Problem z kaucją.

Witam, niedługo mija miesiąc od momentu zdania mieszkania. Przy zdawaniu wszystko ok, teraz nagle właściciel mi pisze, że potrąca mi ok 1/3 kaucji na poczet zaległych rachunków (to ok) oraz 1/3 za koszty sprzątania mieszkania, a dokładniej kamień w toalecie, na blacie w kuchni oraz w kabinie prysznicowej. Zapytałem skad ta cena, odpisał, że tyle kosztowały go srodki czystości, poprosiłem o rachunek i na razie cisza
Moje pytania
1. Na protokole zdawczo odbiorczym nie ma nic o ww "kamieniu", po prostu sa wszystkie sprzęty i że wszystko jest ok. Czy właściciel może mi teraz nagle doliczyć koszt sprzatania mieszkania? Pomijam kwestie, że kamienia jest tyle ile może stworzyć się po prostu podczas użytkowania
2. Gdyby był brak komunikacji ze strony właściciela ew. stałby przy tym, że tyle kosztowało go czyszczenie i nie odda mi pieniędzy to co mogę zrobić?
anonim cytuj
08-09-2023
Czy oddałaś mieszkanie w takim stanie, w jakim go przejęłaś? Np. czy kamień był wtedy na prysznicu, czy ściany były tak samo czyste/brudne jak przy zdawaniu mieszkania (czyli: jeżeli były czyste na początku wynajmu, to czy je odmalowałaś na koniec?)
 
anonim cytuj
08-09-2023
hej, co do ścian nie ma problemu. co do kamienia-niestety nie pamiętam + nie było robionych zdjęć przed, tylko protokół zdawczo odbiorczy
więc co teraz? A nawet gdyby kamień był wynikiem naszego działania to czy właściciel może podać sobie kwoty "z kosmosu" czy powinien mi udowodnić, że faktycznie tyle wydał na czyszczenie?
 
anonim cytuj
08-09-2023
W pierwszej kolejności, najważniejsze jest to, że jeśli w protokole zdawczo-odbiorczym nie ma żadnej informacji o stanie pewnych elementów mieszkania (takich jak kamień w łazience czy na blacie kuchennym), to właściciel nie ma podstawy, aby potrącać z kaucji koszty związane z ich usuwaniem. Protokół jest ważnym dokumentem potwierdzającym stan mieszkania w momencie przekazania i zwrotu.
Na protokole zdawczo odbiorczym nie ma nic o ww "kamieniu", po prostu są wszystkie sprzęty i że wszystko jest ok.


Jeśli protokół zdawczo-odbiorczy stwierdza, że wszystko jest w porządku, wynajmujący nie ma podstaw do potrącenia kosztów związanych z usunięciem kamienia.

Co do kosztów sprzątania: jeśli wynajmujący chce potrącić pewną sumę z kaucji, powinien przedstawić dowody dotyczące rzeczywistych kosztów, które poniosło się na sprzątanie czy zakup środków czystości. Nie może więc podać sobie kwot "z kosmosu". Jeśli nie dostarczy dowodów potwierdzających te koszty, nie ma prawa do potrącenia tych kwot.

poprosiłem o rachunek i na razie cisza


Jeśli wynajmujący nie dostarczy dowodów kosztów, masz prawo domagać się zwrotu pełnej kwoty kaucji.

W przypadku braku komunikacji lub niechęci ze strony wynajmującego do rozwiązania sprawy, możesz rozważyć podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania pieniędzy. Zanim jednak do tego dojdzie, warto jest na piśmie wezwać wynajmującego do zwrotu kaucji, podając konkretne argumenty i termin zwrotu.

Mam nadzieję, że informacje te pomogą w rozwiązaniu Twojego problemu. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Współwłaściciel - czy może zameldować kogoś bez mojej zgody.
Witam, Aktualnie szykuję papiery do zniesienia współwłasności. Czy jest jakaś droga prawna abym jako współwłaściciel zabezpieczył nieruchomość przed zameldowaniem osób trzecich?...
PODWAŻENIE WPISU W KARCIE ZGONU.
Mężczyzna umiera w domu, podczas nieobecności reszty domowników. Zwłoki znajduje syn i wzywa lekarza. Lekarz stwierdza "przyczynę naturalną" i wyklucza przestępstwo, co potwierdza policja. Lekarz wypytuje syna, który znalazł ciało, o stan zdrowia ojca. Syn odpowiada, że trudno ocenić, bo ojciec nie należał nawet do żadnej placówki medycznej i pewnie ze 20 lat nie był u lekarza. Na podstawie oceny wizualnej denata lekarz stwierdza, że zm...
Niezapłacony czynsz, wypowiedzenie najmu.
Witam, od 2 miesięcy zalegam z czynszem w prywatnej kamienicy dostałem pisemne wypowiedzenie najmu bez uprzedniego pisma o uregulowanie płatności w ciągu miesiąca i odłączono mi gaz czy tak można?...
Alimenty na córkę oraz niespłacony dług
Witam. Rozstałam się z partnerem z którym mam córkę. Był mi winien 5tys z czego 3tys nie oddał. Ma zasądzone alimenty 1tys zł na dziecko. W maju dostałam od niego przelew 2tys ( bez żadnego tytułu) po czym napisał,żebym te pieniądze przelała dla jego kolegi. Napisałam,że absolutnie nie i zostawiam te 2tys sobie na poczet zaległego długu. Po czym on stwierdził że w takim razie, te pieniądze mają być na alimenty za maj i czerwiec. Moje pytanie. ...

Wyszukiwarka