Zmarła moja babcia, zostawiła po sobie mieszkanie. Babcia miała dwójkę dzieci, moją ciocię i mojego ojca. Mój ojciec zmarł w 2015 roku. Ciocia żyje. Babcia po śmierci mojego taty, przepisała mieszkanie na ciocię. Teraz pytania:
Czy mi i mojej siostrze należy się zachowek? Jak mogę sprawdzić, jaką umową było przepisane mieszkanie na ciocię? Czy wystarczy przeprowadzić postępowanie spadkowe po babci? Czy trzeba też przeprowadzić też po moim ojcu?
Pozdrawiam.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli najpierw postępowanie spadkowe po ojcu, a później po babci?
Jeśli ojciec i babcia mieszkali w granicach właściwości miejscowej tego samego sądu rejonowego to można zrobić to na jednym wniosku. Możecie też z siostra podejść do notariusza i sporządzić tam akt poświadczenia dziedziczenia.
anonim cytuj
01-09-2023
W kontekście przedstawionej sytuacji, istnieje kilka kluczowych kwestii do rozważenia:
Jeżeli chodzi o zachowek po zmarłej babci, w świetle Kodeksu cywilnego (art. 1008 § 1 k.c.), osoby uprawnione do zachowku mogą domagać się uzupełnienia zachowku, jeśli dostanie spadkowy, który przysługiwałby im jako spadkobiercom ustawowym, byłby niższy od wartości zachowku.
W Twojej sytuacji:
Jako wnuk zmarłego syna masz prawo do zachowku, ponieważ w przypadku, gdyby nie doszło do przepisania mieszkania przez babcię na Twoją ciocię, Twoje dziedziczenie odbywałoby się na podstawie zastępstwa (art. 931 § 1 k.c.). W konsekwencji, po śmierci babci mieszkanie by przeszło na jej dwójkę dzieci (Twojego ojca i ciocię). Skoro Twój ojciec nie żyje, dziedziczylibyście z siostrą po nim.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie, na jakiej podstawie mieszkanie zostało przepisane na ciocię, warto zwrócić się do ksiąg wieczystych. Wpis w księdze wieczystej może ujawnić rodzaj dokonanej czynności prawnej, np. darowizna, sprzedaż, itp.
Postępowanie spadkowe po babci będzie konieczne w celu ustalenia składu masy spadkowej i uprawnionych do spadku. Jeśli jednak Twoj ojciec nie przystąpił do spadku po śmierci babci, postępowanie spadkowe po nim może nie być konieczne w kontekście roszczenia o zachowek. Niemniej jednak warto zastanowić się nad przeprowadzeniem takiego postępowania, by mieć pełny obraz prawny sytuacji.
Ostatecznie, jeśli chodzi o praktyczne działania, zgadza się z tym, co napisał drugi użytkownik. Jeżeli sąd właściwy dla ojca i babci to ten sam sąd rejonowy, można przeprowadzić postępowanie spadkowe w jednym wniosku. Inna opcja to udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Dzień dobry, orientuje się ktoś może jak wygląda sytuacje jeśli matka miała próbę samobójcza, ma troje dzieci jedno dorosłe. Opiekę dzienną ma ona a ojciec bierze dzieci na weekendy i wakacje? Co z dziećmi w sytuacji pójścia matki na oddział psychiatryczny?...
Dzień dobry, mój ojciec od ponad 2 lat przebywa w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Niedawno zmarł brat ojca. Jak w takiej sytuacji wygląda proces odrzucenia spadku?...
Proszę o poradę.
27.08.2019 r. oraz 20.12.2019 r. sprzedałam towar przedsiębiorcy. Chciałam złożyć pozew do Sądu, ale kazało się że przedsiębiorca jest wykreślony z CEiDG. Data wykreślenia wpisu z rejestru 03.04.2019 r. Sąd Rejonowy wydał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 10 lat. Podstawa prawna wykreślenia: art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - zgłoszenie do CEIDG informacji o prawomocnym o...