Zalanie mieszkania.

Witam, już któryś raz z kolei sąsiad zalewa mi łazienkę, zgłaszałam to do swojego ubezpieczyciela, wypłacił mi odszkodowanie, tydzień temu znów zalał mi łazienkę, po rozmowie z sąsiadem zaczynam się trochę obawiać czy mogę znowu to zgłosić, bo sąsiad ma pretensje , że jeśli znów zgłoszę to jemu pójdzie składka do góry, a poza tym powiedział, że wpędzam go w koszty.
Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąpić i czy muszę się bać?
anonim cytuj
08-09-2023
To bardziej problem na gruncie stosunków sąsiedzkich a nie prawny.
W kwestii prawnej - masz pełne prawo zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.
Składka sąsiada to jego problem - to nie Ty wpędzasz go w koszty, tylko on sam się w nie wpędza zalewając ci mieszkanie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąpić i czy muszę się bać?

Z perspektywy prawa polskiego, jeśli doznajesz szkody na skutek działań sąsiada, masz pełne prawo dochodzić swoich roszczeń. W odniesieniu do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela:

Jeżeli posiadasz stosowne ubezpieczenie, nie ma przeszkód prawnych, by zgłaszać szkodę każdorazowo, kiedy do niej dojdzie. Ubezpieczyciel, po ustaleniu okoliczności i wysokości szkody, powinien wypłacić Ci odszkodowanie zgodnie z umową ubezpieczenia.

W odniesieniu do składki ubezpieczeniowej sąsiada - jeśli jego działania prowadzą do częstych szkód, istnieje ryzyko wzrostu składki ubezpieczeniowej. Jednak to jest konsekwencją jego własnych działań, a nie Twojego zgłoszenia. Z punktu widzenia prawnego, to nie Ty jesteś odpowiedzialna za ewentualne podwyższenie jego składki.

To bardziej problem na gruncie stosunków sąsiedzkich a nie prawny.

Chociaż problem zalania może mieć aspekty dotyczące stosunków sąsiedzkich, ma on także wymiar prawny. Jeżeli sąsiad wielokrotnie powoduje szkody, możesz dochodzić od niego naprawienia szkody na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia.

Pamiętaj, że w przypadku konieczności dochodzenia swoich praw na drodze sądowej warto zgromadzić odpowiednie dowody na potwierdzenie okoliczności zalania oraz jego skutków, np. zdjęcia, rachunki za naprawy czy opinie fachowców.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy mieszkanie po mojej śmierci będzie tylko córki?
Mieszkam z córką w mieszkaniu własnościowym ,księgi wieczyste są na mnie. Mam syna który już się zrzekł mieszkania notarialnie. Moje pytanie co muszę zrobić ,żeby córka bez problemów po mojej śmierci mogła w nim mieszkać....
kupiłem telefon od osoby prywatnej.
Witam , potrzebuję porady prawnej . Partner zakupił telefon od osoby prywatnej za 2500 zł . Po 3 tygodniach telefon został zablokowany , ponieważ był zakupiony na raty w plusie i osoba nie spłaca . Partner posiada fakturę kupna sprzedaży z komisu gdzie rzekoma osoba ten telefon zakupiła , po czym sprzedała go mojemu partnerowi . Co w tej sytuacji ? Czy istnieje możliwość , żeby odzyskać pieniądze ? Odblokować telefon ?...
Skierowanie na badania okresowe, a termin odbycia.
Pracodawca wystawia pracownikowi skierowanie na badania okresowe. Wiadomo, że jest to traktowane jak polecenie pracodawcy i pracownik musi je wykonać. Ale czy pracodawca ma prawo wskazać konkretny termin, który wiąże pracownika? Czy też jedynym terminem jest data końca obowiązywania obecnego orzeczenia lekarskiego?...
Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?
Dnia 2 września skończyła mi się umowa,dzisiaj jest 14 wrzesień,a świadectwa pracy nadal nie otrzymałam,były pracodawca nie odbiera telefonów. Kiedy powinien mi wystawić świadectwo pracy ?...

Wyszukiwarka