Przepuklina

Dzień dobry.
Podczas transportu pieszego pracownik doznał urazu Na brzuchu powstało zgrubienie okazało się że to przepuklina pępkowa Przenosił materiał o masie około 12 kg.
Powiedzcie proszę czy to wypadek przy pracy.
anonim cytuj
01-09-2023
Czasem może nastąpić splot przyczyn tkwiących w organizmie człowieka z przyczynami zewnętrznymi takie stanowisko jest SN (uchwała SN z dnia 11 lutego 1963 r. III PO 15/62, OSPiKA 1964, nr 2, poz. 23), wystąpienie przepukliny, wypadnięcie dysku (wyrok SN z dnia 27 września 1971 r. III CRN 332/71, OSN 1972 r. nr 4, poz. 73), wylew krwi do mózgu (orzeczenie SN z dnia 21 kwietnia 1977 r. III PRN 17/77, PiZS 1978, nr 1, s. 45), zawał serca (wyrok SN z dnia 26 marca 1975 r. III PRN 460/74, OSN 1976, poz. 111) itp. mają charakter wypadku przy pracy, jeżeli są wywołane nadmiernym wysiłkiem
Czy to był nadmierny wysiłek , nie dla mężczyzny ale SN w jednym ze swoich wyroków stwierdził, że okoliczności, iż ciężar przenoszonego przedmiotu nie przekroczył normy dopuszczalnej dla jednego pracownika, nie wyłącza możliwości uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, gdy dla pracownika, który doznał zawału serca, podniesienie ciężaru ze względu na istniejący stan chorobowy, stanowiło nadmierny wysiłek.
Potwierdził to w innym wyroku stwierdzając
"Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby (wyrok SN z dnia 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96 "
Czy należy zgłosić wypadek i uruchomić postępowanie.

W mojej ocenie tak , choć nie wiem jak postąpi pracodawca , tzn. uzna czy też nie.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Najprawdopodobniej zespół powypadkowy wskaże brak przyczyny zewnętrznej i nie zakwalifikuje zdarzenia jako WPP. Warunek - pracownik musi się z tym zgłosić do sądu, bez tego nie da rady.
Pracownicy często mają obawy przed żądaniem sprostowania protokołu powypadkowego. Moim zdaniem niepotrzebnie, bo taki wyrok często może uzmysłowić pracodawcy, że powołuje niekompetentne osoby do przeprowadzania postępowań powypadkowych.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Podczas określania, czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, kluczowym czynnikiem jest obecność przyczyny zewnętrznej. Przy omawianiu przepukliny i innych schorzeń, które mogą pojawić się w wyniku nadmiernego wysiłku lub innych okoliczności, ważne jest uwzględnienie wszystkich faktów i okoliczności, tak aby właściwie sklasyfikować takie zdarzenie.

Podczas transportu pieszego pracownik doznał urazu Na brzuchu powstało zgrubienie okazało się że to przepuklina pępkowa Przenosił materiał o masie około 12 kg.


Fakt, że pracownik przenosił ciężar o masie 12 kg i w wyniku tego doznał urazu w postaci przepukliny, może sugerować nadmierny wysiłek. Jednakże, jak zostało to zasygnalizowane w cytatach z orzeczeń Sądu Najwyższego, kluczowe jest określenie, czy w konkretnych okolicznościach dla danego pracownika przenoszenie tego ciężaru stanowiło nadmierny wysiłek.

Jeśli chodzi o postępowanie w przypadku wypadku przy pracy:

Należy zgłosić wypadek do pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia postępowania powypadkowego i oceny okoliczności zdarzenia.

Jeśli zespół powypadkowy nie zakwalifikuje zdarzenia jako wypadku przy pracy, pracownik ma prawo nie zgadzać się z taką oceną i skierować sprawę do sądu pracy w celu uzyskania odpowiedniej klasyfikacji zdarzenia.

Pracownicy często mają obawy przed żądaniem sprostowania protokołu powypadkowego. Moim zdaniem niepotrzebnie, bo taki wyrok często może uzmysłowić pracodawcy, że powołuje niekompetentne osoby do przeprowadzania postępowań powypadkowych.


Zgadzam się z tą opinią. Jeśli pracownik ma powody do wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzenia postępowania powypadkowego lub jego wyniku, powinien dążyć do wyjaśnienia tej kwestii. Ostateczne ustalenie, czy dany incydent jest wypadkiem przy pracy, należy do sądu pracy w przypadku sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Umowa zlecenie.
Dzień dobry, zastanawiam się, czy umowa zlecenie, w której strony nazywane są odpowiednio pracodawcą i pracownikiem, określa się wymiar etatu, zajmowane stanowisko, czy wprost w swojej treści odwołuje się do konkretnych artykułów z Kodeksu Pracy jest uznawana za umowę o pracę i w związku z tym podlega pod Kodeks Pracy, czy jednak z uwagi na charakter cywilno-prawny umowy-zlecenie należy ją rozpatrywać pod kątem cywilnym, a więc zastosowanie do ni...
Ślub z nieletnią
Mam 26 lat dziewczyna jeszcze 17 lat. 18-nastkę kończy dopiero 15 lipca, matka dziewczyny nie zgadza się na ślub w sądzie co mamy robić bym miał nad nią opiekę, mamy wspólnego syna co, do którego mam pełne prawa rodzicielskie, zależy mi na tym bym miał nad nią opiekę, gdyż do urodzin siedzi w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej. ...
Czy muszę stawić się na odczytanie testamentu?
Zmarła moja babcia, wczoraj dostałam sms od siostry z którą od wielu lat nie utrzymuję kontaktów, dotyczący terminu i miejsca odczytania testamentu, z dopiskiem że moja obecność jest obowiązkowa, w internecie na szybko znalazłam informacje, że taka obecność nie jest obowiązkowa, ale wolę mieć pewność, tak więc jak to wygląda w kwestii prawnej? Czy grożą mi jakieś konsekwencje jeśli jednak nie pojawię się w tym terminie we wskazanej kancelarii n...
Czy jako osoba pełnoletnia mogę zmienić nazwisko na panieńskie matki ?
Witam chciałabym się dowiedzieć czy jako osoba pełnoletnia mogę zmienić nazwisko na panieńskie matki ?...

Wyszukiwarka