Odszkodowanie za pobicie.

O jak duże odszkodowanie finansowe można się starać za pobicie ze złamaniem nosa? Trwałą zmianą jest zmienione uczucie/pewien dyskomfort przy marszczeniu nosa. Być może ma to też inne skutki. Nie miałem obdukcji, nie konsultowałem z lekarzem.
anonim cytuj
01-09-2023
Szczerze bez dokumentów potwierdzających zdarzenie to o żadne nie możesz się starać.
Dziękuję za odpowiedź. A gdyby udało się udokumentować? No chyba złamanie da się jakoś wykryć badaniami pokazującymi zrost. Co mógłbym teraz zrobić? do jakiego lekarza iść? Jakiegoś biegłego sądowego czy podczas postępowania sąd sam biegłego powoła?

Musi być opis z obdukcji oraz wszystkie karty i wyniki z leczenia.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Jakie realne koszty zostały poniesione w związku ze zdarzeniem?
Żadne

Zatem odszkodowanie się nie należy. Co najwyżej zadośćuczynienie.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Jeśli chodzi o uzyskanie odszkodowania za pobicie, kluczowe znaczenie ma odpowiednia dokumentacja. Jeżeli doznano obrażeń ciała, istotne jest przedstawienie wszelkich dowodów potwierdzających te obrażenia. Złamanie nosa oraz jego skutki mogą być podstawą do żądania odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Najważniejszym krokiem będzie wizyta u lekarza specjalisty, np. chirurga szczękowo-twarzowego, który potwierdzi stan obrażeń i ich charakter. Niezbędne będzie również wykonanie zdjęć RTG czy innych badań, które pozwolą na ocenę skutków urazu.

W trakcie postępowania sądowego, sąd może z własnej inicjatywy powołać biegłego, który dokona oceny medycznej. Jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem biegłym, aby mieć pewność co do zakresu i charakteru doznanych obrażeń.

Jeśli chodzi o odszkodowanie i zadośćuczynienie - to dwie różne kategorie. Odszkodowanie dotyczy rzeczywistych strat finansowych poniesionych przez poszkodowanego (np. koszty leczenia, utracone zarobki). Zadośćuczynienie to natomiast suma pieniężna przyznawana za doznaną krzywdę, ból i cierpienie.

Na koniec, warto podkreślić, że w polskim prawie nie ma sztywnych stawek za konkretne rodzaje obrażeń. Wysokość zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek poszkodowanego, stopień i trwałość doznanych obrażeń czy utrudnienia w życiu codziennym spowodowane urazem.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Dopłata za dojazd do pracy.
Mam pytanie czy mogę złożyć jakieś pismo do dyrektora firmy w sprawie dopłaty za dojazd (przejeżdżam codziennie przez 3 powiaty) oraz czy mogę również złożyć jakieś pismo o dofinansowanie do studiów zaocznych (skończyłam licencjat i pracowałam w firmie w połowie licencjatu, a teraz kontynuuje naukę i robię magistra)?...
Wezwanie na rozmowę podczas urlopu, czy mam obowiązek iść?
Witajcie. Jestem na urlopie wypoczynkowym od 18.08 bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dzisiaj dzwonił szef żebym przyszła w poniedziałek do pracy bo musimy pogadać, pytałam czy coś się stało, to stwierdził że nie jest to rozmowa na telefon, czy może mnie zwolnić jak przebywam na urlopie? Czy mam obowiązek wogóle tam iść? Czy jeżeli pracodawca da mi jakieś dokumenty do podpisania mogę odmówić ich podpisania?...
jak kupic działkę,która jest podzielona na 4?
Witam, mam problem szwagier chce kupić działkę od ciotki, problem wynika z tego że działka jest podzielona na 4 działki, 2 po niżej 30 arów, 2 po ponad 30 arów. Szwagier dalsza rodzina, ani nie jest rolnikiem indywidualnym. Notariusz twierdzi że musi wszystko iść przez KOWR (ziemia jest klasy 5). Czy da się w jakiś sposób to ominąć?...
Zwrot towaru
Dziś chciałem zwrócić zegarek 12 dzień po zakupie. Nie został przyjęty A jako powód podano mi, ze zwroty tylko do 7dni. Czy sprzedawca ma takie prawo?...

Wyszukiwarka