Wypowiedzenie umowy o pracę ze strony pracodawcy.

Witam, co się stanie gdy pracodawca da Ci wypowiedzenie umowy o prace na czas określony bez przyczyny i po zakończeniu dnia pracy i nie podpisze się wypowiedzenia i w ten sam dzień pójdzie się na L4?.
anonim cytuj
08-09-2023
Rozumiem, że nie jesteś prawnie chroniony przed wypowiedzeniem.
W przypadku , gdy pracownik nie podpisze złożonego mu wypowiedzenia umowy o pracę wówczas zostanie sporządzona notatką służbowa. Wypowiedzenie rozpoczyna wtedy swój bieg i kończy się wraz z jego upływem.
w ten sam dzień pójdzie się na L4?

Ten fakt nie przerywa biegu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Wypowiedzenie rozpocznie swój bieg.
Pracownik nie musi składać podpisu na wypowiedzeniu aby było ono ważne - wystarczy, że zostało mu ono wręczone.
Podpis jest dowodem wręczenia wypowiedzenia, ale nie jest wymagany. W razie sporu wystarczy, ze pracodawca ma inne dowody, np. świadków, którzy są w stanie potwierdzić, że doszło do wręczenia wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
da ci wypowiedzenie umowy o prace na czas określony bez przyczyny

PRZEPIS PRAWNY:
art 30
§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
Pozostaje sad pracy i zadanie uznania wypowiedzenia za nieskuteczne i przywrócenie do pracy , odszkodowania.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwania podpisu pracownika na wypowiedzeniu, aby było ono ważne. Podpis pracownika jest jedynie dowodem wręczenia wypowiedzenia. Jeśli pracodawca nie uzyska tego podpisu, może posłużyć się innymi dowodami wręczenia, takimi jak np. świadkowie. W przypadku podjęcia przez pracownika decyzji o przejściu na zwolnienie lekarskie (L4) tego samego dnia, kiedy otrzymał wypowiedzenie, bieg wypowiedzenia nie zostaje przerwany. Wypowiedzenie będzie nadal trwało zgodnie z wyznaczonym terminem.

W odpowiedzi na Post 2:

Dokładnie. Wręczenie wypowiedzenia pracownikowi rozpoczyna bieg terminu wypowiedzenia. Brak podpisu pracownika na dokumencie nie wpływa na ważność wypowiedzenia, choć podpis jest pomocny w potwierdzeniu faktu wręczenia. Przejście na zwolnienie lekarskie tego samego dnia nie wpływa na bieg terminu wypowiedzenia.

W odpowiedzi na Post 3:

Zgadza się. Warto podkreślić, że podpis pracownika jest jedynie dowodem wręczenia, ale nie jest wymogiem formalnym, by wypowiedzenie było ważne. W przypadku sporu o fakt wręczenia wypowiedzenia, pracodawca może korzystać z innych dowodów, w tym ze świadków, aby udowodnić, że wypowiedzenie zostało wręczone pracownikowi.


Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, zarówno zawartej na czas określony, jak i na czas nieokreślony. Jeśli pracodawca wypowiedział umowę o pracę na czas określony bez wskazania przyczyny, pracownik może podważyć ważność tego wypowiedzenia i zwrócić się do sądu pracy z żądaniem uzyskania odszkodowania lub przywrócenia do pracy.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Co jeśli pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia, ale później podczas procesu w sądzie pracy przedstawi jakieś powody, które byłyby uzasadnione? Czy wtedy sąd może uznać wypowiedzenie za ważne, mimo że w dokumencie wypowiedzeniowym przyczyny nie było? I jak wtedy mogę się bronić?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę, niezależnie od tego, czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony. Jeżeli przyczyna nie została wskazana w oświadczeniu, wypowiedzenie może być uznane za nieważne. W takiej sytuacji pracownik ma prawo zwrócić się do sądu pracy z żądaniem uzyskania odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

@up

Jeśli pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia w oświadczeniu, a następnie próbował przedstawić powody podczas procesu sądowego, sąd pracy będzie oceniał sytuację w oparciu o dowody przedstawione przez obie strony. Jednakże nieuwzględnienie przyczyny w oświadczeniu o wypowiedzeniu jest uchybieniem formalnym, które może wpłynąć na ważność wypowiedzenia.

Jeśli chodzi o obronę w takiej sytuacji:

Możesz podważać wiarygodność i rzetelność później przedstawionych przez pracodawcę przyczyn, wskazując na ich niezgodność z rzeczywistą sytuacją lub brak dowodów na ich poparcie.
Możesz podkreślić, że przyczyna wypowiedzenia powinna była zostać wskazana w momencie wręczenia wypowiedzenia, a jej brak stanowi naruszenie postanowień art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, co wpływa na nieważność wypowiedzenia.
Jeśli dysponujesz dowodami na to, że przedstawione przez pracodawcę powody byłyby niewystarczające lub nieprawdziwe, powinieneś je przedstawić w sądzie.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

wniosek o urlop
Chciałabym się zorientować czy osoba która dzierzy stanowisko,, szefa'', może bez powodu mnie wyrzucić z pracy mimo że to ona zawiniła. Mianowicie pod koniec miesiąca zgłosiłam nieobecność w pracy w dniu 5.09., wypisałam urlop. Osoba ta widziała ta kartkę, a że mamy wystawiany grafik kilka dni przed końcem miesiąca, zazwyczaj jest to 5 dni to zaraz po dowiedzeniu się ze jest grafik i zapoznaniu z nim zgłosiłam nieobecność (taka zasada w pracy). B...
Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.
Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części....
Adoptowaliśmy dwa psy ze schroniska, umowa adopcyjna na narzeczonego. Jakie kroki mogę podjąć żeby psy zostały ze mną?
Dzień dobry! Otóż 2 lata temu adoptowaliśmy dwa psy ze schroniska. Umowa adopcyjna została spisana na narzeczonego. W związku z zakończeniem związku partner wyprowadza się ze wspólnego mieszkania, w którym mieszkaliśmy od początku razem, bierze psy ze sobą. Jakie kroki mogę podjąć żeby psy zostały ze mną lub inne, przychylne dla mnie rozwiązanie tej sprawy? Dziękuję....
Reklamacja sprzętu elektronicznego.
Witam, prowadzę serwis komputerowy, klient przyniósł na wymianę baterii swój laptop ponieważ szybko się rozładowywała. Bateria została szybko wymieniona, przetestowana, ładowała się i działo wszystko. Po dwóch dniach klient do mnie pisze że laptop umarł w czasie pracy, odebrałem od sprzęt i rzeczywiście nie uruchamiał się, uszkodził się chip na płycie głównej, z powodu braku sprzętu do takiej naprawy oddałem sprzęt do serwisu który takie wymiany ...

Wyszukiwarka