Nagrywanie dźwięku w pracy przez pracodawcę.

Witajcie,
przychodzę z zapytaniem odnośnie sytuacji w mojej pracy. Otóż w sklepie, w którym pracuje są zainstalowane kamery z rejestracją dźwięku. Niejednokrotnie była taka sytuacja, że pracodawca dzwonił do mnie z jakąś sprawą i wiedział wszystko o czym przed chwilą mówiłam do klienta i wiele innych tego typu sytuacji. Czy to jest legalne? Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zgłoszenia pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy?
anonim cytuj
01-09-2023
Nagrywanie dźwięku jest bezprawne.
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 22/2. § 1. Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).
Za naruszenia grozi odp. karna
Możesz zgłosić do PIP
 
anonim cytuj
01-09-2023
Witam
PIP sobie odpuść. Inspektorzy nie są ogarnięci w technice (zazwyczaj) więc nie są w stanie sprawdzić tego monitoringu. Polegają zazwyczaj na oświadczeniu pracodawcy. Sprawdzą wszystko inne co do PIP należy.
Monitoring do UODO jak proponuje cologniola lub do prokuratury, bo to chyba podpada pod nielegalny podsłuch.
Niestety w podobnej sytuacji (u moich znajomych) zgłoszenie do PIP nic nie wniosło. Inspektor zapytał co to za monitoring, pracodawca oświadczył że dla kontroli kradzieży i bez fonii tylko wizja. Inspektor przyjął na wiarę oświadczenie pracodawcy.
 
anonim cytuj
01-09-2023
przychodzę z zapytaniem odnośnie sytuacji w mojej pracy. Otóż w sklepie, w którym pracuje są zainstalowane kamery z rejestracją dźwięku.


W świetle obowiązującego prawa w Polsce, monitoring dźwiękowy w miejscu pracy jest dopuszczalny jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Powinien być uzasadniony konkretnymi potrzebami pracodawcy i zawsze z poszanowaniem prywatności pracowników.

Powyższa sytuacja może naruszać zarówno przepisy Kodeksu pracy, jak i RODO. Oto kilka kwestii, które warto podkreślić:

Art. 22/2. § 1 Kodeksu pracy reguluje, że pracodawca może wprowadzić monitoring wizyjny jedynie w celach ochrony bezpieczeństwa, mienia, kontroli produkcji oraz zachowania tajemnic przedsiębiorstwa. Ten przepis nie odnosi się wprost do monitoringu dźwiękowego.

Zgodnie z RODO, pracodawca musi przestrzegać zasady minimalizacji danych oraz informować pracowników o zakresie, celach i podstawach prawnych przetwarzania ich danych osobowych. Rejestrowanie rozmów pracowników z klientami wbrew ich woli może naruszać te zasady.

Jeśli masz pewność, że monitoring dźwiękowy jest prowadzony bez Twojej wiedzy i zgody, warto rozważyć następujące działania:

Możesz zwrócić się do pracodawcy z prośbą o informacje dotyczące monitoringu dźwiękowego, odwołując się do przepisów RODO.

Można również zgłosić sprawę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który jest odpowiedzialny za nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie danych osobowych. Jeśli monitoring dźwiękowy jest prowadzony niezgodnie z prawem, UODO może nałożyć na pracodawcę sankcje.

W przypadku, gdybyś czuła się krzywdzona przez monitorowanie, masz również prawo do dochodzenia swoich praw w drodze sądowej.

Podsumowując, monitoring dźwiękowy w miejscu pracy jest bardzo wrażliwą kwestią i powinien być prowadzony z poszanowaniem praw pracowników. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady prawnej lub skonsultować się z odpowiednimi organami.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

pytanie odnośnie najmu lokalu
Witam. Mam pytanie odnośnie najmu lokalu. Sytuacja przedstawia się następująco. Dwie osoby mieszkają razem w jednym mieszkaniu. Jedna z nich decyduje się wyprowadzić i za ostatni miesiąc zapłacić kaucją. Na drugą osobę jest umowa najmu, która wygasła kilka miesięcy wcześniej i ci ludzie mieszkają tam bez umowy. Druga osoba, na którą była ta umowa też postanawia się wyprowadzić, bojąc się o brak zwrotu kaucji . Jednak jest początek miesiąca. Moje ...
Widzenia z dzieckiem.
Witam Wszystkich. Z obecna jeszcze żona w styczniu zawarliśmy ugodę pozasądową, że miejscem pobytu naszego syna jest miejsce jej zamieszkania/pobytu. Prawa rodzicielskie mamy takie same. I tu pojawia się problem natury takiej że syna mogę widywać codziennie ale w miejscu zamieszkania żony. Jeśli chce to zabrać chociaż na godzinę do swojego domu słyszę "nie" czy żona ma prawo do tego żeby ustalać mi formę wpisywania z dzieckiem ? Czy sko...
prawa pracownika a zwolnienie z pracy
Człowiek, dobra robota, a tu bum! Przychodzi szef i mówi, że mam wypłynąć. Coś tam gadał o redukcji etatów, ale między nami, chyba po prostu ma mnie na oku. Mam prawo wiedzieć, dlaczego ja, a nie Kowalski z biurka obok, co prawda niesamowicie sympatyczny koleś, ale jako pracownik...no cóż, lepiej przemilczę. To pierwsze. Druga sprawa, mówi coś o odprawie, że mi przysługuje. I tutaj pytanie do was. Jak to jest z tymi odprawami? Jakie są zasady?...
Odszkodowanie za wypadek na rowerze.
Witam serdecznie mąż 4 sierpnia tego roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu został potrącony jak jechał na ścieżce rowerowej przez samochód, pracował na czarno jedyny żywiciel rodziny, czy można się starać o jakąś rentę z ZUS lub ja o jakieś świadczenia na męża jeżeli przeżyje to co najmniej pół roku będzie trwać leczenie....

Wyszukiwarka