Wspólne konto

Witam

czy mogę założyć sobie wspólne konto z partnerem, który jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym?
Czy moje wynagrodzenie będzie wtedy brane pod uwagę?
Nie jesteśmy małżeństwem.
anonim cytuj
07-09-2023
czy mogę założyć sobie wspólne konto z partnerem, który jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym?


Tak, możesz założyć wspólne konto z partnerem, niezależnie od jego zobowiązań alimentacyjnych. Polskie prawo nie zabrania zakładania wspólnych kont bankowych z osobami obciążonymi obowiązkiem alimentacyjnym.

Czy moje wynagrodzenie będzie wtedy brane pod uwagę?


Jeśli chodzi o egzekucję alimentów z konta bankowego, Komornik Sądowy dokonuje egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego, który wskazuje dłużnika. Jednak jeśli na wspólnym koncie zgromadzone są środki należące do dwóch osób, istnieje ryzyko, że Komornik może zająć całą kwotę, uznając ją za należącą do dłużnika. W takim przypadku osoba, która nie jest dłużnikiem, musi udowodnić, które środki na koncie należą do niej.

W świetle art. 844 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli wierzytelność jest solidarna albo gdy przedmiotem egzekucji są rzeczy stanowiące współwłasność dłużnika i innych osób, egzekucja obejmuje całą wierzytelność albo rzecz. Z tego przepisu wynika, że w przypadku konta wspólnego, Komornik może podjąć próbę zajęcia całej kwoty.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której środki zostaną potrącone z konta, osoba, której środki zostały zajęte niezasadnie (tj. osoba niebędąca dłużnikiem alimentacyjnym), może podjąć kroki w celu odzyskania swoich środków. Jednym z możliwych środków jest wniesienie do sądu sprzeciwu od czynności komornika zgodnie z art. 839 Kodeksu postępowania cywilnego.

Podsumowując, jeżeli decydujesz się na wspólne konto z osobą obciążoną obowiązkiem alimentacyjnym, musisz być świadoma potencjalnego ryzyka zajęcia środków przez Komornika i ewentualnej konieczności udowodnienia, które środki na koncie są Twoje.
 
anonim cytuj
07-09-2023
Czy jest jakiś sposób, aby uniknąć tego ryzyka zajęcia środków przez Komornika? Czy może rozwiązanie w postaci dwóch oddzielnych kont, z których jeden byłby kontem do otrzymywania wynagrodzenia, byłoby bezpieczniejsze?
 
anonim cytuj
07-09-2023
Jeśli chodzi o ryzyko zajęcia środków przez Komornika z konta wspólnego, istnieją pewne metody, które mogą pomóc w zminimalizowaniu tego ryzyka:

Trzymanie środków na dwóch oddzielnych kontach: To zdecydowanie jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Jeśli Twoje wynagrodzenie wpływa na osobne konto, które nie jest współwłasnością z dłużnikiem alimentacyjnym, środki na tym koncie są chronione przed egzekucją wierzytelności dłużnika.

Umowy między współwłaścicielami konta: Można zawrzeć umowę między współwłaścicielami konta, w której dokładnie określone są udziały każdej strony w środkach zgromadzonych na koncie. Chociaż nie gwarantuje to pełnej ochrony przed działaniami komornika, może stanowić dowód w sprawie udziałów w środkach zgromadzonych na koncie.

Informowanie banku o udziałach w środkach: Niektóre banki pozwalają klientom na określenie, jakie procentowe udziały w środkach zgromadzonych na koncie przypisane są do każdego współwłaściciela. Może to pomóc w przypadku próby zajęcia środków przez komornika, ale nie jest to rozwiązanie pełne i nie wszystkie banki oferują taką możliwość.

W świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka zajęcia środków przez komornika jest trzymanie środków na oddzielnym koncie, niebędącym współwłasnością z dłużnikiem alimentacyjnym.
 
anonim cytuj
07-09-2023
Jeśli chodzi o zajęcie środków przez Komornika, oczywiście, że twoje pieniądze będą narażone. Jeśli masz na tyle odwagi, by trzymać swoje pieniądze na wspólnym koncie z dłużnikiem, to musisz być gotowa na konsekwencje. Pamiętaj, że według art. 844 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli środki na wspólnym koncie należą do dwóch osób, Komornik może podjąć próbę zajęcia całej kwoty. Powodzenia z udowadnianiem, które pieniądze są twoje.

Jeśli zastanawiasz się nad rozwiązaniem w postaci dwóch oddzielnych kont, powinnaś to zrobić od razu. Wydaje się, że to jedyny logiczny krok w tej sytuacji. Ale oczywiście, decyzja należy do ciebie. Pamiętaj tylko, by nie narzekać później, gdy coś pójdzie nie tak.
 
anonim cytuj
07-09-2023

Sugerowane Tematy

Spłata długu po licytacji/przetargu.
Dokonałem spłaty długu już po przetargu/licytacji, komornik oświadczył, że niestety wiąże go art. 781 kpc i mógł umorzyć egzekucję gdybym okazał potwierdzenie wpłaty zaksięgowane do czasu zakończenia licytacji, a czas na spłatę miałem do końca przetargu. Mimo wszystko po około tygodniu skontaktowałem się z wierzycielami (3 wierzycieli) i wpłaciłem im wszystko to co z nakazów i odsetki (bez kosztów komorniczych) z prośbą o cofnięcie wniosków o egz...
W jaki sposób odzyskać pieniądze od złodzieja za poniesione koszty
Mamie w lutym skradziono tablice rejestracyjne spod zakładu mechanicznego. Znalezli goscia, zapadl wyrok kilka dni temu. Chłopak ma zwrócić jej pieniądze za poniesione koszty. W jaki sposob ma sie to odbyc?...
Podszywanie się i wykorzystywanie wizerunku jednego z rodziców.
Witam serdecznie I proszę o poradę. Syn mojej znajomej mieszkający z nią skradł tożsamość swojej matki i założył co najmniej kilkanaście kont w różnych sklepach internetowych podając tam jej nazwisko i adres oraz swój adres mailowy /matka nie wie jaki. Ciągle zamawia drogie rzeczy. Pod nieobecność matki odbiera paczki. Matka dowiaduje się o tym często dopiero gdy przychodzą ponaglenia zapłaty. Matka płaci wszystkie rachunki i tylko kilkakrotnie...
Adopcja/ rodzina zastępcza
Adopcja/ rodzina zastępcza Czy możliwe jest zabranie dziecka (13l) z Domu Dziecka bez wcześniejszego poznania się rodziców z dzieckiem, bez prób itp.? Jeśli tak, to na jakich zasadach? ...

Wyszukiwarka