Podział majątku.

Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ).
Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?
anonim cytuj
01-09-2023
Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą wpisu do KW.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Postanowienie jest załącznikiem do wniosku o wpis w księdze wieczystej. Proszę również pamiętać aby wniosek był opłacony.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ).

Po podziale majątku, jeżeli nieruchomość została przydzielona jednej ze stron, a druga strona ma prawo do wypłaty równoważnej wartości nieruchomości, należy podjąć stosowne kroki, aby wprowadzić te zmiany do księgi wieczystej.

Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?

Prawomocne postanowienie sądu w sprawie podziału majątku jest podstawą do wpisu do księgi wieczystej, ale samo postanowienie nie powoduje automatycznego wpisu. Musisz złożyć odpowiedni wniosek o wpis do odpowiedniego sądu rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta dla nieruchomości. Wniosek taki powinien zawierać załącznik w postaci postanowienia sądu oraz być opłacony.

Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą wpisu do KW.

Dokładnie tak, postanowienie sądu dotyczące podziału majątku stanowi podstawę do wpisu, ale sama procedura wymaga złożenia wniosku.

Postanowienie jest załącznikiem do wniosku o wpis w księdze wieczystej. Proszę również pamiętać aby wniosek był opłacony.

To prawda, opłata sądowa jest jednym z wymogów do złożenia wniosku o wpis. Wysokość opłaty można ustalić w oparciu o ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jeśli wniosek nie zostanie prawidłowo opłacony, może to prowadzić do jego odrzucenia.

Reasumując, po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu w sprawie podziału majątku, należy podjąć kroki w celu wprowadzenia tej zmiany do księgi wieczystej. Wymaga to złożenia wniosku, dołączenia postanowienia sądu jako załącznika oraz opłacenia wniosku.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli muszę spłacić byłego męża po podziale majątku, czy jest jakiś określony termin w jakim muszę to zrobić? Czy muszę to zrobić przed wpisem do księgi wieczystej czy po? A jeśli nie spłacę go w wyznaczonym terminie, czy są jakieś konsekwencje prawne? Bo boję się, żeby przez moje opóźnienia nie było problemów z wpisem do księgi.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli chodzi o obowiązek spłacenia byłego męża po podziale majątku, termin spłaty powinien być określony w postanowieniu sądu dotyczącym podziału majątku. Jeśli postanowienie sądu nie określa konkretnego terminu, wówczas należy stosować ogólne zasady kodeksu cywilnego, które mówią, że zobowiązanie powinno być spełnione niezwłocznie, chyba że z treści zobowiązania wynika, że ma być spełnione w oznaczonym terminie. (art. 455 § 1 k.c.)

Spłata długu wobec byłego męża a wpis do księgi wieczystej to dwie odrębne kwestie. Wpisanie zmian do księgi wieczystej dotyczy jedynie praw do nieruchomości i nie jest związane bezpośrednio z obowiązkiem spłaty. Niemniej jednak, nieuregulowanie zobowiązań finansowych może prowadzić do konsekwencji prawnych, takich jak np. możliwość dochodzenia roszczeń przez byłego męża.

Jeśli nie spłacisz byłego męża w wyznaczonym terminie, może to prowadzić do konsekwencji w postaci odsetek za opóźnienie oraz ewentualnych działań egzekucyjnych, jeżeli byłyby one wskazane w postanowieniu sądu lub wynikałyby z nieuregulowania zobowiązania. W przypadku braku spłaty, były mąż mógłby również podjąć kroki prawne w celu dochodzenia swoich praw, takie jak np. wytoczenie powództwa o zapłatę w sądzie.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia odpowiedziały na Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Rozwiązanie umowy o pracę.
Witam mam pytanie odnoście wypowiedzenia umowy o pracę a mianowicie sytuacja wygląda tak: mam umowę na czas nieokreślony, postanowiłem się rozstać z obecnym pracodawcą (już mam nagraną nową pracę). Problem w tym jak mam rozwiązać z obecnym pracodawcą umowę o pracę jeśli ten nie zgodzi się na porozumienie stron. Mój nowy pracodawca został powiadomiony o takowej sytuacji że mogą być problemy a chce żebym jak najszybciej zaczął pracę u niego. Proszę...
Rozpoczęcie działalności.
Witam Chcę zadać pytanie dla niektórych banalne i głupie ale dopiero mam zamiar zacząć działalność gospodarczą więc się uczę. Chcę mieć pewność, że dobrze zrozumiałem podstawy podatkowe żeby wiedzieć dokładnie jak ustalić ceny swoich produktów. Otóż będę trudził się handlem. Załóżmy że kupiłem towar 10szt za cenę 300zł netto (369zł brutto). Aby ustalić cenę dla klienta oczywiście biorę cenę dla mnie jednej sztuki netto czyli 30zł dodaje do nie...
Spadek a użytkowanie dożywotnie.
Od dziecka mieszkam w domu rodzinnym, moi dziadkowie przepisali w spadku dom mojej mamie i ojcu (ojciec już nie żyje), a w spadku jest zapis ze ciotka może mieszkać dożywotnie. Sprawa wygląda następująco, mamy oddzielne wejścia do domu, cała góra domu stoi pusta, ponieważ wejście jest od strony ciotki która nie się nie zgadza na żadne wchodzenie tam a co dopiero remont . Zajmuje również swoimi gratami oddzielną nieruchomość, gdzie znajduje się ku...
Zaległe wynagrodzenie za pracę.
Witam serdecznie co zrobić w przypadku kiedy były szef zalega z wynagrodzeniem? Mąż miał podjąć pracę i był na trzech dniach próbnych podczas których normalnie pracował jak każdy inny pracownik. Zrezygnował z tej pracy z powodów osobistych i warunków pracy które tam były i od tamtego czasu nie chce wypłacić należnego wynagrodzenia odczytuje wiadomości i ignoruje je oraz nie odbiera telefonu. Mąż ma dowody że był wtedy w pracy w postaci zdjęć i wi...

Wyszukiwarka