Wypowiedzenie umowy o pracę ze strony pracodawcy.

Witam, co się stanie gdy pracodawca da Ci wypowiedzenie umowy o prace na czas określony bez przyczyny i po zakończeniu dnia pracy i nie podpisze się wypowiedzenia i w ten sam dzień pójdzie się na L4?.
anonim cytuj
08-09-2023
Rozumiem, że nie jesteś prawnie chroniony przed wypowiedzeniem.
W przypadku , gdy pracownik nie podpisze złożonego mu wypowiedzenia umowy o pracę wówczas zostanie sporządzona notatką służbowa. Wypowiedzenie rozpoczyna wtedy swój bieg i kończy się wraz z jego upływem.
w ten sam dzień pójdzie się na L4?

Ten fakt nie przerywa biegu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Wypowiedzenie rozpocznie swój bieg.
Pracownik nie musi składać podpisu na wypowiedzeniu aby było ono ważne - wystarczy, że zostało mu ono wręczone.
Podpis jest dowodem wręczenia wypowiedzenia, ale nie jest wymagany. W razie sporu wystarczy, ze pracodawca ma inne dowody, np. świadków, którzy są w stanie potwierdzić, że doszło do wręczenia wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
08-09-2023
da ci wypowiedzenie umowy o prace na czas określony bez przyczyny

PRZEPIS PRAWNY:
art 30
§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
Pozostaje sad pracy i zadanie uznania wypowiedzenia za nieskuteczne i przywrócenie do pracy , odszkodowania.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwania podpisu pracownika na wypowiedzeniu, aby było ono ważne. Podpis pracownika jest jedynie dowodem wręczenia wypowiedzenia. Jeśli pracodawca nie uzyska tego podpisu, może posłużyć się innymi dowodami wręczenia, takimi jak np. świadkowie. W przypadku podjęcia przez pracownika decyzji o przejściu na zwolnienie lekarskie (L4) tego samego dnia, kiedy otrzymał wypowiedzenie, bieg wypowiedzenia nie zostaje przerwany. Wypowiedzenie będzie nadal trwało zgodnie z wyznaczonym terminem.

W odpowiedzi na Post 2:

Dokładnie. Wręczenie wypowiedzenia pracownikowi rozpoczyna bieg terminu wypowiedzenia. Brak podpisu pracownika na dokumencie nie wpływa na ważność wypowiedzenia, choć podpis jest pomocny w potwierdzeniu faktu wręczenia. Przejście na zwolnienie lekarskie tego samego dnia nie wpływa na bieg terminu wypowiedzenia.

W odpowiedzi na Post 3:

Zgadza się. Warto podkreślić, że podpis pracownika jest jedynie dowodem wręczenia, ale nie jest wymogiem formalnym, by wypowiedzenie było ważne. W przypadku sporu o fakt wręczenia wypowiedzenia, pracodawca może korzystać z innych dowodów, w tym ze świadków, aby udowodnić, że wypowiedzenie zostało wręczone pracownikowi.


Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, zarówno zawartej na czas określony, jak i na czas nieokreślony. Jeśli pracodawca wypowiedział umowę o pracę na czas określony bez wskazania przyczyny, pracownik może podważyć ważność tego wypowiedzenia i zwrócić się do sądu pracy z żądaniem uzyskania odszkodowania lub przywrócenia do pracy.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Co jeśli pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia, ale później podczas procesu w sądzie pracy przedstawi jakieś powody, które byłyby uzasadnione? Czy wtedy sąd może uznać wypowiedzenie za ważne, mimo że w dokumencie wypowiedzeniowym przyczyny nie było? I jak wtedy mogę się bronić?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę, niezależnie od tego, czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony. Jeżeli przyczyna nie została wskazana w oświadczeniu, wypowiedzenie może być uznane za nieważne. W takiej sytuacji pracownik ma prawo zwrócić się do sądu pracy z żądaniem uzyskania odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

@up

Jeśli pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia w oświadczeniu, a następnie próbował przedstawić powody podczas procesu sądowego, sąd pracy będzie oceniał sytuację w oparciu o dowody przedstawione przez obie strony. Jednakże nieuwzględnienie przyczyny w oświadczeniu o wypowiedzeniu jest uchybieniem formalnym, które może wpłynąć na ważność wypowiedzenia.

Jeśli chodzi o obronę w takiej sytuacji:

Możesz podważać wiarygodność i rzetelność później przedstawionych przez pracodawcę przyczyn, wskazując na ich niezgodność z rzeczywistą sytuacją lub brak dowodów na ich poparcie.
Możesz podkreślić, że przyczyna wypowiedzenia powinna była zostać wskazana w momencie wręczenia wypowiedzenia, a jej brak stanowi naruszenie postanowień art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, co wpływa na nieważność wypowiedzenia.
Jeśli dysponujesz dowodami na to, że przedstawione przez pracodawcę powody byłyby niewystarczające lub nieprawdziwe, powinieneś je przedstawić w sądzie.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy prawnie mogę starać się po takim czasie o odszkodowanie?
Witam. W lutym 2020 roku zgłosiłem szkode, zerwany dach na budynku gospodarczym po silnych wiatrach. Po oględzinach pracownika z ubezpieczalni stwierdzili , ze drzewo było zjedzone przez robaki a dach zawalił się do środka ze to podejrzane i nie wypłaca odszkodowania. Pisalem sam odwołania i nic. Czy prawnie mogę jeszcze się starać po takim czasie o odszkodowanie? Czy lepiej jakieś pismo wystosować przez prawnika ? Dodam , że po zgłoszeniu szkod...
Ankieta bezpieczeństwa osobowego
Witam. Mąż musi w pracy złożyć ankietę bezpieczeństwa osobowego do informacji tajnych i ścisłe tajnych. Postępowanie sprawdzające trochę trwa, a ja miałam ostatnio nieprzyjemna sytuacje. Mianowicie czeka mnie pewnie sprawa karna ponieważ ukradłam dosyć sporo w sklepie. Jeszcze nie dostałam żadnego wezwania na policję, ale wiem ze tak się stanie. Moja sytuacja wyglada nie ciekawie nie wiem co mnie czeka. Nigdy nie byłam karana ale obawiam si...
Wynajmujemy mieszkanie na umowę na czas nieokreślony. Informacja o chęci wypowiedzenia umowy prawdopodobnie z powodu podwyżki na którą się nie zgodziliśmy.
Dzień dobry, mam pytanie. Wynajmujemy mieszkanie na umowę na czas nieokreślony. 31 lipca dostalismy informacje o chęci wypowiedzenia umowy wynajmu mieszkania. Na zdjęciu wypowiedzenia znajduje się brak powodu, jednak zakładam, że wynika to z chęci podwyżki o 150% podwyżki czynszu, na którą się nie zgodziliśmy. Moje pytanie brzmi: Czy wypowiedzenie jest skuteczne? Czy istnieje coś takiego jak umowa na czas nieokreślony z jednomiesięcznym wypowie...
Zgoda ojca na wyjzad dziecka?
Czy muszę mieć zgodę ojca, który ma takie prawa do dziecka jak ja, gdybym chciała polecieć z rodziną na wakacje, z moim mężem i synem?...

Wyszukiwarka