Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy?

Witam serdecznie.
Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy. Wniosek składała babcia. Ja obecnie przebywam za granicą. Dodam, że babci nie chcą wydać mimo że ma na to notarialne przyzwolenie które razem podpisałyśmy. Twierdzą, że musi odebrać rodzic. Gdzieś wyczytałam.ze syn jednak może,ale potrzebuję potwierdzenia. Może ktoś miał podobna sytuację.
anonim cytuj
25-11-2022
Zgodnie z polskim prawem, osoba, która ukończyła 13 rok życia, ma prawo do samodzielnego posługiwania się dowodem osobistym, a zatem również do jego odbioru. Zasada ta jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie dowodów osobistych.

W szczególności, § 14 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi: "Osoba, która ukończyła 13 rok życia, ma prawo do samodzielnego posługiwania się dowodem osobistym oraz do odbioru dowodu osobistego."

To oznacza, że 14-latek ma prawo do odbioru dowodu osobistego, niezależnie od tego, kto składał wniosek. Wydaje się, że odmowa wydania dowodu przez urząd może wynikać z niezrozumienia przepisów, błędu, albo szczególnych okoliczności danego przypadku.

Proponuję więc powołać się na powyższy przepis.
 
anonim cytuj
24-07-2023
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie jestem w szoku, że odmówili babci wydania dowodu, skoro przepisy są jasne w tej kwestii.
Zasada ta jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie dowodów osobistych.

A może wie ktoś, jakie kroki powinnam podjąć, gdyby nadal odmawiali wydania dowodu mimo przedstawienia im tego rozporządzenia? Czy jest jakaś instancja wyżej, do której mogłabym się odwołać w tej sytuacji?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeśli urząd odmawia wydania dowodu osobistego 14-latkowi mimo jasnych przepisów w tej kwestii, istnieją określone kroki prawne, które można podjąć:

Zacytowany przepis, tj. § 14 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie dowodów osobistych, jednoznacznie stanowi, że osoba, która ukończyła 13 rok życia, ma prawo do odbioru dowodu osobistego.

W przypadku odmowy wydania dowodu osobistego przez urząd, można podjąć następujące kroki:

Złożenie skargi do Prezesa Urzędu Gminy (lub Miasta w przypadku większych miast) na działanie lub bezczynność organu wydającego dowód. Skarga taka powinna być rozpatrzona w ciągu 30 dni od dnia jej wpływu.

W sytuacji, gdy odpowiedź na skargę jest niezadowalająca, istnieje możliwość złożenia skargi na działanie organu samorządowego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia?
Mam umowę o pracę. Od września przebywam na L4 bo miałam operację. Mój stan zdrowia na ten moment nie pozwala mi wrócić do tej pracy, bo nie mogę dźwigać. W jaki sposób w trybie natychmiastowym bez konsekwencji można rozwiązać umowę. Nie chce iść do pracy i po badania o zdolność bo to strata czasu....
przebieg historii pracy
Witam serdecznie. Ciezko chory znajomy przebywa za granica i pobiera zasilek chorobowy. Ubezpieczalnia wymaga podania przebiegu historii pracy z Polski. I tu zaczyna sie problem. Znajomy nie jezdzi do Polski, gdyz nikogo tam nie ma i stan zdrowia mu juz nie pozwala. Umyslowo tez nie do konca jest sprawny i tak np potrafi wymienic rozne zaklady karne , w ktorych odbywal kare i jednoczesnie pracowal, kilka firm, w ktorych rowniez pracowal, ale juz...
Rejestr karny.
Dostałam wyrok, kara grzywny wyrok uprawomocnił się 28 października 2022 r. Czy to oznacza że do tego dnia będę w w rejestrze karanych, kiedy będę mogła wziąć zaświadczenie o niekaralności?...
Przysposobienie dziecka.
Pierwsza żona zmarła. Wziąłem ponownie ślub i mam córkę 15 lat skończone. Czy obecna żona ma wszelkie prawa do mojej córki czy coś powinniśmy zrobić ( adopcja ) ....

Wyszukiwarka