Podział majątku.

Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ).
Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?
anonim cytuj
01-09-2023
Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą wpisu do KW.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Postanowienie jest załącznikiem do wniosku o wpis w księdze wieczystej. Proszę również pamiętać aby wniosek był opłacony.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ).

Po podziale majątku, jeżeli nieruchomość została przydzielona jednej ze stron, a druga strona ma prawo do wypłaty równoważnej wartości nieruchomości, należy podjąć stosowne kroki, aby wprowadzić te zmiany do księgi wieczystej.

Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?

Prawomocne postanowienie sądu w sprawie podziału majątku jest podstawą do wpisu do księgi wieczystej, ale samo postanowienie nie powoduje automatycznego wpisu. Musisz złożyć odpowiedni wniosek o wpis do odpowiedniego sądu rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta dla nieruchomości. Wniosek taki powinien zawierać załącznik w postaci postanowienia sądu oraz być opłacony.

Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą wpisu do KW.

Dokładnie tak, postanowienie sądu dotyczące podziału majątku stanowi podstawę do wpisu, ale sama procedura wymaga złożenia wniosku.

Postanowienie jest załącznikiem do wniosku o wpis w księdze wieczystej. Proszę również pamiętać aby wniosek był opłacony.

To prawda, opłata sądowa jest jednym z wymogów do złożenia wniosku o wpis. Wysokość opłaty można ustalić w oparciu o ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jeśli wniosek nie zostanie prawidłowo opłacony, może to prowadzić do jego odrzucenia.

Reasumując, po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu w sprawie podziału majątku, należy podjąć kroki w celu wprowadzenia tej zmiany do księgi wieczystej. Wymaga to złożenia wniosku, dołączenia postanowienia sądu jako załącznika oraz opłacenia wniosku.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli muszę spłacić byłego męża po podziale majątku, czy jest jakiś określony termin w jakim muszę to zrobić? Czy muszę to zrobić przed wpisem do księgi wieczystej czy po? A jeśli nie spłacę go w wyznaczonym terminie, czy są jakieś konsekwencje prawne? Bo boję się, żeby przez moje opóźnienia nie było problemów z wpisem do księgi.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli chodzi o obowiązek spłacenia byłego męża po podziale majątku, termin spłaty powinien być określony w postanowieniu sądu dotyczącym podziału majątku. Jeśli postanowienie sądu nie określa konkretnego terminu, wówczas należy stosować ogólne zasady kodeksu cywilnego, które mówią, że zobowiązanie powinno być spełnione niezwłocznie, chyba że z treści zobowiązania wynika, że ma być spełnione w oznaczonym terminie. (art. 455 § 1 k.c.)

Spłata długu wobec byłego męża a wpis do księgi wieczystej to dwie odrębne kwestie. Wpisanie zmian do księgi wieczystej dotyczy jedynie praw do nieruchomości i nie jest związane bezpośrednio z obowiązkiem spłaty. Niemniej jednak, nieuregulowanie zobowiązań finansowych może prowadzić do konsekwencji prawnych, takich jak np. możliwość dochodzenia roszczeń przez byłego męża.

Jeśli nie spłacisz byłego męża w wyznaczonym terminie, może to prowadzić do konsekwencji w postaci odsetek za opóźnienie oraz ewentualnych działań egzekucyjnych, jeżeli byłyby one wskazane w postanowieniu sądu lub wynikałyby z nieuregulowania zobowiązania. W przypadku braku spłaty, były mąż mógłby również podjąć kroki prawne w celu dochodzenia swoich praw, takie jak np. wytoczenie powództwa o zapłatę w sądzie.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia odpowiedziały na Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Porozumienie stron przy przejściu na emeryturę.
Złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i jednocześnie o ponowne przyjęcię ponieważ chciałbym kontynuować pracę na obecnym stanowisku. Jeszcze nie otrzymałam oficjalnej odpowiedzi od mojego pracodawcy ale dowiedziałam się że jest zgoda na zawarcie umowy tylko na 3 miesiące. Jestem bardzo zawiedziona takim postanowieniem ponieważ wszyscy pracownicy którzy zostają w pracy dostają zgodę na 33 miesiące na czas określony. ...
Wyrok prawomocny a upadłość dłużnika.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniając kilka osób. Byłem podwykonawcą spółki z o.o. która to nie zapłaciła mi ok. 100 tys. zł. Doszły koszty prawnika i opłata sądowa, ale sprawę wygrałem. Wyrok jest prawomocny z klauzulą wykonalności, ale dłużnik nie płaci. Dłużnik zgłosił upadłość zmienił KRS i ma się świetnie wygrywając kolejne przetargi. Wierzycieli jest długa u syndyka kolejka: ZUSy, leasingi, i oszukane firmy. Mój p...
Czy pracodawca może sprawdzić kto opłacał mój ZUS wcześniej?
Czy pracodawca może sprawdzić kto opłacał mój ZUS wcześniej? Ponieważ mam problem ze znalezieniem pracy z powodu mojej historii zatrudnienia przymierzam się do tego by w CV wpisać same prace za granicą przez agencje pracy, utrzymywać, że świadectw pracy nie mam bo były to prace na umowę zlecenie, a o pracach w Polsce, w których faktycznie pracowałem, nic nie wspominać w CV. I teraz mam pytanie, czy pracodawca wątpiący w to, że cały czas pracowałe...
Ile można wpłacić na konto bez kontroli Urzędu Skarbowego?
Przez rok odkładałem 1600 zł i uzbierałem sporo sumę , i teraz bym chciał je wpłacić do banku bo nie chcę ich trzymam w domu , a te sumę wypłacałem co miesiąc z konta i jest ślad wypłacania i czy mogę wpłaci bez problemu żeby urząd skarbowy się tym nie zainteresował ....

Wyszukiwarka