Oddelegowanie do innej miejscowości.

Witam serdecznie, czy pracodawca może oddelegować pracownika do miejsca pracy oddalonego od miejsca jego zamieszkania i pracy o 700 km, przy czym nie zapewniając mu żadnego lokum na ten okres (do 3 miesięcy)?
anonim cytuj
16-09-2023
Jak określone jest miejsca pracy w umowie ?
Nie podpisałeś żadnego aneksu ?
W umowie jako miejsce pracy jest podany oddział, w którym obecnie pracuję, żadnego aneksu nie podpisałem, dlatego dopytuję, aby ewentualnie wiedzieć jak zareagować na taką "propozycję".

Jeżeli nie podpisałeś żadnego aneksu - i czasami nie podpisz
to każdy wyjazd poza miejsce określone w umowie to delegacja - należy się zwrot kosztów zakwaterowania , przejazdów i diety - 45 zł na dzień dzisiejszy
Oczywiście przy umowie o pracę.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.

Co więcej, gdyby pracodawca zdecydował się takie mieszkanie pracownikowi nieodpłatnie zapewnić, wówczas byłoby to traktowane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
Wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18 )
 
anonim cytuj
16-09-2023
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację oraz obowiązujące przepisy prawa pracy w Polsce, można wyróżnić kilka kluczowych kwestii dotyczących delegowania pracownika:

W umowie o pracę powinno być jasno określone miejsce pracy. Jeżeli pracodawca chce wysłać pracownika w inne miejsce, różne od tego określonego w umowie, i pracownik nie podpisał aneksu zmieniającego miejsce pracy, to sytuacja taka kwalifikuje się jako delegacja.

W przypadku delegacji pracownikowi przysługują świadczenia związane z delegacją. Są to koszty zakwaterowania, przejazdów oraz diety. Aktualnie dieta wynosi 45 zł, ale warto zwrócić uwagę na ewentualne aktualizacje tej kwoty.

Nie, żaden przepis nie obliguje pracodawcy do zapewnienia mieszkania oddelegowanym pracownikom.


Zgadza się, przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy do zapewnienia mieszkania dla oddelegowanego pracownika. Jeśli jednak pracodawca zdecyduje się zapewnić mieszkanie nieodpłatnie, wówczas jest to traktowane jako przychód pracownika i podlega opodatkowaniu, co potwierdza wyrok NSA z 29 listopada 2018 r. (sygn. II FSK 799/18).
Podsumowując, pracodawca może oddelegować pracownika do innego miejsca pracy, ale wtedy kwalifikuje się to jako delegacja i pracownikowi przysługują odpowiednie świadczenia. Jednocześnie nie ma obowiązku zapewnienia mieszkania, ale jeśli pracodawca się na to zdecyduje i będzie to nieodpłatne, wówczas mieszkanie traktowane jest jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Spadek po rodzicach.
Witam, jak wygląda sytuacja gdy jest spadek po rodzicach a rodzeństwo nie może się dogadać? Siostra widzi tylko jedno rozwiązanie, że to należy się jej, a sprzedaż nie wchodzi w grę bo ona się na nią nie zgadza, a spłacić mnie też nie chce. Chce założyć sprawę w sądzie i oczekuje że ja się zrzeknę spadku....
Publiczny ośrodek rehabilitacyjno opiekuńczy.
Czy jest to możliwe wedle prawa, że osoba mieszkająca w ośrodku rehabilitacyjno opiekuńczym nie ma środków do życia? Nie jest w stanie sobie kupić mydła, papieru toaletowego czy pasty do zębów, nie wspomnę o bieliźnie. Z tego co wiem odebrano jej prawo do zasiłku 500 plus dla niepełnosprawnych, natomiast kwota pobierana za pobyt nie została zmniejszona adekwatnie do jednego dochodu - stałego zasiłku z zusu. Wzrosły również opłaty za leki, stąd br...
Podatek od zasiedzenia nieruchomości.
Postanowieniem sądu (09.2023) razem z Mamą nabyliśmy w drodze zasiedzenia z dniem 19.10.2012 własność nieruchomości w udziale 3/4 i 1/4. Przed złożeniem SD-3 do US i wyliczeniem podatku staramy się obniżyć jego wysokość. I teraz: 1) czy wartość nieruchomości powinniśmy szacować na dn. 19.10.2012? 2) poniesione nakłady (do wykazania w SD-3) powinniśmy dokumentować od 19.10.2012 do dn. postanowienia? 3) czy do nakładów można zaliczyć opłaty zw...
działka rekreacyjna
Witam, w sierpniu podpisaliśmy umowę wstępną na kupno działki rekreacyjnej za 5700zł. Wpłaciliśmy zadatek w wysokości 1000zł. Dzisiaj dowiedziałam się, że właściciele nie chcą nam tego za tą cenę sprzedać gdyż sąsiedzi powiedzieli że stanowczo za mało. Chcą od nas 9000zł. Czy mogą tak zrobić? Jakie my mamy prawa w tej sytuacji a jakie oni? Z góry dziękuję za poradę...

Wyszukiwarka