Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy?

Witam serdecznie.
Czy 14-latek może osobiście odebrać dowód tymczasowy. Wniosek składała babcia. Ja obecnie przebywam za granicą. Dodam, że babci nie chcą wydać mimo że ma na to notarialne przyzwolenie które razem podpisałyśmy. Twierdzą, że musi odebrać rodzic. Gdzieś wyczytałam.ze syn jednak może,ale potrzebuję potwierdzenia. Może ktoś miał podobna sytuację.
anonim cytuj
25-11-2022
Zgodnie z polskim prawem, osoba, która ukończyła 13 rok życia, ma prawo do samodzielnego posługiwania się dowodem osobistym, a zatem również do jego odbioru. Zasada ta jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie dowodów osobistych.

W szczególności, § 14 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi: "Osoba, która ukończyła 13 rok życia, ma prawo do samodzielnego posługiwania się dowodem osobistym oraz do odbioru dowodu osobistego."

To oznacza, że 14-latek ma prawo do odbioru dowodu osobistego, niezależnie od tego, kto składał wniosek. Wydaje się, że odmowa wydania dowodu przez urząd może wynikać z niezrozumienia przepisów, błędu, albo szczególnych okoliczności danego przypadku.

Proponuję więc powołać się na powyższy przepis.
 
anonim cytuj
24-07-2023
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie jestem w szoku, że odmówili babci wydania dowodu, skoro przepisy są jasne w tej kwestii.
Zasada ta jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie dowodów osobistych.

A może wie ktoś, jakie kroki powinnam podjąć, gdyby nadal odmawiali wydania dowodu mimo przedstawienia im tego rozporządzenia? Czy jest jakaś instancja wyżej, do której mogłabym się odwołać w tej sytuacji?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeśli urząd odmawia wydania dowodu osobistego 14-latkowi mimo jasnych przepisów w tej kwestii, istnieją określone kroki prawne, które można podjąć:

Zacytowany przepis, tj. § 14 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie dowodów osobistych, jednoznacznie stanowi, że osoba, która ukończyła 13 rok życia, ma prawo do odbioru dowodu osobistego.

W przypadku odmowy wydania dowodu osobistego przez urząd, można podjąć następujące kroki:

Złożenie skargi do Prezesa Urzędu Gminy (lub Miasta w przypadku większych miast) na działanie lub bezczynność organu wydającego dowód. Skarga taka powinna być rozpatrzona w ciągu 30 dni od dnia jej wpływu.

W sytuacji, gdy odpowiedź na skargę jest niezadowalająca, istnieje możliwość złożenia skargi na działanie organu samorządowego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od sprzedaży samochodu.
Dzień dobry. Chciałbym sprzedać samochód 3 miesiące po jego zakupie. Cena na umowie wynosi 20 tys. zł, natomiast podatek PCC-3 zapłaciłem od kwoty 28 tys. zł. Jeżeli sprzedam samochód za 30 tys. zł to podatek 12% muszę zapłacić od kwoty, która jest na umowie czy od 28 tys. zł?...
Sądowy nakaz spotkania z wnukiem.
Sprawa jest dość ciężka dla Nas i dla Naszego dziecka. Moi rodzice wytoczyli nam pismo sądowe o nakaz spotkania z wnukiem. Od kilku lat nie ma z nimi kontaktu. Jestem w terapii z racji problemów które zapoczątkowały się już w życiu dziecka, rodzice znęcali się nade mną i rodzeństwem. Przemoc fizyczna i psychiczna była na początku dziennym. To strasznie toksyczni ludzie, wszystkie swoje niepowodzenia zwalali na nas, i obarczali nas wina za wszys...
Kara łączna.
Czy w sytuacji zbiegu różnych kar tzn. warunkowego i bezwzględnego oraz ograniczenia wolności sąd orzeka karę mieszaną czy może połączyć karę ograniczenia i zamienić ja na bezwzględne pozbawienie wolności?...
Oszustwo kredytowe.
Zostałam zmanipulowana telefonami i zaciągnęłam duży kredyt, wpłaciłam go na konto podane przez oszustów.. pieniądze straciłam jest jakaś szansa żeby walczyć miał może ktoś podobną sytuację i porozmawia ze mną co robić dalej....

Wyszukiwarka