Uznanie za bezskuteczną umowę darowizny.

Witam,
mam pytanie, odnośnie wyroku sądu, który uznał za bezskuteczną umowę darowizny, ponieważ udowodniono, że mój tato specjalnie przepisał na mnie nieruchomość, by uciec od zajęcia komorniczego domu (ma długi). Czy uznanie umowy darowizny za bezskuteczną oznacza unieważnienie tej umowy i ja nigdy tak naprawdę nie miałam na siebie tego domu, czyli nigdy nie byłam właścicielem?
anonim cytuj
08-09-2023
Nie. Uznanie czynności (tu darowizna) za nieważną dotyczy tylko wierzyciela który wystąpił ze skargą. Ten wierzyciel może prowadzić egzekucję z tego składnika majątku, pomimo iż właścicielem jesteś Ty.
Chodzi o to, że muszę podpisać oświadczenie, że nie mam i nigdy w przeszłości nie miałam na siebie nieruchomości i teraz nie wiem czy mogę taki dokument podpisać.

Obecnie właścicielem domu jest już wierzyciel, ale czy okres od zawarcia darowizny do wyroku, w którym wierzyciel przejmuje dom uznaje się, że to ja byłam właścicielem?
Skarga pauliańska nie unieważnia darowizny. Sprawia tylko że wierzyciel ma prawo prowadzić egzekucję z takiego majątku. Technicznie nadal to ty byłaś właścicielem, Tak więc nie nie możesz złożyć oświadczenia że nie byłeś właścicielem nieruchomości

Rozumiem, dziękuję za pomoc.
 
anonim cytuj
08-09-2023
mam pytanie, odnośnie wyroku sądu, który uznał za bezskuteczną umowę darowizny, ponieważ udowodniono, że mój tato specjalnie przepisał na mnie nieruchomość, by uciec od zajęcia komorniczego domu (ma długi). Czy uznanie umowy darowizny za bezskuteczną oznacza unieważnienie tej umowy i ja nigdy tak naprawdę nie miałam na siebie tego domu, czyli nigdy nie byłam właścicielem?


Nie, uznanie umowy darowizny za bezskuteczną wobec wierzyciela nie oznacza jej całkowitego unieważnienia. Skarga pauliańska, która doprowadziła do uznania umowy za bezskuteczną, działa jedynie w stosunku do wierzyciela wnioskującego o unieważnienie darowizny. Oznacza to, że wierzyciel ten może prowadzić egzekucję z tej nieruchomości, mimo że formalnie jesteś jej właścicielem.

Chodzi o to, że muszę podpisać oświadczenie, że nie mam i nigdy w przeszłości nie miałam na siebie nieruchomości i teraz nie wiem czy mogę taki dokument podpisać.


Nie możesz podpisać takiego oświadczenia. Chociaż wierzyciel uzyskał możliwość egzekucji z tej nieruchomości dzięki skardze pauliańskiej, w okresie od zawarcia umowy darowizny do wyroku uznającego darowiznę za bezskuteczną, formalnie byłaś właścicielem tej nieruchomości.

Skarga pauliańska nie unieważnia darowizny. Sprawia tylko że wierzyciel ma prawo prowadzić egzekucję z takiego majątku. Technicznie nadal to ty byłaś właścicielem, Tak więc nie nie możesz złożyć oświadczenia że nie byłeś właścicielem nieruchomości


Zgadza się. Skarga pauliańska nie unieważnia darowizny wobec wszystkich, ale jedynie wobec skarżącego wierzyciela. Przez cały czas trwania umowy darowizny, aż do momentu jej uznania za bezskuteczną przez sąd, byłaś formalnie właścicielem nieruchomości. Tak więc, nie możesz złożyć oświadczenia, że nigdy nie byłaś właścicielem nieruchomości.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zgodnie z polskim prawem, w przypadku gdy darowizna została dokonana w celu szkody dla wierzyciela, skarga pauliańska może być przez niego wniesiona. Jednak skarga pauliańska nie ma za zadanie unieważnienia umowy darowizny jako takiej, ale sprawia, że jest ona bezskuteczna wobec konkretnego wierzyciela, który ją wniósł.
 
anonim cytuj
09-09-2023
mam pytanie, odnośnie wyroku sądu, który uznał za bezskuteczną umowę darowizny, ponieważ udowodniono, że mój tato specjalnie przepisał na mnie nieruchomość, by uciec od zajęcia komorniczego domu (ma długi). Czy uznanie umowy darowizny za bezskuteczną oznacza unieważnienie tej umowy i ja nigdy tak naprawdę nie miałam na siebie tego domu, czyli nigdy nie byłam właścicielem?


Nie, uznanie umowy darowizny za bezskuteczną nie oznacza, że nigdy nie byłaś właścicielem nieruchomości. Byłaś właścicielem od momentu zawarcia umowy darowizny aż do momentu, w którym sąd uznał ją za bezskuteczną wobec wierzyciela, który wniósł skargę pauliańską.

Chodzi o to, że muszę podpisać oświadczenie, że nie mam i nigdy w przeszłości nie miałam na siebie nieruchomości i teraz nie wiem czy mogę taki dokument podpisać.


Nie możesz podpisać takiego oświadczenia. Mimo że wierzyciel uzyskał możliwość egzekucji z tej nieruchomości w wyniku wyroku sądu na podstawie skargi pauliańskiej, przez pewien okres byłaś formalnie właścicielem tej nieruchomości.

Skarga pauliańska nie unieważnia darowizny. Sprawia tylko że wierzyciel ma prawo prowadzić egzekucję z takiego majątku. Technicznie nadal to ty byłaś właścicielem, Tak więc nie nie możesz złożyć oświadczenia że nie byłeś właścicielem nieruchomości


Zgadza się. Skarga pauliańska działa jedynie w stosunku do wierzyciela, który ją wniósł. Dlatego przez okres od momentu zawarcia umowy darowizny do momentu uzyskania przez wierzyciela możliwości egzekucji z tej nieruchomości byłaś jej formalnym właścicielem.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

jak dzieli się renta rodzinna po zmarłym rodzicu
Jak jest z rentą rodzinną jak jeden z rodziców umiera i jest 3 dzieci uczących się? Jak jest wypłacana? W równych kwotach, procentowo dzielona?...
Wyrok w zawieszeniu u spłata szkody.
Dzień dobry. Mam wyrok w zawieszeniu za przywłaszczenie mienia (3 lata). Dostałem nakaz spłaty powstałej szkody. Kończy mi się wyrok a nie zdążę spłacić całej kwoty z nakazu zapłaty. Czy w tym przypadku sąd odwiesi mi wyrok i pójdę do więzienia?...
Kopiowanie ubrań innych projektantów
Witam. Czy kopiowanie ubrań od innych projektantów i promowanie jako swoich jest legalne? Czy można zgłosić tą działalność gdzieś? Jak dla mnie to nie uczciwe praktyki i cierpią na tym artyści którym są kradzione pomysły. Dzięki....
Gdzie zgłosić płatność kartą od 10 zł?
Witam, gdzie mogę zgłosić właściciela sklepu, który notorycznie nie daje mi zapłacić kartą za zakupy, chociaż terminal na ladzie świeci i działa? To powtarza się notorycznie od około pół roku nawet gdy kwota za zakupy jest większa niż jakieś drobne typu 10 złotych....

Wyszukiwarka