Oddelegowanie do innej miejscowości.

Witam serdecznie, czy pracodawca może oddelegować pracownika do miejsca pracy oddalonego od miejsca jego zamieszkania i pracy o 700 km, przy czym nie zapewniając mu żadnego lokum na ten okres (do 3 miesięcy)?
anonim cytuj
16-09-2023
Jak określone jest miejsca pracy w umowie ?
Nie podpisałeś żadnego aneksu ?
W umowie jako miejsce pracy jest podany oddział, w którym obecnie pracuję, żadnego aneksu nie podpisałem, dlatego dopytuję, aby ewentualnie wiedzieć jak zareagować na taką "propozycję".

Jeżeli nie podpisałeś żadnego aneksu - i czasami nie podpisz
to każdy wyjazd poza miejsce określone w umowie to delegacja - należy się zwrot kosztów zakwaterowania , przejazdów i diety - 45 zł na dzień dzisiejszy
Oczywiście przy umowie o pracę.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.

Co więcej, gdyby pracodawca zdecydował się takie mieszkanie pracownikowi nieodpłatnie zapewnić, wówczas byłoby to traktowane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
Wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18 )
 
anonim cytuj
16-09-2023
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację oraz obowiązujące przepisy prawa pracy w Polsce, można wyróżnić kilka kluczowych kwestii dotyczących delegowania pracownika:

W umowie o pracę powinno być jasno określone miejsce pracy. Jeżeli pracodawca chce wysłać pracownika w inne miejsce, różne od tego określonego w umowie, i pracownik nie podpisał aneksu zmieniającego miejsce pracy, to sytuacja taka kwalifikuje się jako delegacja.

W przypadku delegacji pracownikowi przysługują świadczenia związane z delegacją. Są to koszty zakwaterowania, przejazdów oraz diety. Aktualnie dieta wynosi 45 zł, ale warto zwrócić uwagę na ewentualne aktualizacje tej kwoty.

Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.


Zgadza się, przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy do zapewnienia mieszkania dla oddelegowanego pracownika. Jeśli jednak pracodawca zdecyduje się zapewnić mieszkanie nieodpłatnie, wówczas jest to traktowane jako przychód pracownika i podlega opodatkowaniu, co potwierdza wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18).
Podsumowując, pracodawca może oddelegować pracownika do innego miejsca pracy, ale wtedy kwalifikuje się to jako delegacja i pracownikowi przysługują odpowiednie świadczenia. Jednocześnie nie ma obowiązku zapewnienia mieszkania, ale jeśli pracodawca się na to zdecyduje i będzie to nieodpłatne, wówczas mieszkanie traktowane jest jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

196kk
artykul ten powinien brzmieć "obraza uczucia polskich katolików" - bo do tego głównie słuzy, Jest tez w szczególności nadużywany przez różnej maści nawiedzonych. Do wywalenia i zasypania wapnem....
Zmiana miejsca pracy.
Witam! Pracodawca już któryś raz z kolei chce przymusić mnie do delegacji, ale między innymi z powodu sytuacji w domu jechać nie mogę. Czy mogę odmówić delegacji powołując się na art. 42 par 4? (jestem maszynista i na umowie mam wpisane "moja miejscowość", a oni chcą mnie do "innej miejscowości" oddelegować na to samo stanowisko)....
Prośba zwiazana z ustaleniem okresu wypowiedzenia
Witam serdecznie, W dniu 30.11.2021 podpisałam umowę o pracę na czas określony na 2 lata z zapisem w umowie, że pracę zaczynam z dniem 1.12.2021. W dniu 31.05.2022 złożyłam wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jaki mam okres wypowiedzenia? 2 tygodnie czy 1 miesiąc? Ja uważam, że 2 tygodnie bo nie przepracowałam 6 miesięcy w tej firmie, a pracodawca mowi, że 1 miesiąc. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Marta...
Długi a rozwód.
Witam a ja się tak zapytam jestem przed rozwodem nie podpisywaliśmy intercyzy na żadnych pożyczkach kupnie auta i innych rzeczy wziętych na raty nie ma mojego podpisu. Czy w takim przypadku jest szansa że przy rozwodzie nie będę brała długów bo auta i tych innych rzeczy wziętych na raty nie chce zabierać??? Jak to wygląda???...

Wyszukiwarka