie zapewnić, wówczas byłoby to traktowane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
Wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18 )
 
anonim cytuj
16-09-2023
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację oraz obowiązujące przepisy prawa pracy w Polsce, można wyróżnić kilka kluczowych kwestii dotyczących delegowania pracownika:

W umowie o pracę powinno być jasno określone miejsce pracy. Jeżeli pracodawca chce wysłać pracownika w inne miejsce, różne od tego określonego w umowie, i pracownik nie podpisał aneksu zmieniającego miejsce pracy, to sytuacja taka kwalifikuje się jako delegacja.

W przypadku delegacji pracownikowi przysługują świadczenia związane z delegacją. Są to koszty zakwaterowania, przejazdów oraz diety. Aktualnie dieta wynosi 45 zł, ale warto zwrócić uwagę na ewentualne aktualizacje tej kwoty.

Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.


Zgadza się, przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy do zapewnienia mieszkania dla oddelegowanego pracownika. Jeśli jednak pracodawca zdecyduje się zapewnić mieszkanie nieodpłatnie, wówczas jest to traktowane jako przychód pracownika i podlega opodatkowaniu, co potwierdza wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18).
Podsumowując, pracodawca może oddelegować pracownika do innego miejsca pracy, ale wtedy kwalifikuje się to jako delegacja i pracownikowi przysługują odpowiednie świadczenia. Jednocześnie nie ma obowiązku zapewnienia mieszkania, ale jeśli pracodawca się na to zdecyduje i będzie to nieodpłatne, wówczas mieszkanie traktowane jest jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

L4 paychiatryczne
Czesc, chciałbym wyjasnic pewna niepewna dla mnie kwestie. Obecne przebywam na L4 z powodow zaburzen psychicznych, nie zdradzajac szczegolow, okres zwolnienia lekarskiego bedzie trwal 24 dni wliczajac weekendy natomiast moja praca jest 5dni w tyg, potem mam juz zaplanowane 2 dni wolne. Szaanse sa dosc wysokie ze po tych 2 dniach urlopu ponownie otrzymam zwolnienie, tym razem na 27 dni. Czy w takim wypadku wyplacenie wynagrodziena pozostaje po str...
Okres ochronny, mieszkanie komunalne.
Witam, mój wujek żył 25 lat z moją babcią, babcia zmarła a wujek w mieszkaniu był niemeldowany i nie miał żadnych praw do mieszkania, lecz po śmierci babci złożył wniosek o przyznanie mieszkania po czym dostał odmowę, ma się wyprowadzić do końca grudnia tego roku. Chłop jest załamany, co można zrobić w takiej sytuacji? Napisać odwołanie? Czy obejmuje go okres ochronny lokatorów który trwa od 1 listopada do 31 marca w okresie zimowym? Co można zro...
Umowa zlecenie / umowa o pracę / ciąża.
Witam, mam pytanie od końca maja do końca lipca pracowałam na umowę zlecenie (co miesiąc nowa umowa) od sierpnia pracuje na Umowę o pracę (czas nieokreślony). Wszystkie umowy w jednej firmie. Ostatnio dowiedziałam się że jestem w ciąży. Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem? Muszę przepracować 90 dni aby mieć płatne l4? ...
Pomówienie.
Witam, miało miejsce zdarzenie w szkole. Podobnież Pani od ojca dziecka wyczuła alkohol, nie zachowała się zgodnie z tym co mają w przepisach, wydała dziecko ojcu, następnego dnia dopiero zgłosiła do opieki społecznej że niby ojciec dziecka przyszedł pod wpływem, pisze „niby” bo nie sprawdziła tego w żaden sposób, nawet nic nie powiedziała mi matce dziecka, ani partnerowi że takie coś miało miejsce. Oczywiście opieka społeczna wysłała pismo do Są...

Wyszukiwarka