Zalanie mieszkania.

Witam, już któryś raz z kolei sąsiad zalewa mi łazienkę, zgłaszałam to do swojego ubezpieczyciela, wypłacił mi odszkodowanie, tydzień temu znów zalał mi łazienkę, po rozmowie z sąsiadem zaczynam się trochę obawiać czy mogę znowu to zgłosić, bo sąsiad ma pretensje , że jeśli znów zgłoszę to jemu pójdzie składka do góry, a poza tym powiedział, że wpędzam go w koszty.
Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąpić i czy muszę się bać?
anonim cytuj
08-09-2023
To bardziej problem na gruncie stosunków sąsiedzkich a nie prawny.
W kwestii prawnej - masz pełne prawo zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.
Składka sąsiada to jego problem - to nie Ty wpędzasz go w koszty, tylko on sam się w nie wpędza zalewając ci mieszkanie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąpić i czy muszę się bać?

Z perspektywy prawa polskiego, jeśli doznajesz szkody na skutek działań sąsiada, masz pełne prawo dochodzić swoich roszczeń. W odniesieniu do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela:

Jeżeli posiadasz stosowne ubezpieczenie, nie ma przeszkód prawnych, by zgłaszać szkodę każdorazowo, kiedy do niej dojdzie. Ubezpieczyciel, po ustaleniu okoliczności i wysokości szkody, powinien wypłacić Ci odszkodowanie zgodnie z umową ubezpieczenia.

W odniesieniu do składki ubezpieczeniowej sąsiada - jeśli jego działania prowadzą do częstych szkód, istnieje ryzyko wzrostu składki ubezpieczeniowej. Jednak to jest konsekwencją jego własnych działań, a nie Twojego zgłoszenia. Z punktu widzenia prawnego, to nie Ty jesteś odpowiedzialna za ewentualne podwyższenie jego składki.

To bardziej problem na gruncie stosunków sąsiedzkich a nie prawny.

Chociaż problem zalania może mieć aspekty dotyczące stosunków sąsiedzkich, ma on także wymiar prawny. Jeżeli sąsiad wielokrotnie powoduje szkody, możesz dochodzić od niego naprawienia szkody na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia.

Pamiętaj, że w przypadku konieczności dochodzenia swoich praw na drodze sądowej warto zgromadzić odpowiednie dowody na potwierdzenie okoliczności zalania oraz jego skutków, np. zdjęcia, rachunki za naprawy czy opinie fachowców.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

problem ze zwierzętami sąsiadów
Witam. Mam problem z sąsiadem. Nawet z dwoma. Jeden sąsiad ma około 10 kotów których ilość z roku na rok się powiększa, na wiosnę i jesień kotki chodzą w ciąży. Drugi też ma ale około pięciu. Te stworzonka całymi dniami siedzą u mnie koło domu, chodzą po samochodach rysując je, jak zostawię otwarty garaż lub piwnice od razu tam wchodzą i wszystko obsikują. Zostawię buty na zewnatrz? Już obsikane, urządziły sobie u mnie toaletę wszędzie są ich odc...
Świadectwo pracy
Witam, pracodawca wysłał świadectwo pracy drogą mailową (bez pieczątek, podpisany). Wyczytałam, że jeżeli pracownika nie było ostatniego dnia pracy pracodawca ma obowiązek dostarczyć je listem poleconym. Pracodawca został o tym poinformowany drogą mailową i telefonicznie(SMS). Zero odzewu. Co dalej? Jakie podjąć kroki?...
Nie chce zgodzić się na rozwód.
Witam mam pytanie. Mam ślub kościelny. Ale nie chce się zgodzić na rozwód Co mogę zrobić jak ewentualnie jak dostanę pozew? Żeby tego uniknąć....
Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza.
Dziś odebrałem 2 listy. Jeden z 21.11.23 - postanowienie upadłości konsumenckiej o którą się staram. Drugi z 29.11.23 z urzędu skarbowego który poszedł również do agencji pracy która zatrudnia mnie na umowę zlecenie. Jest tam napisane aby pracodawca nie uiszczał wynagrodzenia do wysokości tam 3500 z groszami zobowiązanemu. Raz że to jedyne moje źródło dochodu. Prace rozpocząłem od 2 listopada za 24zł brutto po 5 h dziennie. Ja około 2000 zarobię....

Wyszukiwarka