Zachowek.

Zmarła moja babcia, zostawiła po sobie mieszkanie. Babcia miała dwójkę dzieci, moją ciocię i mojego ojca. Mój ojciec zmarł w 2015 roku. Ciocia żyje. Babcia po śmierci mojego taty, przepisała mieszkanie na ciocię. Teraz pytania:
Czy mi i mojej siostrze należy się zachowek? Jak mogę sprawdzić, jaką umową było przepisane mieszkanie na ciocię? Czy wystarczy przeprowadzić postępowanie spadkowe po babci? Czy trzeba też przeprowadzić też po moim ojcu?
Pozdrawiam.
anonim cytuj
01-09-2023
Po babci i ojcu.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli najpierw postępowanie spadkowe po ojcu, a później po babci?

Jeśli ojciec i babcia mieszkali w granicach właściwości miejscowej tego samego sądu rejonowego to można zrobić to na jednym wniosku. Możecie też z siostra podejść do notariusza i sporządzić tam akt poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
01-09-2023
W kontekście przedstawionej sytuacji, istnieje kilka kluczowych kwestii do rozważenia:

Jeżeli chodzi o zachowek po zmarłej babci, w świetle Kodeksu cywilnego (art. 1008 § 1 k.c.), osoby uprawnione do zachowku mogą domagać się uzupełnienia zachowku, jeśli dostanie spadkowy, który przysługiwałby im jako spadkobiercom ustawowym, byłby niższy od wartości zachowku.

W Twojej sytuacji:

Jako wnuk zmarłego syna masz prawo do zachowku, ponieważ w przypadku, gdyby nie doszło do przepisania mieszkania przez babcię na Twoją ciocię, Twoje dziedziczenie odbywałoby się na podstawie zastępstwa (art. 931 § 1 k.c.). W konsekwencji, po śmierci babci mieszkanie by przeszło na jej dwójkę dzieci (Twojego ojca i ciocię). Skoro Twój ojciec nie żyje, dziedziczylibyście z siostrą po nim.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie, na jakiej podstawie mieszkanie zostało przepisane na ciocię, warto zwrócić się do ksiąg wieczystych. Wpis w księdze wieczystej może ujawnić rodzaj dokonanej czynności prawnej, np. darowizna, sprzedaż, itp.

Postępowanie spadkowe po babci będzie konieczne w celu ustalenia składu masy spadkowej i uprawnionych do spadku. Jeśli jednak Twoj ojciec nie przystąpił do spadku po śmierci babci, postępowanie spadkowe po nim może nie być konieczne w kontekście roszczenia o zachowek. Niemniej jednak warto zastanowić się nad przeprowadzeniem takiego postępowania, by mieć pełny obraz prawny sytuacji.

Ostatecznie, jeśli chodzi o praktyczne działania, zgadza się z tym, co napisał drugi użytkownik. Jeżeli sąd właściwy dla ojca i babci to ten sam sąd rejonowy, można przeprowadzić postępowanie spadkowe w jednym wniosku. Inna opcja to udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

zwrot kosztów za stawienie sie w sądzie świadka
Jeżeli zostałam wezwana w charakterze świadka na rozprawę sądową w powództwie czy Sąd ma prawo zwrócić mi koszty dojazdu? Dostalam taką informacje od osoby której dotyczy ta sprawa, a czeka mnie daleka wyprawa. Zostaje mi jedynie możliwość wynajęcia auta bo obecnie zadnego nie posiadam. Był ktoś moze w podobnej sytuacji? czy faktycznie moge liczyć na zwrot kosztów? A jesli nie to do której ze storn powinnam się zwrócić o pokrycie dojazdu...
Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu.
Miesiąc temu, na moim koncie bankowym pojawiła się blokada na kwotę 860 zł, tytułem egzekucji komorniczej. Kilka dni później bank zrealizował to zajęcie i przelał na konto komornika całą kwotę, a ja uznałem sprawę za zamkniętą. Tymczasem pierwszego tego miesiąca, na moim koncie ponownie pojawiła się blokada na 860 zł tytułem egzekucji komorniczej o tej samej sygnaturze i od tego samego komornika. Skontaktowałem się z kancelarią komorniczą i dowi...
Składanie fałszywych zeznań.
Mam pytanie bo w sądzie będąc jako świadek i poszkodowany zostałem przesłuchany w sprawie rozboju na ulicy(była kamera gdzie to zarejestrowała). Ukradziono wtedy mi portfel z wypłatą, i złożyłem fałszywą umowę zlecenie że pracowałem u pracodawcy X. Byłem tam zatrudniony częściowo na czarno częściowo na umowę, ale na inną kwotę niż było w mojej fikcyjnej mowie). Sąd wystosował pismo do pracodawcy X i przesłał oryginalną umowę. Co mogę zrobić żeby ...
wyrok za nieodrobienie godzin
Prawomocny wyrok 180 dni wiezienia, za nieodrobienie godzin. Osoba nie wiedziała, ze toczy sie postepowanie karne, zmieniała miejsce zamieszkanka 3 razy. Zatrzymanie na ulicy. Proszę mi powiedzieć, czy jest jakaś szansa na dozor elektroniczny? Czy jest szansa na zaskarżenie wyroku? Dodam jeszcze, ze jeden adwokat twierdzi, ze tak, drugi, ze nie ma sensu sie w to bawic. Co mozna zrobic?...

Wyszukiwarka