Zachowek.

Zmarła moja babcia, zostawiła po sobie mieszkanie. Babcia miała dwójkę dzieci, moją ciocię i mojego ojca. Mój ojciec zmarł w 2015 roku. Ciocia żyje. Babcia po śmierci mojego taty, przepisała mieszkanie na ciocię. Teraz pytania:
Czy mi i mojej siostrze należy się zachowek? Jak mogę sprawdzić, jaką umową było przepisane mieszkanie na ciocię? Czy wystarczy przeprowadzić postępowanie spadkowe po babci? Czy trzeba też przeprowadzić też po moim ojcu?
Pozdrawiam.
anonim cytuj
01-09-2023
Po babci i ojcu.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli najpierw postępowanie spadkowe po ojcu, a później po babci?

Jeśli ojciec i babcia mieszkali w granicach właściwości miejscowej tego samego sądu rejonowego to można zrobić to na jednym wniosku. Możecie też z siostra podejść do notariusza i sporządzić tam akt poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
01-09-2023
W kontekście przedstawionej sytuacji, istnieje kilka kluczowych kwestii do rozważenia:

Jeżeli chodzi o zachowek po zmarłej babci, w świetle Kodeksu cywilnego (art. 1008 § 1 k.c.), osoby uprawnione do zachowku mogą domagać się uzupełnienia zachowku, jeśli dostanie spadkowy, który przysługiwałby im jako spadkobiercom ustawowym, byłby niższy od wartości zachowku.

W Twojej sytuacji:

Jako wnuk zmarłego syna masz prawo do zachowku, ponieważ w przypadku, gdyby nie doszło do przepisania mieszkania przez babcię na Twoją ciocię, Twoje dziedziczenie odbywałoby się na podstawie zastępstwa (art. 931 § 1 k.c.). W konsekwencji, po śmierci babci mieszkanie by przeszło na jej dwójkę dzieci (Twojego ojca i ciocię). Skoro Twój ojciec nie żyje, dziedziczylibyście z siostrą po nim.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie, na jakiej podstawie mieszkanie zostało przepisane na ciocię, warto zwrócić się do ksiąg wieczystych. Wpis w księdze wieczystej może ujawnić rodzaj dokonanej czynności prawnej, np. darowizna, sprzedaż, itp.

Postępowanie spadkowe po babci będzie konieczne w celu ustalenia składu masy spadkowej i uprawnionych do spadku. Jeśli jednak Twoj ojciec nie przystąpił do spadku po śmierci babci, postępowanie spadkowe po nim może nie być konieczne w kontekście roszczenia o zachowek. Niemniej jednak warto zastanowić się nad przeprowadzeniem takiego postępowania, by mieć pełny obraz prawny sytuacji.

Ostatecznie, jeśli chodzi o praktyczne działania, zgadza się z tym, co napisał drugi użytkownik. Jeżeli sąd właściwy dla ojca i babci to ten sam sąd rejonowy, można przeprowadzić postępowanie spadkowe w jednym wniosku. Inna opcja to udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Podwyższenie alimentów z zabezpieczenia alimentacyjnego.
Witam, dnia 26.01 sąd wydał rozwód i podwyższył alimenty z zabezpieczenia alimentacyjnego. Dziś dostałam przelew z alimentami ale z kwotą z zabezpieczenia. Domyślam się, że były mąż złożył apelacje. Stąd moje pytania: 1. Czy kwota na dzień dzisiejszy powinna być wysłana z zabezpieczenia czy już z wyroku sądu ? 2. Jeżeli złożył apelacje to ile (mniej więcej) trwa wydanie postanowienie sądu dotyczące alimentów ?...
Praca zdalna.
Witam, zacząłem ostatnio pracę zdalna i dowiedziałem się od pracowników, że na komputerze firmowym jest program team viewer, który ma włączona opcję nagrywania dźwięku i kamerki. Zacząłem się zastanawiać czy w ogóle jest to legalne. Dodam, że w umowie nie było żadnego zapisu o tym....
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza?
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza? Wiadomo jedynie w jakim mieście był notariusz, ale nie wiadomo na pewno kto to był, wiadomo kto był testatorem i spadkobiercą i na tym wiedza się kończy. Elektroniczny rejestr testamentów powstał dwa lata później. Notariusz u którego prawdopodobnie został sporządzony testament odpowiedział, że po 10 latach przekazuje wszystkie akta do sądu i już śladu po testamencie u siebie n...
Urlop wychowawczy.
Byłam zatrudniona w firmie A na umowę o pracę na czas nieokreślony i korzystałam z urlopu wychowawczego. Rozwiązałam umowę z firmą A za porozumieniem stron z końcem września. Z początkiem października zatrudniłam się w firmie B. Mam tam przepracowane 5 m-cy, jednak potrzebuję wrócić na urlop wychowawczy. Czy mogę to zrobić, czy pomimo zachowania ciągłości musi być jakiś odstęp między urlopami....

Wyszukiwarka