Likwidacja stanowiska pracy.

Pracuję w pewnej firmie 9 miesięcy. W połowie sierpnia otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia zgodnie z umową o pracę. Powód zwolnienia > likwidacja stanowiska pracy podyktowana spadkiem obrotów w firmie.
Wypowiedzenie zostało podpisane przez obie strony. To jednak nie koniec.
Dwa dni temu otrzymałem kolejne pismo od pracodawcy > wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Szczegóły dotyczyły zmiany miejsca wykonywania pracy. Miejsce docelowe: filia firmy oddalona od miejsca mojego zamieszkania o około 500 km. W piśmie tym zostałem również poinformowany, że jeśli do połowy września nie wyrażę zgody na zmianę warunków pracy to mój okres wypowiedzenia zostanie skrócony do jednego miesiąca, czyli do końca września. W mojej opinii pracodawca ewidentnie, stara się manipulować okresem wypowiedzenia i maksymalnie go skrócić niezgodnie z umową o pracę, która została zawarta. To jednak moja prywatna opinia. Dlatego proszę o poradę.
Kolejne pytanie brzmi. Czy w zaistniałej sytuacji należy mi się odprawa ?
Pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób.
Które wypowiedzenie ma pierwszeństwo? Wypowiedzenie umowy o pracę ( podpisane przez obie strony ) czy zmiana warunków pracy.
Czy w przypadku gdybym znalazł nową pracę i zgodził się na skrócenie okresu wypowiedzenia to przysługuje mi odprawa ?
anonim cytuj
03-09-2023
W połowie sierpnia otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia upłynie z ostatnim dniem listopada.
Dwa dni temu otrzymałem kolejne pismo od pracodawcy > wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Szczegóły dotyczyły zmiany miejsca wykonywania pracy. Miejsce docelowe: filia firmy oddalona od miejsca mojego zamieszkania o około 500 km.

2 dni czyli we wtorek 29 sierpnia
Skoro obowiązuje Cię 3 miesięczny okres wypowiedzenia to połowa okresu do którego musisz dać odpowiedź upływa w 46 dniu to sobota 14 października.
Do tego dnia musisz dać odpowiedź - oczywiście odmowną.
PRZEPIS PRAWNY:
§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Czy w zaistniałej sytuacji należy mi się odprawa ?Pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób.

W mojej opinii tak , pracodawca zdał sobie sprawę ze przy tak wskazanym powodzie - likwidacja stanowiska będzie musiał wypłacić odprawę z urzędu i wpadł na pomysł zmiany miejsca pacy wiedząc ze i tak nie wyrazisz zgody na taką zmianę co da mu prawo żeby uznać ze się współprzyczyniłeś do rozwiązania umowy a co za tym idzie zwolni się z wypłaty odprawy.
Które wypowiedzenie ma pierwszeństwo ?

W okresie wypowiedzenia pracodawca może chcieć zmienić warunki umowy ale w tym wypadku nie zmienia to okresu wypowiedzenia. Po połowie czasu jaki masz na odpowiedź do końca okresu wypowiedzenia pracujesz na warunkach jakie obowiązują teraz , pracodawca co najwyżej może Cię wysłać w delegacje do filii oddalonej o 500km.
Połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub płacy w przypadku ich wypowiedzenia przez pracodawcę na podstawie art. 42 § 3 K.p. (wypowiedzenie zmieniające) wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. (...)".

Stanowisko resortu pracy.
 
anonim cytuj
03-09-2023
Czy błędne pouczenie w wypowiedzeniu zmieniającym nie jest tożsame z brakiem pouczenia?
Nie bardzo rozumiem, jak w okresie wypowiedzenia można ... skrócić okres wypowiedzenia.
Brak pouczenia daje prawo o wystąpienie przywrócenia terminu na złożenie pozwu w razie sporu
Podejrzewam , że chodzi tu o skrócenie okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca na podstawie art.
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 36.1. § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Jest to decyzja jednostronna pracodawcy i tu pracownik nie może powiedzieć ,że sie nie zgadza Ważne jest natomiast ze za pozostały okres wypowiedzenia pracownikowi należy sie odszkodowanie w tym wypadku za dwa miesiące
Nie wiem dlaczego pracodawca zadziałał w ten sposób - ewentualna zgoda na zmianę warunków obowiązuje i wchodzi w życie po upływie okresu wypowiedzenia.
Jeżeli znajdziesz prace u innego pracodawcy wcześniej niż upływa okres wypowiedzenia - koniec listopada, to o ile wcześniej sam pracodawca nie skróci okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca na podstawie przepisu podanego wyżej możesz sam zawnioskować o ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy na podstawie art.36§ 6.
Wtedy nie otrzymasz odszkodowania za pozostały czas który miał upłynąć do rozwiązania umowy
Bez względu jaki wariant zostanie zastosowany odprawa z tytułu rozwiązania umowy będzie należna - nadal przyczyna wypowiedzenia umowy leży po stronie pracodawcy
Nie podpisz nic co będzie za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
03-09-2023

Sugerowane Tematy

Wykonywanie pracy niezgodnej ze stanowiskiem.
Sklep wielkopowierzchniowy i należąca do sklepu ( jedna firma ) hurtownia spożywcza , pracownicy zatrudnieni na etatach sprzedawcy , magazynierów . Dotychczas , sklep jak i hurtownia obsługiwane były w kwestiach porządku , czystości w obu obiektach jak również w toaletach dla pracowników oraz klientów , a także szatniach i stołówkach przez zewnętrzną firmę sprzątającą. Na dzień dzisiejszy z powodu braku firmy sprzątającej , pracodawca nakazuje c...
Czy mam obowiązek informować pracodawcę na co choruję?
Dzień dobry. Czy będąc na zwolnieniu L4 czy mam obowiązek informować pracodawcę na co choruję? Informację dostał e-mail owo, że jestem na zwolnieniu i czy muszę od niego odbierać telefony? ( Obecnie jestem na wypowiedzeniu)...
Praca w innym miejscu na urlopie.
Mam taką kwestię. W najbliższych dniach planuję wypowiedzieć UoP z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracuję w agencji, która ma zakaz konkurencji. Wiem, że normalnie jak się jest na urlopie (a ja mam dużo do wykorzystania) to można pracować w innym miejscu. A co w przypadku gdy mam zakaz konkurencji a będę przechodzić do firmy o podobnym profilu co obecna firma? Nie wiem czy to coś zmienia, ale chcę przejść z UoP na B2B (w nowym m...
Czy w sądzie rejonowym udzielą mi informacji na temat pewnej działki i jego właściciela
Witam, chciałabym zapytać, czy aby dowiedzieć się kto jest właścicielem pewnej działki, wystarczy pójść do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym i poprosić o numer księgi tej działki i sprawdzić na portalu internetowym kto nim jest ? Czy też można po prostu dowiedzieć się od razu w tym wydziale? Czy może nie każdy może otrzymać takie informacje? Jak to wygląda ?...

Wyszukiwarka