Umowa przedwstępna - obowiązki stron.

Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki stron w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej. Kto odpowiada za zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej w celu podpisania notarialnego ? Wydaje mi się ze kupujący, ale mogę się mylić. Czy kupujący może żądać np.: aneksu do umowy przedwstępnej celem sprostowania, gdyż brak części zapisów dot. nieruchomości uniemożliwia uzyskanie kredytu ?
anonim cytuj
08-09-2023
Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki stron w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej. Kto odpowiada za zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej w celu podpisania notarialnego ? Wydaje mi się ze kupujący, ale mogę się mylić. Czy kupujący może żądać np.: aneksu do umowy przedwstępnej celem sprostowania, gdyż brak części zapisów dot. nieruchomości uniemożliwia uzyskanie kredytu ?

To zależy od waszego uznania, możecie ustalić, że to obowiązek kupującego, możecie ustalić, że to obowiązek sprzedającego.
Jeśli te zapisy aneksu nie zmienią waszych ustaleń, a jedynie sprecyzują ewentualne wątpliwości to owszem może. Natomiast jeśli aneks miałby w jakikolwiek sposób zmienić postanowienia umowy ( Co do ceny, przedmiotu umowy - to jest tylko przykład ) to nie musisz się na niego godzić.
W umowie przedwstępnej nie zostało określone, kto odpowiedzialny jest za ustalenie terminu podpisania umowy z notariuszem, dlatego chciałbym ustalić, kto ponosi winę za nie ustalenie wizyty u notariusza w terminie przed terminem jaki został wskazany w umowie.
Aneks do umowy przedwstępnej miał dotyczyć dopisania działki stanowiącej drogę dojazdową do umowy przedwstępnej, kupujący uważa że brak takiego aneksu uniemożliwił mu uzyskanie kredytu a tym samym zakup działki.

To kto w takiej sytuacji poniesie winę będzie zależało od okoliczności. Na dzień dzisiejszy nie sposób jest tego ocenić. W razie sporu sądowego sąd może uznać ze winny jest kupujący lub sprzedający jak tez obaj jednocześnie. Jako strony umowy przedwstępnej zarówno kupujący jak tez sprzedający powinni dążyć do zawarcia umowy przyrzeczonej. W sytuacji gdy nie jest to ustalone w umowie i żaden z was nie kwapi się do ustalenia terminu uznałabym, że jesteście winni w takim samym stopniu.
Co do drogi: czyją własność stanowi działka ? Czy zapewnił Pan kupującego, że nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej ?
Jasne, rozumiem, czyli sąd ocenia sytuację faktyczną w tym wypadku i ta strona nie dążyła do zawarcia umowy zdaniem sądu będzie udana za winną. W umowie przedwstępnej nie było zapisów, która strona jest odpowiedzialna za ustanowienie kontaktu z notariuszem, byłem przekonany że ciąży to na kupującym. Jeśli chodzi o drogę, stanowi ona współwłasność moją i innych mieszkańców i zapewniłem że otrzyma również udział w tej drodze, ale nie było o tym informacji w umowie przedwstępnej, dlatego kupujący domagał się aneksu.


Jeśli nie zostało określone w umowie która ze stron powinna ustalić termin wizyty u notariusza to nie można na ten moment z góry określić kto jest winny ewentualnego niezawarcia umowy przyrzeczonej. Pytanie co macie w pozostałych zapisach umowy, czy są jakieś ogólne postanowienia które jednak można odczytywać w ten sposób, że nakładają one na jedną, bądź druga stronę obowiązek podjęcia działań zmierzających do zawarcia umowy przyrzeczonej i aby te działania były podjęte w określonym terminie. Bez analizy treści umowy nie sposób jest wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, ale na podstawie tych szczątkowych informacji co do braku zapisu o ustaleniu terminu wizyty u notariusza można stwierdzić tak jak już wcześniej wskazałam, że przypisanie winy jednej ze stron (lub obu stronom) będzie zależało od okoliczności.
Co do udziału w działce drogowej - skoro takie były ustalenia stron co do przedmiotu sprzedaży to informacja o udziale w prawie własności działki drogowej powinna być zawarta w umowie. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, a określenie przedmiotu umowy do takich istotnych postanowień należy.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Jeśli kupujący twierdzi, że nie mógł uzyskać kredytu z powodu braku w umowie przedwstępnej informacji dotyczącej udziału w działce drogowej, jest to uzasadnione stanowisko. Brak informacji o udziale w działce, która jest drogą dojazdową, może wpłynąć na decyzję kredytową banku. Z tego powodu w przypadku takich niejasności w umowie warto jest sporządzać aneksy sprostowujące, tak aby obie strony były pewne co do treści umowy i warunków zawarcia umowy przyrzeczonej.

