Przepuklina

Dzień dobry.
Podczas transportu pieszego pracownik doznał urazu Na brzuchu powstało zgrubienie okazało się że to przepuklina pępkowa Przenosił materiał o masie około 12 kg.
Powiedzcie proszę czy to wypadek przy pracy.
anonim cytuj
01-09-2023
Czasem może nastąpić splot przyczyn tkwiących w organizmie człowieka z przyczynami zewnętrznymi takie stanowisko jest SN (uchwała SN z dnia 11 lutego 1963 r. III PO 15/62, OSPiKA 1964, nr 2, poz. 23), wystąpienie przepukliny, wypadnięcie dysku (wyrok SN z dnia 27 września 1971 r. III CRN 332/71, OSN 1972 r. nr 4, poz. 73), wylew krwi do mózgu (orzeczenie SN z dnia 21 kwietnia 1977 r. III PRN 17/77, PiZS 1978, nr 1, s. 45), zawał serca (wyrok SN z dnia 26 marca 1975 r. III PRN 460/74, OSN 1976, poz. 111) itp. mają charakter wypadku przy pracy, jeżeli są wywołane nadmiernym wysiłkiem
Czy to był nadmierny wysiłek , nie dla mężczyzny ale SN w jednym ze swoich wyroków stwierdził, że okoliczności, iż ciężar przenoszonego przedmiotu nie przekroczył normy dopuszczalnej dla jednego pracownika, nie wyłącza możliwości uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, gdy dla pracownika, który doznał zawału serca, podniesienie ciężaru ze względu na istniejący stan chorobowy, stanowiło nadmierny wysiłek.
Potwierdził to w innym wyroku stwierdzając
"Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby (wyrok SN z dnia 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96 "
Czy należy zgłosić wypadek i uruchomić postępowanie.

W mojej ocenie tak , choć nie wiem jak postąpi pracodawca , tzn. uzna czy też nie.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Najprawdopodobniej zespół powypadkowy wskaże brak przyczyny zewnętrznej i nie zakwalifikuje zdarzenia jako WPP. Warunek - pracownik musi się z tym zgłosić do sądu, bez tego nie da rady.
Pracownicy często mają obawy przed żądaniem sprostowania protokołu powypadkowego. Moim zdaniem niepotrzebnie, bo taki wyrok często może uzmysłowić pracodawcy, że powołuje niekompetentne osoby do przeprowadzania postępowań powypadkowych.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Podczas określania, czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, kluczowym czynnikiem jest obecność przyczyny zewnętrznej. Przy omawianiu przepukliny i innych schorzeń, które mogą pojawić się w wyniku nadmiernego wysiłku lub innych okoliczności, ważne jest uwzględnienie wszystkich faktów i okoliczności, tak aby właściwie sklasyfikować takie zdarzenie.

Podczas transportu pieszego pracownik doznał urazu Na brzuchu powstało zgrubienie okazało się że to przepuklina pępkowa Przenosił materiał o masie około 12 kg.


Fakt, że pracownik przenosił ciężar o masie 12 kg i w wyniku tego doznał urazu w postaci przepukliny, może sugerować nadmierny wysiłek. Jednakże, jak zostało to zasygnalizowane w cytatach z orzeczeń Sądu Najwyższego, kluczowe jest określenie, czy w konkretnych okolicznościach dla danego pracownika przenoszenie tego ciężaru stanowiło nadmierny wysiłek.

Jeśli chodzi o postępowanie w przypadku wypadku przy pracy:

Należy zgłosić wypadek do pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia postępowania powypadkowego i oceny okoliczności zdarzenia.

Jeśli zespół powypadkowy nie zakwalifikuje zdarzenia jako wypadku przy pracy, pracownik ma prawo nie zgadzać się z taką oceną i skierować sprawę do sądu pracy w celu uzyskania odpowiedniej klasyfikacji zdarzenia.

Pracownicy często mają obawy przed żądaniem sprostowania protokołu powypadkowego. Moim zdaniem niepotrzebnie, bo taki wyrok często może uzmysłowić pracodawcy, że powołuje niekompetentne osoby do przeprowadzania postępowań powypadkowych.


Zgadzam się z tą opinią. Jeśli pracownik ma powody do wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzenia postępowania powypadkowego lub jego wyniku, powinien dążyć do wyjaśnienia tej kwestii. Ostateczne ustalenie, czy dany incydent jest wypadkiem przy pracy, należy do sądu pracy w przypadku sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Okres ochronny przedemerytalny.
Znajoma ukończy 56 lat 31 maja tego roku. Dziś dostała wypowiedzenie z pracy, w której pracowała 15 lat, z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, które kończy się 30 kwietnia. Niestety nie jest jeszcze w okresie ochronnym przedemerytalnym. Wypowiedzenie dostała do ręki. Co zrobić aby wypowiedzenie straciło ważność? Jak ma utrzymać się do tego okresu ochronnego przedemerytalnego?...
Wszczęcie egzekucji po latach.
W 2018 roku sąd wydał nakaz zapłaty z zasądzonymi odsetkami od dnia wymagalności faktury do dnia zapłaty. W tym samym roku sprawa poszła do komornika, który wobec bezskuteczności egzekucji ją umorzył w 2020 roku. W przyszłym roku planuję ponownie złożyć wniosek o egzekucję aby sprawa się nie przedawniła. I tutaj mam pytanie o odsetki za opóźnienie. Proszę o informację czy dobrze rozumuję: 1. Odsetki zasądzone przez sąd do dnia uprawomocnienia...
Czy darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku?
Dzień dobry. Chciałbym kupić działkę budowlaną. Koszt to 150k. Problem jest taki, że mam tylko 50k Chciałbym wziąć kredyt na 50k i od rodziców dostałbym kolejne 50k. Jak to wygląda od strony prawnej ? Czy 50k, które dostałbym od rodziców od tak sobie, mogę dostać ? Czy trzeba płacić jakieś wzbogacenie ? A może trzeba oficjalnie gdzieś takie coś zgłaszać czy coś ? Czy po prostu mogą mi dać bez problemu od tak sobie ? Nie chce by skarbówka i i...
Uzupełnienie wniosku o nabycie spadku.
Witam. Dostałem z sądu odpowiedź o uzupełnienie wniosku odnośnie nabycia spadku. 1. Muszę podać adres zamieszkania, ponieważ jeden spadkobierca mieszka za granicą i specjalnie nie odebrał listu. W skrócie osoba, która nie ma kontaktu całe życie z rodziną, nikt nic nie wie. Próbowałem napisać na fb do niego to dostałem odpowiedz przez jego znajomego, że mam nie pisać do niego, bo wyciągnie konsekwencje prawne i nie chce żadnego kontaktu ze strony...

Wyszukiwarka