Umowa o dożywocie.

Witam, w 2016roku została mi przepisana działka z domem. Siostra mamy nie posiada dzieci z mężem są tylko we dwoje. Z racji tego iż moi rodzice całe życie pomagali finansowo mamy siostrze np. w spłacie rat kredytu na dach, wymianę okien, zrobienie tarasu, wymiana odrodzenia, dlatego zgodziłam się podpisać umowę o dożywocia z ciotką i wujkiem. Niestety od jakiegoś czasu nasze relacje się pogorszyły ciotka ciągle chciała więcej i więcej oczywiście nie pomoc w kwestii zakupów tylko gotówka. Od miesiąca nie jeżdżę tam gdyż po prostu nie mam psychicznie ochoty na awantury. W dniu dzisiejszym otrzymałam odręcznie napisany list z ksero rachunków do wezwania zapłaty 5500zl .Wypisane tam jest iż od stycznia jedzenie co miesiąc tysiąc złotych, leki 100, prąd, gaz i inne. Ręce mi opadły gdyż mimo otrzymywanej gotówki do ręki były robione zakupy i wiele innych. Byłam na każde zawołanie wizyty w szpitalu. Na chwilę obecną nie wiem co robić dalej.
anonim cytuj
26-10-2023
Umowa o dożywocie jest powiązana z przeniesieniem własności. Z opisu nie wynika by nieruchomość jaką nabyłą Pani w 2016 roku należała wcześniej do pani wuja i ciotki. Tak więc powstaje pytanie czy umowa jaką zawarła Pani z wujem i ciotką była to umowa dożywocia czy też może umowa nieodpłatnej służebności dożywotniej mieszkania. To zasadnicza różnica, która wpływa na zakres Pani obowiązków względem tych osób. Jakimś ułatwieniem może być analiza treści aktu notarialnego i sprawdzenie do czego względem wujka i ciotki zobowiązała się Pani. Potem przyjdzie czas na ustalenie czy żądania pani wuja i ciotki są zasadne (w całości lub w części) czy też nie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Była to umowa o dożywocie. Zapewnienie odzieży żywności światła opieki lekarskiej i pochowku.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Jeżeli porozumienie będzie niemożliwe to może Pani wnieść o zmianę niektórych/wszystkich obowiązków na rentę na rzecz każdego z dożywotników. Ewentualnością jest także sprzedaż nieruchomości ewentualnie rozwiązanie umowy dożywocia przez sąd.
PRZEPIS PRAWNY:
art. 913 Kodeks cywilny
§ 1. Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.
§ 2. W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Dziś mam zamiar zabrać swoje rzeczy z domu którego jestem właścicielem. Znając ciotkę po ostatnim numerze nie obejdzie się pewnie bez policji. Jakie mam prawa jako jeszcze właściciel domu. Na wszystko co chce zabrać posiadam rachunki. Dom będę chciała sprzedać z umową dożywocia ewentualnie zrezygnować bo nie widzę już szans na dogadanie po takich sytuacjach.
 
anonim cytuj
26-10-2023
W dniu dzisiejszym otrzymałam odręcznie napisany list z ksero rachunków do wezwania zapłaty 5500zl

W świetle art. 913 Kodeksu cywilnego, jeżeli po zawarciu umowy o dożywocie stosunki między dożywotnikiem a zobowiązanym uległy pogorszeniu do tego stopnia, że nie można wymagać od nich utrzymania bezpośredniej styczności, istnieje możliwość wniesienia do sądu o zamianę wszystkich lub niektórych obowiązków wynikających z umowy na dożywotnią rentę. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach sąd może rozwiązać umowę o dożywocie na wniosek jednej ze stron, jeśli dożywotnik był zbywcą nieruchomości.

Jeżeli porozumienie będzie niemożliwe to może Pani wnieść o zmianę niektórych/wszystkich obowiązków na rentę na rzecz każdego z dożywotników.

Tak jest, zgodnie z art. 913 § 1 Kodeksu cywilnego, można wnioskować o zamianę wszystkich lub niektórych obowiązków na dożywotnią rentę, jeżeli zachodzą okoliczności uniemożliwiające dalsze bezpośrednie kontakty między stronami.

Dziś mam zamiar zabrać swoje rzeczy z domu którego jestem właścicielem.

Jako właściciel nieruchomości ma Pani prawo do swobodnego korzystania z niej oraz do dysponowania rzeczami, które są jej częścią, pod warunkiem, że nie narusza to praw i korzyści wynikających z umowy o dożywocie. Jeśli posiada Pani dowody zakupu (rachunki) dla przedmiotów, które chce Pani zabrać, to potwierdzają one Pani prawo własności do tych rzeczy.

Jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości z umową o dożywocie, to taka transakcja jest możliwa, ale nowy nabywca przejmuje wszystkie obowiązki związane z umową. Jeśli z kolei chce Pani zrezygnować z umowy o dożywocie, zgodnie z art. 913 § 2 Kodeksu cywilnego, można wnioskować o rozwiązanie umowy w sądzie w wyjątkowych okolicznościach, jeśli dożywotnik był zbywcą nieruchomości.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Zatrudnienie
Dzień dobry. Pracodawca zatrudnia na podstawie umowy zlecenie lub lub działalność gospodarcza. Na czym polega to drugie? I czy jest to zgodne z prawem ...
Oszustwo w ogłoszeniu.
Witam, zakupiłem mieszkanie, ogłoszenie było wystawione przez biuro nieruchomości. Po zakupie mieszkania i podpisania aktu notarialnego blok, w którym kupiłem mieszkanie okazał się o 30 lat starszy pośrednik nakłamał w ogłoszeniu, ponieważ podał rok wybudowania nieruchomości zupełnie inny czynsz również okazał się dużo wyższy we wtorek mam mu zapłacić wynagrodzenie za pośrednictwo uważam, że w tej sytuacji umowa z pośrednikiem powinna zostać zer...
Samochód z wadą prawną.
Witam otóż kupiłem samochód nie drogi bo kosztował mnie 4 tysiące zł, chcąc go zarejestrować za kilka dni nie mogłem bo był zarejestrowany na inną osobę kilka dni wstecz. Więc dzwoniłem do osoby, która mi sprzedała, mówił mi że zaraz pójdzie zgłosić sprzedawcę auta i mogę za kilka dni z powrotem iść i zarejestrować na siebie. W między czasie po obejrzeniu dokładnie auta znalazłem w schowku umowę starą a wręcz nową. Właściciel auta sprzedał komuś ...
Dni wolne
Dzień dobry. Czy jeśli według przepisów w grudniu przypada dla pracownika 10dni wolnych od pracy czy w to wliczają się również święta czy nie? Czy jest gdzieś jakiś konkretny przepis to wyjaśniający?...

Wyszukiwarka