Ponadto, jeśli umowa nie określa wyraźnie, która ze stron ma podjąć działania w kierunku zawarcia umowy notarialnej, to kwestię tę należy rozstrzygać na podstawie ogólnych zasad prawa cywilnego. W myśl art. 355 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązanie do dokonania określonego świadczenia obejmuje obowiązek jego wykonania zgodnie z treścią zobowiązania oraz wymaganiami dobrej wiary. Dlatego obie strony powinny podejmować działania zgodnie z wymaganiami dobrej wiary, dążąc do realizacji umowy.

Jeśli doszło do sytuacji, w której kupujący domagał się aneksu do umowy z powodu nieuwzględnienia w niej udziału w działce drogowej, a sprzedający był tego świadom, to sprzedający powinien się zgodzić na taki aneks. Nieuwzględnienie tak ważnego elementu może bowiem być podstawą do uznania, że umowa przedwstępna nie określała w pełni warunków umowy przyrzeczonej, co może mieć wpływ na jej ważność.

Podsumowując:

W przypadku niejasności w umowie przedwstępnej, szczególnie jeśli dotyczy to przedmiotu umowy, warto sporządzać aneksy sprostowujące.
Odpowiedzialność za ustalenie terminu spotkania u notariusza w sytuacji, gdy umowa przedwstępna tego nie określa, będzie zależeć od ogólnych zasad prawa cywilnego i wymagań dobrej wiary.
Informacja o udziale w prawie własności działki drogowej powinna być zawarta w umowie przedwstępnej, jeśli była to część ustaleń stron.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Podział mieszkania.
Jestem prawnym właścicielem mieszkania (mama ma dożywotkę). Było to wcześniej mieszkanie mamy i taty. Tato był alkoholikiem, był też pozbawiony praw rodzicielskich do mnie i był w separacji z mamą. Aby uchronić mieszkanie przed komornikiem, zostało one przepisane ( Przepisanie mieszkania lub domu ) na mnie. Nie mieszkam w tym mieszkaniu już kilka lat. Mieszka w nim moja mama i dwóch braci. Jeden z braci nie pracuje i w żaden sposób nie dokłada si...
Fanpage na Facebooku chce mnie zgłosić za naruszenie praw autorskich do prokuratury
Dzień dobry, Na jednej z grup znalazłem post, gdzie jeden z członków wytyka fanpagowi błędy edukacyjne w opiece nad zwierzętami. Potwierdza to screenshotami. Na drugiej grupie dosłownie cytowałam tekst tamtego chłopaka i wrzuciłam takie same screenshoty z fanpaga (które on zrobił) Teraz fanpage grozi mi, że pójdzie do prokuratury za naruszenie praw autorskich. Pisze do mnie, że przekazane informację są nieprawdziwe, a udostepnianie bez jej zg...
Wszczęcie egzekucji po latach.
W 2018 roku sąd wydał nakaz zapłaty z zasądzonymi odsetkami od dnia wymagalności faktury do dnia zapłaty. W tym samym roku sprawa poszła do komornika, który wobec bezskuteczności egzekucji ją umorzył w 2020 roku. W przyszłym roku planuję ponownie złożyć wniosek o egzekucję aby sprawa się nie przedawniła. I tutaj mam pytanie o odsetki za opóźnienie. Proszę o informację czy dobrze rozumuję: 1. Odsetki zasądzone przez sąd do dnia uprawomocnienia...
Odrzucenie spadku. Czy za nienarodzone dziecko muszę się zrzec?
Witam wszystkich. Zmarła siostra mamy. Mama jedzie w poniedzialek do notariusza zrzec się spadku. Wiem ze od tej chwili mam 6 miesiecy na to. Jestem w ciąży termin na marzec. Czy za nienarodzone dziecko musze sie zrzec? Jak to zrobić? Nie jestem mężatką i nie wiem czy ojciec dziecka je uzna, bo raz mówi tak a raz inaczej. ...

Wyszukiwarka