Podział majątku.

Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ).
Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?
anonim cytuj
01-09-2023
Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą wpisu do KW.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Postanowienie jest załącznikiem do wniosku o wpis w księdze wieczystej. Proszę również pamiętać aby wniosek był opłacony.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ).

Po podziale majątku, jeżeli nieruchomość została przydzielona jednej ze stron, a druga strona ma prawo do wypłaty równoważnej wartości nieruchomości, należy podjąć stosowne kroki, aby wprowadzić te zmiany do księgi wieczystej.

Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?

Prawomocne postanowienie sądu w sprawie podziału majątku jest podstawą do wpisu do księgi wieczystej, ale samo postanowienie nie powoduje automatycznego wpisu. Musisz złożyć odpowiedni wniosek o wpis do odpowiedniego sądu rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta dla nieruchomości. Wniosek taki powinien zawierać załącznik w postaci postanowienia sądu oraz być opłacony.

Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą wpisu do KW.

Dokładnie tak, postanowienie sądu dotyczące podziału majątku stanowi podstawę do wpisu, ale sama procedura wymaga złożenia wniosku.

Postanowienie jest załącznikiem do wniosku o wpis w księdze wieczystej. Proszę również pamiętać aby wniosek był opłacony.

To prawda, opłata sądowa jest jednym z wymogów do złożenia wniosku o wpis. Wysokość opłaty można ustalić w oparciu o ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jeśli wniosek nie zostanie prawidłowo opłacony, może to prowadzić do jego odrzucenia.

Reasumując, po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu w sprawie podziału majątku, należy podjąć kroki w celu wprowadzenia tej zmiany do księgi wieczystej. Wymaga to złożenia wniosku, dołączenia postanowienia sądu jako załącznika oraz opłacenia wniosku.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli muszę spłacić byłego męża po podziale majątku, czy jest jakiś określony termin w jakim muszę to zrobić? Czy muszę to zrobić przed wpisem do księgi wieczystej czy po? A jeśli nie spłacę go w wyznaczonym terminie, czy są jakieś konsekwencje prawne? Bo boję się, żeby przez moje opóźnienia nie było problemów z wpisem do księgi.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli chodzi o obowiązek spłacenia byłego męża po podziale majątku, termin spłaty powinien być określony w postanowieniu sądu dotyczącym podziału majątku. Jeśli postanowienie sądu nie określa konkretnego terminu, wówczas należy stosować ogólne zasady kodeksu cywilnego, które mówią, że zobowiązanie powinno być spełnione niezwłocznie, chyba że z treści zobowiązania wynika, że ma być spełnione w oznaczonym terminie. (art. 455 § 1 k.c.)

Spłata długu wobec byłego męża a wpis do księgi wieczystej to dwie odrębne kwestie. Wpisanie zmian do księgi wieczystej dotyczy jedynie praw do nieruchomości i nie jest związane bezpośrednio z obowiązkiem spłaty. Niemniej jednak, nieuregulowanie zobowiązań finansowych może prowadzić do konsekwencji prawnych, takich jak np. możliwość dochodzenia roszczeń przez byłego męża.

Jeśli nie spłacisz byłego męża w wyznaczonym terminie, może to prowadzić do konsekwencji w postaci odsetek za opóźnienie oraz ewentualnych działań egzekucyjnych, jeżeli byłyby one wskazane w postanowieniu sądu lub wynikałyby z nieuregulowania zobowiązania. W przypadku braku spłaty, były mąż mógłby również podjąć kroki prawne w celu dochodzenia swoich praw, takie jak np. wytoczenie powództwa o zapłatę w sądzie.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia odpowiedziały na Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Wynajmuje mieszkanie parze z dzieckiem. Problemy z płatnością i z kontaktem.
Witam, Wynajmuje mieszkanie parze z dzieckiem. Umowa najmu okaznalnego oraz dokument że poddają się dobrowolnie egzekucji komorniczej. Okazało się, że w momencie podpisania umowy, Pani była w ciąży więc jest już teraz dwoje dzieci o czym nie wiedziałam. Od początku roku zaczęły się problemy z płatnością i z kontaktem z najemcami. Były to opóźnienia dwa, trzy dni. Aktualnie opóźnienie wynosi 3 tyg. I nie zanosi się aby zostało to opłacone. Każdeg...
Samobójstwo fotografa, jak odzyskać pamiątki ślubne?
Proszę o poradę. Sprawa jest dosyć trudna, ponieważ dotyczy kwestii śmierci. Koleżanka skorzystała z usług fotografa, uprzednio płacąc za usługę wykonania zdjęć ŚLUBNYCH, niestety kilka dni po zdjęciach osoba popełniła samobójstwo. Nie bardzo wiemy co mamy w takiej sytuacji zrobić, czy jest szansa odzyskania jakkolwiek tych udokumentowanych wspomnień bądź chociaż pieniędzy? Jak to wygląda w kwestii prawnej?...
Prawo do widzenia z dzieckiem a inni domownicy.
Moja starsza siostra, mieszkająca wiele lat w Niemczech wzięła ślub we wrześniu 2022 roku. Rok wcześniej urodziła córkę. Miesiąc po ślubie odkryła, że jej mąż ma raka, którego ukrywał przez ponad rok czasu. Nie chce się poddać leczeniu i zaczął się psychicznie znęcać nad siostrą. Postanowiła czasowo wrócić do rodzinnego domu w Polsce, w którym mieszkam ja oraz moja mama. Oczywiście moja mama mieszka w sąsiednim mieście, więc praktycznie mieszkamy...
Kiedy policja może mnie wylegitymować?
Dzień dobry. Dziś ok 2 nad ranem idąc po rynku w jednym z miast wojewódzkich znalazłem leżące luzem na ziemi przedmioty, portfel, kartę płatniczą oraz dowód osobisty. Przedmioty te podniosłem, a następnie niezwłocznie podszedłem do stojącego kilkanaście metrów dalej pojazdu policyjnego, w którym siedziało dwóch umundurowanych funkcjonariuszy. Zgłosiłem im znalezienie i oddanie tych przedmiotów, przy czym zaznaczyłem, że żadnych pieniędzy w tym ...

Wyszukiwarka