Służebność drogi.

Witam
Mam w księdze wieczystej jak jak i inni właściciele sąsiednich nieruchomości ,,bezpłatne użytkowanie, przejazd przechód przez działkę należącą do pana....(10 domów z służebnością drogi ). Mam kilka pytań
1. Co z służebnością w razie śmierci właściciela drogi?
2. Czy może właściciel nam zamknąć drogę?
3. Kto powinien zadbać o nową nawierzchnię na drodze i ewentualne naprawy? Właściciel drogi czy my jako służebnicy?
4. Kto w zimie ma dbać o stan drogi(odśnieżanie)?
5. Czy taką drogę można uzyskać przez zasiedzenie i na jakich warunkach?
anonim cytuj
08-09-2023
1. Służebność dotyczy gruntu a nie właściciela. Zmieni się właściciel a służebność na nieruchomości pozostaje.
2. Nie
3. Co postanowiono w tytule prawnym ustanawiającym służebność na temat remontu i utrzymania drogi?
4. Czytaj pkt. 3.
5. Nie. Nie jesteś przecież samoistnym posiadaczem nieruchomości a jedynie korzystasz z niej na zasadzie ustanowionej służebności. Korzystasz z niej na podstawie tytułu prawnego ustanawiającego służebność (aktu notarialnego czy wyroku sądu).
W księdze wieczystej pisze tak: przysługuje bezpłatna i nieograniczona w czasie służebność gruntowa , przy czym zakres wykonywania służebności będzie ograniczony do prawa przechodu i przejazdu przez cała działkę a także na prawie przeprowadzenia odpowiednich urządzeń przesyłowych służących do przesyłu mediów ( inst wod kan, teletechniczna, gazowa elektryczna ) oraz swobodnego dostępu do tych urządzeń w celu wykonywania napraw i konserwacji z obowiązkiem niezwłocznego przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Wiec nie ma nic o utrzymaniu drogi odśnieżaniu. Nawierzchnia jest taka ze doły doliny, z ledwością da się jechać i jak się chodzi tez trzeba uważać. Co oznacza ten wpis w księdze? Co ze stanem technicznym drogi i odśnieżaniem?( było to pole- droga zrobiona po polu- glina trawa i kupa kamieni
 
anonim cytuj
08-09-2023
Czytaj art. 289 kc. Właściciel nieruchomości władnącej, to właściciel na rzecz którego ustanowiona została służebność.
W księdze wieczystej pisze tak.

Nikt o to nie pytał. Nie pisz tego co wiesz, tylko zerknij do kwitu który ustanowił służebność. Często jednak w tytule nie określano, kto ma utrzymać drogę - więc art. 289 kc.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Co z służebnością w razie śmierci właściciela drogi?

Służebność gruntowa, jak zaznaczono w poście, odnosi się do nieruchomości, a nie do właściciela. Jeżeli właściciel zmieni się (np. na skutek śmierci), służebność nadal będzie obowiązywała na rzecz danej nieruchomości.

Czy może właściciel nam zamknąć drogę?

Nie, właściciel nie może uniemożliwić korzystania z drogi w ramach ustanowionej służebności.

Kto powinien zadbać o nową nawierzchnię na drodze i ewentualne naprawy? Właściciel drogi czy my jako służebnicy?

Jeżeli akt ustanawiający służebność (np. akt notarialny) nie zawiera wyraźnych postanowień w tym zakresie, to zgodnie z art. 289 Kodeksu cywilnego odpowiedzialność za stan drogi spoczywa na właścicielu nieruchomości obciążonej służebnością. Jednakże jeżeli służebnicy korzystają z drogi w sposób zbyt intensywny lub nieodpowiedni, co przyczynia się do jej zniszczenia, mogą oni być zobowiązani do pokrycia kosztów naprawy.

Kto w zimie ma dbać o stan drogi(odśnieżanie)?

Skoro w akcie ustanawiającym służebność nie ma wyraźnego postanowienia w tym zakresie, odpowiedzialność spoczywa również na właścicielu nieruchomości obciążonej służebnością, zgodnie z art. 289 Kodeksu cywilnego.

Czy taką drogę można uzyskać przez zasiedzenie i na jakich warunkach?

Nie, drogi obciążonej służebnością nie można uzyskać przez zasiedzenie. Korzystanie z drogi w ramach służebności odbywa się na podstawie tytułu prawnego i nie ma charakteru samoistnego posiadania.

W księdze wieczystej pisze tak... Co oznacza ten wpis w księdze? Co ze stanem technicznym drogi i odśnieżaniem?

Wpis w księdze wieczystej wskazuje, że służebność jest nieograniczona w czasie i dotyczy prawa przechodu i przejazdu przez całą działkę oraz prawa do przeprowadzenia urządzeń przesyłowych i dostępu do nich w celu napraw i konserwacji. Brak wzmianki o utrzymaniu drogi oznacza, że odpowiedzialność za jej stan, zgodnie z art. 289 Kodeksu cywilnego, spoczywa na właścicielu nieruchomości obciążonej służebnością.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

18 tysięcy przychodu rocznego. Czy mam obowiązek opłacać ryczałt do urzędu skarbowego?
Wynajmuje mieszkanie. Mój roczny przychód to 18 tys zł, 1500 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek opłacać ryczałt do urzędu skarbowego?...
Czy powinnam zerwać umowę z PGE
Witam. Po śmierci mamy wzięłam na siebie prąd w PGE gdzie umowa jest do 2023 r aby tata i jak reszta domowników miała prąd. Od wiosny już tam nie mieszkam. Czy związku z tym mogę zerwać z nimi umowę? Albo prąd przepisać na siostrę? Siostra nie pali aby oplacac rachunki a mnie nie stać aby dwa razy rachunki na światło opłacać. Dziękuję...
Licytacja komornicza
Witam, 1/3 udziałów posiadłości będzie wystawiona na licytacje komornicza. Komornik poinformował właściciela 2/3 ze jako najbliższa rodzina (brat) nie może brać udziału w pierwszej licytacji. Czy to prawda?...
Okres wypowiedzenia na L4
Witam chciałabym się upewnić w jednej sprawie a mianowicie; Mam stała umowę o pracę, złożyłam wypowiedzenie kierowniczka kazała odpracować 1.5 miesiąca z 3miesiecy. Ok konczy się czas odpracowania a ja wylądowałam na l4 od początku października i raczej juz do końca odpracowania na nim zostanę (termin mija 10.11.2021). Moje pytanie czy jeśli będę tego 10tego na l4 to moja umowa wygasnie? Czy muszę być tego dnia w pracy zeby umowa dobiegła końc...

Wyszukiwarka