Zalanie mieszkania.

Witam, już któryś raz z kolei sąsiad zalewa mi łazienkę, zgłaszałam to do swojego ubezpieczyciela, wypłacił mi odszkodowanie, tydzień temu znów zalał mi łazienkę, po rozmowie z sąsiadem zaczynam się trochę obawiać czy mogę znowu to zgłosić, bo sąsiad ma pretensje , że jeśli znów zgłoszę to jemu pójdzie składka do góry, a poza tym powiedział, że wpędzam go w koszty.
Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąpić i czy muszę się bać?
anonim cytuj
08-09-2023
To bardziej problem na gruncie stosunków sąsiedzkich a nie prawny.
W kwestii prawnej - masz pełne prawo zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.
Składka sąsiada to jego problem - to nie Ty wpędzasz go w koszty, tylko on sam się w nie wpędza zalewając ci mieszkanie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąpić i czy muszę się bać?

Z perspektywy prawa polskiego, jeśli doznajesz szkody na skutek działań sąsiada, masz pełne prawo dochodzić swoich roszczeń. W odniesieniu do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela:

Jeżeli posiadasz stosowne ubezpieczenie, nie ma przeszkód prawnych, by zgłaszać szkodę każdorazowo, kiedy do niej dojdzie. Ubezpieczyciel, po ustaleniu okoliczności i wysokości szkody, powinien wypłacić Ci odszkodowanie zgodnie z umową ubezpieczenia.

W odniesieniu do składki ubezpieczeniowej sąsiada - jeśli jego działania prowadzą do częstych szkód, istnieje ryzyko wzrostu składki ubezpieczeniowej. Jednak to jest konsekwencją jego własnych działań, a nie Twojego zgłoszenia. Z punktu widzenia prawnego, to nie Ty jesteś odpowiedzialna za ewentualne podwyższenie jego składki.

To bardziej problem na gruncie stosunków sąsiedzkich a nie prawny.

Chociaż problem zalania może mieć aspekty dotyczące stosunków sąsiedzkich, ma on także wymiar prawny. Jeżeli sąsiad wielokrotnie powoduje szkody, możesz dochodzić od niego naprawienia szkody na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia.

Pamiętaj, że w przypadku konieczności dochodzenia swoich praw na drodze sądowej warto zgromadzić odpowiednie dowody na potwierdzenie okoliczności zalania oraz jego skutków, np. zdjęcia, rachunki za naprawy czy opinie fachowców.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

CZy mogę złożyć kolejny dowody do sprawy?
Witam. Mam za sobą 2 sprawy rozwodowe. 13-go października była druga rozprawa. Wyrok ma zapaść za 2 tygodnie (27 października). Czy mogę w tym momencie jeszcze złożyć kolejne dowody? Mam na myśli nagrania, screeny z rozmów, których wcześniej nie złożyłam, a mogą być przydatne w rozstrzygnięciu wyroku. Rozwód z orzeczeniem o winie....
Kolizja przy wyprzedzaniu.
Witam, miałem kolizję drogową. Podczas wykonywania manewru wyprzedzania kolumny samochodów jeden z nich stwierdził, że również chce wyprzedzić. Pech chciał, że zrobił to w momencie gdy ja go wyprzedzałem i przetarliśmy się bokami. Gdy zjechaliśmy na parking, kierowca powiedział, że to jest moja wina bo wyprzedzałem na ciągłej a on rozpoczął manewr idealnie w momencie gdy pojawiła się przerywana linia. Gwoli ścisłości manewr rozpocząłem zgodnie ...
Żądanie obniżenia wysokości czynszu.
Czy jest coś takiego, że można wnioskować do wspólnoty o obniżenie czynszu z powodu nadmiernych hałasów dobiegających z sąsiedniej nieruchomości, które uniemożliwiają i bardzo utrudniają dotychczasowe zamieszkiwanie bo są długotrwałe i codzienne. Wybiegam w przyszłość, jeśli Wspólnota z tym nic nie zrobi, bo nie poszło jeszcze pismo....
Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku.
Witam sprzedałam mieszkanie które nabyłam w spadku po rodzicach ustawowo nastąpiło to w 2012 roku a sądownie 2019 czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży....

Wyszukiwarka