Czy częsta zmiana partnerek przez ojca i przedstawianie ich dziecku może powodować jego demoralizację?

Wg relacji dziecka (6 lat), ojciec mniej więcej co roku przedstawia mu nową kobietę z którą się spotyka. Czy tak częsta zmiana partnerek i przedstawianie ich dziecku może powodować jego demoralizację? Czy to może być powód do ustalenia kontaktów wyłącznie w obecności ojca lub ich ograniczenia?
anonim cytuj
26-07-2022
Troszkę Panią poniosło z tą demoralizacją. O kontakty bez obecności osób trzecich można zawsze wnioskować.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Troszkę Panią poniosło z tą demoralizacją. O kontakty bez obecności osób trzecich można zawsze wnioskować.

A co może być powodem kontaktów bez obecności osób trzecich?
 
anonim cytuj
26-07-2022
A co może być powodem kontaktów bez obecności osób trzecich?

Zagrożenie dobra dziecka
 
anonim cytuj
26-07-2022
Sprawy uczuciowe byłego męża to jego sprawa. Zmiana partnera bądź partnerki co roku nie jest karalna. Demoralizacją by było, gdyby ci państwo na przykład spółkowali na oczach tego dziecka, a nie, że są sobie tylko przedstawiani.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Czy częsta zmiana partnerek przez ojca i przedstawianie ich dziecku może powodować jego demoralizację?


Kwestia demoralizacji dziecka z powodu częstego przedstawiania mu nowych partnerek przez ojca nie jest bezpośrednio uregulowana w polskim prawie rodzinnym. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na Art. 58 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który mówi o tym, że kontakt z rodzicem nie mieszkającym z dzieckiem nie może zagrażać jego dobru.

Ograniczenie praw rodzicielskich (w tym kontaktów z dzieckiem) może mieć miejsce, jeśli zachodzi uzasadnione przekonanie, że kontakt dziecka z rodzicem może zagrażać jego zdrowiu psychicznemu lub moralnemu (Art. 109 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego). Jednakże, sam fakt częstego zmieniania partnerek i przedstawianie ich dziecku, bez dodatkowych okoliczności, może nie być wystarczającym dowodem na zagrożenie dobra dziecka.

Czy to może być powód do ustalenia kontaktów wyłącznie w obecności ojca lub ich ograniczenia?


Decyzja o ustaleniu kontaktów wyłącznie w obecności jednego z rodziców jest podejmowana przez sąd w oparciu o konkretne dowody i okoliczności sprawy.

A co może być powodem kontaktów bez obecności osób trzecich?


Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, kontakty dziecka z rodzicem, który z nim nie mieszka, mogą być ograniczone lub wykluczone tylko wtedy, gdy zachodzi uzasadnione przekonanie, że kontakt ten może zagrażać dobru dziecka.

Sprawy uczuciowe byłego męża to jego sprawa. Zmiana partnera bądź partnerki co roku nie jest karalna.


To prawda. Ważne jest jednak, aby zachowania rodzica nie wpływały negatywnie na dobro i rozwój dziecka. Jeżeli jednak istnieją konkretne przesłanki wskazujące na to, że kontakt z jednym z rodziców jest szkodliwy dla dziecka, należy podjąć odpowiednie kroki prawne w celu ochrony jego interesów. Jednakże sam fakt częstego przedstawiania nowych partnerek, bez innych szkodliwych okoliczności, w świetle obecnych przepisów prawa, nie jest wystarczającym powodem do ograniczenia kontaktów z dzieckiem.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy można odliczyć koszty operacji w zeznaniu rocznym podatkowym?
Witam, mam pytanie do państwa, czy można odliczyć koszty operacji w zeznaniu rocznym podatkowym. Mam fakturę na operację....
Urlop na czas pobytu w sanatorium
Dostałem skierowanie do sanatorium, czy pracodawca może mi odmówić udzielenia urlopu? Mam 11 dni urlopu wypoczynkowego, potrzebuje jeszcze 4 dni urlopu bezpłatnego. ...
pełnomocnictwo
Dzień dobry, jesteśmy Domem Pomocy Społecznej. Złożyliśmy do Sądu wniosek o likwidację depozytu. Wniosek podpisał dyrektor, który ma upoważnienie do reprezentowania Powiatu (jest to jednostka powiatowa), który został załączony do wniosku. Wniosek został odrzucony. Aby otrzymać uzasadnienie złożyliśmy wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Wniosek ten podpisał gł. księgowy, ponieważ dyrektor był na zwolnieniu chorobowym. Teraz musimy uzupełnić braki...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Dzień dobry, Od jakiegoś czasu z różnych przyczyn (poszukiwanie pracy) nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Jakiś czas temu moja mama była w przychodni w miejscowości, w której się wychowywałam i do której wciąż jestem zapisana. Tam Pani pielęgniarka poinformowała ją o tym, że tego ubezpieczenia nie posiadam. Moje pytanie brzmi - czy Pani pielęgniarka miała prawo informować o tym moich rodziców? Oraz czy jest możliwość wypisania się z tej przychodni?...

Wyszukiwarka