Urlop wypoczynkowy.

Witam serdecznie, z racji tego, że do PIPu, na infolinię jest ciężko się dodzwonić, pomyślałem, że może spróbuję również tutaj. Do rzeczy, jak wiadomo, co roku pracownik ma prawo do nie przerwanego, dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. No i na tym polega mój problem, ponieważ nie mam potrzeby go w tym roku wykorzystywać i byłaby to dla mnie zwykła strata czasu, jednak pracodawca upiera się, że muszę go wykorzystać, bo takie są przepisy i nic na to nie poradzi. Czytałem kodeks pracy, różne artykuły, faktycznie jest tam taki przepis a jednocześnie dowiedziałem się, że pracodawca nie może mnie zmusić do wzięcia urlopu (poza określonymi wyjątkami), co samo w sobie jest nielogiczne. Stąd moje pytanie, czy da się to jakoś obejść? Nie wiem, jakieś oświadczenie, porozumienie, żeby w razie czego pracodawca nie miał problemów z tego tytułu. Rozumiem, że nieprzerwany urlop wypoczynkowy w wysokości dwóch tygodni jest po to, bym mógł odpocząć ale to ja chciałbym decydować, czy chcę go wykorzystać a nie, że jest mi to narzucane z góry.
anonim cytuj
01-09-2023
Jeżeli pracodawca nie tworzy planu urlopów to faktycznie nie może zmusić do urlopu oprócz urlopu zaległego i w okresie wypowiedzenia
Jeżeli nawet teraz urlop ci nie pasuje to ten w styczniu będzie już zaległy i pracodawca po spełnieniu pewnych warunków może cie na niego skierować w momencie w którym ten urlop również nie będzie ci pasował.
Żadne oświadczenie nie wchodzi w grę - pracodawca ma obowiązek przestrzegać przepisy KP.
Naturalnie, chciałem ten urlop podzielić na mniejsze części, od 1 do 3 dni. Udało mi się dodzwonić na infolinię PIPu no i w sumie dowiedziałem się tyle, co wiedziałem wcześniej. Wg ich informacji nie ma takiej możliwości. Nie pomogą żadne wnioski, oświadczenia z mojej strony, jeśli wykryją, że nie wziąłem tego dwutygodniowego urlopu, to pracodawca dostanie po dupie.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Nawiązując do poruszonych kwestii w dyskusji, chciałbym wyjaśnić pewne aspekty związane z urlopem wypoczynkowym według polskiego prawa pracy.

jak wiadomo, co roku pracownik ma prawo do nie przerwanego, dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Dokładnie, zgodnie z art. 167 § 2 kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego raz w roku. Jest to przepis mający na celu zapewnienie pracownikowi odpowiedniego odpoczynku, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia.

Nie wiem, jakieś oświadczenie, porozumienie, żeby w razie czego pracodawca nie miał problemów z tego tytułu.

Niestety, kodeks pracy jest bardzo wyraźny w tej kwestii. Nawet jeśli pracownik nie chce wykorzystać tego urlopu, pracodawca jest zobligowany do udzielenia go w celu uniknięcia ewentualnych problemów z inspekcją pracy.

Jeżeli pracodawca nie tworzy planu urlopów to faktycznie nie może zmusić do urlopu oprócz urlopu zaległego i w okresie wypowiedzenia

To prawda. Jeśli jednak do końca roku kalendarzowego pracownik nie wykorzysta swojego urlopu wypoczynkowego, staje się on urlopem zaległym, który pracodawca ma prawo skierować pracownika na, zgodnie z art. 167 § 4 kodeksu pracy.

Naturalnie, chciałem ten urlop podzielić na mniejsze części, od 1 do 3 dni.

Jeśli chodzi o dzielenie urlopu, kodeks pracy dopuszcza możliwość udzielenia urlopu w częściach, jednak nie eliminuje wymogu udzielenia nieprzerwanego dwutygodniowego urlopu raz w roku.

Podsumowując:

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego raz w roku.
Jeśli pracownik nie wykorzysta tego urlopu do końca roku kalendarzowego, staje się on urlopem zaległym.
Kodeks pracy nie przewiduje możliwości rezygnacji z tego urlopu czy podpisania oświadczenia w tej kwestii.
Pracodawca jest zobligowany do udzielenia tego urlopu w celu uniknięcia problemów z inspekcją pracy.
Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pomogły rozwiać wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od sprzedaży nieruchomości.
2 lata temu dostałem od ojca w darowiźnie działkę 80a. Znalazłem teraz kupca i mam szanse sprzedać ja za 600tys. 1.Czy ominął bym płacenie podatku od wzbogacenia jeżeli za te 600 tysięcy "kupiłbym" od ojca kolejna działkę? 2. Jeżeli nie od ojca to od np. teścia? 3. Jakiś inny pomysł żeby nie oddawać dla państwa pieniędzy za darmo?...
Rodzeństwo upomina się o zachowek po 4 latach od śmierci matki
Może ktoś wie, proszę o radę. Kilkanascie lat temu rodzice przepisali mieszkanie na córkę. Teraz po ich śmierci drugie z rodzeństwa upomina się o zachowek bo matka przed śmiercią 4 lata temu powiedziała, żeby podzielili się mieszkaniem. Minelo 4 lata, siostra zerwała kontakty twierdząc, że mieszkanie jest jej. Jak to właściwie teraz jest?...
zepsuta drukarka a NIP
Zepsuła mi się drukarka fiskalna. Czy na czas naprawy można wszystkim drukować faktury zamiast paragonów? Na fakturę dla osoby nie mającej firmy musi być wpisany NIP?...
Przecięcie bransoletki SDE.
Witam, mam taką dziwną sytuację. Jestem na SDE od 9 miesięcy odbywam karę 1 roku i 5 miesięcy. Ostatnio w pracy coś mi strzeliło w plecach i ledwo co chodzę, poszedłem do lekarza i dostałem skierowanie na badania rezonansem, RTG i badanie serca. Wiem ,że nie mogę zrobić tych badań z bransoletka więc poszedłem do swojej kurator i kazała mi przeciąć osobiście bransoletkę w poniedziałek rano przed wyjściem na badania. Badania mam rozłożone w poniedz...

Wyszukiwarka