Urlop wypoczynkowy.

Witam serdecznie, z racji tego, że do PIPu, na infolinię jest ciężko się dodzwonić, pomyślałem, że może spróbuję również tutaj. Do rzeczy, jak wiadomo, co roku pracownik ma prawo do nie przerwanego, dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. No i na tym polega mój problem, ponieważ nie mam potrzeby go w tym roku wykorzystywać i byłaby to dla mnie zwykła strata czasu, jednak pracodawca upiera się, że muszę go wykorzystać, bo takie są przepisy i nic na to nie poradzi. Czytałem kodeks pracy, różne artykuły, faktycznie jest tam taki przepis a jednocześnie dowiedziałem się, że pracodawca nie może mnie zmusić do wzięcia urlopu (poza określonymi wyjątkami), co samo w sobie jest nielogiczne. Stąd moje pytanie, czy da się to jakoś obejść? Nie wiem, jakieś oświadczenie, porozumienie, żeby w razie czego pracodawca nie miał problemów z tego tytułu. Rozumiem, że nieprzerwany urlop wypoczynkowy w wysokości dwóch tygodni jest po to, bym mógł odpocząć ale to ja chciałbym decydować, czy chcę go wykorzystać a nie, że jest mi to narzucane z góry.
anonim cytuj
01-09-2023
Jeżeli pracodawca nie tworzy planu urlopów to faktycznie nie może zmusić do urlopu oprócz urlopu zaległego i w okresie wypowiedzenia
Jeżeli nawet teraz urlop ci nie pasuje to ten w styczniu będzie już zaległy i pracodawca po spełnieniu pewnych warunków może cie na niego skierować w momencie w którym ten urlop również nie będzie ci pasował.
Żadne oświadczenie nie wchodzi w grę - pracodawca ma obowiązek przestrzegać przepisy KP.
Naturalnie, chciałem ten urlop podzielić na mniejsze części, od 1 do 3 dni. Udało mi się dodzwonić na infolinię PIPu no i w sumie dowiedziałem się tyle, co wiedziałem wcześniej. Wg ich informacji nie ma takiej możliwości. Nie pomogą żadne wnioski, oświadczenia z mojej strony, jeśli wykryją, że nie wziąłem tego dwutygodniowego urlopu, to pracodawca dostanie po dupie.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Nawiązując do poruszonych kwestii w dyskusji, chciałbym wyjaśnić pewne aspekty związane z urlopem wypoczynkowym według polskiego prawa pracy.

jak wiadomo, co roku pracownik ma prawo do nie przerwanego, dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Dokładnie, zgodnie z art. 167 § 2 kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego raz w roku. Jest to przepis mający na celu zapewnienie pracownikowi odpowiedniego odpoczynku, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia.

Nie wiem, jakieś oświadczenie, porozumienie, żeby w razie czego pracodawca nie miał problemów z tego tytułu.

Niestety, kodeks pracy jest bardzo wyraźny w tej kwestii. Nawet jeśli pracownik nie chce wykorzystać tego urlopu, pracodawca jest zobligowany do udzielenia go w celu uniknięcia ewentualnych problemów z inspekcją pracy.

Jeżeli pracodawca nie tworzy planu urlopów to faktycznie nie może zmusić do urlopu oprócz urlopu zaległego i w okresie wypowiedzenia

To prawda. Jeśli jednak do końca roku kalendarzowego pracownik nie wykorzysta swojego urlopu wypoczynkowego, staje się on urlopem zaległym, który pracodawca ma prawo skierować pracownika na, zgodnie z art. 167 § 4 kodeksu pracy.

Naturalnie, chciałem ten urlop podzielić na mniejsze części, od 1 do 3 dni.

Jeśli chodzi o dzielenie urlopu, kodeks pracy dopuszcza możliwość udzielenia urlopu w częściach, jednak nie eliminuje wymogu udzielenia nieprzerwanego dwutygodniowego urlopu raz w roku.

Podsumowując:

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego raz w roku.
Jeśli pracownik nie wykorzysta tego urlopu do końca roku kalendarzowego, staje się on urlopem zaległym.
Kodeks pracy nie przewiduje możliwości rezygnacji z tego urlopu czy podpisania oświadczenia w tej kwestii.
Pracodawca jest zobligowany do udzielenia tego urlopu w celu uniknięcia problemów z inspekcją pracy.
Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pomogły rozwiać wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?
Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?...
Ile można wpłacić na konto bez kontroli Urzędu Skarbowego?
Przez rok odkładałem 1600 zł i uzbierałem sporo sumę , i teraz bym chciał je wpłacić do banku bo nie chcę ich trzymam w domu , a te sumę wypłacałem co miesiąc z konta i jest ślad wypłacania i czy mogę wpłaci bez problemu żeby urząd skarbowy się tym nie zainteresował ....
nękanie
Witam wszystkich, chciałbym zasięgnąć porady prawnej w temacie nękania przez firmę Kaczmarski Inkasso. Od ponad 2 mc otrzymuje od nich mnóstwo maili oraz liczne telefony i SMS na 3 moje firmowe numery. Prowadzę działalność jednoosobową, i mam dwie spółki. Od czasu ich kontaktu, ani ja ani moi pracownicy nie mogą się skupić na pracy. Mam zawaloną skrzynkę mailową, i zawieszone przez nich telefony. Wielu klientów ma problem, aby się do nas dodzwoni...
Pracodawca spóźnia się z wynagrodzeniem. Co zrobić
Witam. Mój pracodawca od kwietnia tego roku zaczął spóźniać się z wypłacaniem wynagrodzenia. Termin wypłaty w umowie o pracę wyznaczony jest na 10 dzień miesiąca, a wynagrodzenie na koncie pojawia się dzień, dwa lub trzy dni po tym terminie. Dzisiaj mamy 10 dzień miesiąca, wynagrodzenie znowu na konto nie wpłynęło, czyli będzie najszybciej w poniedziałek. Pracodawca zarzeka się, że przelewy robi w terminie. I teraz pytanie, jak go skutecznie &q...

Wyszukiwarka