Zachowek.

Zmarła moja babcia, zostawiła po sobie mieszkanie. Babcia miała dwójkę dzieci, moją ciocię i mojego ojca. Mój ojciec zmarł w 2015 roku. Ciocia żyje. Babcia po śmierci mojego taty, przepisała mieszkanie na ciocię. Teraz pytania:
Czy mi i mojej siostrze należy się zachowek? Jak mogę sprawdzić, jaką umową było przepisane mieszkanie na ciocię? Czy wystarczy przeprowadzić postępowanie spadkowe po babci? Czy trzeba też przeprowadzić też po moim ojcu?
Pozdrawiam.
anonim cytuj
01-09-2023
Po babci i ojcu.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli najpierw postępowanie spadkowe po ojcu, a później po babci?

Jeśli ojciec i babcia mieszkali w granicach właściwości miejscowej tego samego sądu rejonowego to można zrobić to na jednym wniosku. Możecie też z siostra podejść do notariusza i sporządzić tam akt poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
01-09-2023
W kontekście przedstawionej sytuacji, istnieje kilka kluczowych kwestii do rozważenia:

Jeżeli chodzi o zachowek po zmarłej babci, w świetle Kodeksu cywilnego (art. 1008 § 1 k.c.), osoby uprawnione do zachowku mogą domagać się uzupełnienia zachowku, jeśli dostanie spadkowy, który przysługiwałby im jako spadkobiercom ustawowym, byłby niższy od wartości zachowku.

W Twojej sytuacji:

Jako wnuk zmarłego syna masz prawo do zachowku, ponieważ w przypadku, gdyby nie doszło do przepisania mieszkania przez babcię na Twoją ciocię, Twoje dziedziczenie odbywałoby się na podstawie zastępstwa (art. 931 § 1 k.c.). W konsekwencji, po śmierci babci mieszkanie by przeszło na jej dwójkę dzieci (Twojego ojca i ciocię). Skoro Twój ojciec nie żyje, dziedziczylibyście z siostrą po nim.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie, na jakiej podstawie mieszkanie zostało przepisane na ciocię, warto zwrócić się do ksiąg wieczystych. Wpis w księdze wieczystej może ujawnić rodzaj dokonanej czynności prawnej, np. darowizna, sprzedaż, itp.

Postępowanie spadkowe po babci będzie konieczne w celu ustalenia składu masy spadkowej i uprawnionych do spadku. Jeśli jednak Twoj ojciec nie przystąpił do spadku po śmierci babci, postępowanie spadkowe po nim może nie być konieczne w kontekście roszczenia o zachowek. Niemniej jednak warto zastanowić się nad przeprowadzeniem takiego postępowania, by mieć pełny obraz prawny sytuacji.

Ostatecznie, jeśli chodzi o praktyczne działania, zgadza się z tym, co napisał drugi użytkownik. Jeżeli sąd właściwy dla ojca i babci to ten sam sąd rejonowy, można przeprowadzić postępowanie spadkowe w jednym wniosku. Inna opcja to udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

List polecony z sądu
Mam taki problem. Osoba w wieku 93 lat i mająca problemy z poruszaniem czekała na list z Sądu. Pech chciał, że listonosz przyszedł, gdy byla przez krótka chwilę sama i kiedy udało jej się dojść do drzwi domofon przestał dzwonić. Na poczcie usłyszeliśmy, ze opcja dostarczenie powtórne na życzenie za opłatą działa tylko w przypadku zwykłych poleconych. Czy można cos zrobić, żeby pismo z sadu po powrocie do niego nie błąkało się gdzieś w nieskonczon...
Kindergeld i świadczenie 800+.
Orientuje się ktoś czy jeśli pobieram kindergeld w Niemczech na dzieci, które mieszkają wraz z żoną na terenie Polski, Żona nieaktywna zawodowo to należy nam się również 800+ ? Gdzieś obiło mi się o uszy że od 1.1.24 takie właśnie weszły przepisy, znalazłem jakieś informacje w Internecie potwierdzające tą wersję, ale chciałbym się upewnić, natomiast do ZUSu nie da się dodzwonić aby uzyskać informacje u źródła. Korzysta już ktoś z Państwa z tej ...
Zwolnienie chorobowe.
Jeśli uzyskałam zwolnienie chorobowe w trakcie zatrudnienia, ale podczas zwolnienia nastąpił koniec zatrudnienia to czy zwolnienie chorobowe może być przedłużone pod koniec trwania obecnego?...
57statystyka-publiczna
Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności – mówił prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal. – Rodzi to pytanie o to, czym taki stan faktyczny właściwie jest, oraz jak to będzie weryfikowane. Mam też wątpliwości, czy tak surowa sankcja jest w tym przypadku adekwatna do wagi czynu – podkreślał. Za przypadek mniejszej wagi przep...

Wyszukiwarka