Czynsz spółdzielnia mieszkaniowa.

Witam mam takie pytanie czy spółdzielnia mieszkaniowa może tak podnosić czynsz za mieszkanie w wieżowcu 2 pokoje z kuchnia 47m wiec tak 01.01.2023 miałem czynsz 769zl w lutym już musiałem zapłacić 01.02.2023 894zl i teraz 01.09.2023 musze zapłacić 1190zl jest to mieszkanie własnościowe generalnie przez rok czynsz wzrósł 100%.
anonim cytuj
08-09-2023
To czy mieszkanie ma status mieszkania spółdzielczego, spółdzielczo- własnościowego, czy odrębną własność to spółdzielnia mieszkaniowa jest administratorem budynku /lokalu/. Na opłaty za lokal mieszkalny składają się składniki :zaliczka za ogrzewanie lokalu, zaliczka za wodę i ścieki, zaliczka za podgrzanie wody, koszty zarządu częścią wspólną, fundusz remontowy.
Przed podwyżką powinieneś otrzymać informację jaki składnik wpłyną na zmianę wysokości opłat. W ostatnim okresie większość zmian opłat (podwyżki) to wzrost cen za centralne ogrzewanie, podgrzanie wody (jeżeli ciepłą wodę mamy ze spółdzielni/miasta), woda i ścieki oraz wywóz śmieci.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Witam mam takie pytanie czy spółdzielnia mieszkaniowa może tak podnosić czynsz za mieszkanie


Spółdzielnie mieszkaniowe mają prawo do ustalania i zmieniania wysokości opłat związanych z administrowaniem nieruchomościami. Niemniej jednak, taka decyzja musi być oparta na rzeczywistych kosztach związanych z zarządzaniem i utrzymaniem nieruchomości, a także musi być podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz statutem spółdzielni.

Główne zasady i procedury dotyczące ustalania opłat przez spółdzielnie mieszkaniowe reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Ważne jest, aby:

Zwrócić uwagę na składniki czynszu, które zostały opisane w Post 2. Jak słusznie zauważono, składniki te mogą się zmieniać w zależności od rzeczywistych kosztów poniesionych przez spółdzielnię.
Upewnić się, że przed wprowadzeniem jakiejkolwiek podwyżki czynszu, spółdzielnia prawidłowo poinformowała lokatorów o przyczynach takiej podwyżki oraz o jej zakresie.
Sprawdzić, czy podwyżki są uzasadnione rzeczywistym wzrostem kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, a także czy nie naruszają one praw lokatorów.
Jeżeli uznasz, że podwyżki czynszu są nieuzasadnione lub zostały wprowadzone z naruszeniem przepisów prawa, masz prawo podjąć odpowiednie kroki w celu zakwestionowania ich wysokości. W tym celu warto zapoznać się z uchwałami i decyzjami organów spółdzielni dotyczącymi ustalania opłat oraz ewentualnie rozważyć działania prawne w celu zakwestionowania podwyżek.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Wyznaczenie pieczy zastępczej.
Sąd wyznaczył opiekuna prawnego (wychowawcę z placówki, brak pokrewieństwa) dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej pomimo braku zgody tej osoby. Czy od wyroku sądu rejonowego można się odwołać? Czy wnioskodawca musi wnieść z tego tytułu opłatę (jaką)?...
Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu umowy zlecenie?
Umowa zlecenie na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia. W jaki sposób rozwiązać taką umowę żeby pracodawca nie mógł się ubiegać o ewentualne odszkodowanie za wypowiedzenie umowy? Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu?...
Hotel zmienił pokój za dopłatą, co robić?
Dzisiaj zadzwonili do nas z hotelu (tydzień przed wyjazdem) w którym zrobiliśmy rezerwację i wpłaciliśmy zaliczkę, że nie mają dla nas pokoju 4os który zarezerwowaliśmy, a w zamian mogą nam dać dwa pokoje dwu osobowe, do których musielibyśmy dużo dopłacić, jesteśmy 4os rodziną i chcieliśmy pokój na cztery osoby. Co mamy zrobić w tej sytuacji?...
Dziwny zapis w umowie wynajmu mieszkania.
Wynajmuje mieszkanie i w umowie mam zapis o tym, ze za kazdym razem gdy ktos u mnie nocuje mam obowiazek powiadamiac wlasciciela? Moim zdaniem to dosc dziwne, bo godzi w moja prywatnosc i wiadomo czasem nie da sie przewidziec czy ktos zostanie. Czy to ma moc prawna lub w ogóle jest legalne? A także czy w razie gdyby właściciel chciał skontrolować mieszkanie to czy może? Wejść kiedy chce i w ogóle?...

Wyszukiwarka