Likwidacja stanowiska pracy.

Pracuję w pewnej firmie 9 miesięcy. W połowie sierpnia otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia zgodnie z umową o pracę. Powód zwolnienia > likwidacja stanowiska pracy podyktowana spadkiem obrotów w firmie.
Wypowiedzenie zostało podpisane przez obie strony. To jednak nie koniec.
Dwa dni temu otrzymałem kolejne pismo od pracodawcy > wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Szczegóły dotyczyły zmiany miejsca wykonywania pracy. Miejsce docelowe: filia firmy oddalona od miejsca mojego zamieszkania o około 500 km. W piśmie tym zostałem również poinformowany, że jeśli do połowy września nie wyrażę zgody na zmianę warunków pracy to mój okres wypowiedzenia zostanie skrócony do jednego miesiąca, czyli do końca września. W mojej opinii pracodawca ewidentnie, stara się manipulować okresem wypowiedzenia i maksymalnie go skrócić niezgodnie z umową o pracę, która została zawarta. To jednak moja prywatna opinia. Dlatego proszę o poradę.
Kolejne pytanie brzmi. Czy w zaistniałej sytuacji należy mi się odprawa ?
Pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób.
Które wypowiedzenie ma pierwszeństwo? Wypowiedzenie umowy o pracę ( podpisane przez obie strony ) czy zmiana warunków pracy.
Czy w przypadku gdybym znalazł nową pracę i zgodził się na skrócenie okresu wypowiedzenia to przysługuje mi odprawa ?
anonim cytuj
03-09-2023
W połowie sierpnia otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia upłynie z ostatnim dniem listopada.
Dwa dni temu otrzymałem kolejne pismo od pracodawcy > wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Szczegóły dotyczyły zmiany miejsca wykonywania pracy. Miejsce docelowe: filia firmy oddalona od miejsca mojego zamieszkania o około 500 km.

2 dni czyli we wtorek 29 sierpnia
Skoro obowiązuje Cię 3 miesięczny okres wypowiedzenia to połowa okresu do którego musisz dać odpowiedź upływa w 46 dniu to sobota 14 października.
Do tego dnia musisz dać odpowiedź - oczywiście odmowną.
PRZEPIS PRAWNY:
§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Czy w zaistniałej sytuacji należy mi się odprawa ?Pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób.

W mojej opinii tak , pracodawca zdał sobie sprawę ze przy tak wskazanym powodzie - likwidacja stanowiska będzie musiał wypłacić odprawę z urzędu i wpadł na pomysł zmiany miejsca pacy wiedząc ze i tak nie wyrazisz zgody na taką zmianę co da mu prawo żeby uznać ze się współprzyczyniłeś do rozwiązania umowy a co za tym idzie zwolni się z wypłaty odprawy.
Które wypowiedzenie ma pierwszeństwo ?

W okresie wypowiedzenia pracodawca może chcieć zmienić warunki umowy ale w tym wypadku nie zmienia to okresu wypowiedzenia. Po połowie czasu jaki masz na odpowiedź do końca okresu wypowiedzenia pracujesz na warunkach jakie obowiązują teraz , pracodawca co najwyżej może Cię wysłać w delegacje do filii oddalonej o 500km.
Połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub płacy w przypadku ich wypowiedzenia przez pracodawcę na podstawie art. 42 § 3 K.p. (wypowiedzenie zmieniające) wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. (...)".

Stanowisko resortu pracy.
 
anonim cytuj
03-09-2023
Czy błędne pouczenie w wypowiedzeniu zmieniającym nie jest tożsame z brakiem pouczenia?
Nie bardzo rozumiem, jak w okresie wypowiedzenia można ... skrócić okres wypowiedzenia.
Brak pouczenia daje prawo o wystąpienie przywrócenia terminu na złożenie pozwu w razie sporu
Podejrzewam , że chodzi tu o skrócenie okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca na podstawie art.
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 36.1. § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Jest to decyzja jednostronna pracodawcy i tu pracownik nie może powiedzieć ,że sie nie zgadza Ważne jest natomiast ze za pozostały okres wypowiedzenia pracownikowi należy sie odszkodowanie w tym wypadku za dwa miesiące
Nie wiem dlaczego pracodawca zadziałał w ten sposób - ewentualna zgoda na zmianę warunków obowiązuje i wchodzi w życie po upływie okresu wypowiedzenia.
Jeżeli znajdziesz prace u innego pracodawcy wcześniej niż upływa okres wypowiedzenia - koniec listopada, to o ile wcześniej sam pracodawca nie skróci okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca na podstawie przepisu podanego wyżej możesz sam zawnioskować o ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy na podstawie art.36§ 6.
Wtedy nie otrzymasz odszkodowania za pozostały czas który miał upłynąć do rozwiązania umowy
Bez względu jaki wariant zostanie zastosowany odprawa z tytułu rozwiązania umowy będzie należna - nadal przyczyna wypowiedzenia umowy leży po stronie pracodawcy
Nie podpisz nic co będzie za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
03-09-2023

Sugerowane Tematy

Źle naliczone koszty uzyskania przychodów w PIT-11.
Witam, pracowałem na umowę zlecenie przez okres 3 miesięcy. Otrzymałem PIT- dochody znacznie się różnią od rzeczywistych. Wypłata była do ręki. Co teraz zrobić ? Pracodawca twierdzi ze tak ma być....
Związek nieformalny a wypłata ubezpieczenia.
Proszę mi powiedzieć, czy jeśli jestem w związku nieformalnym od 11 lat to czy przysługuję mi coś z ubezpieczenia prywatnego za śmierć teścia. Mam polisę, ale tam jest tylko śmierć rodziców/śmierć rodziców współmałżonka....
Kredyt na nr PESEL
Hej, czy jest możliwość aby wziąć kredyt posiadając czyjś numer PESEL bez serii i numeru dowodu?...
Zachowek.
Dzień dobry. Moja mama ponad 30 lat temu przepisała mieszkanie nowe w bloku mojemu bratu. Posiada ona jeszcze jedną nieruchomość - mieszkanie w starej kamienicy.- wymaga ono generalnego remontu ( wymiany : instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodociągowej, drzwi , podłogi , wyrównania ścian) Mama zrobiła testament u notariusza , w którym do całości spadku powołała moją córkę. Mimo ,że mama jeszcze żyje mój brat już mi zapowiedział że...

Wyszukiwarka