Prawo Cywilne 30-10-2023 4 odpowiedzi

Odmowa wypłaty odszkodowania za uszkodzoną przesyłkę.

Pytanie użytkownika
Dzień dobry, potrzebuje porady czy jest sens się odwoływać czy składać pozew do Sądu?
Dnia 9 około 12/13 kurier dostarcza mi przesyłkę, proszę aby pozostawił paczkę przy garażu na podwórku a między czasie przyjeżdżam z gotówką. O 17 wracam z pracy, sprawdzam przesyłkę. Jest uszkodzenie na kartonie więc dzwonię do kuriera od razu, nie odbiera.
Próbuję złożyć odwołanie przez DHL - niestety nie mogę tego zrobić. Następnego dnia kurier generuje jakiś protokół uszkodzenia szkody, ja go wypełniam już swoimi danymi i wysyłam dla DHL. Dziś dostaję odpowiedź:
American International Group UK Limited zawiadamia, iż w wyniku postępowania likwidacyjnego
dotyczącego szkody o ww. numerze, w świetle zgromadzonych dokumentów i informacji nie
stwierdzono zaistnienia odpowiedzialności naszego Towarzystwa zgodnie z postanowieniami Umowy
Ubezpieczenia, potwierdzonej polisą numer 63110147.
Uzasadnienie
Zgodnie z treścią klauzuli ICC(A) punkt 1 oraz punkt 8, ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody w
substancji przesyłki polegające na jej utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, zaistniałe w czasie od
przyjęcia przesyłki do przewozu do chwili wydania przesyłki odbiorcy.
Przedmiotowa przesyłka została doręczona do Odbiorcy i odebrana bez zastrzeżeń w dniu 09.10.2023r. Pierwsza informacja o uszkodzeniu zawartości przesyłki została przekazana Przewoźnikowi dopiero
po jej odbiorze w dniu 10.10.2023 r do DHL Parcel.
Z Protokołu szkodowego, sporządzonego z udziałem Odbiorcy wynika, iż przesyłka posiadała
uszkodzone opakowanie, tak więc szkoda nosiła znamiona szkody jawnej. W takim przypadku Odbiorca
nie powinien odbierać przesyłki wykazującej widoczne uszkodzenia bez podniesienia odpowiednich
zastrzeżeń odnośnie stanu przesyłki i ewentualnego żądania sporządzenia protokołu przy odbiorze.
W związku z powyższym postanowiono jak na wstępie.
Realizując nałożony na zakłady ubezpieczeń obowiązek ustawowy, informujemy, że w przypadku
kwestionowania powyższej decyzji możliwe jest wystąpienia do American International Group UK
Limited, za pośrednictwem DHL Parcel Polska Sp. z o.o., z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie roszczeń
lub dochodzenie ich także na drodze postępowania sądowego
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi - kwota pobrania 700zł. Niby nie dużo ale maska uszkodzona w taki sposób, że musiała spaść z wysoka bo się zgięła bardzo gruba blacha. Niby było uszkodzenie na folii (delikatne przetarcie) ale w tym miejscu też folia była bardzo brudna przez co przetarcie mi umknęło. Jest sens walczyć?
4 odpowiedzi
Odpowiedź
30-10-2023
Czy sposób dostarczenia wybrałeś z oferty sprzedawcy?
Czy podpisałeś odbiór, zanim zauważyłeś uszkodzenie paczki?
Odpowiedź
30-10-2023
Czy sposób dostarczenia wybrałeś z oferty sprzedawcy?

Nie, po prostu dogadaliśmy cenę i sprzedawca sam miał wysłać kurierem maskę.
Nie mogę edytować poprzedniego postu, więc dodatkowe pytanie. Czy podpisałeś odbiór, zanim zauważyłeś uszkodzenie paczki?

Nic nie podpisywałem, teraz kurierzy skanują i przekazują paczkę. Chwile musiał poczekać zanim przyjechałem z pieniędzmi więc już nie starałem się go zatrzymywać zanim obejrzę dokładnie przesyłkę, zresztą sam mówił że jak coś będzie nie tak to dzwonić przyjedzie spisać protokół. Wracam z pracy - dzwonię. Niestety już nie odbierał. Więc wchodzę na stronę DHL jest informacja, żeby zgłaszać reklamacje w przeciągu 7 dni od dostarczenia. Ogólnie to zgłosiłem tego samego dnia. Co na to prawo? Będę wdzięczny za pomoc!
Odpowiedź
30-10-2023
Zakładam, że kupiłeś maskę od przedsiębiorcy, jako konsument. W takim wypadku, przedsiębiorca odpowiada za wysłaną rzecz do momentu jej odbioru przez konsumenta.
Moim zdaniem, już przy odbiorze powinieneś zgłosić, że paczka jest uszkodzona, a wtedy możesz złożyć reklamację w przeciągu 7dni lub nawet zgłosić się z tym do sprzedawcy, niech on sobie "walczy" z przewoźnikiem, którego zaproponował.
A tak to DHL twierdzi: "Przedmiotowa przesyłka została doręczona do Odbiorcy i odebrana bez zastrzeżeń w dniu 09.10.2023r"
Możesz próbować opisać im całą sytuację, ale wydaje mi się, że ciężko będzie Ci coś wywalczyć.
Odpowiedź
08-02-2024
Jeżeli naprawdę nie podpisałeś odbioru na urządzeniu elektronicznym to przedstawiasz to jako dowód że nie potwierdziłeś odbioru bez zastrzeżeń. A skoro nie potwierdziłeś to reklamację Ci uznają tylko trzeba to udowodnić. Poprosić o skan podpisu. A jeśli takowy będzie ale nie twój wskazać że to oszustwo.
Jeżeli jednak podpisałeś się bez sprawdzania zawartości to trudna sprawa będzie. Musiałbyś przedstawić jakieś nagrania z kamer na których widać że paczka byłą uszkodzona w momencie dostawy.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo cywilne 04-05-2025
Umowa najmu okazjonalnego.

Chcę wynająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Zgłaszają się głównie osoby z dziećmi i zwierzętami lub Ukraińcy. ...

54 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 28-10-2023
Ojciec dziecka nie płaci alimentów.

Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów. Komornik jest, złożyłam wniosek o egzekucje z ruchomości. ...

33 odpowiedzi 28-10-2023
Prawo cywilne 04-05-2025
Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary z UFG?

Witam Teść zakupił auto w czerwcu, jego ubezpieczenie kończyło się 8.07 dopatrzył się tego dopiero 13.07 (od tego dnia jest wykupi...

30 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 16-04-2023
Poręczenie pożyczki w banku.

Co mam zrobić w sytuacji gdy poręczyłam pożyczkę byłemu, której nie chce spłacać a na mnie ciąży dług, nie spisałam z nim żadnego ...

29 odpowiedzi 16-04-2023